Gönderen Konu: DCC Loko Sorunları  (Okunma sayısı 5267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
  • Yer: KKTC
DCC Loko Sorunları
« : Mart 07, 2020, 20:26:54 »
Öncelikle uzun bir süreden sonra tekrardan herkese merhabalar.

Uzun bir süredir gerek iş yoğunluğu gerekse de bazı özel nedenlerden foruma giremiyordum. Halihazırda forum sayfasında baya bir değişim olduğunu gördüm.

Dediğim gibi uzun bir süre sonra lokolarımı indirerek sadece çalışıp çalışmadıklarını test etmek için minyatür bir parkur yaptım. Maşallah 9 adet lokomdan 7'si taş gibi çalışmakta fakat iki adet lokomdan birisinde belirli bir hıza ulaştıktan sonra yoğun gürültülü bir metal sesi geliyor. lokoyu yavaşlattığımda ise ses kesiliyor ve normale dönüyor. Acaba sorun ses kartında mı ?
İkinci sorun ise lokoyu hatta koyduğumda, loko kısa aralıklarla kesik kesik ilerlemeye çalışıyor. Bazen belirli bir hıza ulaştığında birden duruyor, bazense devamlı kesik kesik ilerliyor.

Lokolar ile ilgili olarak minik videoları atıyorum.

Bu konudaki deneyimli ağabey ve arkadaşlarımın fikir ve önerileri nelerdir acaba?

Saygılar

Burak KODAK

Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir. Seneca

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Ynt: DCC Loko Sorunları
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2020, 22:54:45 »
Selamlar. Uzun süre duran raylar ve lokolar sıkıntı yapabiliyor. Rayları uygun malzeme ile silebilirsiniz. Lokolarında iç mekanizmaları kontrol edip temizleyip gerekli ise yağlama yapabilirsiniz. Usta arkadaşlar daha çok bilgi verecektir.

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2020, 14:33:30 »
Bahsedildiği gibi raylar korozyon yapmış olabilir. Zımparalamadan hafif kimyasal temizleyiciler ile rayları pamuk vasıtasıyla temizleyebilirsiniz. Eğer raylarınız Lima ise zaten kesin korozyona uğramıştır. Lokomotiflerinizden gelen sesi yağladıktan sonra bir müddet çalıştırarak kesebilirsiniz. Eğer kesilmiyorsa uzun yıllar kullanılmamasından başka problemler var demektir. Bakım onarım için Nedim KUŞ abimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2020, 23:01:19 »
Alakanıza teşekkür ederim.
Sorunun kesinlikle raylarla alakası yok çünkü diğer DCC lokolarım aynı ray parkurunda sorunsuz ilerlerken sadece bu ACELA sorun çıkartıyor. büyük ihtimal içini açıp yağlamam gerekecek.
bir sorum daha olacak. ben Bachmann lokolar topluyorum ve kontrol cihazı olarak Hornby R8213 Select kullanıyorum. Sesli lokolarda, lokoyu kontrol cihazına tanıttıktan sonra kesinlikle kendiliğinden ne hızlanıyorlar ne de ses özellikleri çalışıyor. Bir kaç kez elimle yavaşça lokoyu raylardan kesip tekrar raylara oturtmam gerekiyor. bir kere çalışmaya başladığında artık sorun ortadan kalkıyor. Acaba Bachmann lokolarla Hornby kontrol cihazı uyumsuz mu? Tecrübesi olan arkadaş ve abilerimin cevabı ne olur bu konuda.
Saygılar
Burak KODAK
Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir. Seneca

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2020, 11:24:15 »
  Selamlar , bende Select kullanıyorum . Sesli Rivarossi ve Inter Mountain lokolarda sorunsuz çalışıyor ancak 3-4 fonksiyona kumanda edebiliyor bu kumanda . Kumandayı resetlemeyi , lokoları resetleyip yeniden adreslemeyi deneyin. Rivarossi lokomda uzun süre ses kesildi ,ne yaptıysam olmadı bir kaç ay sonra kendiliğinden ses çalışmaya başladı. Hayret ettim. Forumdan bazı arkadaşlar böyle olabileceğini söylemişlerdi,nitekim oldu. Dijital konusu biraz karışık bana göre , kolaylıklar dilerim inşallah düzelir Selamlar

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 15, 2020, 15:30:29 »
Merhaba Burak Bey, gürültü çıkartan loko bachmann sanırım, benim analog loko da gürültülü çalışıyordu, sorun büyük ihtimal gövdeden kaynaklı, gövdeyi çıkartıp yürütürseniz ses olmayacaktır, aşağıda verdiğim başlıkta kendimce çözüm buldum ama sizinki dcc olduğu için aynı yöntem işe yaramayabilir. Titreşimi engellemek için şasi ile gövde arasına karton veya peçete sıkıştırmayı deneyin, belki işe yarar

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=6932.0

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 16, 2020, 15:32:55 »
  Selamlar , bende Select kullanıyorum . Sesli Rivarossi ve Inter Mountain lokolarda sorunsuz çalışıyor ancak 3-4 fonksiyona kumanda edebiliyor bu kumanda . Kumandayı resetlemeyi , lokoları resetleyip yeniden adreslemeyi deneyin. Rivarossi lokomda uzun süre ses kesildi ,ne yaptıysam olmadı bir kaç ay sonra kendiliğinden ses çalışmaya başladı. Hayret ettim. Forumdan bazı arkadaşlar böyle olabileceğini söylemişlerdi,nitekim oldu. Dijital konusu biraz karışık bana göre , kolaylıklar dilerim inşallah düzelir Selamlar

Sedat bey; haklısınız, malum üç gündür KKTC'de evden çıkamadığımızdan lokoları bol bol çalıştırdım, sesli lokolar kullandıkça açıldı ve performans vermeye başladı. Bence halen sesli dekoderlerin belirli bir aşama daha geçirmesi gerekiyor. İlerki yıllarda teknoloji geliştikçe daha sağlıklı olacaklarına inanıyorum. Şimdilik sessiz dijitaller en güzeli gibi geliyor bana.
Saygılar

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 16, 2020, 15:36:34 »
Merhaba Burak Bey, gürültü çıkartan loko bachmann sanırım, benim analog loko da gürültülü çalışıyordu, sorun büyük ihtimal gövdeden kaynaklı, gövdeyi çıkartıp yürütürseniz ses olmayacaktır, aşağıda verdiğim başlıkta kendimce çözüm buldum ama sizinki dcc olduğu için aynı yöntem işe yaramayabilir. Titreşimi engellemek için şasi ile gövde arasına karton veya peçete sıkıştırmayı deneyin, belki işe yarar

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=6932.0
Arda Bey;
Videonuzu izledim, çok eğitici olmuş, anlattığınız şekilde lokoyu açarak içine ufak peçete sıkıştırdım ve ses kesildi. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 16, 2020, 18:43:02 »
Gürültünün kesilmesine sevindim, model trenciliğin güzel bir yanı da böyle sorunlarla uğraşmaktır