Gönderen Konu: Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX  (Okunma sayısı 13696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX
« : Kasım 26, 2007, 23:31:59 »
arkadaslar,
ilk basta bu forumun ilk kuruldugu günlerde üye olmustum. ama ne yazikki vakit yetersizliginden forumu takip etmem cok zor olmustu..son bi kac günden beri mesajlari okumaya calisiyorum..oku oku bitmiyor :)
sonucta, fazla yazmaktansa sorunumu ortaya koyayim...umarim sizin yardimlarinizla problemlerime bir cözüm bulabilirim :-\

bastan söyleyim, cogu 'trenci kelimerin' türkcesini bilmedigim icin kusuruma bakmayin  :-[

bundan 2 ay evel limadan ÖBB 1043 aldim..acik arttirmadan..cok cazip.
o yüzden zaten lokoya birseyde olsa, canim yanmaz dedim, kesip bicmeye basladim.
ilk etapta lokonun kasasini actim, ve dakka bir gol bir derler ya...aynen o oldu...
limanin avrupada ve amerikada denilen ''pasta'' motoru cikti...yani akslarin üstünde direk 3 disli ile motoru cakmislar.
ii dedim, bi türlü roconun yeni yatay motorunu koyarim..
düsündügümdende zor oldugu ortaya cikinca eski motor icinde kalsin dedim..en azindan bi türlü decoder takar, idare ederim..
siradaki sorunda o oldu zaten..decoderi kocaman lokoda olan 2 kablonun neresine baglican?
ac agzini kapa gözünü taktigi ile bu sorunlari bi kenarda biraktim (su anlik).
zimpara kagidi aldim, iki tarali olan kaburgalarin hepsini zimparaladim.
ondan sonra ön taraftaki isik düzenini degistirmeye karar verdim.
sorunda burda basladi..
ön tarafta olan beyaz/kirmizi isik düzenlenmesini kit ile kapatmaya calisiyorum.ama nedense tutmuyor  :'(
bana yardimci olabilirmisiniz??
selamlar

56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
    • Ergin Tönük TCDD Foto?raflar?
Ynt: Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2007, 10:25:29 »
Baltasar Usta,

Soırularınıza yanıt veremeyeceğim (zira bu konuda heniz bilgi ve becerim yok) ama sizin yaşadığınızın bir benzerini ben yaşadım.

E 40 000 hastasıyım. Derya Bey bana bir Lima SNCF BB 17 000'den E 40 000 yaptı. Derken ben bir açık arttırma sitesinde yine Lima SNCF BB 17 000 buldum, fiyatı da fena değil, dayanamayıp aldım. İçini açtığım zaman sizin karşılaştığınız durumla karşılaştım. Tek boji üzerinde, yüksek sürtünmeli üç dişli ile oyuncak Lima motoru. Oysa Derya Beyin getirdiği Lima'da bir motor iki Kardan eklemiyle iki bojiyi de sürüyordu ve düşük sürtünme sayesinde yumuşak kalkış yapıp düşük hızda gidebiliyordu.

Ben de bir fırsat bulabilirsem bu ikinci lokomotifi de E 40 0000'e çevirmeye çalışacağım. Tabii köşe penceresi, buluşma değişikliği için (zamanında, sinyalsiz ve tek hatlı bölgelerde) kullanılan kırmızıyla birlikte yeşil ışıklar, tepedeki projektör, davarkovan v.b. ayrıntılar için, sizin sorularınıza gelen yanıtlar veya okunması önerilen malzemeler bana da yol gösterici olacak.

Selamlar,
Ergin

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2007, 11:42:42 »
ergin abi,

inan derya abinin dedigi aklima takildi..herzaman hersey kutudan cikmaz (tam dogru degil, kbakmayin)
o yüzden zaten saldirmaya basladim.
gördügünüz gibi ilk basta lambalari kulak pamugu ile yapacaktim.evet, ne alaka diye sormayin. en ucuz ve actigim deliklere uyan tek boru o oldu :) sorun macunlamayi 3 defa denedim, her defasinda macun kuruduktan sonra patliyor...
sorun galiba macunu cok kalin sürüyorum..bakalim..bir kac gün projem kenarda yatsin..aklima baska birsey gelmez ise, mecbur yine ayni yöntemi deneyecegim..
selamlar,
tarik b

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2007, 11:52:52 »
sevgili tarık bey (baltasar),
öncelik ile aramıza hoşgeldiniz. kendinizi bizlere biraz daha tanıtır iseniz sizleri yakınen tanıma
şansınma sahip oluruz. bizler her c.tesi günü proses te (harun bey ofisinde) toplanıyoruz.
ayrıca fotograflarınızı biraz daha küçük olarak yükler iseniz seviniriz.
boyama konularında kulüp üyemiz teoman beyin çalışmalarını
gözden geçirir iseniz sanırım macunlama,astarlama vede boyama ile ilgili konularda daha
detaylı bir bilgiye sahip olursunuz. ışıklandırma veya ışık taşıma konusunda ben size fiber optik
kabloda tavsiye edebilirim. sözkonusu ışıgı bu kablo ile istediğiniz noktadan istediğiniz yere taşıma imkanına sahip olmaktasınız. birde ışık konusunda smd led kullanabilirsiniz. ölçü ve ışık parlaklığı açısından. çalışmalar her zaman deneme yanılma metadu ile mükemmele gider.
tekraren hoşgeldiniz.
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
    • Ergin Tönük TCDD Foto?raflar?
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2007, 12:52:34 »
Tarık Bey,

Nedim Bey önemli bir konuya dikkat çekmiş. Öncelikle http://www.modeltrenciler.com/site/content/view/44/54/ adresindeki yazıyı okursanız size yol gösterecektir. Sonrasında belki ayrıntılar ve sizin uygulamanıza özel problemler için buradaki arkadaşlarımızın bilgilerinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

E 52 500'ünüzü görmeyi heyecanla bekliyorum.

Ergin

Hayatta her şey her zaman kutudan çıkmaz veya kutudan çıktığı haliyle sizi mutlu etmez. Asıl fark yaratanlar sizin modele eklediklerinizdir.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2007, 23:15:38 »
tarık bey merhaba

aramıza hoş geldiniz

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
calismalar devam ediyor: Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX
« Yanıtla #6 : Aralık 17, 2007, 17:59:42 »
arkadaslar,
uzun bir aradan sonra bu yarim saat icinde bir türlü ressimleri yükledim.
bildiginiz gibi, bir ressim 1000 kelimeye bedeldir. o yüzden pek birsey yazmak istemiyorum, kendiniz bakin  ;)

kulk pamugu yöntemi yürümedi. kac defa kit sürdüm bilmiyorum ama sonuc hosuma gitmedi. o yüzden (elektrikciler bilirler) kablolarin ucuna takilan, sonra özel penseyle kapatilan ''zimbirti''lardan aldim. kit le baya ugrastirdi, ama bakin:

boyalari aldim, hemen astar attim: sorun ilk defada pek kapanmadi (boyayi sünger gibi emdi ;D), o yüzden 2 kere attim:

sonrada kipkirmizi oldu:

ve tabiiiki: SARIII...KIRMIZI...SARIII..... ;D

yavas yavas renk geliyor:

ve sonunda tüm bantlari cikarinca (ki bununda bu kadar is oldugunu tahmin etmedim acikcasi)

ve acikcasi benim sahsen pek hosuma gitmedi! yani loko 1:1 degil. boyada yaptigim hatalari simdi fark ediyorum. ama insan yapip bozmadan ögrenemezmis..

lokoyu incelemek isteyenler icin:
kismetse bu hafta sonu türkiyeye geliyorum, yani haftaya nautilus a ugramayi düsünüyorum (henüz nasil gidilir bilmiyorum, ama bulurum bir türlü). isterseniz lokoyu orda birakirim (malum yogun olacagim icin hafta sonlarini beni gören olmayacak)geriye dönmeden evelde yine ugrar alirim. yani en azindan bir hafta sonu boyunca orda kalsin, kritiklerinizi bana yansitirsiniz :)

herkeze kolay gelsin,
selamlar
tarik b

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2007, 18:37:13 »
Merhaba Tarık bey.

Keşke bu lokoya böyle komplike kabul edilebilecek fazla ince işçilik isteyen boya yerine yeni nesil beyaz-kırmızı-lacivert renkli tasarımını deneseydiniz.Daha kolay olurdu diye düşünüyorum sizin için.Ama yine de gördüklerimden anladığım kadarıyla gelecekte daha iyisi yolda herhalde.Bu vesile ile hoşgeldiniz derim..

Sevgiler,saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 17, 2007, 18:45:52 »
:) :)
yeni tasarimi herkez daha kolay diye görebilir ammmaaaa dikkat!
ön farlarin altindan kirmizi cizgi devam ediyor, ama farlar beyaz kaliyor...onu maskelemek dahada zor diye düsünüyorum...
ama olsun, sonucta bi deneme oldu...zaten elimde bir tane daha lima var...yapip bozabilecegim :)
bunun disinda zaten bu 2. loko yeni dizaynda cikartmayi düsünüyorum..bakalim...
bu lokodada bir türlü bitirip,degisik kirletme yöntemlerini denemek istiyorum. veya (vaktim olursa ve isime gelirse) tekrardan boyamak...

selamlar
tarik b

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
Ynt: Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX Boyama işleri
« Yanıtla #9 : Aralık 17, 2007, 22:49:29 »
Baltasar merhabalar,

Sen TTM grubunda da varsın sanırım. Evet boyama işi gerçekten zor. Seninle ve grubun diğer üyeleriyle boyama tecrübelerimi paylaşıyım ve kendimce bir kaç altın kuraldan bahsedeyim :

1. ne yaparsanız yapın fırça ile yapılan boya spreyden daha kalındır ve maketinizi bir anda matchbox kıvamına sokabilir.
2. maskelemede hataların olmuş sanırım, en ufak bir kaçaktan eğri boyama çıkar, 1gün önce yaptığın maskelemeyi boyamadan önce mutlaka kontrol etmeli, çünkü gevşiyor
3. Sprey ile boyamada airbrush şart değildir, marshall boya ile 30,40 cm uzaktan uygun hava şartlarında gayet iyi sonuç alınır
4. Kırmızı boya zor. Kırmızı yüzeye zor tutunan bir renk ve tutunsun diye çok boya atınca koyu oluyor. En iyisi önden marshallı'ın astarını atmak. Astar kırmızı gibi zor tutunan renkler için faydalı.

Aşağıdaki sitemdeki lokoların çoğu tarafımdan boyanmıştır :

http://eguraydin.page.tl
Selamlari, Erim
(Bu forumda fotoğraf yükleme işi bana zor geliyor)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Aralık 17, 2007, 23:21:20 »
Tarık bey,
Maskelemeden dolayı ufak tefek taşmalar olsada bence gayet başarılı bir deneme olmuş ellerinize sağlık.İstanbula geldiğinizde tanışmak umuduyla.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
« Yanıtla #11 : Aralık 18, 2007, 05:49:25 »

Baltasar,

Ellerine sağlık. Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz. Ne yaparsan yap, sprey boya ile boyadıktan sonra çok ince bir fırça ile rütüş (re-touch) yapmak gerekiyor.

Selamlar,
Derya

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 18, 2007, 15:37:53 »
arkadaslar,
ilk basta cevaplariniz icin tesekkür ederim.
zaten herkezin bildigi gibi ilk basta bir ise parmak atmadan hicbirsey ögrenilemez.
o yüzden diger mesajlarimdada belirtmistim, bu loko deneme olayi ile ortaya cikti.
kismetse haftaya lokoyu getirdigimde (simdiden paketledim) göreceksiniz ki, hatalar sadece boyada degil.
bunun disinda, yurt disinda oldugum icin marshall in astar boyasini kullanma sansim yok ne yazikki  ;D
bu yüzden tamiyanin boyalarini sectim. gercegi saydam boyamda var, ama ilk önce derya abininde dedigi gibi ufak tefek rütuslardan ve sulu cikartmalardan(ki buda siradaki sorunum!!)sonra atmak istiyorum, yani bi türlü super-finish olacak ;)
ergin abinin gönderligi linkte E40000 in üzerindeki TCDD yazisi nasil ve nerede yapildi, onu cözemedim. bu konuda yardimi olabilirseniz, sevinirim.
selamlar,
tarik b

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX
« Yanıtla #13 : Mart 05, 2008, 17:56:02 »
uzuun bir aradan sonra (2 defa türkiyeye gel git) limalarin son durumunu sizinle paylasmak istedim.
yazilan msjlari okudugunuz zaman 'zaten fazla bisi kalmamisti, ne bu böyle uzun zaman aralik' derseniz, haklisiniz. ama arada filoma katilan bir buharliyi dijitale cevirme calismalari ve bunun yaninda kamyon filomun artik kendine öz olan boya calismalari ile ugrasmaktan uzun zaman vitrinde duran E525XXi bitirmeye karar verdim...ama yakinda yine türkiyeye gelecegim icin, calisma yine yatmaya basladi :)

derya abininde dedigi gibi ufak rütüsleri yaptim. tek sorun, ayni beyaz rengi tutturamadigim icin, lokonun bazi yerleri lekeli gibi duruyor. ama uzaktan bakildiginda sanki loko yeni ara revizyondan cikmis, bazi yerleri tamir görmüs gibi duruyor (yük vagonlarindaki gibi)
makinistin binmekte yardimci olan 'tutanaklar'da cok ince bir firca ile sariya boyandi..

uzun lafin kisasi, ressimlere bakin, inceleyin. elestirilerinizi bekliyorum!!

NOT: RESSIMLERI YÜKLEMEDEN EVET FORMATLAMAYI UNUTMUSUM: TEOMAN BEY SAGOLSUN FORMATLAYIP, YENIDEN YÜKLEDI. BU YÜZDEN BU MESAJDAKI OLANLAR FORUMDA FAZLA YER KAPMALASIN DIYE SILINDI!

son resimdede belli oldugu gibi pantolar degisti! eger gruptan panto isteyen olursa, yardimci olabilirim! (roconun orjinali gibi durup, daha cazip bir fiyatta! Özellikle eski lima pantolarini degistirmek isteyenlere tavsiye ederim!)

bunun yaninda ön taraflarda olan 'tutanaklari' (sari olan, görevlilerin vagonlari birlestirdiginde üstüne asildiklari demir, türkce kursuna ihtiyacim var  :-\ ) nasil yapabilcegimi düsünüyorum..incel kablolarla denemeler yaptim, ama boya nedense tutmuyor, güzel olmuyor..
simdilik bu kadari yeter.. zaten ikinci lokoda yolda. boyamasi ayni olacak, bu sefer ama ön cizgiyi biraz daha ince yapmaya calisacagim...
selamlar,
tarik

« Son Düzenleme: Mart 05, 2008, 23:26:40 Gönderen: baltasar »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #14 : Mart 05, 2008, 20:38:49 »
Tarık Bey merhaba.

Fotoğrafları daha rahat incelenebilmesi için uygun boyuta getirdim.
Modellerinizi bu boyuttan inceleyip, görüşlerimi fotoğrafların altında bildirmek istiyorum.

TCDD E 52000 Kırmızı+Beyaz+Yeşil renkli olan bu lokomotifin genel görünüşü oldukça iyi
Ancak, sizin de belirttiğiniz gibi yaptığınz rötuşlarda boya ton farkıyla birlikte bozulmalar var.
Fırça ile yapılan düzeltmeler, genellikle şerit boyamalarında, kenarlara kaçan ve noktacıklar
kadar küçük boya bozuntularında olabilir. Geniş alanlarda boya düzeltmelerinde tekrar bant
maske yapıp sprey boya atılmalıdır. Böylece ton farkı önlenmiş olabilir.

Yan gövde üzerindeki oluklu görünümü düzlemeniz çok iyi olmuş. Kapı kenarlarında bulunan
tutamaçların sarı rengini iyi tutturmuşsunuz.
Bu fotoğrafta dikkatimi çeken diğer bir durum; lokonun yan yüzünde, her iki başındaki ''ok''
şekillerinde orantısızlık vardır!
Sol baştaki daha düzgün ''ok'' şekline karşın, sağ baştaki şekil de orantısızlık bulunmaktadır.

Lokomotifin ön kısımlarında bulunan tutamaçları sarı renge boyamak için kullanacağınız teli
önce ince bir zımpara ile temizleyin. Mümkün olduğunca parmaklarınız yerine cımbız kullanıp
cımbızla tutturacağınız teli boyamaya çalışın.
Boya işleminde mutlaka açık gri rengi, astar olarak kullanın. Önce açık gri rengi sprey ile
boyadıktan sonra kurumasını bekleyin.
Astar kuruyunca sarı rengi sprey ile boyayın. Umarım bu yolla boyada bir sorun yaşanmaz.

Pantoğraf değiştirmeleriniz çok yerinde olmuş. Roco pantoğraflar Lima'ya göre daha detaylı
ve gerçekçi olduğundan göze hoş görünüyorlar.
Modeltrenlerinizde TCDD'ye çevirim çalışmalarınızı tebrik eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 05, 2008, 23:40:50 »
teoman bey,
formatlamayi unutmusum. fotolari ufalttiginiz icin tesekkür ederim. forumda fazla yer kaplar diye yukardan sildim.
rötüslari belirttiginiz gibi tekrardan yapacam gibi gözüküyor. nedense zirt pirt benimde gözüme takilip, duruyor. ama sadece üst kisminda rötüslari yapacagim...
OK dedginiz gibi olmadi. sadece onu maskeleri cikardiktan sonra fark ettim. tekrardan yapmayi düsündüm. ama acikcasi boyanin kalinligi oldugundan ve boyayi tekrar sökmek istemedigimden bu sekli ile birakmaya karar verdim. nede olsa deneme lokomotivi gibi birsey oldu. yenisinde bunu zaten cok dikkat etmeye karar verdim. uyariniz icin tesekkür ederim.
tutamaclar icin ekrtadan sari sprey boya almak istemiyorum. malum burda türkiyedeki gibi marshall sprey boyalar yok. ya araba boyasi alirsiniz (yaklasik 20-30 avro arasi) yada tamiyanin spreylerini (benim aldiklarimi) alirsiniz, hemen hemen yari fiyata gelir. kismetse geldigimde zaten airbrush almayi düsündügüm icin simdi spreylerle hic ugrasmak istemiyorum.
Pantolar acikcasi roconun degil. ilk basta roconunkilerini aradim, ssorun tanesi 16 avro oldugunu ögrenince acikcasi vaz gectim. ucuz ve alternativ olarak maketci dükkaninda buldugum bu pantolari avusturyada bir firma yapiyormus ve acikcasini söylemek gerekirse tek roco alacagima bunlardan 2 adet aldim. detay bakimindanda bence cok iyiler. sadece E52500lerde pantonun kenarlari acik, bunlarda U seklinde ikiside birlesiyor. ilerde vaktim oldugunda bunlarida temiz olarak kesmeyi, sonrada kirmiziya boyamayi düsünüyorum. boyamayi ilk önce ama limalarda deneyecegim.
bu büyük isler bittikten sonra yazilara giris yapmayi düsünüyorum. ama decalleri kendim yapmaya calisirsam (ki zaten topu topu A6 formatini dolduramam heralde) cok pahaliya gelir. hem tecrübemde yok. bu yüzden onuda büyük bir ihtimalle baskiciya verecegim.
verdiginiz bilgiler icin tekrardan tesekkür ederim!
selamlar
tarik