Gönderen Konu: Decoder Montajı: R2592 Freightliner 0-6-0 Diesel Electric Class 08  (Okunma sayısı 8944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Daha önceden aldığım Hornby R2592 lokomotife geçen hafta sonu aldığım Hornby Decoder'ın montajını bu akşam yaptım. Lokomotif DCC Ready olduğundan montaj işlemi 15dk civarında tamamlandı. Lokomotifin ve işlemlerin adım adım resmini paylaşmak istiyorum.

Lokomotifi öncelikle Fleischmann Profi raylar üzerinde normal doğru akım(DC) besleme ile deneyerek sorunsuz çalıştığını test ettim. Daha sonra Decoderı ambalajından çıkardım, para ile birlikte olmasa da raylar ve lokomotifle bakıldığında gerçekten küçük olduğunu farkedebiliyoruz. Elimde daha önce monte ettiğim MRC AD310(1998) decodera göre karşılaştırıldığında gerçekten çok küçük.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Lokomotifin içini açmak ve decoder soketine ulaşmak için üst gövdenin çıkartılması gerekiyor. Üst gövde alt şasiye dört köşeden vidalanmış durumda, lokomotifin kitapçığında açıkça vidalar işaretlenmiş. Bu dört vidayı sökerken, tornavida ile ve gövdeyi elle tutarken ince detaylara zarar vermemeye dikkat etmek gerekli. Yeni seri 'Super Detail' lokolarda aşırı boyutta detay plastik olarak modellenmiş, görüntü çok zarif ve hoş ancak çok narinler, özenli çalışmak gerekiyor.

Dört vidayı söktükten sonra lokomotifi tekrar düz konuma getirerek üst gövdeyi yavaş ve küçük hareketlerle altşasiden ayırıyoruz. Bu sırada ön tamponda bir kaç detay borunun yönünün değiştirilmesi gerekiyor.

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2007, 22:47:33 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Üst gövdeyi kaldırdığımızda lokomotifin motor bölümü ve DCC decoder soketi artık önümüzde ulaşılabilir durumda oluyor. DCC soketinde fabrika çıkışında dummy bir parça var, düz analog kumandaya izin veriyor. Bu dummy parça çıkarılarak, decoderın kendi soketinin pinlerinin gireceği delikler açılmış oluyor.

Deliklere decoderın kendi soketi yerleştiriliyor. Pinlerin/soketin yerleşimin sırası olduğuna dikkat ediyoruz. 1 numara ile belirtilen pin yerine decoderın Turuncu(Orange) bacağı ile yön bulunuyor(merak etmeyin decoder klavuzunda yazıyor). Yerleştiriken pinlere zarar vermeden ve hepsinin doğru deliğine eksiksiz girmesine dikkat etmeliyiz. Aksi durumda bazı fonksiyonların çalışmaması veya lokomotifin hareket etmemesi sonucu ile karşılaşabiliriz. Decoderdan 9 kablo çıkıyor biri boşta ikinci set fonksiyonlar için ayrılmış, kullanılmıyor.

Decoder soketini taktıktan sonra lokomotifin kendi orijinal kutusundan çıkan izolasyon kılıfını decoder'ın üstüne geçiriyoruz. Hornby decoder çift taraflı devre yöntemiyle üretilmiş. Kılıf devrenin herhangi bir şekilde elektirikli bir aksama değmesini engellemek, decoderı da korumak amaçlı. Kılıfın takılmasıyla birlikte artık kapanışa hazırız.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
Okan Bey,
değerli paylaşımınız için teşekkür ederim,elinize sağlık güle güle kullanın...

Ayrıca bu vesile ile bir şey sormak isterim..Doğru akımla çalışan sistemlerin digital yönetimlerine çok yabancıyım..Dekoder seçerken neye göre seçiyorsunuz?Sanırım kumanda sisteminiz bu konuda belirleyici oluyor..Ancak adresleme nasıl yapılıyor?Digital bir dekoder alırken,kumanda sisteminizde tanımlı olmasımı gerekli,yoksa sizmi bir yolla tanıtıyorsunuz?

Çok teşekkürler
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Son işlem olarak üst gövde şasiye yerleştirilir ve 4 vida ile sabitlenir. Decoder'ın küçüklüğü sayesinde bu işlemde üst gövdenin kapatılması son derece kolay gerçekleşiyor. Tüm bu işlemler yaklaşık 15dk civarında tamamlandı.

İşlem sonunda lokomotifi ilk olarak yine sadece analog olarak doğru akımla denedim. Hornby decoder buna izin veriyor ve yine akım yönüne göre lokomotife ileri/geri yön verebiliyorsunuz.

İkinci olarak lokomotifi elimde bulunan PIKO Digi1 dijital kumanda ile denedim. Decoder NMRA/NEM standart olduğu için her türlü fonksiyon kullanılabilir durumda. Hornby Lokomotifi fabrika varsayılan adresi olan 3den kendi kullanmak istediğim Kanal C ve 6 adresine programladım. PIKO Digi1'in uzaktan kumandası ile 6. loko seçildiğinde komutlara cevap veriyor durumda olduğunu gördüm.

Sonuç gerçekten sevindirici, elimde bulunan PIKO Digi1 ve Piko Dijital decoderlı lokomotifi Taurus(Kanal C adres 3), Hornby Dijital Decoderlı Freightliner ile aynı ray kurgusu üzerinde elimdeki uzaktan kumanda ile yönetebiliyorum. Henüz kafa kafaya vurdurmayı denemedim ancak yapabilmekte teknik bir sıkıntı görünmüyor  ;D ;D ;D

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Doğru akımla çalışan sistemlerin digital yönetimlerine çok yabancıyım..Dekoder seçerken neye göre seçiyorsunuz?Sanırım kumanda sisteminiz bu konuda belirleyici oluyor..Ancak adresleme nasıl yapılıyor?Digital bir dekoder alırken,kumanda sisteminizde tanımlı olmasımı gerekli,yoksa sizmi bir yolla tanıtıyorsunuz?

Teşekkürler.

Doğru Akım(DC) decoder seçiminde benim bildiğim bir soket standardı var. Birisi Kuzey Amerika için NMRA RP-9.1.1 diğeri Avrupa için NEM652. Bu soketlerdeki decoderların klavuzlarında NMRA standartlarına uyduğunu belirtmesi durumunda ben de uyumlu çalışmasını bekliyorum.

Daha önce Model Rectifier Company MRC AD310 decoder kullanmıştım, PIKO decoder ise lokomotifin içinde geldi(Uhlenbrock), son olarak Hornby 8215 decoder denemiş oldum. Kumanda sisteminin aslında NMRA standardına uyumlu ise bir belirleyiciliğinin olmaması gerekli ancak şöyle de bir sorunum oldu. MRC decoderlı lokomu PIKO Digi1 ile kullanamadım. Hornby Decoderlı lokoyu oysa bugün sorunsuz olarak PIKO Digi1 ile kullanabildiğimi gördüm. Haftasonu fırsat bulduğumda her üç lokoyuda klupte bir de Hornby kumanda ile deneyeceğim.

Adresleme konusu evet kumandanın özelliklerine bağlı PIKO da uzaktan kumanda ile yapıyorsunuz klavuzunda anlatılan basit bir tuş kombinasyonu ile 0-127 arasında adres ve 4 kanaldan birinin seçimi mümkün. Klavuzlarıda foruma yerleştireceğim. Hornby kumanda ise LCD ekranı ile biraz daha kullanım kolaylığı sağlıyor, ayrıca hızlanma/yavaşlama programlaması daha kolay.

Lokomotiflerden bir anda birini raya yerleştirerek programlama(daha doğrusu adreslemeyi) yapıyorsunuz. Daha sonra beslemenizin ve dijital sisteminizin sınırları doğrultusunda istediğiniz kadar lokoyu aynı raya yerleştirerek, kumandadan vereceğiniz komutlara göre hareket etmesini sağlayabilirsiniz(yön, ışık, ses?..vb). İleri düzeyde kumandalarda bilgisiyara bağlantı da mümkün bu durumda artık PC ekranından programlama da mümkün oluyor.

Bu konu grubundaki mesajlarda özellikle Hornby, PIKO, MRC gibi markalardan bahsettim. Farklı markaların birlikte çalışabilirliğini kolay ifade edebilmek için, kusura bakmayın.

Ayrıca yeni başlayanlara bir mesaj PIKO setler alışveriş merkezlerindeki oyuncakçılarda bulunuyor. Harun bey hep açıkça belirttiği için ifade edeyim, Hornby setlerin maliyeti görece yüksek kalabiliyor, ancak parçalarda Proses fiyatları son derece iyi, hatta Amerika'dan Derya beyin bile benzer yorumunu almıştık. Mağazalardaki DCC PIKO setlerin fiyatları da diğerlerine göre oldukça fazla.

Dijital uyumlu(yanlış hatırlamıyorsam digitalesnitselle?) PIKO set+Hornby DCC kumanda ve Decoder(tabii decoder montajı ile) uygun maliyetli hibrid bir çözüm oluşturabilir. Mehano için lokomotifler DCC soketlimi bilmediğim için öneremiyorum. Ancak DCC dekoderı soketi olmayan lokoya takmak evet biraz karmaşık bir iş ancak sabır ve emekle halledilebilir bir konu.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2007, 23:34:09 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
Okan Bey çok çok sağolun,beklediğimden çok daha detaylı bir açıklama yaptınız,çok sağolun..Bunu text olarak kaydettim,diorama kurulumundan sonra sıra bunlara gelecek,şimdiden ufak denemeler yapsam fena olmaz..
Saygılarımla
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
okan abi pikonun digitali uzaktan kumandalımı yanı kablosuzmu ?
eger kablosuzsa kac metreden cekıyor ? ve hornby e kıyasalarsak nasıl bir sonuç çıkar ?
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
PIKO'nun dijital kumandası IR(kızılötesi), Digi1 de hem DCC devre hem de IR alıcı var. Fotografta görmüşsündür, TV kumandasından farkı yok. Kitapçıkta mesafe ile ilgili bir şey göremedim, ancak kumanda ile Digi1in birbirini görmesi gerekli. Dağlı kurgularda Digi1 ünitesinin tepe gibi bölgeye konmasını önermiş, sonuçta kumanda edebilmek için Digi1'e IR sinyal gönderebilmeli.

DCC üreten Digi1 de kablo ile raylara bağlı. Kumanda panelinin ayrılması bir opsiyon olmuş, kullanım yeri serbestliği tanımış ancak iki lokomotif hızla kafakafaya gidiyorken kumandada tuşlardan ayarlamak belki alışınca kolay ama biraz panikletiyor.

Hornby kumandalar ise kablolu, panelin bir kullanım rahatlığı var. LCD display kontrol için güzel bir olanak. Yaptığını görebiliyorsun. Piko Digi1de ise bu ledin yanma sayısı/sıklığı gibi kodlarla ifade ediliyor. Benim bir asıl merakım bilgisayardan kumanda ki her ikisinde de bu kontrol ünitelerinde mevcut değil.

DCC dediğinde bence bu işin üstadı MRC, http://www.modelrectifier.com/train-controls/dcc-prodigy.asp ama fiyatlara bakarsan bırak orda kalsın oluyor.

Çevrimdışı ilker Kurtoğlu

• ?lker Kurto?lu
  • Forum Üyesi
Alıntı
İşlem sonunda lokomotifi ilk olarak yine sadece analog olarak doğru akımla denedim. Hornby decoder buna izin veriyor ve yine akım yönüne göre lokomotife ileri/geri yön verebiliyorsunuz.

Ben burada şu sonucu çıkardım. Hornby digital decoder taktığım bir Lima lokomu, digital kontrol kumanda sistemi olmadan raylara DC akım vererek her iki yönde kullanabiliyorum, doğru mu?

Sonra ileride kumanda sistemi aldığımda tam anlamıyla digital kullanabilme şansım var.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ben burada şu sonucu çıkardım. Hornby digital decoder taktığım bir Lima lokomu, digital kontrol kumanda sistemi olmadan raylara DC akım vererek her iki yönde kullanabiliyorum, doğru mu?

Sonra ileride kumanda sistemi aldığımda tam anlamıyla digital kullanabilme şansım var.

Evet doğru.

Çevrimdışı ilker Kurtoğlu

• ?lker Kurto?lu
  • Forum Üyesi
Doğru anladığıma sevindim :)
Teşekkürler.

NEDİM

• Ziyaretçi
sevgılı okan,
sessız sessız bakıyorum maasallah nazar degmesın.. ellerıne saglık.. sonuc mukemmel degılmı.. bende ılk etepta dıjıtal system cok korkmus ıdım.. ama uygulamasını gorunce vallahı mukemmel.. yanı loko ıcıne decoder koymak ıle bır makınıst yerlestırmıs oluyoruz aslında.. sadece ona soyle yap boyle yap demek kalıyor.. ıyı gunlerde kullan..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..