Gönderen Konu: TCDD’nin DB amblemli V100 -211 sınıfı Dizel Loko & Model incelemesi  (Okunma sayısı 23547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Saygıdeğer modeltrenciler

İlginç, ancak yaşanmış bir gerçek var ki Türkiye’de DB amblemli dizel lokomotifler 1982 -1996 yıllarında
Trakya ve Ege Bölgesi demiryolu hatlarında çalışmışlardır.

Alman Demiryolu hatlarında mavi - beyaz renkleri ve DB amblemli olarak çalışan V100-211 sınıfı dizel lokomotifler,
aynı görüntüleri ile Türkiye’de, arkalarında TCDD amblemli yolcu vagonları çekerek ilginç görünümlü banliyö trenleri
oluşturmuşlardır.

Alman Demiryolları ‘’ DB’’ armalı olarak TCDD’ ye 1982 yılında kiralık 15 adet V100-211 sınıfı dizel lokomotif vermiştir.

TCDD daha sonra kiraladığı bu lokomotifleri Almanya’dan 1985 yılında satın almıştır.

1980’li yılların başlarında Türkiye’de buharlı lokomotifler servisten kaldırılmaya başlamıştı.

1980’li yıllara geldiğimizde TCDD uzun mesafeli şehirlerarası hatlarda buharlıları servisten tamamen çekmiş, dizel
lokomotifler buharlıların yerini almıştı.

TCDD kullanılabilir nitelikte olan bazı buharlı lokomotifleri 1980’ li yılların başlarında  banliyö hatlarında kısa bir süre
kullandıktan sonra bu lokomotifleri de servisten çekme kararı almıştı.

Banliyö hatları için lokomotif gereksinimi duyulmasından dolayı 1982 yılında Alman Demiryolları’ndan 15 adet kısa
mesafeli hatlarda kullanılmak üzere 15 adet V100-211 sınıfı lokomotif kiralamıştır.

Bu lokomotifler İstanbul Halkalı Depo ve İzmir Halkapınar Depo hizmetine verilmiştir.

1985 yılında da Almanya’dan satın alınarak DH11500 olarak TCDD hizmetlerini 1990’yılların ortalarına kadar sürdürmüşlerdir.

Bazı V 100- 211 sınıfı dizel lokomotifler açık mavi ve şeritli olarak renkleri değiştirilmiş ve DB amblemi silinerek yerine
Ay-Yıldız TCDD amblemi yapılmıştır.

TCDD’ de kullanılan 15 adet V100-211 sınıfı dizel lokomotifler DH11500 sınıfı olarak adlandırılmıştır. DH11501 - DH 11515
arasında numaralandırılmışlardır.

Aşağıdaki linklerde bu lokomotifler ile ilgili detaylı bilgi bulunmaktadır.

DB V100 lokomotifleri hakkında bilgi veren link
http://en.wikipedia.org/wiki/DB_Class_V_100

TCDD 11501 – 11515 dizel lokomotifleri ile ilgili link
http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki4.php/Traction/DH11500

Türkiye’de fotoğraflanmış DB amblemli V100-211’lere ait fotoğrafların yer aldığı link

http://www.v100.de/index.php?nav=1401226

Türkiye’de çalışmış DB amblemli V100-211 sınıfı dizel lokomotiflerin çeşitli fotoğrafları:

Aşağıdaki fotoğraflar Karabük takma isimli Bastian Chlond’ a aittir.

Uşak-Eşme Güneyköy civarı V100-211

Uşak-Eşme  Güneyköy civarında v100-211

Edirne-İstanbul treni V100-211

Manisa Gar’ a girişte Manisa-Alaşehir treni  V100-211

Manisa Gar’da V100-211

İzmir-Bandırma treni V100-211

Aşağıdaki fotoğraflar Jurgen Rech’ e aittir

İzmir Basmane Gar: İzmir-Bandırma treni V100-211

İzmir Basmane Gar: Çiğli-Bamane banliyö treni V100-211

İzmir Alsancak Gar: Alsancak-Buca banliyö treni V100-211

Konumuza Roco model 1/87 ölçek V100-211 dizel lokomotif incelemesi ile devam edeceğiz.

« Son Düzenleme: Mart 07, 2011, 06:45:16 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Roco 1/87 ölçek DB V100-211 sınıfı model incelemesi:

Modelimiz; Avusturya Roco modeltren firmasının geçmiş yıllarda üretimi olan dizel lokomotif modelidir.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
teoman abi gerçekden süper bir paylaşım oldu.
bir lokoyu daha belleğime kazımış oldum.
tekrar paylaşıma dönmenize de çok sevindim.
devamını bekliyoruz

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Teoman hocam , sayende yeni bir şey daha öğrendik , Türk vagonlarının önünde DB nin V 100 leri çok ilginç kareler çıkarmış ortaya.
Bu arada elindeki Avusturya malı V 100 artık çok kıymetli , (Lokonun aksesuarlarını takıyor musun yoksa bu haliyle kutuda mı bekleyecek acaba? )
Son dönem Rocoların bazı modellerinde eski kalite yok maalesef.
Geçtiğimiz yıl  atağa kalkan Rivarossi eğer ürün gamını genişletirse yakın zamanda model pazarında Rocoyu epey zorlayacak  gibi görünüyor.
Elimde hem Roco hem de  Rivarossinin yaptığı bir dizel model var , Rivarossinin üzerindeki parça sayısı Rocodan daha fazlaydı.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Sevgili Teoman yine harika resim ve bilgilerle dolu bir konu olmuş. Emeğine sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Sevgiler, selamlar

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Sevgili Enver , görüşleriniz için teşekkürler. Elimden geldiğince ve zaman buldukça paylaşımlarıma devam edeceğim.
Sizler ile birlikte olmaktan çok mutluyum.

Sevgili Kemal Bey, DB armalı lokomotif ve TCDD vagonlu tren benim çok ilgimi çekmişti.

Dokuz Eylül Ün. Eğt. Fakültesi İzmir Buca’da bulunmaktadır. Okulun yanında ise Buca tren istasyonu yer almaktadır.
1984 yılında bu okuldan mezun oldum.

Buharlı lokomotiflerin çektiği kısa yolcu vagonları 1980’li yılların başlarında Alsancak-Buca arası çalışıyorlardı. 1983-1984
eğitim ve öğretim yılında okulun 4. sınıfında iken DB armalı V100-211 sınıfı lokomotifler çalışmaya başlamıştı.

Bu lokomotifleri görmüş ve Alsancak-Buca  trenine birçok kez binmiştim. Ancak o yıllarda bu lokomotifleri fotoğraflamak
hiç aklımdan geçmemişti.

Şimdi, bu lokomotif ve vagonlara ait modellerinin elimde bulunması, bana geçmiş yıllarda yaşadığım anıların canlanması
bakımından da çok güzel bir anlam katıyor.

Roco üretimi V100-211 modelinin aksesuarlarını takacağım ve kutusundan kurtarıp, vagon dizileri ile vitrine koyacağım.
Bu çalışmaları da sizler ile paylaşacağım.

Sevgili Ferda, güzel düşüncelerin için teşekkürler. Paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

DB amblemli Roco 1/87 ölçek V100-211 Dizel lokomotifin markiz yanlarında klasik ‘’DB’’ amblemi

Bir zamanlar 1970’li yılların sonları  ile 1990 yılların ortalarına kadar İzmir’in banliyö hatlarında çalışmış olan
(Basmane-Çiğli-Basmane, Alsancak-Buca-Alsancak, Basmane-Bornova-Basmane) vagonlardan biri

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan yolcu vagonunun en yakın benzerinin Piko üretimi modelini tanıtan konumuzun linki

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3070.0

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Teoman hocama teşekkürler.Yanılmıyorsam, ben Eskipazar ilçesinde görev yaparken,Ankara-Zonguldak arasında karşılıklı olarak işleyen Karaelmas expresinde bazen bu dizeller görev yapıyordu.Hatta bir seferinde birader beni ziyarete geldiğinde bu dizelin makinist kısmında seyahat etmiştik. Sene 1977 idi.Acaba yanılıyor muyum? Bu hatta belirttiğim senelerde bu dizeller çalışmadı mı? Ancak DB armasını hatırlamıyorum. Teoman hocam ne dersiniz?

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Naci Bey, merhabalar.

Sizin belirttiğiniz dizeller; o yıllarda kırmızı renkli olup ‘’V65’’ TCDD’ deki isimleri DH 44101 olabilir.

Aşağıdaki fotoğrafta görülen V65 (TCDD DH 44101)

Fotoğraf aşağıdaki linkten alıntıdır.
http://lokomotifler.tr.gg/

Roco üretimi V65

Kemal Omay,ın koleksiyonunda iki adet V65 bulunmaktadır.

Naci Bey yukarıdaki bilgiler doğrultusunda görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Saygılar, sevgiler
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Sanıyorum gönderdiğiniz resimlerdeki dizeller değildi.Hatta renginin yeşil olduğunu hatırlıyorum.Makiniste sorduğumda İran'dan kiraladık veya satın aldık gibi cümleler söylemişti.Aslında o kadar eskileri hatırlamam ama ilgi alanım olunca unutmuyorum. Bu tip dizellerin zaten hastasıyım.Görünüş  ve dizayn olarakda çok güzeller. Şimdi Sirkeci garında manevra için ne olduğunu anlayamadığım bir dizel çalışıyor. Ancak güzel olduğunu söyleyemem, daha doğrusu ben beğenmiyorum.Selamlar.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Naci Bey, merhaba.

1977 yılındaki anınız ile ilgili yeşil lokomotif hakkında biraz araştıma yaptım. Ancak fotoğraflarına rastlayamadım.

wow turkey.com sitesinde aşağıdaki bulgurla rastladım. Yazışmalarda sizi doğrulayan ( İran’dan kiralanan lokomotifler )
bilgiler bulunmaktadır.

Saygılar, sevgiler
Teoman Kardaşlar

Görüntüler wow turkey sitesinden alıntıdır.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Hocam verdiğiniz bu bilgiler karşısında o tarihlerde İran'dan çeşitli dizel lokomatifler  (yeşil renkli) satın aldığımız veya kiraladığımız gerçeği ortaya çıkıyor. Makinistin bana söylediği doğru demek ki. Belirtmeye çalıştığım ama ne olduğu belli olmayan dizellerde bu şekilde kullanılmış olabilir.Selamlar.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Alman Demiryollarında kullanılan V100 dizel lokomotiflerden mavi – beyaz renklerde olan 211 ve 212 sınıf dizel lokomotifler,
şekil olarak ön kısımlarında bulunan motor havalandırma panellerinin farklılığından ayrılır.
Arka kısımları ise aynı görünümdedirler.

Aşağıdaki fotoğrafları incelediğimizde bu farklar açıkça görülmektedir.
Fotolar uli-bahn.de sitesinden alıntıdır.

Konumuzun ilk başında yer alan açıklamalarımız da belirttiğimiz gibi Roco model üretimi olan incelediğimiz 1/87 ölçekteki
lokomotif modeli, V100-211 sınıfı olup TCDD’nin kullandığı modellerin aynısıdır.

TCDD bu lokomotiflerden 15 adetini 1982 yılında önce kiralamış sonra da 1985 yılında satın almıştır.

TCDD satın aldığı bu dizel lokomotiflerin birkaçını açık mavi renge boyayıp aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi kullanmıştır.

Foto v100.de sitesinden alıntıdır.

Foto wow turkey sitesinden alıntıdır.

Salihli istasyonunda DB amblemli V100-211 Cumhuriyetin 60. yıl anısına
Pankartlı ve Türk bayraklı görülmektedir. Yıl 1983

Modelleme çalışmalarında iki yol izlenebilir.
1-Roco model DB armalı olarak olduğu gibi kullanılabir.
2-TCDD’nin açık mavi rengine boyanıp, beyaz şeritler çekilerek ‘’TCDD’’ yazısı gövdenin her iki yanına çıkartma olarak işlenir.

Modelcilerin dikkat etmesi geren ince ayrıntı da buradadır. Roco model 211 sınıfı olarak TCDD modeline en uygun olan modeldir.

Örneğin: Fleischmann  üretimi mavi-beyaz V100’ler, 212 sınıfı olup, ön panelleri yukarıdaki fotoğraflarda açıkladığımız
şekilde görüldüğü gibidir.

Foto GG satış sitesinden alıntıdır.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Teoman hocam , bize DE serisi ( dizel elektrik ) ve DH ( dizel hidrolik ) serileri hakkında biraz bilgi verir misin lütfen.
Nasıl çalışırlar , avantajları veya dezavantajları nedir , en çok hangisi tercih ediliyor vb.( ben biliyom vallayi ama sen anlatınca insan yeni şeyler öğreniyor ayrıca bir çok yeni üyemiz var onlar için de iyi bir bilgi kaynağı olur )
Not :Eğer vaktin varsa buharlı ve elektrikli lokoların çalışma prensiplerini de yazsan ne iyi olurdu , sonra Okan kardeşimiz bu yazıları toparlar özel bir yere diğer faideli bilgilerin  yanına koyar herkes faydalanır.
Şimdiden teşekkürler , selamlar sevgiler.............................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Sevgili Kemal Bey, öncelikle Roco'nun V100-211 modeli ve bu modelinin gerçek fotoğraflarından yola çıkarak,
dış görüntülerini inceleyerek araştırmalarımı sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Genel olarak DE, DH, Buharlı ve Eelektrikli lokomotifler hakkındaki bilgi aktarımı önerinizi, araştırma yapıp, elimden
geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Saygılar, sevgiler
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Roco 1/87 ölçek V100-211 modelimizin üzerine gerekli aksesuarları yerleştirme çalışmalarını tamamladık.

Bir süre kutsunda daha sonraları da vitrinde beklettiğimiz modelin aksesuarsız görünümü.

Modelin üzerine basamaklar ve markiz kapılarının sağ ve soluna tutamaçlar yerleştirildi.

Basamak tutamaçları ile markiz kapı tutamaçları, beyaz boyaya biraz sarı katılarak model üzerindeki krem rengine yakın
boyaya uygun ton tutturularak boyandı.

Ön kısmına ve arka kısmına iki tampon arası yerlere, koşum takımları ile markiz ön ve arka camlarına silecekler takıldı.

Tek olarak masa üstü gösteri standında yer alan V100-211

Konumuzun başında yayınladığımız Alsancak-Buca-Alsancak treninde yer alan Alman Demiryolları amblemli V100-211 dizel
loko ile TCDD amblemli yolcu vagonlarından oluşan tren.

DB amblemli dizel loko ve TCDD amblemli yolcu vagonlu gösteri standında

Çevrimdışı kefaloz

• Forum Üyesi
Teoman bey;
Roco 1/87 ölçek DB V100-211 sınıfı model lokomotifin  bende  DB 290023-2 modeli var. Bu lokoyu dijitale çevirmek için buna uygun decoderi nerede bulabilirim. selamlar...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Mehmet Ercüment Bey,
Aşağıdaki linki inceleyin. Harun Yamanlar Bey ile 0-216-418 07 08 telefondan decoder temini için bilgi alınız.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3816.0

Saygılar
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Roco modelin gidiş yönünde ön farları sarı ışık verimektedir.
Tres yöne gitmesi durumunda ise diğer farlar kırmızı ışık veriyor.
Aynı durum lokomotif modelinin diğer tarafında da olmaktadır.

DB amblemli Roco V100-211 ve TCDD amblemli Piko yolcu vagonlarından oluşan modeltrenimizin görüntüleri

Alsancak-Buca Alasancak hattında  1984 yılı İzmir Banliyö Treni temsilen, o günlerin anısına model trenimiz.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Final güzel oldu sevgili hocam , sağol.