Gönderen Konu: EU ile vize muafiyeti hk.  (Okunma sayısı 4775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
EU ile vize muafiyeti hk.
« : Mart 31, 2016, 01:28:42 »
Merhaba,

Bu aralar rahatsızlığım nedeni ile evden dışarı çıkamadığım için ya forumla yada haberlerle haşır neşir olmaktayım. İnternetten okuduğum kadarı ile EU ile yapılan anlaşmalar veya görüşmeler doğrultusunda eğer Türkiye sanırım 73 maddelik anlaşmanın gereklerini yerine getirirse Haziran itibariyle EU daha doğru söylemek gerekirse Schengen anlaşmalı ülkelere vizesiz giriş hakkını elde edecek.

Bu güzel bir haber gibi görünüyor. Ancak ben bu konuda bayağı endişeler taşıyorum. Şu anda zaten geçerli vizeniz olsa bile kapılarda çeşitli sorgulamalara maruz bırakılıyorsunuz. Avrupa gümrük kapılarında en uzun kuyrukları Türkiyeden gelen uçaklar oluşturuyor. Burada dikkatinizi çekmek isterim, vize muafiyetiniz kalksa bile aynı kapıdan girmek zorundasınız, zira siz EU vatandaşı değilsiniz.

Şimdi, geçerli bir Schengen vizemiz varken bu bize şöyle bir kolaylık tanıyordu. Hangi ülke konsolosloğundan alırsak alalım, bu vize bizim hakkımızda bir ön araştırma yapıldığını ve Schengen ülkelerine girmek için bir sorun teşkil etmediğimizi gösteren bir ön onay niteliğini taşıyordu.

Görüşümce vize kalktığında, hala Avrupanın taşı toprağı altın olduğunu düşünen (aslında tam tersi bence) bir yığın sevgili vatandaşımız kapılara üşüşecek, zaten Avrupa ve Orta doğu ve Asya arasında bir hub teşkil eden ülkemizden gelenler kapıları dolduracaktır. Siyasi durumun Avrupa ve Orta doğuda bu kadar kritik olduğu bir dönemde Schengen ülkelerine girişimiz bence kaşının üstünde gözün var gibi bir pasaport memurunun iki dudağı arasında sıkışıp kalacaktır.

Bunlar salt benim tecrübelerimden dolayı düşündüklerim. Bu konuyu açışımın nedeni sizinde bu konu hakkında düşündüklerinizi yazmanız. Gördüğünüz gibi bu konuda biraz karamsarım. İnşallah yanılıyorumdur.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Ynt: EU ile vize muafiyeti hk.
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2016, 08:04:55 »
Can Kardeşim. Düşüncene aynen hatta fazlası ile iştirak ediyorum. Vatandaşlarımız vize kalkınca Avrupa'ya hemen gireceğini zannediyor. Oysa burada önemli olan Türk pasaportu. Bu pasaportu gören tüm Avrupa polisi her şeye şüpheyle bakıyor. Hele vize kaldığında (gerçi ben tahmin etmiyorum) herhangi bir ülkede dış basına intikal edecek bir olay olur ise vah halimize. Yine de hayırlısı olsun diyelim. Bol selamlar.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2016, 09:21:41 »
Can Bey,
Bu görüşünüze ben de aynen katılıyorum, eşimle ve arkadaş çevremizle aynı konuşmaları bir süredir  yapıyoruz. Vize alırken bir elekten geçtiğimizden dolayı,  kolay kolay bir pasaport memuru tarafından girişimizin refüze edilmeyeceğini az çok biliyorduk. Son 2-3 senedir artık niye geldin sorularına bile maruz kalmıyorduk. Ama bu muafiyet gelirse (ki şahsen pek ihtimal vermiyorum) durum değişecek ve muhtemelen eleme görevi bu memurlara verilecek. Sürüyle evrak verilerek ulaşılan bu vize yerine sözle yapılacak ve beyana dayalı bir sorgulamayla ülkelerine girişe izin verecek Schengen ülkelerinin bu konuda ne tür bir önlem alacağından hiç bahsedildiğini görmedim, ve asıl benim merak ettiğim de bu. Verilen bu kadar tavize değecek bir uygulama olacak mı?
Umarım  olur.
Saygılarımla.
Serdar

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2016, 10:17:33 »
[quote author=CAN

Görüşümce vize kalktığında, hala Avrupanın taşı toprağı altın olduğunu düşünen (aslında tam tersi bence) bir yığın sevgili vatandaşımız kapılara üşüşecek, zaten Avrupa ve Orta doğu ve Asya arasında bir hub teşkil eden ülkemizden gelenler kapıları dolduracaktır. Siyasi durumun Avrupa ve Orta doğuda bu kadar kritik olduğu bir dönemde Schengen ülkelerine girişimiz bence kaşının üstünde gözün var gibi bir pasaport memurunun iki dudağı arasında sıkışıp kalacaktır.

Bunlar salt benim tecrübelerimden dolayı düşündüklerim. Bu konuyu açışımın nedeni sizinde bu konu hakkında düşündüklerinizi yazmanız. Gördüğünüz gibi bu konuda biraz karamsarım. İnşallah yanılıyorumdur.

Saygı ve sevgilerimle,

Can
[/quote]

Abi,

Almanya'nın taa 1975 yılında vize koymasının gerekçesi de buydu. O zamanlar (ve hala) gelecek 1 (10) milyon Alman turist beklentisiyle Türkiye uygun bir karşılık vermemişti (vermez). Bu sefer karşılıklılık ilkesini uygularsak ya da pasaport verirken seçici olursak (ki, pekçok ülke (hepsi dememek için) böyle davranıyor) bir sorunla karşılaşmayız ama malesef ileri  ve aşırı (Platon'un öne sürdüğü bir terimdir ve kötü anlamdadır. Lütfen aşırı demokrasiye yorum yapmayalım) demokrasimizde böyle uygulamalar olsa bile, kime karşı olacağı belli olmadığından sonuna kadar haklı görünüyorsun. Bir çözüm Haziran'a kadar vize almak olabilir. Hem verilen vizeler daha uzun vadeli çıkabilir, hem de gümrük memuruna belli bir ön elemeden geçtiğimizi gösterebiliriz.

Geçmiş olsun dileklerimle,
Naci

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2016, 10:46:55 »
Avrupa'lı işini bilir kafayı hiiiç yormayın
Adamlar dövdüler patakladılar ittiler  kaktılar fakat daha bir yıl bile olmadı  mülteci sorununu nerdeyse çözdüler
Onlarda biliyor burası Türkiye
Haziran'a kadar köprünün altından burda daha çook sular geçer
Mümkün değil, mümkünatı yok vizeyi kaldırmazlar

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #5 : Mart 31, 2016, 12:18:31 »
Bence Amerika'ya ve İngiltere'ye gitmek daha cazip bir durum alacak. Çünkü bu ülkeler kendilerine haz vize veriyorlar. Gerçi vize almak o ülkeye girmek demek değil ama bir ön eklemedir diye düşünülür. Aksi takdirde belirtildiği gibi Avrupa girişlerinde pasaport polisinin inisiyatife kalmış bir durum olacak. Ancak ben tekrar yazıyorum, vizeyi kaldırmazlar. Bakalım zaman ne gösterecek.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: EU ile vize muafiyeti hk. :)
« Yanıtla #6 : Mart 31, 2016, 18:28:03 »
Arkadaşlar ,

1) Vizelerin kalkma ihtimalini % 51 olarak görüyorum ,

2) Evet kapıdaki memurun insafına bağlı kalınacak doğru ama onların kafası çalışıyor , şu foruma yazı yazan ve çevremizde tanıdığımız diğer insanlar hiç takılmadan geçecektir.

3) Hiç takılmadan geçmek için , dönüş uçak bileti ve otel voucher 'ı ve gerekirse göstermek için tüm eski pasaportlar yanınızda olmalı.

4) Evet maalesef Can abinin dediği doğru , kontroller yüzünden , yoğunluğa göre kapıdan giriş olayı 2-3 saati bulabilir.( buna bulunacak en iyi çözüm , gittiğiniz ülkenin havayolunu kullanmak olabilir , uçağın yarısı Türk olursa bekleme zamanı azalabilir.

5) Pasaport verirken seçici olmak ne yazık ki mümkün değil , anayasanın "temel hak ve hürriyetler " maddesi ihlal edilmiş olur.

6) Ben vizelerin kalkma ihtimalini yüksek görüyorum ama o zamana kadar , cumhurbaşkanımızın gittikçe daha şımarık davranması sonucu Avrupalıların Türkiye 'ye   " Yettiniz lan sizle mi uğraşıcaz  Allahın cezaları , 50 senedir adam olmıcaz diye canımızdan bezdirdiniz bizi be , süttür olun gidin Avrupa kapısından , ne haliniz varsa görün " deme ihtimali daha yüksek vallahi billahi...
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 31, 2016, 18:40:31 »
Evet dostlar vize kalkması mümkün mü? Bence değil. Heleki fransa gibi bir ülke avrupa birliğinde iken. Zaten vize konsunda kesinlikle istemediklerini söylediler. Benim düsüşncemse vize kalkacak nasılmı eskisi gibi yani avrupada serbest gezinme bitecek sınırlar yeniden olacak ve her ülke kendi vizesini verecek. Yani eu vizesi toptan kalmış olacak. :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı aqualung

• aqualung
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Üsküdar
« Yanıtla #8 : Mart 31, 2016, 22:19:43 »
Gariptir kimse Türkiye'ye koşul olarak öne sürülen 72 maddeyi tartışmıyor.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 31, 2016, 22:37:08 »
Tartışmıyoruz çünkü sadece 1 . madde önemli , diğerleri fasulyeden konular ( internetten bulabilirsiniz )

1. madde  ise geri kabul anlaşması :Avrupalı ülkesinde yakaladığı her göçmene " al sana 2 kuruş para Türkiye den geldim de " diyecek ve bize gönderecek , muhtemelen 500 bin kişi ,

peki sorarım sizlere , bu hükümetin , yandaşı olan geri zekalılara hava yapmak amacıyla vizeleri kaldırdığı için çeşitli asya ve afrika ülkelerinden ülkemize gelmiş kişi sayısının 3 - 4 milyon kişi olarak tahmin edildiğini biliyor musunuz ? Dikkat Suriyelilerden bahsetmiyorum , burada kalan , yaşayan , çalışan ve duruma göre avrupaya kaçmaya çalışan insan sayısı bu.

Bunlara 500 bin ilave olsa ne olur , olmasa ne olur................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 01, 2016, 02:40:20 »
Herkese merhaba,

Evet, vize muafiyeti koşulu olan 72 maddeyi tartışmıyorum. Neden tartışayımki. Ben kimimki....Parlamentoda muhalefeti hiçe sayan, Anayasa mahkemesi kararlarını yok sayan, yargı terazisini kendisi tartan abiler karşısında. Bunu burada tartışmak bence zaman ve çene kaybından başka birşey değil. Biz paşa paşa yine trenlerimize bakalım derim.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 01, 2016, 23:26:26 »
vize muafiyeti en çok karavancılara yaradı, schengen gereği  ab ye giriş yaptığınız ülkeden vize almak gerektiğinden,karavancılar ipsaladan çıkış yaptıkları için yunanistan istanbul konsolosluğundan vize almak zorunda kalıyorlardı,tabiki konsoloslukta türk dostu :D :D :D yorgo diye bir yetkili var, emekli,parası olan karavancılara bile 30 günden fazla vize vermediğinden adama ateş püskürüyorlardı.en çok karavancılar bu işe sevinecek galiba......