Gönderen Konu: DCC Decoder hakkında genel bilgi  (Okunma sayısı 45104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Ynt: DCC Decoder hakkında genel bilgi
« Yanıtla #40 : Şubat 14, 2017, 14:32:01 »
Merhaba Necmi bey,

Düşündüğünüz sistem var olan sistemlerle uyumlu olacak mı yoksa tümüyle size ait mi olacak?
en önemli soru bu.
eğer var olan sistemlerle uyumlu olacaksa en uygunu bu devirde artık DCC olmalı biraz daha basidi ama sınırlı özellileri olan Motorola formatlı sistem olabilir.

Motorola formatlı  sistemle ilgi bilgileri Elektor dergisinin

"The Digital Mpdel Train Controller (şubat 1989 - Ekim 1989 aralığındaki yazı dizisinde bulabilirsiniz.

DCC ile ilgili sistemi ise yine Elektor dergisinin

"DCC Command station" (Eylül 2008) sayısında bulabilirsiniz.

eğer tümüyle size ait bir tasarım olacaksa :

sayısal sinyalleri yada kodları raylara yani lokolara aktarmak için Elektor dergisiniz Şubat 1989 - Ekim 1989 arasında çıkan yazı dizisinde bir çıkış devresi var.
(ben yaptım güzel çalışıyor) onu kullanabilirsiniz. Yalnız çıkış gerilimine dikkat ediniz , +18V , -18V kare dalga veriyor(toprağa göre), DCC için 14V-15v kullanılıyor.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Selam ve sevgiler.

Sermet Eray

Çevrimdışı kyenipazar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #41 : Nisan 23, 2020, 22:54:09 »
Tekrar Merhaba,

Kızım 3.5 yaşındayken üye olmuşum , o zamanlar kızımın henüz çok küçük olması sebebiyle satın aldığım seti deneme haricinde kurup tadını çıkaramamıştım. Şimdi kızım 10 , oğlum 8 yaşına geldi. 23 Nisan vesilesiyle onlarla beraber oynayayım diyerek kutudan tam 6,5 sene sonunda çıkardım  ;D ama o da ne , çalışmadı...  :-\

Henüz bu hobide o kadar acemiyim ki yaklaşık 2 saat boyunca kumanda ve dekoderi kurcaladım. Buraya üye olduğumu da unutmuştum hatta. İnternette çözüm ararken hatırladım ve tekrar buraya geldim :)

Aldığım set içerisinde EZ COMMAND DYNAMIS vardı , çok uğraştım ancak lokomotife hareket veremedim. Sonra farkettim ki rayların sonunda stoperimin ledi yanmıyor. Dışarıdan 12 V bir adaptörle akım vererek ledi de yaktım lokomotifi de hareket ettirdim. Ancak tabii kumanda devreye giremedi ve lokomotifim sabit hızla hareket etti , kumanda pasif...

Tekrar bu adaptörü devreden çıkarıp dekoder üzerindeki tracks çıkışından elektiriği verdim ama yok led yine yanmadı , lokomotif yine sessiz...

Ne dersiniz güç çıkışım mı arızalı yoksa kumandada bilmediğim bir ayar mı var ?

2 Saatlik uğraşım sırasında kendi kumandası ve dekoderi ile sadece 2 kere 2-3 saniyeliğine elektrik geldi , led yandı fakat daha lokomotife hareket verene kadar yine elektrik gitti , led söndü...

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #42 : Nisan 26, 2020, 00:08:00 »
dynamis kumandanın pillerini değiştirdinizmi...