Gönderen Konu: Pratik,çabuk ve hesaplı balastlama çalışması  (Okunma sayısı 7374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Pratik,çabuk ve hesaplı balastlama çalışması
« : Kasım 16, 2009, 21:23:32 »
Arkadaşlarım selam.Evlilik yeni ev falan derken çalışmalarımdan baya bir uzak kaldım.Bu sabah,uzun zamandır hep aklımda olan en kolay, çabuk, sağlam ama bir o kadarda etkili balastlama nasıl yapabiliriz sorusuna cevap bulmaya çalıştım.Sizlerle paylaşıyorum...
Bir çoğumuzun diaromalarını yaparken tabana döşediği mantar plakamızı çok kalın numara ahşap zımpara ile zımparalıyoruz.Çok çabuk ve kolayca toz haline geliyor.Sürdüğünüz yer çöküyor.Bu şekilde çukur kısımları,Çıkan molozlarıda dilediğiniz gibi yığarak ray altı yükseltinizi oluşturun.Tek malzemeden hem zemin hemde balast ı yapabiliriz.Rayı üzerine oturtuğunuzda mükemmel bir şekilde ve DOÐAL görünümde gömülecek.Ben japon yapıştırıcı kullandım.İlk başta yumuşak bir halde oluşan ıslak molozlara rayınızı plana göre oturtun.Hemen kurumuyor.Yanlız raylardan dumanlar çıktı.Sanırım plastik ile tepkimeye girdi. 15 dakika sonra kemik gibi ve pense ile zor sökülür oldu.Ancak ben şuanki denememde yapıştırma konusunda net değilim.Belkide şeffaf tutkallada olabilir denemek lazım.Elimde fazla ray olmadığından bukadar uygulayabildim.Anlaşılması için basit bir şekilde yerleştirdiğim diaromamıda sizlere sunuyorum.Zemin mantar pano..Bu benim ilk diaroma çalışmam oldu bu arada.:))..Balast ayrıca air brushlada boyanabilir sonradan...
Başarılar arkadaşlar
Esenlikle

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: Pratik,çabuk ve hesaplı balastlama çalışması
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2009, 22:29:31 »
yaaaaaaaa  allahım neler yapılıyor.. doğan kardeşim. klüpten cıkmıyorsun ve de bili yorsun. orada balast cakılı var. nalburlarda da beyaz tutkal var.
cakılları dokecen rayların arasına sulandırılmış beyaz tutkalı da ustune iri bir enjektorle sıkacaksın sonra 1-2 saaat bekleyeceksin.
sonra supurgemi olur vs mi olur vs ile kalanları alacaksın.
valla şaşırdım hele sen olunca...
ayrıca bu arada bir erkek evlat bekliyoruz. belki buyuyunce, allah bize sağlık verirde yanında bizi takip eder se.. o sana öğretir :)

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2009, 23:55:43 »
Sevgili Haldun abicim yeni teknikler araştırmak herzaman  iyidir.İnşallah evlatta bizlerin yolundan gelir..:)))

Esenlikle

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2009, 01:27:32 »
nasıl bir balastlar olsun..kerem kardeşim gayet gıuzel tercume etmiş ne diyeyim...
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2009, 01:46:42 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı Kerem CUMALI

• Kerem CUMALI
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2009, 01:37:57 »
Cemal bey, size katılıyorum. Yeni malzemelerle çalışmak, şekillendirmek, hayal ettiğim şeylere benzetmek benim de hoşuma gider. Belli bir isim altında satılan cici poşetlere konmuş bilmem kaç dolara satılan malzemeler, bazen çevremizde görüp de farklı amaçla kullanılan malzemeler olabiliyor. Bedeli bir yana, kendi yaptığımız malzemenin verdiği haz para ile ölçülemez.
Bende balast malzemesi olarak çeşitli boyut ve renklerde satılan akvaryum kumlarını kullanmayı tercih ediyorum. Akvaryum kumu olarakda dere ve deniz kenarlarından topladığım kumu kullanıyorum o ayrı...
Saygılar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2009, 01:53:47 »
hahahahahahah benc mevzular karıştı.. gelin cocuklar tekerar toprarlayınız

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2009, 09:23:41 »
Merhaba.Kerem bey gerçektende çok güzel izah etmiş.!Orta ölçek bir diaroma için hesaplarsanız balast taşları için ciddi bir para ödersiniz.Bunun alternatiflerini araştırmak ve bulmak bu hobiyi yapan bizler için aslında işin en zevkli ve heyecan verici tarafı olsa gerek.Yoksa tabiiki bende biliyorum hazır ürünleri alıp uygulamayı vede nasıl olduğunu...Mesela sevgili Kemal abinin kedi kumu düşüncesi vardı.Yada Kerem beyin dediği akvaryum kumu neticesi çok iyi olabilecek ve bir o kadarda cebimizi yormuyacak çözümler olabilir..Araştırmaya devam

Hepinize esenlikler

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2009, 10:00:20 »
Bende bir fikir vereyim. Çiçekcilerin yapma çiçeklerin veya süs vazolarının içlerine koydukları ufak taşlarda balast malzemesi olarak kullanılabilir.
Bu arada Cemal abi bu mantar plakayı nereden bulabiliriz?

Çevrimdışı Kerem CUMALI

• Kerem CUMALI
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2009, 15:51:32 »
... Cemal abi bu mantar plakayı nereden bulabiliriz?

Bende öğrenebilirsem sevinirim.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2009, 15:56:10 »
tabaka mantar için
1- kırtasiyeciler kadıköyde nezih ve güven ve tualsan. (çarşı içi sokağı)
2- karaköy perşembe pazarında sorun hemen gösterirler.
1-2-3-4-5 mm var

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2009, 16:02:35 »
Haldun abi bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 17, 2009, 16:11:08 »
aslında proseste 3-4 dolar sanırım paketi ama gene de daha ekonomik olsun diyenler için . ben bir ara resmen iri bulgur kullandım maketlerde.. guaş yahut akrilik gri boya ile boyayacaksınız.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 17, 2009, 18:49:49 »
Sevgili Doğan Ür dostum,
Balast lama malzemesi olarak atık malzeme haline gelmiş eğelenmiş mantar
parçacıkları kullanma fikri çok hoş.. bu konuda birçok araştırma ve deneme
ve uygulama yapmış kişilerden biri olarak benim fikrim uygulamanın gerçek hayattaki
balast olayına çok yakın bir görüntü olmadığı yönünde.. Tabiki yapılan diaroma/kurgu
bir parça olsun gerçek yaşama uygun olsun denilir ise.
Elde etmiş olduğun atık malzeme egeleme/törpüleme yöntemi ile elde edildiğinden
kırık taş hissi vermemekte olup nerede ise granül parçaların tamamı oval görünümdeler.
Balastlama malzemesine en uygun ve yakın malzemenin akvaryum kumu denilen
kırılmış ve yıkanmış paketler halinde, Akvaryum malzemecilerinde satılan ince taş
parçaçıkların olduğu yönündeyim. Bu konuda birçok uygulama yaptık..
Yaptığımız birçok uygulama neticesinde, bizce göze hoş gelen en güzel ve ekonomik
uygulamayı; önce renk karışımı (kahverengi ağırlıklı olmak üzere, beyaz ve siyah) olarak
elde ettiğimiz akvaryum kumunu kullanarak zemin balastı şeklinde döşedikten sonra
ana hatlar üzerinde çok, İstasyon bölgelerinde az ve çalışma alanlarında nerede ise yok
denecek kadar az kullanarak ve ya hiç kullanmayarak yaptığımız uygulamadır.
Elde edilen granül mantar parçalarını toprak zemin görünümü vermek istediğimiz bölgelerde
koyu renk ince talaş ile karıştırarak uygulama yaptık.
Bana göre toprak görünümü oluşturmada
bu malzeme mükemmel..
Sevgi ve saygılarımla..

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 17, 2009, 19:24:24 »
Hepinize merhaba.Nedim bey açıklamalar için çok teşekkürler.Sizin tecrübeleriniz hepimizden fazla.Toprak zemin oluşturma konusunda haklısınız.Zira mantar malzeme sıvı yapıştırıcı ile ıslanıp biraz topaklaşıyor.Açıklamamdada bahsettiğim gibi yapıştırma tekniğini tam bulamadım.Belki püskürtme yapıştırıcı veya şeffaf beyaz tutkal daha iyi olabilir.Ancak japon tarzı yapıştırıcı ile inanılmaz mukavemetli ve sizinde dediğiniz gibi harika etkide toprağımsı bir hava veriyor.Bu arada ben kömür vagonlarımı yaparken ince bulgur kullanmıştım.Oda japonu yiyince azda olsa şişiyor.Ancak etkisi bence balasta çok yakındı.Şayet öğütücüde birazdaha ufalanırsa ondanda çok iyi netice alınabilir kanaatindeyim.Yada önceden fırınlama yapılabilir.Bu arada olay pilav yapma tarifine döndü biraz :))) Akvaryum kumuysa tabiiki uygun boylarda bulunabilirse çok çok iyi olacaktır...

Esenlikler

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 17, 2009, 20:55:03 »
Sevgili Doğan Ür dostum,
Öncelik ile tecrübelerimin fazla olduğunu sanmıyorum. Bu konularda bir parça
tecrübe edinebildi isek, oda burada bu forum çatısı altında hepimizin ortak
bilgi paylaşımı sayesinde olduğu kanaatindeyim.
Granül parçaları yapıştırma işlemi öncesinde muhakkak suret ile bir parça
da olsa su ile spreyleme yöntemini kullanarak nemlendirmekte fayda var.
Yapışacak granül parçaların topak haline gelmemesi adına. Bu işlemi birçok
kişinin nemlendirme işlemini gerçekleştireceği suya az miktarda bulaşık detarjanı
katarak uygulama yaptığını bilmekteyim. Şu an halihazırda devam etmekte olan
ortak çalışmamız (Barbaros ve Murat arkadaşım ile) olan modül diaroma/kurgu da
'' faller '' '' woodland scenics '' gibi markaların scenic cement ürününü kullanmış
olmamızdan dolayı yapıştırma malzemesi olarak bu ürünleri hararet ile tavsiye ederim.
Ancak maliyeti düşürmek adına kaliteli bir beyaz tutkal sulandırarak da bu işlemin
yapılmakta olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Şu ana kadar bizler yapmış olduğumuz
çalışmalarımızda bu tür bir uygulama yapmadık. Ancak maliyet düşürme açısından
tecrübe etmeyi de düşünmüyor değiliz.
Sevgi ve saygılarımla.
Nedim KUŞ..