Gönderen Konu: DE 24000 Model Yapım Projesi  (Okunma sayısı 42486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
Ynt: DE 24000 Model Yapım Projesi
« Yanıtla #20 : Ocak 21, 2013, 14:22:27 »
motor ve yürüyen aksamın gerçek ölçüleri bozmaması için kendi çizimlerimizle oluşturulmasına karar verdim. bununla ilgili olarak elime geçen ilk modeli sökmeye başladım.
modelimiz Roco 63980. bu modeldeki işçilik gerçekten takdir edilmeye layık. her vida söktüğümde hayretler içinde kaldım :D

neyse fotoğraflarımıza bakalım

ilk olarak modelimizin dışındaki kaporta bölümünü dikkatlice söktik. sonrasında devrenin bulunduğu bölümü işaretler koymak suretiyle kablolarını ayırdık.

sonrasında motor ve sonsuz dişli dediğimiz dişliyi yerinden çıkardık. bojinin serbest kalmasını sağladık böylece

gerekli çalışmayı yaptıktan sonra tekerleği çıkarıp içerisindeki dişlileri fotoladık.

son aşamada bize gerekli fikiri verecek son fotoğrafımızı çekip modellle işimizi bitirdik
Yalnız Pazusu ile Çalışan İŞÇİDİR!
Elleri ve Kafası ile Çalışan USTADIR!!
Elleri,Kafası ve KALBİ ile Çalışan SANATKARDIR!!!

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #21 : Ocak 23, 2013, 22:58:37 »

İsmail Bey, Roco Br 212 dizel lokomotifin hareket eden parçalarını inceledikten sonra DE24000' lik model ile ilgili 
yapılması gerekecek çalışmalarınızda nasıl bir bağlantı kuracaksınız.

Roco model üzerinden yapacağınız yürüyen aksam çalışmalarınız hakkında aydınlatıcı bilgi vermenizi bekliyoruz.

İyi çalışmalar dileklerimle sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Ocak 23, 2013, 23:25:50 »
teoman bey, şuan lokomotifin çalışma sistemini inceledik. şaftlarını, dişlilerini, dişli kademelerini detaylı ölçümler yaparak anlamaya devam ediyoruz. bunun yanı sıra dingilleri üzerinde barındıran dişli kutusu bizim için önem arz ediyor. bu kutu yürüyen aksamın bel kemiği görevini gördüğü için üzerinde ince hesaplama gerektiriyor. kullanacağımız tekerlek çapı dişlilerin boyutları diş sayıları kademeleri vs herşey bu kutunun şekillenmesinde önem arzediyor. bu konularda kesin karar vardığımızda dişli kutusunu istediğimiz şekilde tasarlayıp dökmeye sıra gelecek. ayrıca makinenin hareketi konusunda bizim düşüncemiz enaz iki bojinin 1er tekerleğine tahrik vermekti.  çalışmalarımız  devam ettikçe ön bojide tahrik olması durumu sürücü kabinin bulunduğu alanda sıkıntı oldu. bu sebeple arka bojide tahrik olması kararını aldık. ama kaç dingil harekete yardımcı olacak konusu üzerinde çalıştıkça ortaya çıkacaktır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Ocak 24, 2013, 00:03:16 »

Teoman Hocam haddim olmayarak buradaki sasi (Bizim deyimimizle Boji) de bir detay dikkatinizi çektimi bilmiyorum burada bojideki fren pompaları 24000 liklerde iki tane burada ise üç tane görünüyor ?
slmlar saygılar
İsmail Hakkı GÖRCÜN SİVAS

İsmail Hakkı Bey, DE 24000 model çalışmasına yönelik  her türlü görüşünüzü açıkça belirtebilirsiniz.

Bu modelin ortaya çıkmasında katılımcı olarak sizin ve diğer modeltrenci arkadaşların görüşleri çok etkili olacaktır.

Tespitiniz doğrudur. Ancak pratik çözüm olarak hazır boji sistemini kullanmak adına bu örneği vermeye çalıştık.
Eğer bu şekilde bir çözüme gidilebilinir ise Roco modelin şasisinde yer alan boji üzerindeki fazla olan fren pompası
DE 24000’liğe uygun olacak şekilde kaldırılır.

İsmail Özerbay Bey, 3 dingilli bojilerde dingillerin ortasına takmayı düşündüğünüz dişliler aşağıdaki planda olduğu gibi
yapılması daha uygun olabilir. Bu durum hareket halinde çekiş gücünü arttıracaktır. Özellikle rampalı konumlarda gerekli
olacaktır. Tek dingil veya iki dingil ortasına takılacak dişliler yeterli olmayabilir.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Ocak 26, 2013, 19:29:19 »
teoman bey şuan istediğim dişli dizilimi ölçülerini tespit ettim. yerleşim planını da çıkardım. şuan işlem sırası dişlilerin dökülmesi ve dişli kutusunun dizaynı şeklinde devam edecek.
onun haricinde denemek üzere sipariş verdiğimiz motorumuz geldi. motor kaportada sizin belirttiğiniz kalınlık yüzünden tam istediğimiz yere oturmadı.
bunun haricinde çalışmalarımız devam ediyor. ne yazıkki hafta sonumuzu dinlenerek (model üzerine kafa yorarak) geçireceğiz.
sebebi malzeme alacağımız yerlerin biz ihtiyaçlarımı belirleyinceye kadar hafta sonu tatiline girmeleri. ;D

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #25 : Ocak 26, 2013, 23:09:43 »
İsmail kardeşim , bir tek lokonun motor ve tahrik kısmına bakarak karar verme hemen.
Çok çeşitli motor ve tahrik sistemleri var , eldeki kalıba en uygununu bulmak gerekiyor.

Sadece tahrik değil , hareketli bojilerin virajlarda takılmaması da çok önemli.

Lütfen çok hızlı gitme....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Ocak 27, 2013, 10:09:42 »
teşekkürler kemal abicim. bojilerin virajlarda da takılmaması konusunda motordan dişli kutusuna giden şaft işimizi yeterince görecek gibi. onun haricinde bu salı veya çarşamba lazerde yaptığım çalışmayı kestirip denemeyi düşünüyorum. bu çalışmada karar vermeme Roco 63980 sisteminin üzerindeki işçilik sebep oldu. bunun döndüğü bütün virajlardan döner gibi geliyor bana. tabi denemeden anlayamayacağımız için salı veya çarşambayı beklemek zorundayım.

bunun haricinde makinemizin öncelikle hangi açılardan dönmesi gerektiğini tespit etmeliyiz. açı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2013, 10:14:09 Gönderen: ismailozerbay »

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #27 : Şubat 14, 2013, 18:52:55 »
işlerim dolayısı ile uzun zamandır forumda paylaşımda bulunamadım. ilk fırsatta sizlere üzerinde uğraştığım dişli döküm fotosu gönderiyorum.

dişlinin yanı sıra modeli bilgisayar ortamında tekrar düzenliyorum. şuan yarısını tekrar elden geçtim modelin.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Şubat 17, 2013, 13:32:57 »
modelimizin boji çalışması konusunda mertcan doğan arkadaşımızın 3d olarak tasarladığı çalışmanın fotoğrafını sizlerle paylaşmak istedim. gerçeğini hiç aratmayan çalışma için mertcan a teşekkür ederim. modelin üretim aşamasında 0.5mm enalt kalınlık değerine getirip son halini ilerleyen günlerde tekrar sizlerle paylaşacağım.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #29 : Şubat 18, 2013, 18:11:36 »
uzun zaman bekledimiz lazer kesimimiz geldi.

1,5mm kalınlığında pimimiz olmadığı için dişlileri deneme işimiz yarına kaldı. :(

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Şubat 18, 2013, 19:08:35 »

İsmail Bey, merhaba.

Dişlilerin ve dişli kutusunun ortaya çıkması gösterdiğin olağanüstü çabanın güzel bir ürünü. Tebrikler.
Sonuç ne olursa olsun bu cesur girişimini kutluyorum. 

Çalışmalarında başarılar dilerim.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Şubat 18, 2013, 22:10:58 »
teşekkürler Teoman bey. sizlerin desteklerinizle model yavaş yavaş şekilleniyor :D

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Şubat 18, 2013, 23:28:15 »
İsmail kardeşim , bu kadar dirayetli olacağını hiç öngörmemiştim doğrusu , sadece kasasını yapman bile yeterli olacaktı ,   "  altına Harun bey yürüyen bir şasi bulur hallederiz "   diyordum , kendi kendime.

Ama sen aynı hızla devam ediyorsun , haydi hayırlısı.

Bu saatten sonra artık vazgeçmek  hiç  olmaz ona göre . Yürür aksam başlangıçta kolay olmayacaktır  , önemli değil , şimdilik sadece kasaya bile razıyız.

En az 7-8 farklı lokonun yürüme takımlarını incelesen iyi olur.Kolay gelsin.............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Şubat 19, 2013, 21:53:07 »
destekleriniz için sonsuz teşekkürler kemal bey gerçekten beni her defasında motive ediyorsunuz.

başarmamıza az kaldı (hepimizin!) bunun bittiği günü hep birlikte göreceğiz. dişliler ve yürüyen aksamda hiç sorun olmayacağını hissediyorum. sebebi yaptığım çalışmayı test edebilmem. :D birde hep dikkat etmişimdir. ufak tefek aksilik çıkarsa arkasından müthiş bir gelişmenin olması. aksilik dişli kutusundaki mil deliklerini 1,5mm yaptırmam oldu 2mm olması gerekiyormuş :D tekerlekler oturmadığı için deneyemedim. yarın nasipse matkap ucu ile delikleri 0,5mm genişleteceğim (tekrar lazer kesim için 1hafta beklememek için). 2mm lik pimlerle sistemi tamamlayıp plastikten istediğim şekli verip deneme olarak dökeceğim. amacım dişli dizilimi ve dişlilerin sorunsuz çalışmasını gözlemek. sonuçta bu dişli kutusu modelimizi tekrar yaptırırken model olarka bununda yaptırılmasını sağlayacağım.

herşey çalışırsa, modeli son haline getirip sizlere burada sunacağım. istekliler olursa bu modeli çoğalttıracağım. motorsuz olması konusu üzerinde teoman bey le çok görüştük. benim yaptığım motor sisteminde bir sorun olursa veya benim motor sistemimi beğenmeyen olursa onlarada sadece kasa vermek şeklinde de hizmet sunabileceğimizi düşündük..

sevgiler saygılar

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Şubat 23, 2013, 19:44:20 »
dişli kutusunun elde hazırlanmış bir örneği.

çalışmasını kontrol ettim sorunsuz gördüğüm için modellemeye başladım. modellemenin sonunda 24000'liğimizin bütün çalışmaları bitirip bu hafta içinde fiyat almak için cnc'ye gideceğim.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Şubat 24, 2013, 12:08:34 »
Çok önemli ve değerli bir çalışma gerçekten.!!

Başarılar dilerim
Doğan

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #36 : Şubat 24, 2013, 13:22:59 »
İlk yerli dizelimiz ;)
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Şubat 25, 2013, 11:07:57 »
kemal bey'in dediğini dinleyererk yeni 3 bojili bir loko incelemek üzere internetten atlas  u36c marka bir model satın aldım. internetteki bütün boji örneklerini inceledim ama 3bojili bir modeli ele alıp üzerinde çalışmak daha akılcı olacağına karar verdim.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Şubat 27, 2013, 13:36:50 »
üzerinde çalışmak üzere getirttiğimiz u36c modelimiz beklemede (yayıntımızı hoş görün :D)

sizlere danışmak istediğim bir diğer konu ise de24000 modellerindeki sürücü kabinin olduğu yer konusu. daha önceleri açılı gelen kabin üst kısmı revizyondan sonra düz hale getirildi. bu konuda hangisini kullanmamızı tavsiye edersiniz?

eski hali:

yeni hali:

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #39 : Şubat 27, 2013, 14:05:31 »
Çok güzel bir proje, daha öncede söylemiştim ince detay parçaları 4 akslı cnc de yapabilirim, isterseniz mesingden döküm olarakta. İyi çalışmalar.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...