Gönderen Konu: Ulaşım Modelleri Sergisi  (Okunma sayısı 10640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ulaşım Modelleri Sergisi
« : Kasım 26, 2012, 23:28:13 »

Saygıdeğer modelciler,

Bu gün izin günüm olması nedeni ile eşim ile birlikte Alsancak semtine gidip, dolaşıp bir yerlerde oturup,
günü değerlendirelim diye sözleşmiştik.

Öğle arası evden çıkıp Alsancak semtine gittik. Alsancak’ta dolaşırken bir mağazanın vitrininde gördüğümüz
afiş üzerine aldığımız bilgi ile Toplu Ulaşım Haftası etkinlikleri içinde 26 Kasım2012 - 2 Aralık 2012 tarihleri
arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fotoğraf ve model sergisi Tarihi İzmir Havagazı
Sanat ve Kültür Sitesi içinde sergi salonunda bu gün ( 26 Kasım 2012 Pazartesi) açılışının olduğunu öğrendik.

Bu haber üzerine Alsancak Gar’ın biraz ilerisinde yer alan Tarihi İzmir Havagazı tesislerine yöneldik.

Yanıma fotoğraf makinesini almam da büyük bir şans oldu.

Sergide, İzmir’in şehir içi ulaşımını, dünden bu güne sağlayan çeşitli ulaşım araçlarının fotoğrafları, el yapımı

modelleri ve bizleri ilgilendiren raylı sistem modelleri bulunmaktaydı.

Bir de ilköğretim okulları arası düzenlenen İzmir’in Ulaşım Araçları’ resim yarışması sonuçlarından ödül alan
öğrenci resimleri sergisi yer almaktaydı.

Serginin açılışından izlenimlerimi sizlere aktarıyorum.

İzmir Toplu Ulaşım Haftası tanıtım afişi, kentin bir çok yerlerinde, ulaşım araçlarında,
metro istasyonlarında bulunmaktadır.

Afişte yer alan görüntüler içinde İzmir metrosu ve İzban ( İzmir banliyösü: İzmir Belediyesi
ve TCDD ortaklığı olan Türkiye’nin tek örnek ulaşım sistemi ) araçlarının görüntülerine ön
planda yer verilmiştir.

Sergi, İzmir Tarihi Havagazı Sanat ve Kültür Sitesi sana galerisinde kalabalık bir topluluğun katılımı ile açıldı.
Havanın çok güzel olduğu bir ortamda açılış kokteyli sergi salonu önünde yapıldı.

Sergi açılışını İzmir B. Şehir Başk. Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ile ulaşım hizmetleri genel müdürleri ( Eshot, İzban,
İzdeniz, İzmir Metrosu Gn. Md.leri) birlikte açtılar.

Basın kuruluşlarından da sergiye ilgi büyüktü. Çeşitli fotoğraf çekimleri ve ulaşım Gn md.leri ile röportaj yaptılar.

Sergide yer alan fotoğraf ve ulaşım araçlarının maketleri salona dengeli bir şekilde yerleştirilmiş olup, gelen konukların
rahat incelemesi sağlanmış.

Panolarda ulaşım araçlarının fotoğrafları geçmişten günümüze bir dizi halinde yerleştirilmiş olup, buna karşın maketlerde
aynı dizimi oluşturcak şekilde sergi salonu girişinden itibaren sıralanmışlar.

Davetliler arasında çeşitli okullardan gelen öğrencilerde bulunmaktaydı. Sevgili öğrenciler sergiye çok ilgi gösterdiler.
Fotoğraflar üzerinden yapılan açıklamaları dikkatli bir şekilde ilgiyle dinlediler ve fotoğrafları izlediler.

Öğrencilerin demiryolu ulaşım araçlarına ilgileri çok büyüktü en çok bu stand ta inceleme yaptılar.

İzmir metrosu ve İzban demiryolu araçları hakkında görevli bayandan bilgiler aldılar.

Demiryolu taşımacılığı ile genç beyinlerin ilgilenmesi şehirlerde metro sisteminin ulaşımı ne kadar kolaylaştırdığı üzerine
bilgi sahibi olmaları orada bulunan herkesi ve tabi ki demiryolu modelcisi olarak beni de oldukça sevindirdi.

Serginin maketler ile ilgili görüntülerini sizlere detaylı olarak aktarmaya devam edeceğim.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Ulaşım Modelleri Sergisi
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2012, 00:30:46 »

2. Bölüm

Ulaşım araçları modelleri cam koruma altında düzenli bir şekilde sergilenmişler. İzleyen ziyaretçiler her cephesinden rahatlıkla
inceleyebilme olanağına sahip olabiliyorlar.

Modelleri yakından inceleyip, fotoğraflamak isteyen meraklılar kalabalık biraz azalınca daha rahat bir şekilde görüntü almaya
çalışıyorlar.

ESHOT  çalışanlarından, otobüs sürücüleri bir zamanlar çalışmış olan troleybüsleri inceleyip, nasıl çalıştıkları ile ilgili söyleşilerde
bulunuyorlar.

Sergiyi gezen kişiler, modellere ve onların gerçeklerini yansıtan fotoğraflara ilgi gösteriyorlar

Sergi içinde geçirdiğimiz bu güzel ortamın, anılara yansıması adına eşim ve benim günün anısına bir fotoğrafı.

Sergiden, ulaşım araçlarının model ve fotoğraf görüntülerini aktaramaya devam edeceğim.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2012, 20:51:52 »

3. Bölüm

Sergide yer alan modellerin her birinin yakından ve birkaç açıdan fotoğraflarını sizlere aktararak konumuza devam edelim.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2012, 20:56:55 »
teoman hocam..
artık milleti bıktıran iltifatlarımıetmeyeceğim.
bu sefer bir racam olacak...
bilmiyorum benim yamukluğum ve yanlışlığımdan mıdır.. ama..
resim koyarken: resim yazısını önce üst tarafa koysan,mevzuya hazırlansak da sonra resmi görsek diyorum..
şahsen brnim yaşlı beynim karıştırıyor.
veya resimle yazıyı birleştirip,diğer resimle arasına az bir mesafe mi koysan diyorum..
sevgilerimle

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2012, 21:27:07 »

Haldun Bey,merhaba.

Önerinizi dikkate alarak bundan sonraki çalışmalarda fotoğraf ve yazı bağlantısını belirttiğiniz görüş doğrultusunda yapmaya
çalışacağım.

Eleştirilerinizi her zaman beklerim. Amacımız sizlerin eleştirileriniz ile daha doğruyu bulmak ve bu doğrultuda en iyi şekilde
çalışmalarımızı yansıtmaktır.

Görüşlerinize ve ilginize çok teşekkür ederim.

4. Bölüm

Sergi içinde yer alan ulaşım araçlarının modellerinin görsel tanıtımına  devam ediyoruz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2012, 22:23:35 »
Değerli hocam , bu güzel sergiyi bize de aktardığın için çok teşekkürler , iyi ki o gün ordan geçmişsin , iyi ki yanında fotoğraf makinası da varmış , bu kadar tesadüf çok değil mi ?

Yoksa önceden planlı olarak mı oralardaydın ( öyleyse eğer , yenge duymasın tabi   ;D )

Son bölümün en üstündeki otobüs nedir , daha önce hiç görmemişim.

Bu sergi bitince modeller nereye gidecek acaba.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2012, 22:35:29 »
hahahahahahahaaaaa
teoman hocam, affınıza sığınrak güldüm ama neye güldüm..
ben bunu yazdıktan sonraki koydugunuzresimler seri olmuş.
kasıtlı yapacağınıza ihtimal vermem ama ..
örnek adıne tek bir resim ve yazı olmamış..
sevgiler..

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2012, 22:51:33 »
Tamam hocam , resimlere yeniden bakarken tanıtım yazısını farkettim ve okudum , ( benim ekrana sığmamış o bölüm ) sergi daha sonra nereye gidecekmiş acaba.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2012, 22:58:08 »
Sevgili Teoman sergi ve modellerin resimlerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler, emeğine sağlık.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 28, 2012, 00:32:36 »

Kemal Bey, Sergi ile ilginize ben de çok teşekkür ederim.
Sizin de belirttiğiniz gibi bu kadar tesadüf  biraz fazla. Ancak aile birliği ve memnuniyeti adına gerekli olmaktadır.

Sergi büyük bir ihtimal ile ESHOT’un atölyelerinden modellerin yapıldığı bölüme  gidecek ve orada koruma altına alınacak.

İzmir’in Kent Müzesi bulunmaktadır. Zannederim belli bir süre sonra o müze içinde bir yer oluşturularak bu modellerin daimi
sergisi olacak.

Haldun Bey, umarım bu bölümdeki yayın sizin önerinize uygun olmuştur. Yine de gözden kaçan bir durum var ise düzeltilmesi
adına derhal gereken eleştiriyi yapmanızı beklerim.

Sevgili Ferda güzel örüşlerine çok teşekkürler.

5. Bölüm

Saygıdeğer modeltrenciler, bu bölümde son olarak sergi salonunun tam orta kısmında yer alan stand ta bulunan demiryolu
araçlarının maketlerini inceleyeceğiz.

İzmir Metrosu ve İzban demiryolu araçlarının yapım firmalarının İzmir belediye başkalığına armağan ettikleri modeller; demiryolu
modelciliğindeki ölçeklere göre hazırlanmış.

1/87 ölçekte olan metro araçları yer altındaki tünel yapısına uygun ve gösterimi dikdörtgen fanusa göre daha iyi olan silindir
plexiglas malzeme içinde sunulmuş.

G ölçek boyutlarında İzmir Metro aracı dikdörtgen plexiglas koruma içinde sergilenmektedir.
Bu maketin yanında yer alan 1/87 ölçekli tramvay modeli Eskişehir’de kullanılan tramvayların modeli  olup, İzmir Belediyesi’ne
tramvay ulaşımı için teklif amaçlı olarak gönderilmiştir.

Ön planda yer alan 1/87 ölçekli üçlü set, İzban ulaşım aracı olup, üretici İspanyol  CAF firmasının armağanıdır.

İzban modelinin koruma plexiglası üzerinde ölçeği ve üretici firmanın ismi bulunmaktadır.

İzban modelinde çok fazla detaya yer verilmemiş gövde üzerinde camlar boya olarak verilmiş.
Model kütlesel bir biçimde yapılmış.

Bu model de Çin’li bir firmanın metro aracı olarak İzmir Belediyesi’ne göndermiş olduğu yine 1/87 ölçekli bir modeldir.
Bu modelde detaylara oldukça yer verilmiş. Pencere camları gerçeğe uygun olarak işlenmiş.

Yakından incelediğimizde bojilerdeki detaylar dikkat çekicidir. Modelin üzerindeki boya çalışması da başarılıdır.

Aşağıdaki model, İzmir Metrosunun 2. nesil yeni aracının modeli olup, şu anda ulaşım hizmetinde olan aracının modelidir.
Yapımcı firmanın İzmir Belediyesi’ne armağanıdır.

Modelin işçiliğinde detaylara yer verilmiş tavan üzerindeki klima sistemleri de gerçeğine uygun işlenmiştir.

1/87 ölçekteki İzmir Metro 2. nesil yeni aracının modelinin plexiglas korumasının önünden aldığımız görüntüde, modelin
detayları gerçeği ile birebir dikkate alınarak verilmeye çalışılmış.

Eskişehir’de kullanılan tramvayların üretici firması tarafından İzmir belediyesi’ne gönderilen 1/87 ölçekli modeli

Modelin zerindeki gözlemlerimize göre modelde gövde üzerinde  detaylara gerçeğine uygun yer verilmemiş. Pencere çerçeve
ve camları boyama ile gösterilmiş. Tekerlek ve ray yapısında da aynı şekilde pek detay görülmemektedir. Kütlesel bir yapım
ile model oluşturulmuş sadece boyama tekniği ile modelde ayrıntılar gösterilmiştir

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaşım Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği model sergisinden görüntüler vermeye
çalıştığım bu konuyu tamamladık.

İzmir’de geçmişten günümüze kadar kullanılan çeşitli araçların modellerini yaparak büyük bir emek harcayan ESHOT çalışanlarından
Cengiz CÖMERT, Orçun NOHUTÇU, Berat İNCEKARA model üreticisi kişilerin ellerine emeklerine sağlık.

Bir fırsat yaratıp, bu modelleri üreten bu değerli kişileri atölyelerinde ziyaret edip, kutlamak istiyorum. Ayrıca yapım teknikleri hakkında
bilgi alarak, bu düşüncemi gerçekleştirmem durumunda burada yine sizler ile paylaşmayı umut ediyorum.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2012, 01:23:27 »
teoman hocam..
ben ne yazarım ne editörüm...
affınıza binaen bir garip maket yapımcısıyım.
ama bir okuyucu bir kullanıcı olarak kabul edin beni.
bu arada, bu benim sadece şahsi fikrimdir.
bir başka zaman: hayır öyle olmasın şöyle olsun diyenler de cıkabilir..
ama son uygulamanız bence dogrudur..
teşekkür ve sevgimle..

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Kasım 28, 2012, 02:50:59 »
Teoman selam,

Modeller, sergi, senin anlatımın hepsi şahane.

Uğraşıp bize ulaştırdığın için çok teşekkür ederiz.

Harun

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2012, 15:43:57 »
Emeğinize sağlık,

Süper paylaşım..

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2012, 16:43:58 »
Teoman hocam resimler çok güzel ellerinize sağlık.

şu modellerde seri üretilse de bizlerde alabilsek...

her zaman söylerim...

milyarlarca dolarlık hızlı tren yatırımı var, ho scale bir maketi  bile yok.....

selamlar...sevgiler....

irfan.