Gönderen Konu: Forumdan Talep  (Okunma sayısı 8391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Forumdan Talep
« : Mart 13, 2014, 04:03:40 »
Değerli Modeltrenciler,

Dostumuz Ozan beyin İstasyonlar için yaptığı çalışma, gösterdiği özveri bence takdire şayan. Ama bunun yanında, asıl önemli olan bu koleksiyonun hemen hemen hiçbir yerde bulamayacağımız kadar bilgi içermesi. Şahsen ben, bir istasyon manyağı olarak, her koyduğu konuyu arşivliyorum. Ama geriye dönersek, Harun un Afyon İstasyon kitini ilk lanse ettiğinde (İlk alanlardan biriyim) bunu başka nasıl kullanabilirim diye yaptığım araştırmalardan biliyorum. Maalesef Türkiye tren istasyonları konusunda bilgi fakiriyiz. Birkaç TCDD ile ilgili web sitesinde gelişi güzel çekilmiş birkaç fotoğraf ve gezginlerin koydukları fotoğraflar var. Her istasyon gezdiğimde bir kaç fotoğraf koyuyorum ama Ozan beyin çalışması farklı. Bilinçli ve sistematik bir çalışmanın sonucunda her kesin kolay kolay elde edemeyeceği bir arşiv oluşturdu.

Talebim,

Forumun bir arşiv bölümü yok. Forumda bir arşiv bölümü oluşturalım. Sevgili Ozan beyin İstasyonları bir başlangıç olsun. İnanın hepimize çok faydalı olur. Biz Ankarada Ozan beyin fotoğraflarından çok faydalandık. Onun fotoğrafları olmasaydı, bazı istasyonlarımızı yapamazdık. Bırakın model trenciliği v.b. bir tarafa böyle bir arşiv çalışması her yerde değerlendirilebilir. Böyle bir çalışmanın linkini başka web sitelerine yollasak eminim üzerine atlarlar. İsterseniz hiç kullanmayın, ama torunlarınıza bırakacağınız kültür mirasının bir parçası olur.

Ne dersiniz, yorumlarınızı bekliyorum...

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Forumdan Talep
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2014, 10:08:27 »
Sadece Ozan Bey mi? Buraya resim katkısı olan o kadar çok insan var ki. Böyle bir girişim çok faydalı olabilir.

Tabii, başta Ozan Bey bu katkıları yapanların emeklerini kitaplaştırmaları da dileğim.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2014, 10:56:12 »
Katılıyorum , Ozan'ın çalışması çok güzel ve faydalı oluyor , forumda yazılanlar zaten arşivlenmiş oluyor ama bu tarz bilgi sayfalarına daha kolay ulaşılması için yeni bir bölüm açma fikri harika.

Bu ve bunun benzeri konular bir arada olursa iyi olur.

Ayrıca demiryolu ile ilgili sitelere link vermek herkesin  faydalanmasını sağlar.

Bu işi Okan yapar ancak............. :P
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2014, 11:08:30 »
Gerek forumumuz gerekse başka forumlar genel olarak zaten bir arşiv niteliğinde
Fakat kullanıcılar forumlar genelinde araştırma yapmak yerine doğrudan sorarak , bir başlık altında sorarak veya özel mesajla  bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar
Bu bilgiler bir arşiv başlığı altında toplanırsa bile insanlar gene arşivi kullanmazlar gibime geliyor
Ama bu önerinin tartışılıp değerlendirilmesinde   fayda var

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 13, 2014, 15:34:56 »
Merhaba
Ozan beyin çalışmasını bende takip ediyorum.Çok büyük bir emek ve sabır barındırıyor.Çok güzel bir çalışma oldu.Kendileri ne düşünür bilemem ama Garın bir bölümünde sergilenemezmi.Harika olur......

Arşiv konusu çok iyi bir fikir Can abi.Erişim için büyük kolaylık olur bencede.

Esenkalın
Doğan

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 13, 2014, 21:00:37 »
Merhaba
öncelikle benim hakkımda yazdığınız bu güzel sözler için çok teşekkür ederim. çokta şaşırdım.nasıl cevap vereceği mide bilemiyorum.
evet can beyinde dediği gibi Türkiye deki istasyonların fazla fotoğrafları yok varsa da sıralı değil yada ben bulamadım. amacım sıraya sokmak ve bir arşiv yaratmak buna zaman ve parada ayırıyorum şimdilik ege bölgesine yakın olan yerlere gidiyorum daha sonra işe diğer yerlere fotoğrafını bulamadığım yerlere gidip fotoğraflamak istiyorum. hayalim ege ile baslayan bu yolcuğumuzu bütün Türkiye'deki istasyonları sıralamak (tabii köprüler tüneller v.s)
Türkiye'mde bir çok konuda eksiklik var bu konuları burada tartışmayacağım haddim de değil ben bir uzman değilim. istasyonlar konusunda da uzman değilim. kendimce sıraya sokuyorum .Avrupa'daki istasyonlar benim hiç ilgimi çekmiyor ne benim nede burada olan kişilerin bir yaşamışlığı yok .bizim istasyonlar ister yabancılar yapmış olsun ister bizimkiler önemli olan bizim ülkemizde olması her birinde bizim alın terimiz, bizim sevincimiz ,bizim hüznümüz var ve bizim istasyonlarımızın maketi yapıldığında ben mutlu oluyorum .her ben şimdiye kadar anlamadıysam da (alacağım) Harun beyi bu konuda taktir ediyorum.istasyonlarımız yıkılıyor yenileri yapılıyor çağın getirdiği sey yenilerinin maketinide torunlarımız yapar.
can beyin yazdığı su söz
 Böyle bir çalışmanın linkini başka web sitelerine yollasak eminim üzerine atlarlar. İsterseniz hiç kullanmayın, ama torunlarınıza bırakacağınız kültür mirasının bir parçası olur.
benimde bir tuzum olursa mutlu olurum.siz nasıl laik görürseniz (ister iğneleyin, ister arsiv bölümüne, koyun isterseniz silin) onu yapabilirsiniz

saygı ve sevgilerimle

ozan dik

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 14, 2014, 22:59:29 »
Ozan kardeşim ,gerçekten  istasyonlarımız konusunda çok fazla kaynak yok , olanlar da yeterince kapsamlı ve düzenli değil.

Bu konuyu site ve forumda bizler zaten hak ettiği şekilde değerlendiririz , o çok kolay.

Ama , amatörce başladığın bu konu üzerinde biraz daha çalışırsan ciddi bir kaynak oluşturabilirsin , bence tüm üyelerimiz civarlarındaki istasyonların resimlerini göndersin , sen onları tarihçeleri ile birlikte toparla ve düzenle.

İleride kulüp olarak belki bir CD haline getirebiliriz ( fikir İhsan abi'dendir ) , daha ileride bir kaynak kitap bile olabilir.

Şimdiden kolay gelsin..
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2014, 22:53:27 »
Ozan bey bu bilgileri bizimle paylaştıkça,resimledilkçe yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladım., Ozan bey,ellerine ,emeklerine sağlık..

selamlar.....
« Son Düzenleme: Mart 15, 2014, 22:57:38 Gönderen: irfantprk »