Gönderen Konu: Yeni Bir Türk Lokosu Yaptıralım Mı?  (Okunma sayısı 18637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Yeni Bir Türk Lokosu Yaptıralım Mı?
« : Aralık 29, 2011, 01:42:17 »
Merhaba,

İlk maceramızı bitirdiğimize göre yeni bir arayışa girebiliriz. Tabii ki her açıdan bu ilk maceranın tecrübeleri ile.

Şimdi Liliput, Roco, ve hatta şimdiye kadar getirmediğimiz diğer markalardan da olabilir onlarda modeli olan ve bizde çalışmış loko önerilerinizi buraya yazabilirsiniz.

Bu sene Nurnberg fuarında ziyaretçi değil katılımcı Proses olarak bulunacağız. Yani tüm fuar süresince orada olacağım. Birşeyler oluşturabilirsek gerekli görüşmeleri yaparım.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Yeni Bir Türk Lokosu Yaptıralım Mı?
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2011, 08:17:16 »
herhalde gene buharlı olur.dizelleri kimse yapmaz gibi.roco liliput br 52 rocoda br 57 br 44 gibi nacizhane fikrim en akla yatkın modeller üretmeleride en kolay modeller gibi geliyor...tabi fleicshmann br 55 üretse muhteşem olur.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2011, 08:42:57 »
Demek sonunda Nurnberg fuarina katilmaya karar verdin. :) Bu kadar kisa bir zamanda nerden nereye. Tebrikler.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2011, 08:43:32 »
33000

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2011, 08:52:31 »
Harun abi,

Nürnberg haberi süper bir haber, tebrikler. gönül isterki 33.000 yada , olabilse 24.0000 ama bunlar biraz uzak ihtimal en iyi seçenek yine barbaros beyin dediği gibi Br 52, Br 58 , Br 55  olabilir

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #5 : Aralık 29, 2011, 09:16:42 »
bence ikincisi farklı olmalı.. bir buharlımız oldu nasılsa

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2011, 09:51:12 »
harun abi bu lokoyu ufak değiikliklerle tcdd lokosu yapabiliriz.
e 4300 lik yapıla bilir.
http://e40003.me.metu.edu.tr/43000/

« Son Düzenleme: Aralık 29, 2011, 12:15:22 Gönderen: enges »

Çevrimdışı selcukm

• Selçuk Mustafa
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2011, 14:49:26 »
Lokomuza TCDD vagonu yaptırsak daha iyi olmaz mı?
Selçuk Mustafa

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 29, 2011, 18:17:54 »

Dlzel  olursa güzel olur veya buharlıya vagonlar

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 29, 2011, 21:29:19 »
Sevgili Arkadaşlar,

Bir konuyu açıklığı kavuşturmak istiyorum, Harunun burada anlatmak istediği, Markaların mevcut üretimlerinden bizde kullanılanlara benzeyen bir modelinin Türk lokosu olarak adaptasyonudur. Buda şu anda ancak bir buharlı veya belki bir ihtimal elektrikli olabilir.

Bizde kullanılan dizeller 22000, 24000, 33000 ler Fabrikaları tarafından Ortadoğu pazarı için özel üretim olduklarından, 200 adet gibi bir özel üretimi kimse bize makul maliyetler altında yapmaz. Onun için bence dizel şimdilik bir hayal. Belki ilerki bir tarihte Tülomsaş TCDD nin çirkin ördeklerini teslim ettikten sonra Bachmann a bunların Türk versiyonlarını yaptırma olanağı olur.

Saygılarımla,

Can

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 29, 2011, 21:40:30 »
O zaman buharlılardan devam

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 29, 2011, 23:03:23 »
Arkadaşlar , ben de sizlere Roco nun başında bir Türk genel müdür olduğunu hatırlatırım.............

Biraz önce Jimmy Cem'le konuştum ,dizel olarak V 60 yapılabilir diyor , gerçekten kimsenin aklına gelmemiş ama roco zaten nerdeyse Türk renkleri ile V 60 üretiyor.

Br 52 : Buharlı olarak Br 52 en kolay ve en uygun model ,  roco da kayık tenderlisi gützold da ise  kesik tenderli modeli var.Gützold küçük bir firma 200 adetlik bir sipariş cazip gelebilir.

Br 44 : Aslında Türkiye de çalışanlar fransız 150X  , roco ufak tefek ilaveler ilaveler ile bir 56700 lük yapabilir.

Br 57 : Roco da mevcut bizdekiler 4 dome lu ,sadece kazan parçası için tek bir kalıp yapar mı , sormak lazım.

Anket açmayı bilen varsa açsın bari.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 30, 2011, 00:24:01 »
İlk siparişi ben kaçırdım, çok güzel bir parça olmuş.
Harun ağabi kalan olursa almak isterim.

Yeni loko için;
Buharlıları ben de seviyorum, ama dizel daha iyi olmaz mı?
DE 33000 güzel olur. DE 24000 de olur ne dersiniz.

Alman, İngiliz vb. bildiğimiz ve bahsettiğimiz markalar evet kendisini ve kalitesini kanıtlamış, Tamam adamlar yapıyor ne diyelim.
Ancak merak ediyorum, ben çok araştırmadım, yok diye biliyorum ama, Türkiye' de bu ve buna benzer siparişlerimize cevap verebilecek, üretecek bir firma fabrika yok mudur?
Model, maket,oyuncak hep ithal mi? Yapan firmamız hiç yok mu?
Bilen veya araştıran var mı?
Varsa bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilir mi, kaliteli olur mu, fiyatı uygun olur mu?
Yoksa bunda Çin pazarı mı etkili?
Veya bu tür şeylere Türkiye' de talep, üretim yapamayacak kadar az mı?

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Aralık 30, 2011, 00:58:06 »
Bence de bir adet dizel veya elektrikli yaptırmak daha hoş olur, Kemal Bey'in dediği gibi hazır ROCO'nun başında bir Türk var iken bu imkanı biraz zorlayabiliriz belki...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #14 : Aralık 30, 2011, 01:55:47 »
İlk siparişi ben kaçırdım, çok güzel bir parça olmuş.
Harun ağabi kalan olursa almak isterim.

Yeni loko için;
Buharlıları ben de seviyorum, ama dizel daha iyi olmaz mı?
DE 33000 güzel olur. DE 24000 de olur ne dersiniz.

Alman, İngiliz vb. bildiğimiz ve bahsettiğimiz markalar evet kendisini ve kalitesini kanıtlamış, Tamam adamlar yapıyor ne diyelim.
Ancak merak ediyorum, ben çok araştırmadım, yok diye biliyorum ama, Türkiye' de bu ve buna benzer siparişlerimize cevap verebilecek, üretecek bir firma fabrika yok mudur?
Model, maket,oyuncak hep ithal mi? Yapan firmamız hiç yok mu?
Bilen veya araştıran var mı?
Varsa bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilir mi, kaliteli olur mu, fiyatı uygun olur mu?
Yoksa bunda Çin pazarı mı etkili?
Veya bu tür şeylere Türkiye' de talep, üretim yapamayacak kadar az mı?

Şener merhaba,

En son sorundan başlayayım. Evet malesef Türkiye'de talep çok az. Değil imalat yapmak için yapan firmalara sipariş verebilmek için bile çok az. Bu lokodan 200 tane almak zorundaydık şu ana kadar 50 yi bulmadık satışta. Ama kalanlar yurt dışında satılmaya başladı. Yani sen de alabilirsin hala.

Türkiye'de bu hobiye daha doğrusu herhangi bir geçek anlamda hobiye sahip insan sayısı çok az. Türkiye genelini düşünürsen 1 avuç diyebiliriz.

Dolayısı ile imalat tam bir hayal. Aslına bakarsanız model tren üreticileri de dünyada zaten bir avuç kaldı. Neredeyse dünyadaki tüm model tren imalatının %70-80 ini birkaç firma tarafından yapılıyo. Aynı fabrikalar rakip markaları da yapıyorlar. İşler eski bildiğimiz şekilde yürümüyor artık. Bir fabikanın 3-5 çeşit loko yapıp üstelik bu kadar tanınmış marka arasında satış yapabilmesi çok zor.

Yeni loko ve hatta vagonlar için Cem (jimmy) ile konuşuyoruz. Onun önerdikleini araştıracağım. Her markadan olabilir yeter ki ellerinde kalıpları olsun. Ama diğer bir konu da fiyat tabii ki. Roco, Liliput, Trix, vb markalardan bir buharlı ucuz olmayacaktır.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Aralık 30, 2011, 02:17:59 »
Harun ağabi sadece sipariş miktarı kadar mı geldi, senin elinde fazla var mı, yoksa almak istersem yine getirtmek zorunda mı kalacaksın.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #16 : Aralık 30, 2011, 09:14:33 »
Harun abi Cem'in V 60  fikri çok güzel zaten aynı renklerden üretim olduğundan belki üzerine sadece   plaket ve ay yıldız konulması yeterli olabilir  hatta   şu anda kullanımakta olan DH 9500 de olabilir oda bildiğim kadarı ile halen üretimde olan bir model

Çevrimdışı HAKAN ERDAL

• ESES 2626
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • hakanerdal26@hotmail.com
« Yanıtla #17 : Aralık 30, 2011, 16:06:46 »
AYNEN KEREME KATILIYORUM 24000 33000 DİZEL OLURSA ÇOK GÜZEL OLUR ZATEN BACHMANN ZATEN MODELİ BİZİM  DİZELLERE YAKIN

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Aralık 31, 2011, 02:06:45 »
Şener , 200 lokonun 150 tanesi şimdilik İstanbulda yatıyor ,yani satılmaya hazır, yarın sipariş verirsen herhalde 2-3 gün sonra yeni yıldaki ilk lokomotifin kargo ile eline gelir.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #19 : Ocak 01, 2012, 21:05:51 »
Kerem ve Hakan bey'e katılıyorum. Kesinlikle dizel olmalı 33000 veya 24000
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.