Gönderen Konu: Belçika'dan  (Okunma sayısı 8782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Belçika'dan
« : Ekim 04, 2011, 21:35:21 »
Değerli Modeltrenciler,

Eşimle birlikte birkaç günlüğüne Belçikaya gittik. Seyahatimizin trenlerle ilgili olan kısmını sizinle paylaşıyorum. Çarşamba günü Brüksele indik. Otele yerleştikten sonra eşim işi icabı Hollandaya hareket etti ve bende bildiğim model tren dükkanlarını aramaya başladım. İlk gittiğim dükkan Orient Express maalesef kapalı idi. Oradakilere sorduğumda, dükkanı canları ne zaman isterse açtıklarını öğrendim... Kepenkleri kapalı olduğu için fotoğraf çekmedim. Aradığım ikinci dükkan Dream Collection açıktı. Bir saat kadar oyalandım, fotoğraf çektim, Sevgili Orucun siparişlerinin bir kısmını aldım, kendimede bir mototren aldım. Sevgili Kemalde varmıdır acep... ;D

Dükkandan resimler,

Ajandamda daha iki dükkan daha vardı ancak akşam oldu. Belçikada dükkanlar akşam altıda kapanıyor. Zaten bende onyedi saattir ayaktaydım. Birşeyler atıştırıp yattım.

Ertesi sabah erkenden yollara düştüm. Daha önce geleceğimi haber verdiğim Brüksele yaklaşık iki saat uzaklıktaki Morlanwelz adındaki köyde bulunan Etoile du Nord isimli dükkana gidiyorum. Dükkanın sahibi Pierre sadece internetten satış yaptıklarını, ama benim için dükkanı açacaklarını, kendisi bulunamayacağı için İngilizce bilen bir model trencinin beni bekleyeceğini yazmışdı. Önce otele çok yakın olan Centraal Stationa gittim. Brükselde dört büyük istasyon var. Ben sadece Centraali gördüm. TGV ve Thalys gibi trenler Brüksel Zuid den kalkıyor, ama benim gitmeye vaktim olmadı.

İstasyonda peronlar yer altında. İnanılmaz bir tren trafiği var. Belçikada ulaşımın çok büyük bir kısmı trenle yapılıyor. Örnek vermek gerekirse benim trenim 8. perondan 08.03 de kalkıyordu. Sekize on kala perondaydım. Beklediğim onüç dakika içinde benimkinden önce sadece 8. perondan dört tane tren geçti. Her peronda dijital panolar var ve çok iyi çalışıyor. Morlanwelze gitmek için önce Charleroi ye gidip orada aktarma yapacağım.

İstasyondan görüntüler,

Yaklaşık bir saat sonra Charleroi ya vardım. Burası Belçikanın kömür ve sanayi bölgesi. İstasyon büyük bir kavşak istasyonu. Buradada bir trenci dükkanı var, ama gitmedim.

Charleroi dan banliyöye binerek yirmi dakika sonra Morlanwelze vardım. Morlanwelzde istasyon binası yok ama her yarım saatte bir tren var. Öğrenciler bile trenle gidip geliyorlar. Belçikada trenler sol hattan gidiyor. Dönüşde treni kaçırınca öğrendim.

Morlanwelz iki büyük caddesi (cadde denirse) olan bir köy. Doğru dürüst dükkan bile yok. Burada modeltren dükkanı ne arar... Biraz yürüdükten sonra yanda tam bir köy sokağındaki dükkana vardım. Kapıda beni modeltrenci dostumuz Andre karşıladı. Çok iyi İngilizce biliyor. Tanışma ve hoşbeşden sonra ilk söylediği söz Dükkan Senin... Dükkan iki oda ve bir hangardan oluşuyor. İçindeyse yok, yok. Son derece dağınık (Vallahi Proses daha düzenli). Hemen hemen her marka tren vagon ve malzemeyi bulmanız olası. Vaktim olabildiğince herşeyi karıştırdım.

Andre ile modeltrencilik üzerine uzun uzun konuştuk, ben Türkiyeyi anlattım o Belçikayı, teknik konular, modeller, kurgular.... derken biraz trende yürüttük. Anlatmadan gecemeyeceğim. Yürüttüğümüz lokolardan biri Mehano idi. Türkiyede gördüklerim, sizinde bildiğiniz gibi son derece kalitesiz. Ama bu inanılmaz güzel ve detaylı, tamamen led aydınlatmalı, sessiz ve performanslı bir motorlu ve fabrika çıkışı ESU sesli dekoderli bir modeldi. Dükkanda dört adet vardı ve 200 Euro gibi bir fiyatı olduğunu söyledi Andre. Ancak Mehano iflas ettiği için ne kadar yalvarsamda satmadılar. Kendilerine saklıyorlarmış.

Siparişlerimiz hazırlanırken,

Hep beraber, soldaki Andre, yanındaki dükkanda çalışan arkadaş, oda model trenci, artık Etoile du Nordda da vitrinde MTK logomuz olacak.

Arkama baka baka geri döndüm.

Charleroi dan dönerken bindiğim Intercity, Burası trenin önü. Lokomotif arkada. Bu vagondaki kontrol kabininden idare ediyorlar, treni geri çevirmiyorlar.

Trenden çektiklerim,

Resimde gördüğünüz kutular sanırım birer sinyalizasyon noktası. Her istasyonda her peronda mevcut. Tren hareket etmeden önce kondüktör elindeki anahtarla kutudaki şalteri çeviriyor ve tekrar trene biniyor.

Şimdilik bu kadar... Eğer sıkılmadıysanız devamı gelecek,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Belçika'dan
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2011, 00:29:32 »
Pardon yav , burda varmış herşey , harika , nefis resimler , LS models yataklı vagon  ;D    ;D

Şu aldığın mototrenin resmi yok mu birader , belki bende yoktur ve aynısından isterdim , buraya bende olmayan bir trenle dönersen yok yere olay çıkar valla karışmam .................
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2011, 00:39:09 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ekim 05, 2011, 14:11:28 »
bu ne yahu adamlar amma geri kalmış bu ne her yer tren ray!!!şöyle güzel süslü otobüsler olacak marka marka neoplan, man, mersedes her yerde duracaklar trafiği alt üst edcekler her tarafta yağ mazot kokuları olacak..(bu pisliğin yanında eloğluna verdiğin parada var ya artık kelime bulamadım siz doldurursunuz)kazalar olacak insanlar telef olacak.Belçika işte geri kalmışlar adamlar çağın nimetlerinden yararlanmasını bilmiyorlar..!Can abi foğraflar harika eline sağlık...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2011, 12:50:54 »
Sevgili Can hiç sıkılmadan ve merak içinde devamını bekliyoruz. Paylaşım için teşekkürler.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Lutfi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 06, 2011, 13:37:04 »
Can Bey, yine sefere çıkmış. Bu defa Belçikalılar kaleyi derhal teslim etmiş. Fotolar hepsinden çok daha makbule geçiyor. Adamların durumunu görüyoruz. Elinize sağlık Can Bey.
Akşama babacığıııııııım, Unutma Roco Getir! Trix de olur.

Çevrimdışı Yahya Dai

• Yosh63
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : Ekim 06, 2011, 20:14:37 »
Teşekkürler paylaşım için , gezmek gibisi yok..