Gönderen Konu: Rivarossi BR58 150 Yük Vagonu Çekebilir Mi?  (Okunma sayısı 8042 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Rivarossi BR58 150 Yük Vagonu Çekebilir Mi?
« : Mayıs 01, 2008, 00:22:19 »
Size bir soru.

Proses'in kurgusundaki Rivarossi BR58 150 yük vagonu çekebilir mi?

[youtube=425,350]ZAy6zd7lC7Y[/youtube]

Bu arada ek bilgi de vereyim. Bütün Alman lokolarında "directional lighting" diye bir olay yokmuş. Özellikle buharlılarda öne de, arkaya da giderken ışıklar beyaz yanıyor. Işıklar istenildiğinde ayrı ayrı ve tabi ki manuel olarak açılıp kapatılıyor.

Yani prototipine en yakın gerçekçilik istiyorsanız ön ve arka ışıkları ayrı ayrı ve yönden bağımsız olarak kumandadan açıp kapatabilmeniz lazım ki bunu lambaları dekoderlerin fonksiyon çıkışlarına bağlayarak da yapabilirsiniz.

Rivarossi Br58'de geri geri giderken beyaz yanıyor. Yani geri vites lambası koymuşlar. :) Ama ileri giderken de kırmızı yanıyor ki hiç gerçekçi değil.

Bilmediğini bilmek erdemdir ama bilmediğini bilmemek nedir bilemedim.

Harun

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
Ynt: Rivarossi BR58 150 Yük Vagonu Çekebilir Mi?
« Yanıtla #1 : Mayıs 01, 2008, 10:54:23 »
harun abi,
bence bu lamba olayi gercekci. cünkü benim bildigim cogu buharlida böyle bir sistem vardir. ama tam sistemi cözemedim, cünkü her dizinin kendine özel bir sistemi var sanki..
yani kazan tarafla öne giderden kazan beyaz/tender kirmizi; tenderle öne giderken tender beyaz/kazan kirmizi (veya beyaz)...
ressimler:
http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/82510/kategorie/Deutschland~Dampfloks~BR+58.html
http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/177903/kategorie/Deutschland~Dampfloks~BR+58.html
önde görünen buharli (buhari takip edin!) sag tarafa dogru gidiyor, ama yinede kazan lambalari beyaz:
http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/136736/kategorie/Deutschland~Dampfloks~BR+58.html
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mayıs 01, 2008, 14:17:33 »
Harun Abi ben senin yerinde olsam,

yerinin yettiği ve taka bildiğim kadar vagonu peşine takar, rivarossiyi öyle dolaştırırdım

Çevrimdışı sencer çopur

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 01, 2008, 14:38:05 »
İlk okul yılarımda (evimiz Afyon Garının üzerindeki lojmandı ve odamın pencersi manevra sahasının tamamına hakimdi) bir kaç buharlı manevra lokosu olarak kullanılıyordu. Bu buharlılar hangi tip buharlılardı hatırlamıyorum ama lambalarla ilgili hatırladığım; Büyük projektörlerin (bu projektörlerden hem önde hem de arkada birer tane olduğunu anımsiyor gibiyim)  haricindeki küçük fener şeklindeki lambarın arkasında birer tane A4 defter ebatlarında kutu bulunuyordu. Bu kutuların içinde de birer tane kırmızı ve yeşil lamba camına göre kesilmiş plexiglass tarzı şeffaf plakalar vardı. Loko öne giderken kırmızı plakalar arka lambaların camına, geriye giderken ise ön lambaların camına tutturulurdu böylece beyaz olan ışık gidiş yönüne göre kırmızı yapılırdı. Yeşil olanların kullanıldığına ise hiç şahit olmadım. Bu uygulama TCDD ye has bir uygulama mı yoksa avrupadan öğrenilen bir şeymi bilmiyorum. Yusuf abi belki daha detaylı bilgi verebilir.

Sencer Çopur

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #4 : Mayıs 01, 2008, 17:21:37 »
Valla başlığı okuyup mesajdaki youtube görüntüsünü görünce "o kurguya 150 vagon nasıl sığar ki" dedim. Videoyu açınca da hah espriymiş diyip güldüm tek başına lokoyu görünce. Ama biraz izleyince lokonun tünelden çıkışında arkasında vagonları görünce derin bi " yok artık" diyip şaşkınlıktan videodaki birleştirmeden doğan ses tekrarlarını bile farkedemedim :) :) Sonra yazı çıktı zaten yerimiz yok diye :)

Benim merak ettiğim bişey var, bu loko hadi 150 biraz fazla ama 100 vagon falan çekemez mi ? (videodaki vagon ayarında)
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2008, 17:23:57 Gönderen: motorkiran »

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2008, 17:34:36 »
diyelimki  çekemedi ne yapıcaz tabiki sanayide cemal ustaya götürüp modifiye ettiricez  yada noslıycaz o zaman 1 >:(  >:( de ceker 2 ;D ;D de o zamanda madalyayı kaparız herhalde .hey allahım ya....
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2008, 17:36:37 Gönderen: barbik »

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2008, 17:39:45 »
ama allah için harika görüntü veriyor çok fotojenik.tek kelime çok iyi iş cıkarmış riva.isterse hiç hareket etmesin.kalbimizde yerini aldı bile....

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2008, 17:47:04 »
ümit beye katılıyorum onca vagonu küçücüm boyuyla biraz zor çeker gibi patinaj yapmaktan tekerleri aşınır vallahi.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #8 : Mayıs 01, 2008, 17:47:44 »
Arkadaşlar...
İyi güzel söylüyorsunuz da 150 vagon ancak ABD,Kanada,Rusya veya Avustralyada olur.Avrupada bile görülmüş değil.Zaten TR de azami dingil müsadesi 150 (dikkatinizi çekerim vagon değil dingil).

Harun abi videoları izledim gerçekten hoş olmuş.Gördüğüm kadarıyla iyi bir ses seçmişsin tam 3 silindirli buharlıya göre.Merak ettim sen bu oyuncağa Br44 sesi mi taktın yoksa?   ;)

Selamlar
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #9 : Mayıs 01, 2008, 18:53:58 »
Alıntı
Harun abi videoları izledim gerçekten hoş olmuş.Gördüğüm kadarıyla iyi bir ses seçmişsin tam 3 silindirli buharlıya göre.Merak ettim sen bu oyuncağa Br44 sesi mi taktın yoksa?   

Cem,

Ben açıkçası bilerek birşey yapmadım. Zaten onun için birçok şeyi soruyorum, bilmemekten de utanmıyorum ya. Buradaki ses, MRC dekoderdeki 12 buharlı sesi seçeneğinden birisi. Kulağıma hoş gelen bu olduğu için koydum. Aynı şekilde düdük sesini de kafama göre seçtim.

Ama bence "chuff rate" diye birşey var (çuf sıklığı diyebiliriz) onu az yapmışım sanki. Hızlı giderken daha çok çuflar gibime geliyor.

Aslında gerçek sesleri, videoları izleyip duyarak ona göre de ayarlayabiliriz tabi.

Selamlar,

Harun