Gönderen Konu: Piko Digi-1'mi Hornby Select" Digital Kontrol Panelimi?  (Okunma sayısı 4258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atillayildirim

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Herkese merhaba,
Digital sisteme geçmek istiyorum ve bu iki sistem arasında gidip geliyorum. Büyüklerimiz ve bu sistemleri kullanan arkadaşlarımız kullandıkları sistemin + ve- yönlerini yazarlarda bende burada yazılanları dikkate alarak bir tanesine yöneleceğim. Sizce hangisi daha iyi. Saygılar...

cenk

• Ziyaretçi
Ynt: Piko Digi-1'mi Hornby Select" Digital Kontrol Panelimi?
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2008, 17:52:15 »
ben hornby den memnunum hiç piko kullanmadım ankara dan şafak arkadaşımız var sanırım o piko kullanıyor o benim hornby de denedi isterseniz onada sorun ama ben baştan beri hornby ciyim en azından şimdilik

Çevrimdışı atillayildirim

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2 : Şubat 29, 2008, 00:13:32 »
Ben önce Digi1 kullanıyordum, sonra Elite'e geçtim.

Benim geçme nedenim, ESU Decoder+decoder olan bir trenle, ikinci bir trenin beraber aynı hatta çalışmasında güç yetmemesi idi.

Okan Abi bu dediğin olayı yani gücün yetmemesi olayını herhangi bir elektrikçiden aldığımız daha güçlü adaptörle aşabiliriz değilmi? Saygılar...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Şubat 29, 2008, 12:13:57 »
Analog için sorsan evet derdim ancak dijital için ve Digi1 için denememeni öneriyorum. Diğer taraftan benimki çok özel bir durumdu, çift taraflı loko olan(birinde motor yok), bir elektrikli trene öne ses arkaya normal dekoder bağladım, ve bu treni bir kaç saat çalıştırdıktan sonra Digi1 bu duruma düştü ve iflah olmadı, iki loko ile hala sorunsuz. Belki de Digi1'in içindeki bir sorundur, ancak benim için kapalı kutu, fazla üzerine gitmedim.

Digi1 ile daha önce 2 decoder ve bir analog lokoyu aynı anda kullanabilmiştim, sorun olmamıştı. Select ile de kulupte daha çok sayıda lokomotifli denemeler yapıldı. Eğer daha fazla sayıda lokomotifi kullanma ihtiyacınız var ise öncelikle kurgunuzun resimlerini paylaşmanızı rica edelim  ;)  :D

Teknik detayları bir kenara, Select'in iki dijit te olsa ekranı bir kolaylık, ancak Digi1 eğer uzaktan kumandalı modeli söylüyorsanız, yaptığınızı görmeseniz de kullanımı çok rahat. Digi1'in programlama yetenekleri yok, Select ise hızlanma/yavaşlama ayarları gibi konularda biraz daha çok olanaklı, her ikisi de bilgisayar bağlantısını desteklemiyor, kendi üzerindeki yazılımın güncellenmesi olanağı yok. Siz başlangıç düzeyi olarak bakıyorsanız çok önemi olmayacaktır.

Son olarak da fiyatına göre değerlendirmenizde yarar var, Piko başlangıç setlerini(uzaktan kumandalı Digi1 ile) Elit Oyuncak(Profilo, Kanyon) bir kaç yıldır değişmeyen oldukça iyi fiyatlarla satıyordu. Ellerinde kaldıysa onlara bakın ve Select'li başlangıç setleri fiyatları ile kıyaslayarak karar verin. Açıkçası DCC kumandalarda yakın gelecekte çözümler artacak ve fiyatlar daha da gerileyecek, şimdi bu yatırıma girmek istiyorsanız fiyat açısından en uygunu ile başlayın, ikisi de ilk ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Bu arada bir ekleme daha yapmamız gerekiyor, burası Model Trenciler Kulubü forumu, evet bu forum, kulup Proses'in bir hizmeti ancak başından bu yana bu forumda üreticilerin ürünlerinin +/- yönleri, ürünlerin satın alınabilme yöntemleri hakkında görüş belirtme konusunda herhangi bir kısıtlama, veya doğrudan otokontrolü doğuran sınırlama, baskı diye bir şey sözkonusu değil. Tüm arkadaşlarımızın bu şekilde, mevcut forum kurallarımız çerçevesinde, marka bağımsız olan bu forumda, ürünlere ve markalara ilişkin kendi kişisel görüşlerini belirtmesi hepimizin yararınadır.
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2008, 12:37:07 Gönderen: Obiwan »