Gönderen Konu: DCC Kumanda seçenekleri  (Okunma sayısı 11105 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
DCC Kumanda seçenekleri
« : Şubat 12, 2008, 01:19:47 »
Merhabalar....

Şu sıralar digitale geçmeyi düşündüğümden biraz buna kafa patlatmaktayım (özellikle sesli loko takıntısı olduğundan bende kafamı iyice kurcalıyor).Genelde kumanda olarak Hornby kullanılıyor gördüğüm kadarıyla.Ancak diğerlerinde durum nasıl bilemiyorum dolayısıyla.Hornby de mesela benim dikkatimi çeken 1 adet analog loko çalıştırılabildiği,Hornby grup markası lokoların yanında Liliput ve Roco larında analog olarak çalıştığını gördüm.Ancak Trix imi nautilius aktivitesinde çalıştıramamıştım.Sebebi sadece analog olmasımı bilemiyorum tabii.Harun abi daha önce bir Trixi (ESU sesli decoder ile) elit kumanda da çalıştırabilmişti ama benimkini de yapabilirmiyiz kafamda soru işareti.Başka digital kumanda kullanan arkadaşlar varmı?(Pikoyu saymıyorum çünkü herkes illallah diyor nerdeyse).Eğer varsa görüşlerini belirtirlerse hepimiz için iyi olur diye düşünüyorum.Mesela Şafak Aktaş kardeşimiz geçenlerde Roco multi maus aldı.Roco Br365 ine hornby decoderı takarak güç bela zar zor çalıştırabilmiş ancak görünüşe bakılırsa sadece 1 tanesine müsade ediyor multimaus.Yani başka bir hornby decoderlı lokoyu çalıştırması imkansız görünüyor şu an.Bu durumu tahmin etmiştim aslında.Sanırım Trix mobile station,Fleischmann ve diğerlerininde benzer problemi vardır.Bu kumandalardan hangileri ESU sesli decoderlarda problem çıkarıyor?Özellikle ESU ECOS,Roco Multimaus ve diğerlerini kullanan arkadaşlar fikirlerini belirtebilirse sevinirim.

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Ynt: DCC Kumanda seçenekleri
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2008, 11:42:03 »
Merhaba

Proses'ten aldığım Roco BR 365'e yine Proses'ten aldığım Hornby dekoderi takma girişimim, karşılaştığım aksaklıklar ve lokonun içindeki abartı yer problemine rağmen, 4 saatlik uğraş, yamulmuş gözler ve ağrıyan bir bele maloldu, ama sonuçta sorunsuz bir şekilde çalıştı. ;D
Çok detaya girmeden anlatmak gerekirse, lokonun içindeki sokete direkt olarak taktığım hornby dekoderin gövdenin içine sığmaması nedeniyle soketi ve kablolarını tamamen iptal edip, dekoderin kablolarını da kısalttım ve dekoderi direkt olarak kart üzerine mümkün olduğunca küçük ve sağlam şekilde lehimledim. Daha sonra dekoderi gövdenin içine (markizin içine ancak sokabildim) koydum.
Hornby dekoderi, elimdeki yeni Roco MultiMaus ile sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Açıkçası ses özelliği barındırmayan standart dekoderler için, başka markalara çuvalla para ödemeye de hiç gerek olmadığını düşünüyorum.
Fakat karşılaştığım iki problem var, bunları sizlere sormak istiyorum:

1- Dekoder, gövdeyle temas ettiği için özellikle ışıkları açtığımda ince bir zırıltı çıkarıyor. Çözüm olarak dekoderi sağlam deri veya vinleks bir materyale sarmayı düşünüyorum. Fakat ısınma vb. nedenlerle problem yaşar mıyım?

2- Karşılaştığım esas önemli problem ise, dekoderin adresinin fabrika çıkışı #3 olarak tanımlanması. Roco MultiMaus ile bu değeri değiştirmeyi bir türlü başaramadım. Sadece #3 adresinden kumanda edebiliyorum dekodere. Eğer adresi değiştiremezsem, başka dekoderler ekleme imkanım olamayacak. #3 ten başka bir adrese atama yapabilmem konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar...
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2008, 12:18:13 »
şafak abi öncelilkle sizin sorularınıza yardımcı olaya çalışayım.
1- abi dekdoeri sarmak malesef dekoderde yanmaya neden oluyor. elektirikçilerin kullandıgı ısınınca daralan bir malzeme var kauçuk gibi. onun genişini alıp hava alcak şekilde içine yerleştiriseniz problminiz hallolur.
ama benim anlamadıgım rocolarda dekoder için yer mevcut. kullanma kılavuzundada detaylı olarak anlatması gerkiyor. sınıfın en küçük dekoderi sonuçta.
2- roco kumandayla nasıl yapılır bilmiyorum ama dekoderi alırken prosesde adresini değiştirebilir veya yine lokoya taktıktan sonra lokoyu prosese getirerek adresini orda değiştirebilirsiniz. roconunda  adresleri normalde değişken oldugundan muhakak değişir kanaatindeyim.

cem abi senin sorunla ilgili bildigim en önemli şey en iyi performans hornby elite kumandada. yeni nesil 21 pin dekoderlede sizin bahsettiğiniz problemlerin ortadan kalktıgı var sayılıyor. ama denemek lazım.
abi geçenlerde okan abini aldıgı roco lokoya sesli dekoder takarken yardım ettim. ses için çok garip bir yerde yer ayırmışlar. ama oraya ulaşmak baya zor. ama şuanda lokoların çoğunda yer problemi mevcut. esunun küçük kolonlu modelleri gerlirse problem çözülür düşüncesindeyim.bu konu çok garip bi konu, kolay gelsin abi.

enver

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2008, 12:38:18 »
Hornby elit yada select ile kullanım kılavuzu yardımıyla rahatça adres atayabilirsiniz bu konuda ankarada ki arkadaşlara anladığım kadarıyla   yardımcı olmaya çalışabilirim ama yinede kullanım klavuzuda yanlarında olursa sevinirim

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2008, 12:39:56 »
belki incelemişsinizdir ama abi mutimaus kullanma kılavuzunun 36.sayfanın sonuyla 37. başında adres değişimi anlatıyo.
http://www.modelleisenbahn.at/media/pdf/pdf1169.pdf

buda bilgisayarda programlama ve uygulamsının bulundugu sayfa
http://roco.cc/content.php?id=1914

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2008, 12:47:33 »
dekoderle ilgili  okan abini çalışmasında bir foto

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2008, 13:11:47 »
.

cem abi senin sorunla ilgili bildigim en önemli şey en iyi performans hornby elite kumandada. yeni nesil 21 pin dekoderlede sizin bahsettiğiniz problemlerin ortadan kalktıgı var sayılıyor. ama denemek lazım.

Enver cim ilgine teşekkürler.Ama sanırım konuyu biraz daha açmam gerekecek.Yukarıdaki altına istinaden söylüyorum.Elite için en iyisi derken neyi ölçü aldın bilemiyorum.Rahat 2-3 hafta oldu ama şimdi bulamadım.Bazı Avrupa forumlarında gördüğüm kadarıyla en talep gören kumanda Roco multimaus.Aslında gönlümden geçen tabii ki ECOS ama cep yakacağı kesin o yüzden daha kolay bir alternatif düşünüyorum.Hornby de en çok tereddüte düşmeme sebep bazı markaların çalışmaması.Roco ve Liliput larda sorun rastlamadık ama Trix lerde rastlanıyor.Gerçi Harun abi bir tane ses decoderlı Trix i elite kumanda da çalıştırabilmişti ama bunu tam %100 referans kabul etmek doğru değil.Çünkü benim Trix i nautilius ta denemek istedim çalışmamıştı.Benim asıl merak ettiğim Hornby kumandalar değil diğerleri.Şafak kardeşim sağolsun multimaus ile ilgili fikirlerini paylaşıyor ama diğer arkadaşlarda ne var bilemiyorum.Zaten Hornby dışında digital kumandaya sahip arkadaş sayısı sanırım parmakla gösterilecek kadar azdır ama olanlar yine de izlenimlerini paylaşırsa (özellikle diğer marka decoderlı lokolarla uyumu,ESU ses decoderlı lokolarla uyumu v.b.) bizim için daha aydınlatıcı olur.

Sevgiler

Jimmy Cem

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2008, 13:34:23 »
kbakma abi ama bu konuda yardimci olacagimi pek sanmiyorum..tercüme durumu haric...
bende roconun lokmaus 2 si var..onuda multimaus a cevirmeyi düsünüyorum..ama safak bey zaten multimaus u acikladigina göre lokmaus u aciklamaya gerek kalmaz..
bence multimaus u almayi düsünüyorsan, simdi alma. onunda bir üst modeli cikacakmis (uzaktan kumandali (kablosuz), pc ye baglanabilen, loko treni (ne yazikki sadece 2 loko ile) yapabilecegin bir model...belki görmüsündür, roconun kirmizisi yerine mavi olacak..birkac özelligi daha var..istiyorsan ayrintilari arastiririm
burda viessmann in (bir ortaklikla galiba) cikardigi bir kumanda var..onuda kullananlar cok...adi aklima gelmiyor su anlik...tabiiki burda herkez memlun, malum dünyanin bu roco meridiyeninde hornby kullanan veya satan bilmiyorum, görmedimde...yani uyum saglama durumunda hic bir bilgim yok.
selamlar
tarik
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 20, 2008, 13:50:46 »
Tarık çım çok teşekkür ederim ilgine...

Evet beklesek mi?Aslında beni bilen bilir.Hiç mi hiç acele etmem.Aşırı derecede detaycı olduğumdan kılı 40 yararım.İçime sinmeyecek birşeyi istemem.Ancak birde şu var.Loko sayım artıyor.Lokolarıda birbirinden bağımsız idare edememek keyfi kaçırıcı bir durum ve haliyle tek çözümü digital.Önceki mesajımda da belirttiğim gibi ECOS seçeneği var hep aklımın bir köşesinde ama işte fiyat el yakıyor.Roconun bahsettiğin mavi kumandasını gördüm ama ne derece gerekli bilemiyorum.(Wiesmann ınkini ilk kez senden duyuyorum onu da araştırayım).Hornby decoderların bugüne kadar Hornby group ürünleri dışında Piko,Liliput ve Roco lokomotiflerine de takılarak başarıyla çalıştığını gördük.Ancak aynı başarı Fleischmann da sağlanamadı.Çünkü Fleischmann decoderları diğerleri gibi 8 değil 6 bacaklı.Zaten ilginçtir ki adını saydığım markalar artık lokolarını DCC ready olarak üretirken Fleischmann da halen DCC ready olmayan sadece analog lokolara rastlayabiliyoruz.Gerçi bu çözümü olmayan birşey değil hepsi çevrilebilir nihayetinde ama uğraşmaya ne gerek var?Üstelik bende Türk lokosu yaptığım için portföyü geniş tutmaya bakıyorum.Yani elimdeki kumanda hemen her markayı çalıştırmalı.Fleischmann ve Trix gibi tekelci zihniyete sahip markalarında problem yaşattığını görüyoruz.Nitekim daha önce bir Trix buharlısının (üstelik ses decoderlı) Hornby select kumanda da çalışmadığını duymuştum.Harun abi daha sonra yine ses decoderlı bir Trix buharlısını Hornby elite kumanda da çalıştırmayı başardı ancak ben Liliput ve Roco mu nautilius kurgusunda analog olarak yürütebilmeme rağmen Trix i yürütemedim.Üstelik ilgi çekici bir nokta daha.Hornby veya başka bir decoderla multimaus u çalıştırabilecekmiyiz?Gerçi benim lokolar buharlı.Buharlıdan da vız vız ses çıkması bana sinir bozucu geliyor o yüzden tüm lokolara sesli decoder monte edeceğim (herhalde ESU olur).Zaten bu Roco denen meret ne TR de ne de İngiltere de satılan birşey değil o yüzden işim zor (Allahtan bize göre çok şanslısın tam anavatanında göbeğinde yaşıyorsun   ;D   ).Kalkıp o kadar uğraşıp alıp birde üstüne onunla bununla adaptasyon sorunu yaşamak sende hak verirsinki sinir bozucu olmaktan öteye gider.Ama problem yaratmayacaksa (bir garantisini alabilsem...) muhtemelen tercihimi multimaus tan yana kullanacağım.

Sevgiler

Jimmy Cem

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Şubat 20, 2008, 14:21:04 »
cem abi hornby kumandayla bachmann, atlas ve athernnin kendi ürettiği digitalleri ve sonradan hornby dekoderle digitlale geçirdigim modleleri sorunsuz bir şekilde kullandım.roconun dcc ready lokolarınıda hornby dekoderle kullandım  tamamen sorunsuz çalışıyor. 
ama trixi hiç denemedim. sonuçta hepsini sesli yapcaksanız esular hornby ile çalışıyor.
bekledikçe hep bir sonraki teknolojiyi beklemek isteyebilirsiniz:)
çok hızlı ve habersiz gelişen bir teknoloji.

enver

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #10 : Şubat 20, 2008, 15:58:52 »
cok hizli ve habersiz oldugu dogru...özellikle simdi 08' fuarinda ne yenilikler cikti, tam olarak onuda takip edemiyorum..

http://www.viessmann-modell.com/en/aktuell/inhalt.php den Viessmann-Commander i bakabilirsiniz,

veya direk katalogtan, daha detayli:

http://www.viessmann-modell.com/pdf/Commander-GBS_InfoFlyer_112006_DE-monitor

ama bence bakmadan unutun, fiyati 650 euro...touchscreen, kurgunuzdaki ray seviyesi 3 renk ile gösteriliyor, bilmemne bilmemne
ama zaten bunu aldiktan sonra bilgisayarli kontrole gecmeye gerek kalmaz bence...
amma herzamanki gibi derim: maketciligin fantazi ve fiyat siniri yoktur  ;D

degisik sistemlere gelince..hakikatten kombine etmek zor..elimde E52000lik lokolari yaptim, rocoda analog kullanmak mümkün olmadigindan,
bende ugrasip dijitale cevirmek istemedigimden öyle mal gibi üstünde yatiyorum..zaten satmayida düsünüyorum..

hee multimaus bu özellige sahipmi (tek analog kullanma) bilmiyorum ve acikcasi lokmaus 2 ve ray kontrol panelinin kombinesi oldugunu düsündügüm icin bence hayir...

o mavi olanda MULTIMAUS PRO imis...burda:

http://www.roco.co.at/content.php?id=1474&pd=3310&kat_id=&typ_1=&land=&epoche=&spur=0&artikelnummer=&search=1&p_search=1&page_cp=0&acdc=&archiv=&PHPSESSID=fadf4160f626074a17299229adae632e&PHPSESSID=3302662fef8ff541f6deaed52f0bc431

400 euroda az degil acikcasi...baslangic seti al (kirmizi olanla) hem ray, hem tren, hemde dijital eline gecer...

tabiiki secim yine sana kalmis,
selamlar
tarik b
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #11 : Şubat 20, 2008, 18:08:41 »
Şafak bey merhaba,

1- Decoder ambalajından bir kauçuk gibi(makaron mu deniyordu?) kılıf çıkması gerekli bunu decodera sarıp çakmakla ısıttığınızda decoderı sarmalıyor ve izole ediyor. Enver'in fotografını koyduğu lokomotifi, bu pazar kar yağışı sırasında evde 5 saat sürekli çalıştırdım, ısında ama sorun yok.

2- Lokmaus'da adres değiştirmeyi bilmiyorum ancak lokmaus eğer cv yazabiliyorsa decoder speclerinde adresin cv numarası vardı diye hatırlıyorum, onu da update edebilirsiniz.

Kumanda seçenekleri için ise şunları söyleyebilirim. Bunlar kendi denediklerimden şahsi görüşüm.

Benim ilk DCC kumandam 1998 yılında aldığım MRC Command 2000 idi, hala durur ama tank gibi bir cihaz. Hornby decoderı sürmüştü.

Daha sonra önceki yıl Piko Digi1 almıştım. PIKO Digi1 kumanda ile MRC decoder, Hornby Decoder, Esu Decoder uyumlu çalışıyor.

Daha sonra Digi1in yeterli güç vermeme sorunundan dolayı Hornby Elite kumanda aldım. Hornby Elite kumanda ile MRC Decoder, Hornby Decoder, Esu Decoder, ve Piko lokomotifimdeki Uhlenbrock decoder sorunsuz çalıştı.

Evet ESU EcoS çok güzel, fiyatı yüksek ancak, o bedeli ödediğinizde de elde ettiklerinize değer bu da doğru, ama ona ihtiyacınız varsa. Yoksa boşa bir yatırım.

Viessmann'ın üzerinde rayları da gösteren software var diye biliyorum. Benzeri olanak Roco Lokmaus için de var. Hornby de son firmware ile Freiwald uyumluluğu sağladı, çok küçük demo ile denedim oldu.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Şubat 20, 2008, 20:11:10 »
okan abi hornby dekoderlerden o makaron denilen malzeme çıkmıyor.
elektikçilerde metresi 2-3 ytl ye satılıyor.
makaronu  taktıktan sonra çakmakla çok yakıp dekoderi sıkıştırmamak lazım. hatta yakmaya gerek yoksa yakmamak daha fazdalı
daraldıgında dekoder ısınıp yanıyor. 3 dekoderle tecrübe ettim :)

enver

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Şubat 21, 2008, 09:21:42 »
Merhabalar

Hızlı cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Aslında durum şöyle:

Yakın zamanda Roco MultiMaus dijital kontrol ekipmanı edindim. Kullanım kılavuzunu da yuttum diyebilirim. Aynen kitabında ve web sitelerinde anlatıldığı gibi Hornby dekoderimin adresini başka bir adrese ayarlamaya çalıştım. Aslında ilginç olan, kontrol ekipmanı ile ayarlarını değiştiriyorum, ya da öyle gözüküyor. Fakat baktığımda dekoderin sadece adresi değil, mesela CV değerlerinin hiçbiri ile oynayamıyorum. Speed stepleri vs. değişiminde problem yok, çalışması da tamamen sorunsuz. Fakat CV değerlerini değiştiremiyorum. Zaten kataloğunda MultiMaus'un CV değerlerini okumadığını, okumak için LENZ'in ekipmanlarını kullanmamız gerektiğini belirtiyor. Ama rahatlıkla ayarlarının değiştirilebildiği de belirtiliyor.
Elimde başka marka dekoder olmadığı için başka bir test yapamadım, ama aynen anlatıldığı şekilde yapmama rağmen olmadı. Yabancı forumlarda da bu sorunu yaşayan insanlar, aynı tür bir problemi belirtmişler. Bazılarında bu problem olurken, bazı Hornby dekoderler de ise sorun yaşanmamış.
Ben de Proses'ten ikinci bir dekoder sipariş ettim. Bunun adresini Hornby kumandadan #10'a atamalarını rica ettim. Bugün veya yarın gelecektir. Geldiğinde DCC olmayan Lima BB17000 lokomotifimi dijitale çevirip, bu dekoderi onda deneyeceğim. Deneyimlerimi sizlerle paylaşırım.
Roco Multi Maus ile ilgili deneyimlerimi ve resim vb. materyalleri de sizlerle birkaç güne kadar paylaşacağım.

Saygılar...
Şafak Aktaş

Çevrimdışı hakan

• hakan
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2008, 16:48:57 »
Şafak Bey Merhaba,

Roco multimaus ile ilgili yeni gelişmeler var mı ? Yukarıda belirtmiş olduğunuz sıkıntılar giderilebildi mi ? Tamamen yeni başlayacak olduğumdan dolayı soruyorum : multimaus'u tavsiye eder misiniz yoksa multimausla başlamamamız gerektiğini mi söylersiniz ?

Saygılar,
Hakan

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 14, 2008, 12:03:10 »
Merhaba Hakan Bey

Roco Multi Maus ile ilgili bir sorun yok öncelikle onu belirteyim. Kesinlikle önerebileceğim, çok hızlı çalışan, güçlü ve kullanımı kolay bir ürün. Bu haftasonu fikir sahibi olmak isteyen insanlar için resimleyerek biraz anlatmaya çalışacağım.
Başlangıç için önerebileceğim bir sistem. Fakat Türkiye'de bulunmuyor, Gittigidiyor'da bazen olabiliyor. 9999 Lokomotif, 1024 elektrikli makas kontrolü, CV programlama, 64 Loko için isim atama, hızlı menüler ve hızlı fonksiyon kontrolleri, ergonomik tasarım ve tek elle mobil olarak kullanılabilme vb. özellikleri var. Orta seviye kullanım için yeterli bir ürün. Tek sorun, yazımda da belirttiğim gibi Hornby dekoderleri çalıştırabilmesi, ama programlayamaması. Yani hornby dekoder takacaksanız, programlama ve adres değişikliği için bir Hornby Elite veya diğer DCC kumandalardan bulmalısınız. Fakat Hornby dışında Zimo, Viessmann, Lenz, Roco vb. hemen her markayı programlayabiliyor.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mart 14, 2008, 12:56:07 »
Merhaba Hakan bey...

Bende digital sisteme geçme hazırlıkları içerisindeyim.Zaten bu konuyu zamanında açma sebebimde buydu.Şu ana kadar Hornby dışında digital kumanda deneme imkanım olmadı yani Roco MultiMaus,Trix Mobile Station,ECOS gibi seçenekleri yakından inceleme imkanım henüz olmadı.ECOS en mükemmeli.Kullananlar özellikleri saymakla bitiremiyor.Ancak cebide baya boşaltıyor.Dolayısıyla Roco ve Trix seçeneklerini incelemek daha akla yatkın görünüyor.Dün taksimdeki marklin bayii hobi2001 ile görüştüm.Ellerinde 1 tane Trix mobil station varmış.Bir aksaklık olmazsa İst a gittiğimde inceleyeceğim söyledikleri fiyatta baya makul geldi bana.En büyük problem Şafak ında belirttiği gibi bunların TR de satılmıyor olması.Ancak gittigidiyordan bulabilme imkanınız en büyük olasılık.Decoder konusu ise kumandadan daha büyük problem teşkil edecek bir unsur.Çünkü onu TR de bulmak nerdeyse imkansız birşey.Ancak yine çözümü olmayan birşey değil.Çünkü söylenildiğine göre hepsi ESU decoderlarla çalışıyormuş-Ki ESU lar şu an avrupa piyasasında baya revaçta.Roconun anavatanı Avusturyada bile insanlar Roco decoderları bulamayıp tercihlerini ESU dan yana kullanıyormuş.

Saygılar

Jimmy Cem

Çevrimdışı hakan

• hakan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mart 14, 2008, 16:51:58 »
Şafak Bey,
Cem Bey,

Öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim. Aslında benim için en büyük sıkıntı belki de nasıl başlayacağımı bilememek oldu. 2 ray ve 3 ray arasında çok kararsız kaldım. Sizlerin de belittiği üzere bazı konularda, benim gibi başlangıç aşamasında olan biri için multimaus zorlu olacak diye düşündüm. Bugün Marklin mobile station aldım. Henüz elime geçmedi ama bundan sonrası için Marklin'le devam edeceğim. İyi mi yaptım kötü mü bilemiyorum. Yeni almış olduğum hiç kullanmadığım Roco Multimaus 10810'u da satışa çıkardım.

saygılar,
hakan

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 14, 2008, 19:01:32 »
Sizlerin de belittiği üzere bazı konularda, benim gibi başlangıç aşamasında olan biri için multimaus zorlu olacak diye düşündüm.
saygılar,
hakan

Merhaba Hakan bey...

Bunu düşünürken neyi ölçü aldınız tam anlayamadım.Sonuçta bir kumanda bu.Üstelik benim elime geçmemesine rağmen Şafak arkadaşımızın söylediğine göre gayette idealmiş.Zaten aldığım diğer duyumlarda çok kullanışlı olduğu yönündeydi.Ama tabii sistem bazında bir karar veremediyseniz o başka.Çünkü 2 sisteminde birbirine karşı avantajları/dezavantajları var.

Size e-mail atmıştım.Halen düşünüyorsanız özelden haberleşiriz ilgilenirim.

Saygılar

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2008, 17:27:34 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı hakan

• hakan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mart 14, 2008, 20:51:57 »
Merhaba Cem Bey,

Özellikle dekoder konusunda emin olamadım. Eğer yanlış anlamadıysam multimaus ile hornby dekoder tam manasıyla kontrol edilemiyor. multimaus'u alırken; gerektiğinde, en kolay temin edebileceğim dekoder olan hornby ile kullanırım diye düşünmüştüm. Ama hornby dışındaki markalarla çok iyi sonuç alınabiliyormuş. Belki başka dekoderler de kolay temin edilebilyordur ama bu konuda hiç bir bilgim yok. Multimausla dekoder problemi yaşarım diye düşündüm. Marklin de ise yerli bir dekoder kullanarak analog lokomotifleri dijitale çevirebilmek bir avantaj gibi geldi bana.  hem de ms herkesin kullandığı bir ürün. sizin de belirttiğiniz gibi mulimaus'u herkes kullanmıyor. bir acemi açısından düşünürseniz bunun da benim için problem yaratabileceğini düşündüm. Tabiki sizler çok tecrübelisiniz. Benim bu düşüncelerim belki de 2 ray sitemden vazgeçmek için çok gereksiz şeyler. Çok kolay aşılabilcek konular.
Sadece iki forumdan topladığım bilgilerle bu hobiye başlıyorum. Tavsiyelerinizi her zaman memnuniyetle dinlerim.

Belirttiğiniz linkteki ürün benim ilanım. doğrudur. benim mailime ulaşmış bir mesajınız yok. forumdaki mesajlarımda da herhangibir şey yok. hakaniba@gmail.com

saygılar,
hakan