Gönderen Konu: Buharlı Tren Nasıl Çalışır?  (Okunma sayısı 5564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caylakpenguen

• Abdullah ÜLKER
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: Denizli
Buharlı Tren Nasıl Çalışır?
« : Haziran 01, 2019, 21:59:20 »
Buharlı Tren Nasıl Çalışır?

Buharlı trenler temel olarak; ısı enerjisini işe dönüştürerek hareket ederler. Tarihi 1600'lü yıllara kadar dayanır. İlk buharla çalışan motor 1637 yılında bulunmuştur. Tamamen buharın basınç gücünden faydalanılır. Düdüklü tencereler de buhar basıncından faydalanarak yemeği daha çabuk pişirirler. Tencerenin içinde buharlaşan sıvı belirli bir basınç seviyesine ulaştığında tepesinde bulunan düdükten basınçlı havayı dışarı atar. Bu basınçlı havanın dışarı atıldığına birçoğumuz tanıklık etmişizdir. Bu düdükten atılan buhar, aslında bizlere buharlı trenin motorları hakkında çok güzel bir örnek olmaktadır. Burada oluşan basınç eğer dışarı atılmazsa düdüklü tencereyi patlatacak kadar güçlüdür. Daha büyük bir kazanda, daha büyük basınç elde edilirse eğer kocaman bir treni hareket ettirmeye yetecek kadar enerji de üretilmiş olur.

Buharlı trenler ısı kaynağı olarak "kömür, yağ, odun" gibi yanıcı maddeler kullanır.
Kömürle çalışan buharlı trenlerde, kömürün başında duran bir işçi, ateşin sürekli yanabilmesi için yeterli olan kömür miktarını korumakla görevlidir. Ateş seviyesi azaldıkça sürekli olarak kürekle kömür beslemesi yapar.

Bu kömürün yandığı hazne, içi suyla dolu bir kazanın içerisinde bulunur.

Elde edilen ısı kaynağı kazanda bulunan suyu kaynatarak buharlaştırmaya başlar.
Haznenin üst kısmında oval bir çıkıntı görmektesiniz. Buranın adı buhar kubbesidir.
Burada bir boruya bağlı tıpa bulunur.

Elde edilen buhar yeterli basınç seviyesine ulaştıkça tıpayı açarak basıncı boruya iletir.
Ya da çok fazla basınç oluşursa üzerinde bulunan noktadan basıncı dışarı atar.

Borudaki basınç doğrudan vananın bulunduğu noktaya iletilir. Basınçla hareket eden vana açılır ve içeri dolan basınç pistonların bulunduğu noktaya ulaşır. Pistonlara iletilen basınç devir daim mantığı ile hareket ederek kolları harekete geçirir. Doğrudan tekerlere bağlı olan bu kollar, tekerlerin dönmesini sağlar. Kollarla bağlantı noktaları diğer tekerlere bağlanarak tüm tekerlerin hareket etmesini sağlar ve tren yola koyulur.

Alttaki piston hareketi tamamladığında ise vana kapanır ve vana kapalı konumuna geldiğinde ölü buharın atılacağı nokta açık hale gelir. Ölen buhar bu borudan trenin dışına atılır.

İşte, buharlı trenlerin döngüsü böyle çalışmaktadır.

Kaynak Site: https://www.bilgeyik.com

Kod: [Seç]
[youtube width=600 height=400]https://youtu.be/OCbwnPn4cmA[/youtube]
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2019, 22:04:06 Gönderen: caylakpenguen »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Buharlı Tren Nasıl Çalışır?
« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2019, 23:00:32 »
Yeni kuşakların buharlı tren hakkında hiç bir bilgisi olmadığını fark ettiğimde çok üzülmüştüm , son yıllarda ise , trencilik hobisine gönül vermiş bazı gençlerin de buharlı treni bilmediğini gördüm ve dehşete kapıldım.

Umarım genç ve yeni model trenciler bu konuyu okur.

Teşekkürler paylaşım için.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Haziran 02, 2019, 10:45:39 »
Abdullah bey, buharlı lokomotifin çalışma prensipleri konusunda paylaşımınız için teşekkürler.
Kemal Bey'in de ifade ettiği gibi yeni kuşakların bilgilenmesi açısından faydalı olacağına ben de inanıyorum.
Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Haziran 02, 2019, 21:18:04 »
Abdullah Bey ne güzel bir paylaşım.

Teşekkürler,
Özcan

Ayrıca bu yeni paylaşımı tüm resim ve videolarıyla yurtdışından görebilmek de harika.

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 02, 2019, 23:46:42 »
Paylaşım için teşekkürler, buharlı trenin çalıştırılması ile ilgili bir video izlemiştim, gerçekten çok zor bir süreç