Gönderen Konu: Model Yapım İçin Teknik Yardım İstiyorum.  (Okunma sayısı 7542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı modifiyemre

• Forum Üyesi
Model Yapım İçin Teknik Yardım İstiyorum.
« : Ekim 21, 2012, 22:34:48 »
Model Trenciler Kulübü sakinleri,
Şu aralar 1:18 ölçekte bir lokomotif modeli yapma(ya başlama) kararındayım. İnternette biraz araştırıyorum.

İlk olarak teker (bojiler) den başlamayı düşünüyorum. Bilgi toplamaya çalışıyorum ve kısıtlı birkaç bilgiye ulaştım. Bir 3 akslı bir de 2 akslı manevra sisteminin yandan teknik çizimini buldum fakat üstten ve önden görünüşü de lazım.

Öncelikle şöyle de sorabilirim (1:1 ölçekte cevap bekliyorum):

tekerleğin ray ütündeki kısmının eni (et kalınlığı) kaç mm dir?
rayı tutan ince kısmının çapı ve et kalınlığı ne kadardır?

Detaylı bilgiler verebilirseniz çok sevinirim.

AYRICA TÜM LOKOMOTİFİN ( DE ya da DH modelleri) Detaylı teknik çizimi elinde olan varsa bana ulaştırabilirse çok mutlu olurum.

Çevrimdışı ersan

• Forum Üyesi
  • çengelhan Rahmi M.KOÇ müzesi Ankara
Ynt: Model Yapım İçin Teknik Yardım İstiyorum.
« Yanıtla #1 : Ekim 23, 2012, 12:56:24 »
Emre bey yapmak istediğiniz model trenin hakkında biraz daha teday verirseniz size yardımcı olabilirim.
1:yapmak istediğiniz model çalışacakmı?çalışacak ise ne ile çalışacak(kömür-gaz-elektrik)
2:çalışan bir modeli planı olmadan yapamazsınız bunun için hanği modeli yapacagınıza karar verip onun ölçekli planlarını mutlaka edinmelisiniz.
3:tekerlek profillerini sormuşsunuz bu yapacagınız locomotifin küçültme ölçeğine,teker sayısına göre belirlenir.Çünki loconuzun tekerlek sayısı ve loconun boyunun uzunluğuna göre dönüş radüsleri
   değişeceğinden tekerleklerin profil ölçüleride değişecektir.
4:Ayrıca çalışan bir loco modelinde kazan buhar üretim miktarı ile  loconun ağırlık oranı sonderece önemlidir.Modele uygun planlarda bu ölçüler belirtildiğinden mutlaka modellin bir planın 
   edinmelisiniz
şimdilik bu kadar, başladıgınızda karşılaştığınız sorunları yazın lütfen

Ersan Doğan

Çevrimdışı modifiyemre

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 23, 2012, 13:36:53 »
Ersin bey cevabınız için teşekkür ederim,

Modeli çalıştırmayacağım, diecast gibi işlevsel (radüslü rayda dönebilecek, kapıları (yapabilirsem) açılabilecek) ama çalışmayan bir model olacak.

DE24000 maketi yapmayı istiyorum.

Planını nasıl, nereden bulabilirim? Bunu araştırıyorum ben de. Teknik çizim olarak, detaylı bi plan bulabilmem için bana yardımcı olur musunuz?

Ölçek 1:18 olacak.

Teşekkür ederim.

Emre Kaan Şahan

Çevrimdışı ersan

• Forum Üyesi
  • çengelhan Rahmi M.KOÇ müzesi Ankara
« Yanıtla #3 : Ekim 23, 2012, 14:23:07 »
Emre bey,ben sadece yakıt olarak kömür kullanan buharlı locomotifler yapıyorum.Boyları 1 metre yada 1metre 25 santim civarında yolcu taşıyabilen modeller.Sizin söylediğiniz modeller konusunda bi bilgim yok.Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirimki plan bulabilmek hem çok zor hemde pahalı.Ben yaptıgım modellerin planlarını İngilterede çok özel külüplerden 400-500 tl karşılığında alabiliyorum.
     Size tavsiyem yapmak istediğiniz modelli daha önceden yapmış kişilere internet üzerinden ulaşmanız.Doğru yerlere bakarsanız pahalıda olsa bulabilirsiniz.
iyi çalışmalar dilerim.
Ersan Doğan
Model Makine Yapımcısı

Çevrimdışı modifiyemre

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 24, 2012, 17:51:41 »
Peki tekrar çok teşekkür ediyorum .

O kadar bütcem olmamakla beraber, istediğim modelin planı incelemeden yapılacak türden değil sanırım.
Forumda bir kaç konuda detayı az olsa da bulunmakta. Biraz hata payı bırakarak ta olsa yapmayı deneyeceğim.

Çevrimdışı modifiyemre

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 24, 2012, 17:56:38 »
Yine de DE 24 000 ler hakkında teknik (çizim) bilgiye ihtiyacım olduğunu belirtmek istyorum.

Ustalarımın her türlü model yapım teknikleri konusunda oolsun, plan olsun , yardımlarını bekliyorum.

Saygılar;
Emre Kaan Şahan

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Ekim 24, 2012, 18:23:53 »
http://www.trenlerindunyasi.com/forum/ buradaki arkadaslarda cizimler vardi. Gormustum bir ara.

Çevrimdışı eskalad

• Hakan
  • Forum Üyesi
  • zıvanadan çıkarım raydan çıkmam..
« Yanıtla #7 : Ekim 25, 2012, 01:38:17 »
yukardaki link ve forum içeriği nedir??

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #8 : Ekim 25, 2012, 10:52:45 »
Ferdicim bu nasıl bir site yahu , aynen devlet dairesi gibi , hatta  MİT'in sayfasına girmek ve üye olmak bundan daha kolay , giriş şartları casuslu bir aksiyon filmi gibi .

Sıkça sorulan sorularda şu aşağıdaki yazı var ,

Arkadaşlar ve Düşmanlar

Arkadaşlarım ve Düşmanlarım listesi nedir?
Kullanıcıları Arkadaşlar veya Düşmanlar listeme nasıl ekleyebilir / silebilirim?
Bu mesaj panosuyla ilgili hukuki sorunlar için veya suistimal durumlarda kime başvurabilirim
?

Ayrıca rütbeler var , kullanıcı grupları , takımları ve liderleri var .

Ama ne ve kim olduklarını çok merak ettim ,sakın darbe hazırlığı yapıyor olmasın bunlar.Korktum vallayi. ;D
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2012, 16:08:41 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı modifiyemre

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 25, 2012, 15:04:40 »
Teşekkürler ,

Bu forumda da konu açıyorum.

Umarım bilgi elde edebilirim.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #10 : Ekim 25, 2012, 17:01:40 »
Merhabalar

Bahsi geçen forum sayfasında moderatör olarak görev yapmaktayım. Web sitemizin kurucusu "Ender SUNERLİ" ile "Şafak AKTAŞ"tır. Forumumuzu phpBB veritabını desteklemektedir. Ayrıca hostingini ise http://www.ankaraweb.net sağlamaktadır.
 Tren Simulatörlerine yaptığımız TCDD çalışmalarına saygısızlık yapan kişilerin, çalışmalardan yararlanmaması için forumun içeriğini sadece üyelerin görebileceği şekilde aktif hale getirdik. Forumdaki rütbeler ise; MSTS TCDD VOL4.0 paketini satın alan üyelere verdiğimiz bir rütbedir. Çünkü VOL4.0 modellerine yaptığımız güncellemelerin, kaplama çalışmalarının vb. eklentileri rahatça kullanabilmeleri için...

Kemal Bey, bizim darbe yapmak gibi bir amacımız olsaydı bunu 2009 yılında yapardık. Çünkü forumumuz 2009 yılından beridir hizmet vermektedir.

İyi Bayramlar!..
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #11 : Ekim 25, 2012, 19:09:59 »
Bu arkadaslar aslinda cok guzel seyler ureten ama bir o kadarda tam tabiriyle delikanlilar ve aralarinda bazi sıkıntılar yasadilar o yuzden bu onlemleri aldilar Kemal. Sitenin kurucusu Safak Aktas zaten bu forumunda bir uyesi ama pek zaman ayiramiyor galiba vede Microsoft Tren Simulatore Turkiye cografyasini vede Turk trenlerini cok guzel bir sekilde ekleyen arkadas. Turk trenleri istasyonlari alt yaisiyla ilgili vok guzel bilgilerin bulundugu bir forum. Hazir Mertcan buradeyken uye olmanizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ekim 25, 2012, 19:29:28 »
Öncelikle herkesin önce Kurban ve Cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

Mertcan merhaba ve verdiğin bilgiler için teşekkürler, Şafak'tan dolaylı da olsa haber almak beni sevindirdi. Herşey yolundadır umarım,

MSTS konusunda çalışmalara devam ediyor musunuz ? Şafak'ın TCDD ve Türk Tren Modelleri için yaptığı çalışmalar kıymetini bilenler için çok değerli.

Microsoft, MSTS ile ilgili desteğini sonlandırdı galiba, Auran Trainz için bir çalışma düşünüyor musunuz ? onlar da oldukça ilerlettiler simülasyonu.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #13 : Ekim 25, 2012, 20:04:32 »
Okan Train Simulator 2013 çıktı ve sektör ağırlıklı olarak buna yöneldi. (Railworks 4 diyede geçiyor).

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #14 : Ekim 25, 2012, 20:06:25 »
Mertcan kardeşim  ve Ferdicim , açıklamalara teşekkürler , Şafak da epeydir sessiz sedasız , umarım iyidir.

Üye olmaya çalışacağım ama rütbemi hemen isterim   , Şafağın MSTS ye  ek Türk loko paketini Prosesten 4 yıl önce satın almıştım  ( ama çok az oynadım , en alt rütbeye razıyım    ;D  )

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum..
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #15 : Ekim 25, 2012, 21:13:42 »
Öncelikle hepinize teşekkür ederim. Şafak Aktaş ile çalışmalarımıza Trainz Simulator 2010 serisi ile devam ediyoruz. İlerleyen zamanlarda çözebilirsek Train Simulator 2013'e çalışmalar hazırlayabiliriz. Ayrıca çalışmalarımızı https://www.facebook.com/trainzturkiye?ref=hl&bookmark_t=page takip edebilirsiniz. Trainz için güncel olarak Şafak Abi'nin hazırladığı DE24000 ve GBS vagonları vardır. Trenlerin Dünyası'nda paylaşmıştı.

DE24326'dan videolar:
[youtube=425,350]FLVOEL9Dg4g[/youtube]
[youtube=425,350]u9ctzFaYlWM&feature=channel&list=UL[/youtube]

İyi Bayramlar...
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #16 : Ekim 25, 2012, 22:14:38 »
Mertcan, Ferdi teşekkürler,

MSTS sonrası ortalık bir karışmış,

Ferdi senin söylediğin Train Simulator 2013 Deluxe diye anlıyorum, http://www.railsimulator.com/ bu sitede ki değil mi ? Bunu daha önce görmemişim, yeni yeni versiyon çıkarmışlar, siteleri biraz yavaş.

Mertcan, çalışmalara Trainz Simulator 2010 ile devam ediyoruz demişsin, bu Auran'ın ki değil mi ? Sizin çalışmalar Trainz Simulator 12 ile uyumlu oluyor diye kabul edebilir miyiz ?

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #17 : Ekim 25, 2012, 23:49:31 »
Evet Okan o program. Steam uzerindende satiliyor. Gecen hafta Munih-Augsburg hattinida Add-On olarak cikardilar. Fakat sıkı bir konfigurasyon gerektiriyor. http://rail-sim.de/railsimnew/ sitesinede goz gezdirebilirsin.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ekim 26, 2012, 13:53:36 »
emre bey bende teknik resimi var benimle irtibata geçersen sana en kısa zamanda 24000liğin teknik resimini verebilirim slmlar
Yalnız Pazusu ile Çalışan İŞÇİDİR!
Elleri ve Kafası ile Çalışan USTADIR!!
Elleri,Kafası ve KALBİ ile Çalışan SANATKARDIR!!!

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #19 : Ekim 26, 2012, 15:36:34 »
Sevgili arkadaşlarım merhaba

Kemal abi, haklısın foruma üyelik konusunda. Ama geçmişte bazı gereksiz yazılar ve fitne fesat peşinde insanlar yüzünden forumda üyeliği moderasyonlu hale getirmiştim. (Fitne-fesat konularını ve nasıl işlediğini bilirsin, burada zamanında çok yaşamıştık :)) Bir de bunun yanında çok miktarda spam saldırısı alıyorduk, bu nedenle böyle yapmıştım. Ama şu anda üyelik sistemini ve saldırıları daha kontrollü karşılayabildiğimiz için, aslında değişiklik yapmakta fayda var. En yakın zamanda üyeliği aktivasyonsuz hale getiriyorum. Arkadaşlarım ve Düşmanlarım listesi nedir? Bunlar PHPBB nin hazır forum içeriği, çok fazla değişiklik yapmadım üzerinde :) Garip biliyorum ama özellikle forum ortamlarındaki eleştiriye kapalılığın ve kutuplaşma isteklerinin had safhada olduğu güzelim Türkiye'mizde bu özellik belki de çok kullanılıyordur, bilemiyorum ki!  ;D Rütbe konusu artık çok mühim değil ama en kralından rütbe veriyorum hemen sana (Model tren üstadı diye bir rütbe var, onu vereyim. Gerçi rütbedaşın olacak kişiyle -Abdusta- pek anlaşamıyorsunuz ama ne yapayım adam üstad, en iyisi sana özel Tembel Trenci diye bir rütbe mi açsam acaba? :D)

Ferdi Bey teşekkür ederim, siz simülatör oyunlarını bildiğim kadarıyla yıllardır çok keyifle oynuyorsunuz. Hatta RailDriver kumanda konsolunu da getirtmiştiniz bir dönem. MSTS ilk göz ağrım tabii ki, ama 2011 başından beridir MSTS için çalışma yapmayı bıraktım. Artık Trainz Simulator 2010 ve 12 için çalışmalar yapıyorum. Mertcan linkleri eklemiş, facebooktaki fan sayfasında çok daha fazla resim ve videolar mevcut. Ayrıca DE24326'nın geldiğim noktadaki halini paylaştım, ama şimdilik Trainz Simulator 2010 için sadece. TS12'de sesle ilgili sıkıntılar oluyor, script sistemi daha farklı. Onunla ilgili de çalışmalar yapacağım, umarım... DE24326 acayip bir model oldu, 1,5 senedir üzerinde çalışıyorum. En çok uğraştıran kısmı gerçek dinamik modellemesi ve scriptleri oldu. Birebir aynısındaki gibi yapmaya çalıştım, sonuç oldukça tatminkar. Forumdan linklerini veriyorum normalde ama isterseniz buradan da linklerini paylaşırım, direkt indirip kurabiliyorsunuz. Bir göz atmanız beni çok mutlu eder.

Okan abi, senden ve siz değerli dostlarımdan haber almak da benim için çok güzel. Aslında foruma sık sık girip yazılanları okuyorum ama işte tipik tembel trenci modu, yazı yazmaya isteğim ve fırsatım olmuyor. Sadece burada değil, kendi forumumda ve facebookta da fazla paylaşım yapamıyorum. Ne bileyim işte, eskisi gibi elim klavyeye gitmiyor nedense. Aforoz ve her türlü tren raylarına bağlanıp üzerimden 1/72 Zornby treni geçirilmeyi hakediyorum!! ;D ;D
Sizleri ösledim yafff. :D Yok mu Ankara'ya gelen, şööle kardeşinize "hadi bakeem, gezdir bizi!" komutunu verebilecek olan??? :)

Sevgiyle kalın.
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları