Gönderen Konu: halicte bir demiryolu  (Okunma sayısı 7766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
halicte bir demiryolu
« : Mayıs 09, 2007, 19:29:33 »
halicteki ATATÜRK  köprüsününden koc müzesine dogru bakarsanız bir demiryolu hattı yapıldıgını görebilirsiniz bunun müzeyle bir baglantısı varsa bana göre büyük ihtimal müzede sergilenecek yada
bir tren olabilir . birde bugünkü gazaetelerin birinde kagıthane belediyesi daha önce var olan 50 km demiryolu aga cender yoluna tekrar yapılacakmış halicten karadeniz ciftalan köyüne kadar proje tamamlanmiş

selamlar

paşa 
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: halicte bir demiryolu
« Yanıtla #1 : Mayıs 10, 2007, 11:57:56 »
Kağıthane-Kemerburgaz-Ağaçlı-Çiftalan arasında 1951deki sökümüne kadar mevcut olan bir demiryolu vardı.

Bu demiryolu ile ilgili bilgiler  Kağıthane-Kemerburgaz-Ağaçlı-Çiftalan Demiryolu ( 1914-1916 ) isimli Emre Dölen ve Mert Sandalcı'nın emekleriyle hazırlanmış olan bir kitapta dökümante edildi ve 1999 yılında Kağıthane Belediyesi tarafından basıldı, bana da o tarihte bir arkadaşım hediye etmişti. Çok güzel eski fotograflarla elde edilen tüm bilgiler anlatılmış.

İlgilenenlere http://www.ilkekitap.com/pinfo.asp?pid=2231 önerilir.

Yeniden yapımına ilişkin haber bulamadım ?

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #2 : Mayıs 10, 2007, 20:29:21 »
Okan bey merhaba

bende dünkü(09-05)  tarihli star gazetesinde okudum haberde başkanla yapılan röportaj vardı başkanın kendi söyledikleriolsa gerek

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2007, 20:30:37 »
birde tekirdag muratlı ve barbaros arasındada calışmalar başlamış

selamlar

paşa

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2007, 16:17:01 »
  Söylemeyeyim diyordum ama....

Bu hatta minitren çalıştırılacak.Aynı eskiden Ank gençlik parkında ve İzmir fuarında çalıştığı gibi.Tur amaçlı.İlk etapta dizelle başlanıyor.Daha sonra buharlıda çalışacak.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #5 : Haziran 12, 2007, 21:53:39 »
merhaba arkadaşlar

dün ATATÜRK köprüsünden gecerken fark ettim loko ve vagonlar gelmiş

selamlar

paşa

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Temmuz 22, 2007, 22:06:27 »
Bugün müzede öğrendim ki demiryolu Eylül'de açılacakmış. 400metre ray döşenmiş, bir makas monte ediliyor. Müze tarafındaki ucunda 4 hatlı bir istasyon benzeri bir yapı var. Vagonlar üzerinde Hasköy Sütlüce Demiryolu HSD ifadesi bulunuyor. 3 adet yolcu vagonu önünde küçük bir dizel loko bulunuyor. Bu bölümde bir de DE 24binlik yan kapısı bulunuyor. Henüz o bölüme geçiş yok.

İstasyondan yol tarafına büyük tenteler ile yeni bir alan daha yapılmış ve hurda halde bile olsa 4 motorlu(pervaneli) bir uçak gelmiş, 2 adet eski model benzin tankeri gelmiş.

Bu arada açık alandaki buharlı lokolardan biri 55022 numaralı bir BR55 markize tırmanabiliyorsunuz ancak kapıyı açılmamak üzere kapatmışlar. Buharlı bir lokomotifin ne demek olduğunu ne büyüklükte olduğunu anlamak isteyenler için TCDD 55022 son derece güzel ve aslında küçük bir örnek, hem de İstanbul'da...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2007, 00:40:48 »
Daha önce de belirtmiştim.Şu an dizel ile yapılacak ama ileride buharlı ile de tur yapılması düşünülüyor.Aynı eskiden Ankara Gençlik parkı ve İzmir fuarında olduğu gibi.Zaten yakından ilgileniyorum müze ile de devamlı görüşüyoruz.Bir gelişme olursa haber veririm.Bahsettiğin dizel kabini 24316 nın.MKE den alındı.Ancak 55022 ile ilgili bir hatan var.O makinenin aslı Br55 değil Br57.Gerçi o loko TR ye gelen 6 adet KPEV (ex prusya demiryolu) G10 lokosundan bir tanesi.1918 de geldikleri sanılıyor.Üretici firmaları ve imal tarihleri tam bilinmiyor.Markizleri (kabinleri) diğer 55000 liklerden farklıdır.55019 dan 55024 e kadar olanlar bu tipti.Bu 6 loko dan 1 tane daha sağlam kalan var.O da Edirne Trakya üni.si nde sergilenen 55020 makine.O lokonun 55022 den farkı 2 kumluklu olması.Yakında alacağım Roco nun ÖBB 657 sini (43229) bir kumluk ekleyip 55020 ye çevirmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #8 : Eylül 07, 2007, 11:49:04 »
Merhaba:

Fest Travel 11 Kasım'da kayıp Kağıthane-Kemerburgaz demiryolu ile ilgili bir gezi düzenliyormuş. Detaylar aşağıdadır.

http://www.festtravel.com/festtravel.cfm?fuseaction=tur.detay&TurID=710

Serdar.
Serdar

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2007, 04:37:07 »
   Merhaba arkadalar,30.08.2007 tarinhide koç müzesi gezisi sırasında yapılmakta olan demir yolu bitmiş durumda tek eksigi lokosu vagonlar hazır,anladığım kadarıyla.iki adet fotoğraf ekliyorum,hoşçakalın.

mali...

Çevrimdışı tarkanzbk

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 28, 2008, 15:58:24 »
Hasköy-Sütlüce arasında Koç Müzesine ait demiryolu fotoğrafları,ileride daha da uzatılacakmış.Hattın şu an uzunluğu 700 metreymiş.

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2008, 19:31:43 »
ya arkadaslar,
benim bildigim dar hatta ciddi ciddi dar hat trenleri calisir. ve verilen o kitap linkindede gördügüm kadari ile anlatmak istedigim tarzda tren calisiyormus.
simdi peki neden bu tarz (afedersiniz ama) oyuncak tipi bisi konuluyor, onu anlayamadim acikcasi..
hem müze yerine normal tren koy(dar hat olsun), minibüsleri kaldir (bence)..
ama malum, bunu bana kalan birsey degil :/
selamlar
tarik b
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #12 : Nisan 28, 2008, 20:56:01 »
siz merak etmeyin iş ciddiye bindimi o hattı hemen söker koç grubu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #13 : Nisan 28, 2008, 21:09:49 »
bilmediğimiz bir demir yolumu var.anlamadım

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 28, 2008, 22:34:00 »
Haldun abi...

Lütfen... Dandik baya hakaret olur.Tamam belki son teknoloji değil ancak Avrupada yüzlerce,binlerce örneği olan kültür mirası kabul edilebilecek birşeyin korunması bu.Herhalde aydın bir mimar olarak sende karşı değilsindir  ;) Keşke benzer diğer korunabilecek hatlar,lokolar,vagonlarda aynı şekilde değerlendirilebilse....

Selamlar

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #15 : Nisan 29, 2008, 09:23:04 »
   sevgili Cem sevgili Haldun abi  siz koç gubunun bu ülkede ciddi bir demiryolu kuracağını düşünürmüsünüz.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #16 : Nisan 29, 2008, 10:12:45 »
adamlar otobüs  kamyon satacaklar diye faal hatları bile söktürmüşler. böyle bir şey mümkünmü dünyanın neresinde bu kadar kamyon otobüs var bakın bir.Az gelişmiş ülkelerle çok gelişmişlerdeki demiryoluna bir bakalım birde bize 10 YIL marşında bile yurdu demir aglarla ördük dizeleri var her halde şu an bu marşın devamı niteliginde bir şeyler yazılsa

özel teşebbüs geldi
söktük demir agları
nemize yetmez asfalt
yaşasın kamyon
yaşasın otobüs

selamlar

paşa