Gönderen Konu: nord un hikayesi  (Okunma sayısı 5505 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
nord un hikayesi
« : Şubat 13, 2009, 23:44:57 »
Değerli model tren sever arkadaşlarım hepinize selam.Çok kıymetli model sever demir Uğun kardeşimden hediye olarak aldığım motor ve tenderi bulunmayan Jouef yapımı fransız demir yollarına ait Nord lokomotifine, kendi imalatım motor ve tender yapmaya çalıştım.Bu çalışmamı belli aşamalarda sizlere yardımcı olabilir düşüncesi ile fotoladım.İlk önce lokonun üzerindeki guaj boyaları aseton ile sökerek gövdeyi temizlemeye çalıştım.Oldukça güç oldu.Boyalar baya kurumuştu.Ardından Kingston ram kutularından tenderin ana kasasını oluşturdum.Çivi başlarından ve siyah kablo dışından tamponları,bulgurdan kömürleri imal ettim.Siyah akrilik boya ile yat tutkalını karıştırıp kürdan ile damla dokundurarak perçinleri yapmaya çalıştım.Biraz hızlı çalışmak gerekiyor aksi taktirde tutkal yoğunlaştıkça damlalar büyüyor yada tam şeklinde oluşmuyor.Ardından lima eski bir basit lokonun motorunu tendere yerleştirdim.Bu arada ön ana tekerlerden gitar telini bastırarak elektrik alması için düzenek oluşturdum.Zira motorda dört teker var iki tekerden elektrik alımı kesilebilirdi.Ayrıca ön kazan kapağına delik açıp tungsten ampül koydum.Direnç gerektirmiyor ve flaman ışığı veriyor.Ben bu ışığı çok seviyorum.Ayrıca markizede üstünü pistole ile kırmızıya boyadığım ampulden ekledim.Kazan alev efekti oluşturdum.Daha sonra siyah ataç ile iki gövdeyi delik açarak birbirine ekledim.Maalesef motor 2-2 teker olduğunden kıç alt biraz boş kaldı.Oraya daha sonra izoleli iki teker daha ekliyeceğim belki.Nord un asıl tenderi çok basit düz kutu biçiminde sanırım.Netten bir iki foto buldum.Ben birazdaha komplike hayali çalıştım.En son komple mat boya ve eskitmelerimi yaptım.Gidişi hoş oldu.Biyeller baya sorunsuz çalışıyor.Birazcık, çok yaşlı loko sesleri çıkarıyor:)).Sanırım motordan.Bir ara Sevgili Harun beye getireceğim.Oradada deneriz belki.Umarım beğenirsiniz.Model terne yeni başladım.Vakit buldukça yeni çalışmalarımı sizlerle paylaşacağım.

Esen kalın arkadaşlar
Doğan Ür

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: nord un hikayesi
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2009, 10:01:56 »
Cemal bey ellerinize sağlık.Paylaşım için teşekkürler.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 14, 2009, 10:46:41 »
cemalbey paylaşımınız için tşk ler güzel bi çalışma olmuş.
saygılar hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2009, 00:19:51 »
sayın doğan ür bey,
model trenler ve onların büyülü dünyasına hoşgeldiniz.
ellerinize ve emeğinize sağlık.
öyle yada böyle hayalini komplike çalışmanız emeğiniz ile birleşmiş..
özellik ile perçin konusundaki fikir ve çalışma bir harika..
benim sizlere sorularım olacak,
1. bu çalışmanız model tren üzerinde bir ilkmi.?
2. model tren dışında diğer model çalışma (uçak-tekne vs.) konuları ile bir ilginiz oldumu.?
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2009, 01:27:15 »
Değerli arkadaşım,bu işte en kıymetli malzemeler ,böyle ,sizin yaptığınız gibi sabır ve büyük emek ile yapılmış olanlardır.
Tender gerçekten 3. hatta 4. tekerleği istiyor,eğer tekerleğiniz yoksa size bulabilirim.
Selamlar sevgiler..........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2009, 19:07:56 »
Değerli arkadaşlarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Nedim bey ,evet bu çalışmam benim modelcilik üzerine ilk işimdir.Sadece rahmetli babamın yıllar önce (1977 sanırım)  Kavak kütüğünden yapmış olduğu yelkenli gemisine yardım etmiştim.Vefaatından sonra yakın zamanda bazı detaylar ekledim bu gemiye.Ben tarihi kurtuluş  gemisinin kaptanı olan Rıdvan ürün torunuyum.Geçen sene bu efsane gemi için Türk Yunan dostluk ilişkileri anısına bir belgesel sevgili Erhan bey tarafından çekilip yayınlandı.Amcan ve annem ile bazı röportajlar yapıldı.Bir ara bu geminin maketinide yapmak istiyorum.Pınar hobiden bana kalyon modele gitmemi söylediler.Oradan destek alabilirmişim.Bizler bu geminin hikaye ve anılarıyla büyüdük.Atinaya o açlık ve sefalet yıllarında yiyecek ilaç erzak taşıyan
Tavilzadelere ait bu gemi umudun gemisi olarak o yıllarda bir kahraman olmuştu.Kızılay bu seferleri düzenlemişti.Maalesef 6. seferde Marmara adası kayalıklarında gemi fırtına sonucu battı.Umarım bu geminin maketinide yapabilirim.Bu işte çok acemi ve tecrübesiz biriyim.Asıl mesleğim ressamlık ve çizgiroman dır.Atlas ve nationalgeographic e illüstrasyonlar çizdim.

Kemal bey tekerlek öneriniz için çok teşekkürler gerçekten.Mümkünse isterim tabii..

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #6 : Şubat 15, 2009, 20:16:46 »
Cemal bey paylaşım için teşekkürler.insanların kendi başarısı ve çalışmasıyla bir şeyleri ortaya çıkarması en güzeli olsa gerek.kolay gelsin.

Çevrimdışı makinist61

• Demir U?un
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2009, 12:13:16 »
Doğan,
Kurtuluş gemisi Karaköy'de limanda, dönemin binaları, tek hatta yükleme yapan vagonlar. İyi bir kurgu konusu olabilir.

Demir