Gönderen Konu: Electrotren 3450 Tren Seti Test-i-Komik  (Okunma sayısı 29316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Electrotren 3450 Tren Seti Test-i-Komik
« : Şubat 16, 2008, 01:00:26 »
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.

Aşağıda yazdıklarım ve videolardaki konuşmalarımızın bir kısmı eğlence amaçlı yazılmış ve konuşulmuş olup fazla ciddiye alınmaması gerekmektedir.

Hatta "yavaş sürüş" video testinde ağzımdan kaçan "terbiyesiz laf" için şimdiden özür diliyorum. :)

Amacımız Electrotren'in hepimizi şaşırtan performansı, detay ve teknik üstünlüğünü esprili bir şekilde ele almak ve bu arada gırgır ile teknik bir incelemenin aynı anda yapılabileceğini göstermek olmuştur.

Bugün kulüp üyelerimizden Kemal bey, Ferda bey, Okan bey huzurunda Electrotren'in 3450 elektrikli tren setini test ettik videolarını çektik. Aralardaki konuşmalarımız meclisten dışarıdır.

Bu trenin lokosu tam 750 gr civarında geliyor, yani oldukça ağır bir loko. Elinizden düşürürseniz ayağınızı kırabilir, taş gibi, yani "tam süper" bir olay. :)

Ayrıca oldukça da yavaş gidebiliyor. Hesaplarımıza göre saniyede 1.43 mm.

Bir ara Electrotren'in fuarda lanse ettiği "sinüzit motor" bu mu acaba dedik ama değilmiş. Standart (muhtemelen Çin malı, dandik) sıradan motorları imiş.

Eh bir de "sinüzit motor" çıkarsa düşünün artık.

Öncelike normal sürüş videosuna bir göz atalım. Gideren çıkan "click clack" sesleri Electrotrenin yeni bir uygulaması, tekerleklerden geliyor, rengi albayrağımızın kırmızısı, beyazı da masumiyetin simgesi. Çok ilginç, lambaları falan da yanıyor ve kendisine bağlı vagonları da çekebiliyor.

[youtube=320,240]VIbKNzFSKCc[/youtube]

Şimdi bu da "yavaş sürüş" test videosu. İspanyollar buna "turtle drive" diyorlar ve genellikle siestalarını bu tip trenlerde geçirmeyi tercih ediyorlarmış.

[youtube=320,240]aKqlbEpLSYM[/youtube]

Sürçi lisan ettik açıkçası, affola.

Bu arada kaplumbağa deyince aklıma geldi, size bir soru.

Flash Gordon kaplumbağadan 10 misli daha hızlı koşuyormuş. İkisi yarışmaya karar vermişler. Flash kaplumbağaya 100 metre avans vermiş.

Acaba Flash Gordon kaplumbağayı geçebilir mi?

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Electrotren 3450 Tren Seti Test-i-Komik
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2008, 01:09:59 »
Eyvah,

Şimdi herkes sadece yarışma sorusuna cevap verecek. İncelememiz güme gidecek. O zaman şöyle soralım.

1. Electrotreni nasıl buldunuz?
2. Acaba Flash Gordon kaplumbağayı geçebilir mi?

Not: 1. soruya cevap vermeyenler 2. soruya cevap veremezler.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2008, 01:26:30 »
Bende beğendim.Zornby e bravo.Garklin kalitesine ulaşamadığımdan aldığım Trixte (ki Made in Germany dir kendisi) yavaş hız performansının rezaleti beni hayrete düşürmüştü.Aslında haklı yavaş hız diye birşey olmamalı.Ya hep ya hiç!!!!! Made in China da işte anca böyle aheste,aheste gider.Yalnız birşeyi cidden merak ettim.Bu dizi gördüğünüz üzere çek-it treni.Gerek manevra gerekse manevracı ihtiyacını ortadan kaldırmak için yapılıyor.Pusu da (yani loko sonda) gidebilme kabiliyetide var.Hiç o şekilde kullanmadınızmı?İstasyon içerisinde hafif yapılmış ama hat üzerindeki performansınıda görmek isterdik.

Sevgiler

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2008, 01:40:53 »
İyi geceler Harun Abi, Electrotreni oldukça beğendim.Videosu resimden çok daha iyi.  Yakından görünce daha netleşicek sanırım. Bu pazar açıkmısınız?
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2008, 02:27:29 »
Sorulara elimden geldiğince cevap vereyim.

Alıntı
Bu dizi gördüğünüz üzere çek-it treni.Gerek manevra gerekse manevracı ihtiyacını ortadan kaldırmak için yapılıyor.Pusu da (yani loko sonda) gidebilme kabiliyetide var.Hiç o şekilde kullanmadınızmı?İstasyon içerisinde hafif yapılmış ama hat üzerindeki performansınıda görmek isterdik.

Evet çek-it yaptık. Ancak sürekli raydan çıktığı için (malum bu Çin malı trenlerin özelliğidir raydan çıkmak, diğerleri çıkmaz, tekerlekleri tırnaklıdır, tavanda bile giderler) o kısımları özellikle sildik. Şaka şaka yarın onun denemesini daha hızlı olarak yapar videosunu koyarız.

Alıntı
Bu pazar açıkmısınız?

Evet, satış yapabilmek için gerekirse 24 saat 7 gün açacağız artık. Çin'den köleler getirdik akşamları da onlar nöbete kalıyor.
Şaka bir yana evet bir müddet pazarları açmaya devm ediyoruz. Tabii 12:30- 13:00 den itibaren.

Alıntı
Pantograflarını açarak bir çekim yapsanız daha mi iyi görünür?
Kesinlikle hatta 1-2 gün içinde bir bölüme pantograf hattı da kurup öyle çekim yapacağız. Electrotren katener hattı kullanacağız.
Tabii çok absürd olacak çünkü tünele girerken indirmemiz gerekecek. Bu da İngiliz aklı işte Çin malı elektrikli lokoların pantograf yüksekliğine göre tünel girişi yapamamışlar. Ya da Çinliler imalatta kendi boylarına da indirmiş olabilirler.

Alıntı
Arka planda duyulan Hornby Dizel loko ses efektimidir?
O lokoda ses dekoderi var.

Alıntı
Kemal Bey hep videolarda böyle mi gözükür?
Kemal beyin gözüktüğü değil, sansürlemek zorunda kaldığımız kısımlardaki görünüşüne bakacaktınız. O zaman bu soruyu soramayabilirdiniz.

Alıntı
Vagonların "double deck" olması sizce toplu taşıma için iyi bir seçenekmidir?
Değildir. İkinci kat yolcuları için otobüs servisi kaldırmak ve idaresini Barbaros beye vermek daha uygundur.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı yasin

• yasin
  • Forum Üyesi
  • yasin
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2012, 01:29:04 »
abi konu eski bi konu hortlatmak istemedim ama ben kötü bisey duymadim benim kulaklarim agir duyar ;D
yasin orhan