Gönderen Konu: Eski Model Lima Lokomotiflerde Elektrik alma Sisteminin İyileştirilmesi  (Okunma sayısı 7290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 14:01:42 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Ynt: Lima Lokomotiflerde Elektrik alma Sisteminin İyileştirilmesi
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2006, 18:49:07 »
Şu andaki anlayışım açısından, bunların normalde satılıp elden çıkarılmaları gerekirdi, ama rahmetli babamdan yadigar oldukları ve birlikte büyüdüğüm için kıyamıyorum. Yoksa şimdilerde kullandığım lokolar Fleischmann, Roco, Trix, Liliput.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2006, 16:34:01 »
Bu arada, konuya başka bir açıdan bakılırsa, Lima'larda üretim hatasına hiç rastlamadım. Pancar motoru, dişlileri, aktarma organları ne kırılır, ne bozulur. 40 yıldır kullanırım, kömürünü değiştirir, temizliğini yaparsak tamamdır. Basit olmasının avantajı olsa gerek...

Yukarıda anlatılan oksitlenme sorunları, hafif olması ve 2+2 elektrik alma düzeni yegane dezavantajı.   

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2006, 16:48:42 »
Trafo tamiri en zor konu, ben bir ara 1965'den kalma olanları sökmüş ve kesintili çalışmaması için kontaklarını temizlemiştim. Kapağı açılamayacak şekilde imal edildikleri için kırmak gerekiyor. Açılırsa temizlenme şansı olabilir. Kaliteli bir kontak temizleyici ile deneyebilirsiniz, ama bütün pabuç ve plakaların sökülüp temizlenmesine göre spreylemek daha az etkili olabilir.

Türkiye'deki Lima trafolar güçsüz olurlar, eğer olanak varsa GG'de veya yurt dışında satılan trafolardan iyi bir tane düşürün derim. 

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2006, 14:13:02 »
Kamil bey selamlar,

Tabi niyetim bir başka saçma sapan tartışma başlatmak değil onun için yanlış anlamayın:

Marklin'de son zamanlardaki üretim hataları sadece digital lokolarda (elektronik devrelerde) var. Yürüyen aksamı bozuk/hatalı Marklin'e rastlamadım şimdiye kadar. Hatta bir eskiciden alınmış ve yapım yılını sonradan öğrendiğimiz 1931 yapımı bir RM800 temizlemeye bile ihtiyaç olmadan yürüyüverdi.

Demek istediğim; analog modellerde zaten kaç parça var ki (buharlıların dişlilerini ve yürüyen aksamını ayrı tutuyorum) üretim hatası olsun.

Sevgiler,

Cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 27, 2006, 14:22:06 »
Rica ederim, tartışmalık bir konu değil, ben de yeni elektronik sistemliler ile eski basitleri kıyaslamak için söylemiştim. Limanın basit mekaniği sorun çıkarmaz ama elektrik sistemi sürekli uğraştırır. Bu açıdan, ucuz malın yahnisimiydi, o deyime uyuyor.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2006, 14:29:39 »
Kamil beyciğim,

Aynen doğru. Aslında tüm üreticilerin özenerek yaptığı modeller harika oluyor ister Lima olsun ister Roco veya her ne ise. Ama bazen de laf olsun diye çıkarttıkları var ki aman yarabbim. Marklin'de de var böyle birkaç model. Yani ne yapsan kar etmez :)

Neyse, konu herhalde dediğin gibi digital/elektronikten kaynaklanıyor. Digital çıktı mertlik bozuldu :)

Cem.