Gönderen Konu: TCDD de kullanılan Mobil Araçlar.  (Okunma sayısı 5897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • Yer: Afyonkarahisar
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
TCDD de kullanılan Mobil Araçlar.
« : Ekim 04, 2007, 22:23:51 »
TCDD tarafından 65 adet hem karayolunda hem de demiryolunda gidebilen Mobil Araç alımı yapılmıştı. Bu araçların demiryolu üzerindeki fotoğrafları.
Muhabbetle.

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
Ynt: TCDD de kullanılan Mobil Araçlar.
« Yanıtla #1 : Ekim 04, 2007, 22:28:30 »
Fotoğrafların devamı.

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
« Yanıtla #2 : Ekim 04, 2007, 22:31:18 »
Bunlarda kabin fotoğrafları. Bu arada kamyoncu kardeşimizin kulakları çınlasın. Gerçi o 1/16 lara yatay geçiş yaptı ama...

Çevrimdışı tuyanaga

• Turhan Çakır
  • Forum Üyesi
  • Yer: Çiğli-izmir
« Yanıtla #3 : Ekim 04, 2007, 23:10:07 »
Mehabalar Selami Bey,
Paylaşımınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
Otomativ okumayı düşünüyorum ve oldukça ilgimi çekti resimler.
Yalnız bir şeyi anlayamadım. Kamyonun arka aks'ınıda kaldırmışlar. araç gücünü nasıl yere aktarıyor.
araç 4*4 ön aksından aktarabilir diye düşünürsek yanılmış oluruz sanırım, ön aks ta havada çünkü. Acaba demiryolu için özel üretilmiş olan hidrolik aksamdaki tekerleklerdemi çekiş sistemi var. Benim böyle birşey dikkatimi çekmedi, demir tekerleklerde herhangi bir şaft benzeri aktarma organı göremedim. Eğer bilginiz varsa bizide aydınlatırsanız sevinirim.
Saygılar
Turhan Çakır.
NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE !  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
« Yanıtla #4 : Ekim 04, 2007, 23:33:46 »
Merhabalar Turan Bey.
Güç aktarımı ray üzerindeki tekerlere, bulunduğu bloktan yapılıyor. Evet hidrolik aksamdaki tekerleklerde çekiş sistemi var.
Detay fotoğraflarını ve daha detaylı bilgileri sağlayıp sizlerle paylaşayım inşallah.

Çevrimdışı tuyanaga

• Turhan Çakır
  • Forum Üyesi
  • Yer: Çiğli-izmir
« Yanıtla #5 : Ekim 05, 2007, 01:05:45 »
Merhabalar Selami Bey,
Bilirsinizdir mutlaka daha önce TCDD'de Mercedes Unimoglar vardı. Onlarda orjinal tekerleklerin raylardan teması kesilmiyordu ve güç aktarımı yine bu tekerleklerden sağlanıyordu. hidrolik ekipmandaki demir tekerlekler sadece aracı taşımaya yarıyordu. beni bu durum düşündürdü.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Umarım bende birgün bu araçlarla karşılaşır ve yakından inceleme fırsatı bulurum.
Saygılar ,
Turhan Çakır.
NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE !  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
« Yanıtla #6 : Ekim 05, 2007, 01:58:28 »
Evet Mercedes Unimog larda güç aktarımı aracın kendi tekerleklerinden sağlanıyordu. Ve bu araçları ilk kullananda 1988-89 yıllarında İskenderun-Divriği hattında elektrifikasyon-sinyalizasyon çalışmalarında bulunan Tekfen idi. Bahsettiğiniz Unimog lar bu araçların ilkel hali :) Bu araçlar ise tamamen bilgisayar kontrollü. Hani derler ya mucizevi bir alet. Ama içimizden bu araçların yerine sadece demiryolunda çalışan çekici otoların alınmasının daha iyi olacağı geçiyor. Hatta bu araçların ederiyle 1 lastik tekerlekli kepçe, 1 adet kamyon, 1 adet hafif arazi aracı ve 1 adette çekici oto alınabiliyor. Lafı fazla uzatmayalım.
Muhabbetle...