Gönderen Konu: Roco 51292 Dijital Başlangıç Seti  (Okunma sayısı 5940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı scivici

• Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
Roco 51292 Dijital Başlangıç Seti
« : Temmuz 31, 2019, 00:17:28 »
Merhaba

Çok uzun zamandan beri model trenciliğe ilgi duymaktaydım. Bunu bilen bir arkadaşım yurtdışından gelirken Roco 51292 Dijital Başlangıç seti getirip hediye etti. Set ile beraber gelen BR132 lokomotifi raylara koyup, dökümantasyona göre gerekli işlemleri yaptığımda lokomotifte hiçbir hareket olmadığını gördüm. Lokomotifi elime alıp azıcık salladığımda içinden bir parçanın etrafa çarpma seslerini duydum. Bunun üzerine lokomotifin için açıtğımda bir entegrenin kopmuş olduğunu ve bundan dolayı çalışmadığını anladım. Grupta bu konuda yardımcı olabileck birileri var mı acaba? Tamir edilebilir bir durummudur veya nasıl tamir edilebileceiği konusunda yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
Ynt: Roco 51292 Dijital Başlangıç Seti
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2019, 08:10:54 »
Selam.

Aramıza hoşgeldiniz. Başlangıç için iyi bir olay olmamış sizin için ama çözülmeyecek bir sorun değil. Forum içinde tamir işi yapan arkadaşlar var. Yardımcı olacaktır size.

Çevrimdışı scivici

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2019, 18:13:16 »
Onur Bey, cevabınız için teşekkürler. Sizin önerebileceğiniz bir yer veya birileri var mı acaba? Sanırım forum üyelerinden bir cevap gelmeyecek :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2019, 22:30:41 »
Dostum , öncelikle model trenciliğe hoş geldin , lokomotifte kopuk entegre var demişsin ama resimde kopuk entegre veya başka bir şey görülmüyor , tekrar bir resim çeksen iyi olacak.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2019, 22:44:22 »

Scivici, hoş geldiniz.

Kemal Bey dikkatinize sağlık, tam paylaşacaktım benden önce siz davrandınız.. Aynı kopuk entegreyi ben de göremedim.

Bu tür sıkıntılar daha detaylı ve açıklayıcı bilgi ve fotoğraflarla desteklenirse size çok daha faydalı olur. Hatta, lokomotifin kasasını sökebiliyorsanız,  sorunları yol göstermelerle sizde çözebilirsiniz.

Çevrimdışı scivici

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2019, 00:05:45 »
Merhaba

Aslında gönderdiğim fotoğrafta, kopuk olan devre elemanı gözüküyor ama sanırım biraz daha detaylı bilgi vermem gerekirdi. Yeni bir fotoğraf ekledim. 2 numaralı mavi daire içinde olan devre elemanı kopuk olan. Normal onun 3 numaralı mavi daire içinde 1 numaralı siyah daire içindeki gibi olması gerekmekte. Ben ters çevirip devre üzerine koydum belki anlaşılır diye.]

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 01, 2019, 11:52:47 »
yakınızdaki bir elektronikçide sıcak hava lehimi le yerine lehimletirseniz bu sorun çözülür.

Çevrimdışı scivici

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ağustos 01, 2019, 13:47:36 »
İzmir'de önerebileceğiniz iyi bir elektronikçi var mı acaba?

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ağustos 02, 2019, 16:34:50 »
Hoş geldiniz, dijital setiniz çok güzel, lokomotif 6 akslı çok iyi bir model, yük vagonlarına da ilaveler yapabilirsiniz,  güle güle kullanın

Çıkan parça yerine takılınca çalışır umarım, belki de lehim yapmadan da çıkan parçayı yerine tutturursanız çalışabilir,

Bir de şöyle bir ihtimal var, çalıştırma denemesi yaparken kablo bağlantısının yapıldığı raya koymak iyi olur çünkü ray bağlantısı iyi yapılmadıysa lokomotif enerji alamaz, deneme yaparken buna dikkat etmeniz iyi olur

Çevrimdışı scivici

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2019, 12:26:50 »
Hepinize ilginiz için teşekkürler. Kopan parça malesef lehimlenmeden çalışmayacak gibi gözüküyor. Lokomotifi İstanbul'da bir firmaya tamir için gönderdim. Elektronik parçayı yerine lehimleyecekler veya aynı parça ile değiştirecekler. Umarım başarılı olur :)

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ağustos 07, 2019, 11:13:13 »
istanbulda hangi firma yapıyomuş

Çevrimdışı scivici

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ağustos 19, 2019, 16:40:35 »
Konu ile ilgili olarak Roco ile yazıştım ve onlar lokomotifi Türkiye'deki servis partneri olan Kara Tren F. T. H. Ltd göndermemi ilettiler. Lokomotif şuan o firmada ve tamir edilip geri gönderilecek.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #12 : Ağustos 20, 2019, 17:00:54 »
Bu sefer yazmamış, ama genelde bu tur sorunlar için Ali Akşin bey Roco yetkili servisi olduğunu ve yapabileceğini  bildiren cevap yazar. Siz de Roco'dan aynı adresi bulmuşsunuz gerçi.
Serdar

Çevrimdışı aliaksin

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ağustos 24, 2019, 14:24:44 »
Merhaba,

Serdar Çivici Bey'in lokomotifi hazır. Kırılan filtre sarımları yerinden söküldü ve yerine Würth Elektronik'in aynı 40 microhenri değerindeki ikili kombine filtresi takıldı. Roco'nun kullandığı filtreler açık kılıf olduğundan darbelere karşı hassastır. Nakliye sırasında koli sertçe atıldığında yerinden kopupkırılabilirler. Würth Elektronik filtreleri kapalı kılıfta olduğundan çok sağlamdırlar ve darbelere dayanabildiği gibi ayrıca da ısınıp yanmazlar. Märklin ve Trix bu filtreleri kullanmaktadır. Bu filtrelerin amacı motordan geri gelebilecek parazit, ters akım vs gibi istenmeyen elektriksel oluşumları süzüp dekoderi korumaktır.

Güle güle kullanması dileği ile.

Ali Aksın
Kara Tren
+905336545599
aliaksin@gmail.com