Gönderen Konu: z ölçek dcc marklin mini club diaroma  (Okunma sayısı 9985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
z ölçek dcc marklin mini club diaroma
« : Nisan 15, 2020, 22:39:12 »
Uzun bir aradan sonra tüm model trenci dostlara yeniden merhaba. Malum forum çöktükten sonra açıkçası o kadar resim gidince tüm hevesimi kaybettim paylaşım açısından diyebilirim. Birde işlerimin yoğunluğu ve başka hobilerimin de olması paylaşım işini oldukça zora soktu. Yaşadığımız bu malum kötü günleri fırsat bilerek hem paylaşımda bulunmaya hemde kaldığım yerden devam etmeye karar verdim. Daha önceden bilmeyenler için genel bilgileri öncelikli olarak paylaşmak isterim. Masam 3X1,3 metre boyutlarında ölçek olarak z ölçek yani 1/220. Bu işe başlarken öncelikli olarak kafamda bir sıralama yaparak sistematik bir şekilde yol almaya karar verdim. Tabi öncelikli olarak gerçek hayattan mı yoksa tamamen hayal ürünü bir kurgumu olacaktı. Gerçek bir kesit eksra zaman gerektirdiği için hayalimdeki şehri ve model tren yolunu yapmaya karar verdim. Bunun içinde pekçok video , resim inceledim. Daha sonra bedava program olan SCARM ı kullanarak çeşitli ray döşemeleri yaptım. Malum bu hobideki en zor iş kısıtlı alan ve yapmak istenen pekçok yapı bu yüzden mümkün olduğunca gerçekçi olmasına özen gösterdim. İşte bu yüzden çizdiğim plandaki tüm rayları ve yapıları gerçek olarak yerlerine programda yerleştirdim. Tüm malzemelerimin yüzde 90 ını malesef yurtdışından getirmek zorunda kaldım. Zaten az olan ülkemizdeki modeltren getiren dükkanlarda z ölçek ya çokaz yada hiç yoktu. Bu arada z ölçek genel anlamda diğer ölçeklere göre malzeme konusunda malesef sıkıntılı. Her istediğinizi bulamıyorsunuz. İşte programda çizdiğim kurgumun planı:

2.aşama olarak masaların uygun olarak yapılması gerekiyordu. Bunlarıda kendim yapmaya karar verdim. Çalıştığım odadan tek parça olarak çıkartmam mümkün olmayacağı için 2 parça halinde yapmaya karar verdim. Masalar ileride taşınması gerektiğinde alttaki ayaklarından basitce ayrılacak şekilde 4 parça halinde yaptım. Ayaklarınada tekerlek tarakarak hareket sağlamayı başardım.Masaların üst kısımları için su kontrası diğer kısımları ise ahşaptan yaptım. Tüm malzemeyi yapı marketten teğmin ettim. 3. aşama ozalitciye giderek yaptığım bu ray planının birebir ölçekli olarak çıktısını almak ve bu çıktısınıda yaptığım masa üzerine koyarak gerekli düzenlemeleri yapmaktı. Bu aşamayıda geçtikten sonra çıktıyı sukontrası üzerine yapıştırarak kesme işlemlerine başladım. Masam iki kattan oluşmakta alt kata 2 adet helix ile inilmekte ve bir adet gölge istasyon olarak tabir edilen zaman kazanmak ve tren yatırmak için gerekli yer bulunmakta. Üst kattada üst tarafta yine bir gölge istasyon bulunmakta burda 5 adet tren yatırmak için yer bulunmakta. Bu yüzden iki katlı olan masamı saplama 5mm lik vidalarla üst katı oluşturmaya başladım. Bunun söyle bir avantaji var çalıması daha kolay olmakta özellikle alt katı yaparken birde yüzyi daha kolay yapabiliyorsunuz. Masa üzerindeki çalışmlarımdan bulabilidiğim resimler:

Burda bir dipnot düşmek isterim. Bu sistemin en büyükavantajı evet başta yapması çok daha zahmetli ama asıl iyi yanı trenleri döndürmeye başlayınca anladım somunlar sayesinde yanlış olan eğimleri yada kot farklarını çok kolay bir şekilde ayarlamanız mümkün oluyor. mesela özellikle z ölçekte ufacacık fazla eğimde tren çıkamayabiliyor hatta bu lokomotiften lokomotife değişiyor işte bu noktada 1-2 dakikkada bu sinir bozucu durumu halledebiliyorsunuz. Ayrıca benimkisi gibi full dcc alt yapıda kabloloma açısından masa üsütünde çalışmakta ayrıca bir avantaj masa altı çalışması nispeten daha az.

şimdilik bu kadar daha sonra dijital alt yapı ve diğer kısımları anlatmaya çalışacağım.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: z ölçek dcc marklin mini club diaroma
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2020, 13:27:00 »
Sevgili Kardeşim Koray,

Masayı nereden nereye getirdin valla bravo,
tekrar ellerine, emeklerine sağlık,
umarım masayı o odadan çıkarman gerektiğinde zorlanmazsın ;)
taşıyacağın zaman haber ver de yardım edeyim  8)

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2020, 14:53:53 »
 Elinize emeğinize sağlık zor ama zevkli bir işe girişmişsiniz kolaylıklar diliyorum.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2020, 23:43:33 »
Koray bey emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2020, 23:05:12 »
Teşekkür ederim. Çalışmalar devam ediyor dijital kısım ve ardından diğer kısımları paylaşmaya çalışacağım
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2020, 14:43:14 »
Bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyoruz, kolay gelsin

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2020, 21:19:48 »
Bu kadar iş yapmak için nasıl vakit bulabildiğini asla anlayamadığım kardeşim , umarım en kısa zamanda üst yapıya geçersin ve biraz tren yürütürüz. Tebrikler...…………….
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.