Gönderen Konu: hangisini seçmeliyim?  (Okunma sayısı 32539 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Hangisini Seçmeliyim?
« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2008, 23:29:52 »
Atilla bey ses yok, ışıklandırma ise sadece lokomotifin ön ve arkasındaki ışıklara kumanda edebiliyorsunuz, vagon içi aydınlatma yok... Selamlar.... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: hangisini seçmeliyim?
« Yanıtla #21 : Kasım 11, 2008, 23:44:52 »
Atilla bey,

CV : Configuration Variable harflerinden bir kısaltma. Dekoderin çalışma özelliklerini ayarlıyorsunuz. Numaralarla ayrılan özel bellek cepleri diye düşünebilirsiniz. Cepteki değere göre dekoderin davranışı farklı olabiliyor. Her dekoderde her CV anlamlı olmayabilir, her dekoderde her CVnin değerinin anlamı da aynı olmayabilir. Özellikle son dönemde farklı üreticiler farklı CVler ve değerleri üzerinden çalışıyorlar.

Örneğin;

CV1 : Dekoder adresidir, standartdır, her dekoderde olması gerekir ve fabrika çıkış değeri 3tür.
CV3 : İvme değerini belirler
CV4 : Yavaşlama değerini belirler
CV7 : Dekoder üreticisinin kodunu verir
CV33-46 : F0-F12 arasındaki fonksiyonlar için kullanılır vb

Kaynak olarak http://www.nmra.org/standards/DCC/standards_rps/rp922.html dan yararlanabilirsiniz.

Özellikle ESU, MRC, MTH gibi üreticilerin dekoderlerinde CV değerleri ses ve diğer özel fonksiyonları belirler. Örneğin lokomotifin çuf çuf seslerini çıkarma sıklığı, vereceği zil sesinin tipi, harekete geçme ve yavaşlama anlarının daha gerçekçi olması gibi özellikler ilgili CVlerin değerlerinin düzenlenmesiyle ayarlanır.

Piko Digi1, CV Programlama yapamaz, sadece CV1-dekoder adresini değiştirebilir. CV Programlama lafı ağzımıza takılmış, doğrusu CV değeri okuma ve yazma olacak. MRC ve Hornby Elite, dekoderler üzerinde izin verilen CV değerlerini okuyabilir ve değiştirebilir. İzin verilen ifadesini kullandım, dekoder üreticileri her CV'nin okunmasına veya değiştirilmesine de izin vermiyorlar.

Normalde dijital dekoderler sadece motor ve ışık kumandasını sağlar. Ses özelliği her dekoderde yoktur. Dijital dekoder olan lokomotife MRC Sounder takarak ses özelliği ekleyebilirsiniz veya dekoderi olmayan lokomotife ESU Loksound ve MRC Sound decoder takarak, hem hareket, hem ışık, hem ses hem de uygun bağlantıyla buhar fonksiyonunu kumanda edebilirsiniz.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #22 : Kasım 12, 2008, 00:35:50 »
Atilla merhaba,

Birkaç kere mesaj ve email atmışsın, cevap veremedim kusura bakma. Bu aralar biraz vakit açısından sıkışık durumdayım, sürekli bir yerlere yetişmeye uğraşıyorum.

Bir de "ne yapmalıyım, ne almalıyım?" diyenlere, biz bu ürünlerin bir kısmını sattığımız için genellikle cevap vermek istemiyorum.

Aslında bana sorduklarının cevaplarını en iyi burada buradaki arkadaşlarda bulabilirsin, zaten öyle de yapmışsın.

Kullanıcılar benden çok daha iyi cevap verirler. Ben satıcı da olduğum için onların yorumları senin açından benimkilerden daha güvenilir olur.

Ama bizde olan markalarla ilgili teknik bilgi istersen yardımcı olmaya çalışırım.

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2008, 01:27:30 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Kasım 13, 2008, 14:59:20 »
peki bu hornby pandolina dijital setin içinde hornby elite kumanda da var mı? yoksa ayrı mı almak gerekiyor? bu kumanda uzaktan kumanda mı? bu kumandaya sahip pandolina dışında set var mı? diyelim bu seti aldık. daha sonra aldığımız başka marka bir dijital tren setiyle (mesela piko ıce III) bunu birlikte kullanabilir miyiz? bu alacağamız setteki raylar ve elimizdeki raylar birbirlerine; aynı şekilde vagonlar da birbirlerine uyar mı? mesela bir tane piko ray sonra hornby ray böyle bir kombinasyon olabilir mi? aynı şekilde bir hornby vagon sonra piko vb. marka vagonlar sıralanabilir mi? bu şekilde kombinasyonlar kurulabilir mi? bir de dijital olayının sanırım raylarla pek ilgisi yok. yanlışsam düzeltiniz. anladığım kadarıyla sistemin dijital olması aynı hatta birden fazla trene kumanda imkanı sağlaması, aynı şekilde makas, ışık, ses, buhar vb. donanıma kumanda edilebilmesi.
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2008, 16:50:31 Gönderen: Atilla Sülün »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #24 : Kasım 13, 2008, 20:16:11 »
Merhaba,

Benim bildiğim Pendolino set olarak, R1076 kodu ile var. İçinde Select kumanda var. Hornby'de henüz uzaktan kumanda yok. Select'de başlangıç düzeyi bir kumanda sayılır.

Bu seti ve kumandayı aldığınızda DCC olan diğer lokomotifleri birlikte kullanabilirsiniz, kumanda kontrol eder. Hornby Select ile ESU Loksound, MRC, Uhlenbrock dekoderleri ben denemiştim sorunsuz çalışıyor, sorun olan bir tek Trix SX dekoderi idi diye hatırlıyorum. Kumanda olarak Select, Digi1 ile benzer yeteneklere sahip.

Hornby seti alırsanız içindeki rayları, alacağınız diğer Hornby raylarla(ki yeni üretimler gayet dayanıklı ve sağlam, Piko set içinden çıkanlarla karşılaştırılmaz) büyütebilirsiniz. Proses'de bolca ray alternatifi ve stoğu var. Gittigidiyorda zaman zaman eski Lima ray satanlar oluyor, onlar da bu setteki raylarla uyumludur. Piko'nun raylarını set dışında tek tek Türkiye'de bulmak mümkün mü bir fikrim yok, ancak set içindeki rayları da İlyas hocam da ben de beğenmedik.

Pendolino set içindeki lokomotif ve vagonlara başka vagon bağlayamazsınız, Pendolino'nun bağlama aksamları kendine özel ve ancak başka Pendolino vagonları takabilirsiniz.

Bu setten çıkan raylarla ve dijital kumanda ile Marklin dışındaki üreticilerin (Roco, Lima, Hornby, Rivarossi, Brawa, Athearn, Atlas, Gutzold, Liliput, Electrotren, Trix, Kato, Fleischmann, MTH, Piko, Bachman, Blueline, PCM, Broadway Limited, Bemo) hepsinin ürettiği vagonları doğrudan kullanabilirsiniz, Marklin vagonlarını da tekerleklerini değiştirerek kullanabilirsiniz, çok da güzel olur. Vagonların ölçekleri(1/87), birbirleriyle uyumu düşünmeniz gerekenlerdendir.

Bu setten çıkan raylarla ve dijital kumanda ile yukarıda belirttiğim üreticilerin hepsinin ürettiği doğru akım lokomotiflerini kullanabilirsiniz. Ancak sadece bir tane dekodersiz lokomotif sürebilirsiniz.

Lokomotiflerinizin arkasına(bunlar özel lokomotifler olmadığı sürece,Pendolino, ICE vb) istediğiniz üreticinin vagonunu kuplörleri ve tekerlekleri uyduğu veya siz değiştirdiğiniz sürece bağlayabilirsiniz.

Evet dijital kumandanın raylarla ilgisi yok.

Kumanda sinyal gönderir, gönderilen sinyal raylarda taşınır, her lokomotif içindeki dekoder, sinyalin gönderildiği adres kendi adresi ise sinyali alır çözer ve ona göre gerekli işlemi lokomotife yaptırır.

Örnek:
Herhangi bir ray şekline, DCC kumandanızı bağlarsınız.

Adresi 3 olan Pendolinozu raya koyar, kumandadan 3 nolu lokomotife ileri doğru şu kadar hızla git ve ışığını yak dersiniz,

Sonradan alacağınız ve henüz dekoder takmamış olduğunuz Liliput lokomotifinizi raya koyar, kumandadan 0 nolu lokomotife geri doğru şu kadar hızla git dersiniz,

Daha sonra alacağınız Roco, lokomotife ESU Loksound dekoder alarak takarsınız, kumandanızı ayrı bir raya bağlayarak, bu yeni lokomotifinizin adresini 4 yaparsınız, sonra kumandanızı, asıl raylara bağlayarak, lokomotifi de raya koyarak, kumandanızdan 4 nolu lokomotife ileri doğru yavaşça git, F0 ile ışığını yak, F1 ile sesini aç dersiniz.

Üç lokomotifin de rayda gidişini izlersiniz.

Genelde dekoder takılmamış lokomotiflerin dijital elektrik ile beslenen raylarda uzun süreli hareketi motoruna zarar vereceği uyarısı nedeniyle Liliput lokomotifinizi fazla kullanmadan kaldırırsınız, bir Hornby, ESU, MRC vb dekoder satın alarak Liliput lokomotifinize takar, onu ayrı bir hatta 5 no ile programlar ve raya koyarak hareket ettirirsiniz.

« Son Düzenleme: Kasım 13, 2008, 20:27:44 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı eskalad

• Hakan
  • Forum Üyesi
  • zıvanadan çıkarım raydan çıkmam..
« Yanıtla #25 : Eylül 20, 2012, 15:51:20 »
merhaba hata yapmayım diye forumu inceliyorum ama bir çok parametre var anladığım kadarıyla birtek markadan ziyade kalite ve ayrıntı önemli birde fonksiyonellik nereden başlıyacağımı bilemiyorum set olarak tam istediğim gibi bir sistem henüz bulamadım Ankarada bana bu işi öğretecek yol gösterecek bir abimiz olursa çok sevinirim görmeden karar vermek zor birde bütçeyi oluşturmak için seçim yapmak lazım artık hayırlısı..

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Eylül 20, 2012, 19:37:26 »
Merhaba,

Ankarada fazla trenci abi yok maalesef, onun için ben yanıt vereyim. Ekim başına kadar Ankarada olmayacağım. Ekim başında bana forumdan bir mesaj atarsanız (fazla yaşlı bir abi olduğumdan unutabilirim) size elimden geldiği kadar yardım ederim.

Sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı eskalad

• Hakan
  • Forum Üyesi
  • zıvanadan çıkarım raydan çıkmam..
« Yanıtla #27 : Eylül 20, 2012, 23:32:03 »
sağol Can abi acelem yok bu arada bende araştırmaya devam edeyim teoridede olsa öğrenmek güzel  :)

Çevrimdışı Electrorail

• Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Ağustos 20, 2013, 11:43:36 »
Merhabalar;

Ben Ho ölçekli Fleischmann dizel ve buharlı lokomotiflerden yola çıkarak bir diorama yapmak istiyorum ama 60-70 li yıllarda geçecek. Aranızda Fleischmann loko kullanan varsa nasıl bir kalitede olduklarını söyleyebilirmisiniz? Veya Loko nasıl bir his veriyor? Düşüncelerinizi söyerseniz çok sevinirim!

Ata