Gönderen Konu: İzmir Trenleri'inde Liliput BR 52  (Okunma sayısı 44915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: İzmir Trenleri'inde Liliput BR 52
« Yanıtla #60 : Mart 01, 2007, 00:14:16 »
Sevgili Nedim bey, ilginize çok teşekkürler.
Tekerlekler esaa önemli çünkü onların bojilerdeki ölçüleri kendilerine özgü bir ölçüden ibaret başka markaların ki olmadı. O yüzden bulduğunuz tekerlekleri gönderebilirseniz çok sevinirim.
Korkuluklar o kadar önemli değil, onları tamponlarla beraber yeniden yapabilirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Erkut bey ve Ümit bey Br 52'nizle ilgili weathering çalışmalarınız hangi boyutta, burada paylaşabilirseniz, karşılaştığınız herhangi bir problem varsa çözme yoluna gidebiliriz.
Yaptığınız çalışmaları görmek isteriz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : Mart 07, 2007, 11:05:11 »
ümit bey çalışmalar son sürat gidiyor. bakalım erkut abi nezaman kıyacak lokolarına .erkut abininde bir loko eskitme çalışması olacaktı

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Mart 07, 2007, 15:13:35 »
  Ümit Bey, Merhaba,

Nasrettin Hocanın dediği gibi " Şimdi trene benzedi ". Çok güzel olmuş. Bundan sonra ki eskitmelerinizi de bekliyoruz.  Bu pazar yapılan toplantıda gözlerimiz sizi aradı, neyse sağlık olsun bir daha ki toplantı da görüşürüz. Bu arada  Kurgunuzda (Diaroma) hızla ilerliyor görünüyor. Geniş açı çekilmiş fotoğraflarınızı ne zaman göndereceksiniz.

Serhat             

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : Mart 07, 2007, 15:45:57 »
sevgılı umıt ıncı,
oncelık ıle cok mukemmel. harıka bende tecrube edecegım bır ara.. dıoroma/kurgu calısmalarının fotograflarını merakla beklıyoruz. darısı basımıza..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : Mart 07, 2007, 15:58:29 »
 Ümit Bey,

Nisan ayı toplantısı için inşallah bahsettiğiniz kişiyle tanışıp böyle güzel bir olayı organize edebilirseniz,bizler için , çok mükemmel olacak. Özgür Beyden sonra İkinci bir sürprizi de sizinle yaşıyacağız demek ki. Dediğiniz gibi inşallah bir aksilik çıkmaz, ama çıkarsa da önemli değil, çevremizde nice gizli kalmış Model tren sevdalılarını bulup ortaya çıkarabilmekte çok güzel. Dediğim gibi sonuç olumlu olur.

Serhat

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #65 : Mart 07, 2007, 16:22:31 »
Ümit bey

ne açıdan? hepimiz bir bütünün dişli parçalarıyız...
bu dişliden biri buyuk veya biri kucuk olursa o dişli dönmezki

tren kurgusu hernekadar bireysel bir hobi gibi duruyorsa mükemmelini istiyorsak
hep beraber çalışarak üretmeliyiz..

keşke Türkiye de Tufan bey gibi 10 model sever cıksa...

sırtlar götürürüz..bu hobiyi dunya üçüncülüğüne

saygılar a.usta

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : Mart 07, 2007, 16:42:39 »

Merhaba,

Merak ettiğim için soruyorum. Neden dünya birinciliği değil de dünya  üçüncülüğü. Sizin gibi , bize kilometre taşı olmuş,bu hobby sevincini, görsel ve teknik olarak bizlere ulaştıran ve ulaştırmaya çalışan büyüklerimiz olduğu sürece, biz BİRİNCİ olmak istiyoruz. Saygılarımla,

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #67 : Mart 08, 2007, 00:34:55 »
Ümit bey, tebrikler. Öncelikle lokomatiflere uyguladığınız weathering çalışmlarınız çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Diaromanızı da L biçiminden çıkarıp, dört duvarı dolanır hale getirmeniz de ayrıca takdir edilecek bir davranış. Kurgunuzda sonsuz başarılar dilerim.

ben de br 52'nin yarım kalmış aksesuarlarını en kısa zamanda tamamlayıp sizlerle paylaşcağım. Kazan kapağındaki far ve vana, TCDD yazı, numara, ay yıldızlı plaket, domuzluktaki siyah beyaz şerit boyama + konu başlığına uygun Br 52 arkasında TCDD vagon çalışmalarım  olacak.

Saygılar, sevgiler.
Teoman 

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #68 : Mart 08, 2007, 11:59:08 »
Ümit bey, merhabalar.
Vagon tadilatları çalışmalarım olacak. Bu çalışmalarımın için de yük vagonlarına da yer vereceğim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman

Çevrimdışı mahmutgökdemir

• Mahmut Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #69 : Mart 14, 2007, 03:24:07 »
Arkadaşlar selamlar

Buharlı lokomotifler hem tenderden hemden ana makinadan çekişli olabilir.Benim nerdeyse on yıl önce aldığım Roco marka bir buharlım böyle yanlız ana makinada sadece tek dingil çekici olarak kullanılmış.
Fotoğraftaki lokomotifte hem tenderden hemde ana makinadan çekişli bu türlü lokomotiflerin en güzel tarafı ilk kalkışta tam gaz verirseniz ana makinadaki tekerlerin patinajı çok güzel bir görüntü oluşturur.Bir kerede olsa denemenizi tavsiye ederim.Patinaj yapmamakta direnirse biraz hile yapın tenderin tekerlerini hafifçe yağlayın... buna deger

selamlar saygılar

mahmut

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #70 : Mart 18, 2007, 19:09:58 »
Saygıdeğer Modeltrenciler, Liliput Br 52'mize, daha önce yaptığım açıklalamalarda bazı ilaveler yapacağımı bildirmiştim.
Bugün bu çalışmaları yaptım ve sizlerle paylaşıyorum.

1.Bölüm

''İzmir Trenlerinde Br 52'' başlığına uygun, İzmir ve çevresinde çalışmış, Br 52'lerin 56507 plaket numaralı olanını örnek alarak çalışmaları gerçekleştirdim.

56507 numaralaı Br 52 Çamlık mevkiinde.
Bu lokomotife baktığımızda, domuzluk diye tabir edilen iki tampon arasındaki koruyucu panelin siyah beyaz şeritli olduğunu görürüz.
Domuzluğu fotoğraftaki gibi boyamayı amaçladım.

Ancak domuzluğa önce siyah atacağımdan, bu parçayla birlikte lokomuzun gövde üzerindeki Alman demiryollarına ait yazıları ve numaraları da ortadan kaldırmak gerekiyordu. Buralara; bize ait, Ay+Yıldız, TCDD harfleri+56507 rakam plaketleri konacağından bu işlemi yapmak gerekiyordu.

Bu tür boya işlemlerinde airbrushın kesinlikle kullanılması gerekir. Aksi takdirde fırçayla boyayarak, numara ve yazıları kapatmaya kalkarsak, boya kalınlığı oluşur ,yüzeyde kötü görütüye sebep verir.

Yine bizdeki Br 52'lerin kazan kapağının üstünde ilave far bulumaktadır. Bu farıda artık plastik parçalardan imal ettik.
Domuzlukla beraber siyaha boyadık.

Bu parçanın öntarafını, cam etkisi vermek için, önce aliminyum metal renge sonra füme cam boyasına boyayıp far görüntüsüne uygun hale getirdik.

Kırmızı olan domuzluğu önce siyaha boyamıştık. daha sonra şerit banlarla kaplayıp beyaz renk attık. Son aşamada bantları söküp siyah+beyaz şeritli domuzluğu ortaya çaıkardık.

1. bölümü burada bitirip 2. bölüme devam edeceğim.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #71 : Mart 18, 2007, 20:43:37 »
2. Bölüm

Fotoğraflı anlatım nedeniyle fotoğraf sayımız 10 adetten fazla olduğundan, forum kurallarına uyarak hareket etmeyi uygun bulduğumdan  çalışmalarımı 2 bölüm halinde yayınlamak zorunda kaldım.

Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kazan kapağı vanası, 1/87 ölçek plastik model buharlısından yedekten temin edildi.
Daha sonra bu parça ve kazan gövdesinin sol tarafıda bulunan iki adet vana sarı metal (pirinç döküm) renge boyandı.

Kazan kapağı vanasının yeri tespit edilip kapağa ince matkap ucuyla delik açıldı ve vana yerine yapıştırıldı.
Aynı zamanda yeniden üretilen ön far da yerine oturtuldu. Bu parçaların yerleri ve ölçüleri fotoğraflardan incelenip tespit edilmiştir.

Sırada lokmotifimizin gövde plaketleri var.

56507, TCDD, Ay+Yıldız plaket çıkarmaları sırasıyla yapıştırıldı.

Yeni yaptığımız far, vana, boyadığımız domuzluk ve kazan kapağı menteşeleriyle 56507 numara plaketli önden görünüş.

Tender üzerindeki plaketi gösterirken, aynı zamanda su alma kapağının bulunduğu yerde paslanma etkisini vurgulamak için yaptığım weathering çalışmasının, esin kaynağı  olan fotoyuda burada göstereyim istedim. Lokomatiflerin tenderlerine su doldurma anında fazla sular taşar ve tender gövdesi üzerinde oksitlenmeye neden olurlar.
İşte burada yaptığımız çalışma gerçeğe dayalı olarak yapılmıştır.
Weathering çalışmalarında rastgele kirletme ve eskitme olmamalı geçekliği mümkün olduğu kadar gözden kaçırmamalıyız.

TCDD BR 52'nin sağ + sağ yakın plan ve sol görüntüleri.

Huzurlarınızda; Liliput TCDD, 56507, Br 52

Saygılar
Teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #72 : Mart 19, 2007, 02:12:42 »
Ayhan bey, teşekkürler.
Mayıs ayında mutlaka bekliyoruz. Özellikle İstanbul'daki arkadaşlar Çamlık Müze ziyareti konusunu gündeme getirmişler bu doğrultuda da bu geziyle ilgili taslak planlama yapmıştık.
Nedim bey, mesleği gereği bu konuya el atıp bir organizasyona girişeceğini de belirtmişti.

Sizleri hasretle bekliyoruz. Modeltrenciler olarak hepbirlikte güzel bir gün geçirmeyi canıgönülden diliyorum. Hepberaber Br 52'nin önünde güzel bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi ve o günün güzel bir anısı olarak saklamayı umut ediyorum.

Sevgiler, saygılar.
Teoman

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : Mart 19, 2007, 23:57:36 »
sevgılı hobıdas dostum teoman bey,
ben bu bolumlerı kacırmısım.. denecek kelıme bulmaya calısmaktayım.. ama yok bulamadım..
camlık gezı konusuna gelınce malumunuz bu Itsanbul Tepe Nautılus AVM dekı sergı ısımız yenı bıttı. o neden ıle bu konuya bıraz ara verılmıs gıbı oldu bu onumuzdekı gunlerde sıte/forum yonetıcılerı ıle konusup bır konu baslıgı altında gundeme getırecegız. sanrım bır haylı kalabalık olacak.. herseyın gonlunuzce olması dılegı ıle..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #74 : Mart 21, 2007, 01:19:10 »
  Teoman bey elinize sağlık,Mayıs ayını iple çekiyorum,hoşçakalın.

mali...

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #75 : Nisan 19, 2007, 12:49:20 »
Harikasınız Umit bey..kolay gelsin
saygılar a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : Nisan 19, 2007, 13:08:57 »
Ümit bey çıkartma işinide halletmişiniz. BR 52 nin önünde domuzluk yokmu sizinkinde sanki öyle gördüm yada burdan görünmüyor

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #77 : Nisan 19, 2007, 16:51:46 »
Bir tarafa 507 bir tarafa 508 mi yapacaksın?Seni patent enstitüsüne şikayet edeceğim.... ;D
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #78 : Nisan 19, 2007, 19:11:54 »
Teoman bey,Göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı şahsım adıma teşekkür ederim.
Göndermiş olduğunuz çıkarmalar saat 11:00 elime ğeçti vakit kaybetmeden br 52 56507 çalışmalarına başladım.

saygılar

görüntü problemi yaşıyorum fazla net çıkmıyor

Sevgili Ümit bey, sizlere yardımcı olabilmek benim için mutluluktur.
Yardımcı olabileceğim her hangi bir konu varsa, her zaman yardımcı olmaya hazır olduğumu bildirir, saygılar, sevgiler sunarım.
İyi çalışmalar.
Teoman Kardaşlar