Gönderen Konu: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi  (Okunma sayısı 79010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
Ynt: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi
« Yanıtla #60 : Temmuz 31, 2015, 12:20:49 »
Alıntı
hele Şafak Bey'in dediği gibi vagonlarla setler oluşturulursa, çıkacak  güzelliği düşünemiyorum bile....

Mehmet Bey Haklısınız TCDD vagon modellerimiz TCDD lokomotifleri olmadığı için öksüz-yetim kalıyor:)

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #61 : Temmuz 31, 2015, 12:56:01 »
Alıntı
hele Şafak Bey'in dediği gibi vagonlarla setler oluşturulursa, çıkacak  güzelliği düşünemiyorum bile....

Mehmet Bey Haklısınız TCDD vagon modellerimiz TCDD lokomotifleri olmadığı için öksüz-yetim kalıyor:)

Sevgili Fırat'çım,

Zamanla bu muhteşem İKİLİ'nin çok ama çok şeyi çözeceğine inanıyorum.... ;)

Selamlar,

m.utkan

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #62 : Temmuz 31, 2015, 15:16:05 »
Alıntı
Sevgili Fırat'çım,

Zamanla bu muhteşem İKİLİ'nin çok ama çok şeyi çözeceğine inanıyorum.... Wink

Selamlar,

m.utkan

Benimde  başarılı olunacağına inancım tamdır Mehmet Bey, modelin ismi de çok güzel  :) :) :)uzun zamandır böyle  güzel haber,heyecan arıyorduk ilaç gibi geldi :)

Saygılar,
Fırat Akçay

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #63 : Ağustos 03, 2015, 11:13:18 »
Şafak Bey,
Faruk Bey,

Projenizin çok güzel olduğu görülmekte.

Çalışmalarınızın başarılı bir biçimde bitirmenizi merakla bekliyorum.

Böyle bir ürüne sahip olabilecek olmanın düşüncesi bile heyecan verici.

Tarafım da bir adet AC sisteme uygun lokomotif almak isterim.

Çalışmalarınızın devamında kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Bir an önce lokomotiflerin hazır olması dileğiyle

Saygılar

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #64 : Ağustos 04, 2015, 09:12:21 »
Merhaba arkadaşlar

Hem buradan mesajla, hem de telefonla arayarak destek ve övgü bildiren arkadaşlarımıza çok ama çok teşekkür ederim. Bizim için çok büyük bir motivasyon oldu bunlar. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Faz 4 gövdenin kalıplarının hazırlığı devam ediyor. Bununla birlikte modelin camları, aynaları ve güneşliklerinin hazırlıklarında da son aşamaya geçtik. Modelin gövdesinde hali hazırda metal parça olmamasına rağmen ağırlığı ve gövdesinin zamanla deformasyona uğrayıp uğramadığı ile ilgili merak edenler için de birkaç rayda yürüme videosu yayınlayacağım. Videoda görünecek olan faz 2 gövdesi, yani bir önceki nesil gövde ve içinde de sadece nem soket ve ESU V4 dekoder tertibatı olmasına rağmen raydaki yürüme ve tutunma değerleri yaptığım testlere göre oldukça başarılı. Tabii ki faz 4'ün yürüyebilmesi aşamasında ideal ağırlık/çekiş gücü dengesini oluşturmaya çalışacağım. Detaylı bilgiyi yakında sizlerle paylaşacağım. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

Anadolu Model Demiryolları  :)
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #65 : Aralık 24, 2015, 14:23:07 »
Arkadaşlar merhaba

Bir süredir ses soluk çıkmıyor bizim taraftan biliyorum. Birçok arkadaşımız da merak ediyor, hatta Kemal abinin dediği gibi projemizden umudu kesenler bile olmuş. Lütfen bizden umudunuzu kesmeyin, yapmaya çalıştığımız şey gerçekten oldukça zorlayıcı bir iş. Ortaya çıkarmaya çalıştığımız ürün model tren üreticilerinin fabrikasyon ürünleri ile aynı kalite ve sağlamlıkta olmadıktan sonra bunu sizlerin önüne çıkaramazdık. Aslında çok daha önce sizlere bilgi vermek istiyordum fakat Ekim ayında geçirdiğim ve sağ omzumun işlevini uzunca bir süre kısıtlayan bir ameliyat nedeniyle çalışmalarımız ve sizlere bilgi verme noktasında biraz noksan kaldık. Lütfen kusurumuza bakmayın.  :(

Mazeretimizi bildirdikten sonra sizlere model çalışmamız ile ilgili biraz bilgi vereyim. Öncelikle, en son mesaj gönderdiğim tarihten sonra modelin gövde revizyonu ve hareketli hale getirilmesinde süreç şu şekilde ilerledi:

- Modelin bitmiş olan Faz 3 ve prototip haldeki Faz 4 gövdelerini alarak Harun abinin yanına gittik. Proses olarak sağolsun kendisinin geçmişte de başka projelerimde (Train Simulator Vol 4.0 TCDD Paketinin dağıtılması vb.) çok büyük desteğini görmenin verdiği cesaret ve özgüvenle, kendisi ile proje hakkında çok detaylı konuştuk ve bir yol planı belirledik. Bu yol planına göre Proses'in tam desteği ve aracılığı ile modelin yürütülmesi için gereken altyapı konusunda Proses'in işbirliği yapmakta olduğu profesyonel model tren firmalarının ürünlerini inceleyerek; şase, ağırlık, boji, motor ve aktarma altyapılarını kullanabilmemizin mümkün olup olmadığını araştıracaktık.
- Bunun üzerine yaptığım araştırmalar ve hesaplamalar sonucunda, gövde yapımıza ve boyutlarımıza en uygun olan ürün olarak Bachmann firmasının Amerikan lokolarının altyapılarını incelemeye başladım. Amacım modelimizin en önemli aksamı olacak olan yürür aksamının sağlam ve kaliteli olmasıydı. Dürüst olmak gerekirse kendimizin yapacağı yürür aksamın sessiz, akıcı ve sağlam olması için çok uğraşmamız gerekecekti ve sonuçta ortaya çıkacak ürün de belki de bir çoğumuzu tatmin etmeyecekti. Biz son ürün olarak statik bir model istemiyoruz, hareketli ve dioramalarımızda kullanabileceğimiz bir model olmadıktan sonra statik olmasının bizleri mutlu etmeyeceğini biliyorum.
- Sonuç olarak şu şekilde bir tasarım ile modelimizi sağlıklı bir şekilde yürütebileceğimize karar verdik:

- Bu sistem şu anda model tren firmaları tarafından kullanılan temel aktarım sistemi aslında. Düşük hız ve yüksek çekiş gücü kapasiteli orta yerleşimli bir motorun iki şaft vasıtasıyla 2 ayrı bojiyi sürebilmesi prensibi ile çalışıyor. Buna ek olarak modelin hem doğal şase görevini görecek hem de ağırlığını arttıracak bir ek parçaya ihtiyacımız vardı:

- Bu parça ile diğer yürür aksam birleşince ortaya şöyle bir şey çıkıyor:

İşte tam olarak bu şekilde bir yapı düşüncesiyle Harun abi ile görüştük ve kendinin bizim adımıza Bachmann firması ile görüşmesi sonucunda kabaca tasarımda anlaşmaya vardık. Verdiğimiz siparişlerin gelmesi ve yaptığımız ölçümler sonucunda modelimizin gövdesi üzerinde yürür aksama uygun birçok tadilat yapılması gerektiği ortaya çıktı. Tabii bu durumu bekliyorduk, bu nedenle hemen çalışmalara başladık. Gelen yürür aksam prototipi şöyle:

Bu gariban adam halı üzerinde ne yapıyor demeyin? ;D Tam ameliyat olduğum gün geldi parçalar, tek kolla ben de fazla bir hareket imkanı bulamadığım için en kolay şekilde telefonla uyduruk da olsa sizlerle paylaşmak için fotoğraflar çektim. Ruhumuz amatör biliyorum, ama ortaya çıkaracağımız ürün amatör olmayacak söz veriyorum. ;D Gelen parçaların gövdemize ne kadar uyumlu olduğu ile ilgili şöyle bir karşılaştırma yapayım:

Altyapı tamamen birbirine uyumlu bir yapıda oluşturulmuş ve tabii ki Bachmann kalitesi nedeniyle de yavaş hızda hareketi, akıcılığı ve sessizliği gerçekten muhteşem. Projemiz tamamlandığında, bugün satın alacağınız herhangi bir yeni nesil lokomotifin hareket kabiliyetinden daha aşağı bir yapısı olmayacak. Bojilerimizi de bu dişli sistemine tak-çıkar kolayca geçirilebilir hale getiriyoruz:

- Tabii her ne kadar gövde ile altyapımız uyumlu gibi görünse de, daha önce de yazdığım gibi gövde üzerinde ve gelen metal şasi üzerinde birçok tadilat gerektiği de ortaya çıkmış oldu. Yaşayacağımız en büyük sorun, yürür aksamın bojilerinin bizim DE24000 bojilerine göre daha önde olması. Ayrıca bir miktar da motorun genişliği nedeniyle gövdemizin 1-2 mm kadar genişlemesinin gerektiği ortaya çıktı. Bunun dışında birçok işlem var yapılması gereken ama en büyük engeller bu şekildeydi. Bu noktada sağolsun modelin arka plandaki gerçek ustası olan Faruk'un aklında gelen bir fikir ile bojileri bir miktar geri çekmeyi başardık: (Beyaz parça kalıp işlemi için kullanılıyor, modelde olmayacak)

Şasi ve boji sistemi üzerinde bazı parçaları yeniden tasarlayarak modelimizi bu altyapıya hazır hale getiriyoruz. Bunlarla birlikte gövdedeki arka kapak bölümünün de tek parça olarak hazırlanması için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Aslında daha önceki çalışmalarımızda aslında hazır olma noktasında olan Faz4 gövdesini statik olarak çıkarabilirdik, fakat bu durumda hem statik modeli üretip hem de bunu yürür hale getirmek için çok fazla vakit ve emek harcamak gerekecekti. Bir de bizim camiamızda statik modeli hemen hemen hiçbirimizin istemeyeceğini bildiğimiz için odak noktamızı yürüyen modelin hazırlanması için kullandık. Bu süreçte sizleri bilgisiz bıraktığım için lütfen kusuruma bakmayın. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. :)

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #66 : Aralık 24, 2015, 14:37:51 »
Bir önceki mesajda ilk üç fotoğraf aynı olmuş, mesajı da düzenleyemediğim için aşağıda tekrar yüklüyorum:

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #67 : Aralık 24, 2015, 17:54:11 »

Sevgili Şafak Bey, rahatsızlığınızdan dolayı geçmiş olsun dileklerimi iletir, acil şifalar dilerim.

Büyük bir özveri ile yapmış olduğunuz çalışmalar her türlü övgünün üzerindedir.

Gösterdiğiniz olağan üstü gayretlerinizin kendi sağlığınız ile birlikte  en iyi şekilde sonuca ermesini en içten duygularımla dilerim.

TCDD DE 24000 Modelinin gerçekleşmesinde size ve arkadaşınız Faruk Bey'e sonsuz başarılar.

Seviler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #68 : Aralık 24, 2015, 21:10:34 »
Aslan Şafak , kaplan Faruk , ellerinize sağlık , heyecanla bekliyoruz.........................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ali osman manav

• Forum Üyesi
« Yanıtla #69 : Aralık 24, 2015, 23:11:37 »
çalışmalarınızda başarılar dilerim

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #70 : Aralık 25, 2015, 17:04:49 »
şafak kardeşim, büyük geçmiş olsun,acil şifalar dilerim,ilgiyle takip ediyoruz faruk kardeşime de selamlar.........

sonucu bekliyoruz..........

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #71 : Aralık 25, 2015, 17:15:49 »
Tebrikler
10 numara 5 yıldız

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #72 : Aralık 26, 2015, 10:30:49 »
Merhaba

Geçmiş olsun dilekleriniz için siz değerli dostlarıma çok teşekkür ederim. Sağlık problemi olunca malesef hayatta herşeyin önüne geçmek zorunda kalıyor. Fakat artık kolum güçlenmeye başladı ve yeniden çalışmalara başlayabildim. Güzel iltifatlarınız için ben ve Faruk, hepinize çok teşekkür ederiz. Gelişmeleri sizlerle artık daha sık paylaşmaya çalışacağım. Eğer herşey planladığımız gibi giderse ilk yürüyen prototipi 2016'nın Ocak ayının sonlarına doğru görebileceğimizi düşünüyoruz. Tekrar desteğiniz ve beğeniniz için teşekkür ederiz.  :)
Şafak Aktaş

Çevrimdışı ali osman manav

• Forum Üyesi
« Yanıtla #73 : Aralık 26, 2015, 20:30:55 »
hadi abi inşallah

Çevrimdışı SuperAcemi

• Forum Üyesi
« Yanıtla #74 : Aralık 27, 2015, 09:20:08 »
muhteşem bir çalışma ellerinize sağlık

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #75 : Aralık 27, 2015, 17:20:35 »
Harika :) 3'lü vagonlarımla lokoyu merakla bekliyoruz :D
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #76 : Aralık 31, 2015, 11:52:46 »
Merhaba arkadaşlar

Yeni yıla girmeden hemen önce, model çalışmamızda biraz daha yol alabildik. Geldiğimiz noktada durum şu şekilde:

Modelimizin ana omurgasını oluşturacak olan ve Bachmann firmasından temin etmiş olduğumuz metal şase üzerinde bazı tadilatlar yapmamız gerektiğini daha önceki mesajımda belirtmiştim. Öncelikle gövdemize uygun olabilecek şekilde şase üzerinde gereken tadilatları yaptık:

Ve bu şaseye modelimizin alt şasesinin geçebilmesi için gövde üzerinde de uygun tadilatları yaptık:

Metal şaseye gövdemizin uygunluğunu test ediyoruz:

Oldukça başarılı bir şekilde gövdemizi metal şasenin üzerine oturtabildik. Geri kalan parçaların uygunluğu ve tadilatı işlemlerine devam edeceğiz...
Şafak Aktaş

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #77 : Aralık 31, 2015, 16:57:47 »
Müthiş gidiyor.Tebrikler iyi yıllar

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #78 : Ocak 02, 2016, 14:58:34 »
Çok teşekkür ederim. Gövdemizin tadilatını tamamladığımız şaseye oturabilmesi için çalışmalara devam ediyoruz:

Şasenin yüksekliği ve oturması ince detaylandırma sırasından ayarlanacak.

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #79 : Ocak 04, 2016, 09:43:12 »
Şafak Bey Merhaba;
Öncelikle iyi seneler dilerim çok güzel çalışma ortaya çıkıyor.Çalışmalarınızı zevkle takip ediyoruz.Kolay gelsin.