Gönderen Konu: TCDD 3701-3708 Plaketli Buharlı Lokomotifler için Marklin 3106  (Okunma sayısı 18903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
Kıymetli Modeltrenciler,

Fleischmann başlığında başlayan mesaj serisine burada da bir branş açarak devam edebiliriz, diye düşündüm. Çünkü TCDD 3705'e dönüştürmek istediğim model Marklin'in 3106 numaralı BR78 ya da T18 tipi modeli.

Teoman Bey sağolsun, hem Çamlık'taki siyah haliyle, hem de kullanım sırasındaki yeşil haliyle 3705'in paylaşmış, detaylarını anlatmıştı.

Ben de elimden geldiğince buna uygun gitmeye çalışacağım. Finalde Loksound dekodere bağlı duman ve çeşitli fonksiyonlarla tamamlamayı umuyorum.

Özcan

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD 3701-3708 Plaketli Buharlı Lokomotifler için Marklin 3106
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2019, 07:29:47 »

Özcan Bey, Marklin Br 78 modeliniz ile ilgili TCDD 3701-3708 serisi buharlı makinaya dönüşüm çalışmalarınızı Marklin
bölümünde açmanız çok isabetli oldu.

Yapacağınız çalışmalarda ben ve diğer modelci arkadaşların da paylaşımda bulunarak size yardımcı olacağımız inancı ile
dönüşüm çalışmalarınızda başarılar dilerim.

TCDD 3705 Plaketli Br 78' e ait fotoğrafları ekte aktarıyorum.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2019, 09:10:05 »
Teoman Bey, resimler ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bir haftalığına bir seyahate çıkıyorum. Ancak çalışmalarımı ve çektiğim resimleri de aksatmadan paylaşmaya çalışacağım.

Marklin 3106, BR78 serisinin ilk ürünlerden. Marklin çeşitli renk ve demiryollarından 3109, 3307, 3607 ve 3609 olarak da bu ürünü çıkarmış. Daha sonra da 37071-37079 numaraları ile de piyasaya sürmüş. Modellerin hiçbirinde duman üreteci bulunmuyor. Bu ikinci seride kuplör bağlantıları NEM 362 standardına uydurulmuş. 3106 özeli kırmızı tekerlekli siyah model olarak yapmak istediğime en yakın model. Analog AC.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2019, 03:39:16 »
Bacanın dış çapını 4,6mm ölçüyorum. Beni kışkırtıyor. Marklin bu modellerde hiç üreteç kullanmadı.
Ama 3,5mm deliği bacayı bozmadan delebilirsem olabilir.
Seuthe duman üretecinin 3,5mm çapında başlayıp genişleyen 20, 21 ve 24 numaradan voltaja uygun olanını seçerek ilerleyebilirim.
Legodan loko kabuğunu alttan tutan bir aparatla mengenede delme işlemi başarıyla oluyor. Hasar sadece 1 adet birli lego parçası ;)

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2019, 03:43:28 »
Lego aparatı lokoyu mengeneye sıkıştırıp detayları ezmemek için iyi oldu. Delik de fena değil. Sonuçtan memnunum.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2019, 12:36:26 »
Ne güzel ellerinizden geliyor...yetenek dağıtılırken nasibi alamayanlardanım... :-\

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2019, 16:54:18 »
Özcan bey , yapıma başlarken " kolay gelsin " diyeyim size....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2019, 18:27:44 »
Özcan Bey, öncelikle kolay gelsin. Lokomotifinizde kullanmayı belirttiğiniz buhar jeneratörü ile ilgili bir linki fikir verebileceği düşüncesiyle paylaşıyorum.

İyi çalışmalar.

https://www.marklin-users.net/forum/posts/t17908-2-hard-baskets

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2019, 19:21:11 »
Özcan bey kolay gelsin;

Bende PİKO BR41 e loksound ve seuthe duman jeneratörü almıştım dolayısıyla sizi takip edeceğim.
Özellikle jeneratörün loksounda bağlantısı nasıl olacak ,duman bacası arasına ısıdan korumak için nası bir izolasyon yapılacak ve loko içine oturacağı yer nasıl olacak diye destek bilgiye ihtiyacım var. Tekrar kolay gelsin.

Selamlar sevgiler.
Metin TOKMEN

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2019, 23:09:44 »
Kemal Bey, güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Mehmet Bey, ben de kurguda hiç yokum. Hele ki sizinki gibisi hep hayalimdir. Burada herkes birbirini tamamlıyor. İşin güzelliği de burda.

Alp Bey, harika bir link bu. Teşekkür ederim. 3106'da ben de ön tarafta minik ledlere yükleneceğim, gibi. Ama bu durumda da loko kabuğunu söküp takma sırasında konnektör vb ile ayrılabilir yapmak lazım. Bir fikrim var, çalışır mı bilmiyorum. Paylaşacağım.

Metin Bey, ben daha önce de Harun Bey'in getirttiği TCDD Hornby 8F'i Marklin 3 raya çevirdim. Plastik bacaya bir yöntemle üreteci monte ettim. Zaten Hornby de üreteçe hazır diye satıyor. Üreteç ısındı ama baca çok ısınmadı ve erimedi. Bir voltaj hatası yapmasam sorun sanırım çözülmüştü. Bir sonraki projem de onu çalıştırmak.

Marklin 3106'da baca metal. Bu nedenle plastik ısınma sorunu yok. Ama analog lokolarda metal aksam şase, üreteç de şaseden bir kutbu alıyor. Mevcut tek ayağına diğer kutbu da bağlayınca duman çıkıyor. Rayda voltaj oldukça sürekli duman atıyor. Fakat dekoder konduğunda, Loksound dumanın şase bağlantısını kesip iki kutbun da dekodere bağlanmasını tercih ediyor (Farklı üreteç modeli gerekebilir). Işıklar şaseden ayırma yapılmazsa ışık titriyor. Dumanı incelemeye devam edeceğim. Loksound elkitabı dumanın şase bağlantısı ile de çalışacağını ama ayrılığında daha iyi olacağını belirtiyor.

Bacayı delme konusunda ben de linkteki gibi 2mm ile başlayıp deliği 0,5'şer mm artırarak 3,5mmye getirdim. Şimdi de taşlama yaparak boyunu kısaltmam gerekecek.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2019, 13:48:41 »
Özcan bey kolay gelsin.....

Kendinden fabrika çıkışlı veya sonradan takılan buhar generatöleri bana göre sıkıntılı ve yetersiz
Sıkıntı:malum yağ tüpte kaynarken yağ aşağı  doğru biraz taşıyor bu lokoda ve raylarda ciddi kirlenme yapıyor ha az yağ koyarsak bu seferde buhar show kısa sürüyor ama genede az yağ kullanmakta fayda var

Görsellik;Sızıntı tarzında beyaz bir duman.... Harun bey bir ara getirmişti MTH lokolarda duman biraz daha fazla ama biyel kollarının hareketiyle senkronize bir şekilde duman bacadan çıkıyor bu artı bir görsellik ama bununda dumanı beyaz

Saygılarımla

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD 3701-3708 Plaketli Buharlı Lokomotifler Için Marklin 3106
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2019, 19:23:28 »
kolay gelsin başarılar dilerim

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2019, 23:47:24 »
İhsan Bey haklısınız. Duman iyi olduğunda bile en azından biraz koku bırakıyor. Ama çok çalıştırılmayacaksa, buharlıları sevenler olarak teker dönüşüne bağlı çuf sesi ve duman da işin tadının çıktığı an. Her işte olduğu gibi kararında ise bence güzel.

İsmail Hakkı Bey, güzel dileğiniz için teşekkür ederim.

Yeri gelmişken plastik bacalı lokolar için ne yaptığımı anlatayım. Seuthe No 22 ve 23 zaten lastik malzemeyle kaplı gelen üreteçler. Voltaja göre biri seçilip takılıyor. Üreteçin etrafı lastikle kaplı olduğu için içerideki ısı bacayı eritecek kadar ısıtmıyor. Ama ben TCDD Stanier 8F elimde tek olduğu için, lastik kabukla da yetinmetip devrelerde ısı yalıtımı için kullanılan selobant benzeri ince bir bantla çevresini bir kez daha döndüm. Üreteç çalıştı ve plastiğe zarar vermedi. Bantın markasını haftaya eve döndüğümde bildiririm.

Bir de izin verirseniz bir konu gündeme getirmek istiyorum. Aynı alete buhar jeneratörü, duman jeneratörü, duman üreteçi diye isimler vermişiz. Önerim hep birlikte vereceğimiz bir kararla hep seçeceğimiz bir tanesini kullanalım. Ben kelimeler Türkçe olduğu için duman üreteçi diyordum. Ama modeltrenciler arasında dilbirliği olsun, şunu kullanalım dersek de, seve seve kullanırım. Sonuçta kuplör, tender gibi kelimeleri de kullanıyoruz. Ne dersiniz?

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2019, 11:58:40 »
Isı yalıtımı için olan bant sorunu çözerse çok iyi, arada ne kadar boşluk varsa o kadar sarmak sıkı durması için de iyi olur sanırım.Bilgi için teşekkürler.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD 3701-3708 Plaketli Buharlı Lokomotifler Için Marklin 3106
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2019, 15:57:20 »

Özcan bey kolay gelsin.....

Kendinden fabrika çıkışlı veya sonradan takılan buhar generatöleri bana göre sıkıntılı ve yetersiz
Sıkıntı:malum yağ tüpte kaynarken yağ aşağı  doğru biraz taşıyor bu lokoda ve raylarda ciddi kirlenme yapıyor ha az yağ koyarsak bu seferde buhar show kısa sürüyor ama genede az yağ kullanmakta fayda var

Görsellik;Sızıntı tarzında beyaz bir duman.... Harun bey bir ara getirmişti MTH lokolarda duman biraz daha fazla ama biyel kollarının hareketiyle senkronize bir şekilde duman bacadan çıkıyor bu artı bir görsellik ama bununda dumanı beyaz

Saygılarımla

İhsan Bey, görüşlerinizde haklılık payı olmasına karşı Roco üretimi Br 85 aşağıdaki video linkinde oldukça iyi bir durum sergiliyor.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2019, 17:04:41 »
Lokonun şemasını inceleyip, öndeki buhar kubbesinin altındaki vidayı kullanarak lokonun üstünü açıyoruz. Analog AC tesisat ortaya çıkıyor. Öndeki ampulun montaj yeri tam bacanın altında kakıyor. Ampul takılı iken üreteç takılamaz.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2019, 17:43:13 »
Önce lokomotiften sökülmesi gerekenleri söküyoruz. Yön değiştirme rölesi, ampuller, motorun sargılı mıknatıs (AC mıknatıs), rotor tek tek sökülerek metal gövde boşaltılıyor.

Üreteçin ampulle çakışması sorun değil. Çünkü sayısal dekodere geçince ampulu zaten değiştirmek gerekiyor. Ampulun kenarı şaseden, ortası da diğer kutuptan enerji alıyor. Dekoder takıldığında her iki kutup da şaseden izole olarak beslerse ışık titrek olmuyor. Bunun için kablolu olarak satılan SMD 0402 (4mm x 2mm) beyaz led alıyoruz. Ama önce duman üretecini altında kalan ampul yuvasını yarısı kesilerek üretece uygun hale getiriliyor.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2019, 17:47:35 »
Sonra lokomotif kabuğunun içine her 3 ön far için birer LED yerleştirip seri olarak bağlıyoruz. Kırtasiyeden alınabilecek poster yapıştırma bantları çok güzel kesilip hamur gibi istenen şekle girebiliyor. Onları kullanarak kabuğa kabloları sabitliyoruz. Seri bağlanan LED'lere bir adet 100 ohm direnç ekliyoruz. Eklenmez ise dekoder LED"leri hemen patlatır. Üreteç de yerini aldığında kabuk tamam gibi.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2019, 17:52:37 Gönderen: Özcan »

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 08, 2019, 18:03:30 »
Motor yerine DC sabit mıknatısı ve rotoru takınca, hoparlör, ve dekoderi de aynı poster yapıştırıcısıyla tutturunca genel yerleşim tamamlanmış oldu.
Arka taraftaki ampul herhangi bir üniteyle çakışmıyor. Bu nedenle mevcut ampul sökülüp, aynı yuva için tasarlanmış iki bacaklı duy yerleştirilip dekoder ile bağlanıyor. Buraya direnç gerekmiyor. Duya bir de ampul takınca montaj denemeye hazır.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ocak 08, 2019, 19:19:34 »
LEDlerin kutupları çok önemli. Ters takılmalarını önlemek için bir kutba direnç takıyorum. Konnektör bulamadığım için birer adet 6lı NEM652 erkek ve dişi konnektörü dağıtıyorum. Her bir bağlantı için bir tarafa dişi, diğerine erkek takarak sökülebilir bağlantı elde edeceğim. Işıkların direncinin ayağı erkek pin gibi olunca karşı tarafına dişi takıyorum. Böylelikle üç bağlantı ile (iki kutup ışık ve dumanın tek kutbu) kabuk monte edilebilir, oluyor.

Devamını haftaya yazmak üzere şimdilik izin istiyorum.
Saygılar,
Özcan