Gönderen Konu: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak  (Okunma sayısı 32720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak
« Yanıtla #40 : Nisan 10, 2015, 00:40:37 »
Bende aranıza katılmayı çok isterdim.Çok sıcak keyifli bir proje gerçekten.
Kendi kurgumu şimdilik sonlandırdım.Geçen gün Kemal abiye bahsettim.Resim sergisi için çalıştığımdan bir süre model çalışmaları yapamayacağım.Resimlerime yoğunlaşmak istiyorum.
Yinede Eskitme veya boyama konusunda bir yardım gerekirse fırsat buldukça yardım etmeye çalışabilirim.

Başarılar Esenlikler
Doğan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #41 : Nisan 10, 2015, 00:43:14 »
Kemal ile ben düz, ucsuz bucaksız ova yaparız  ;D

Ferdicim bende pasta süsü olan 5-6 tane plastik pembe palmiye var , onları da koyarız , sade ova olmaz.  :D

Pelit  pastanesinin ağacıdır , kalitelidir yani

Bir modül ben katılırım

Zaten elimde işlenecek iki tabla var
Birincisi Atatürk'ün Ankara'ya gelişi bitti
İkincisi Hamam önü evleri
Üçüncüsü Bent deresi  burada biraz takıldım bu konuyu pek bilmiyorumda bizzat gidip araştıracağım  ;D ;D ;D ;D

İhsan abicim bu bent deresinde bir muzırlık var sanırım , beni de yanına al , yardım ederim.

1-Koray Cenan
2-Kemal Omay
3- İhsan Abim
4-Ferdi Vefa
5-Can Abimiz

:) Katılım bekliyoruz

Vaaay listede ismim 2.sırada haaaa ,tamam beni unutun.............................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #42 : Nisan 10, 2015, 01:47:10 »
Aidiyet duygusu iyi zannedilir ama aslında çok boktan birşeydir. Tüm düşmanlıklar, savaşlar, katliamlar bundan çıkar.

Zaten din, milliyet, ırk, fanatik futbol taraftarlığı gibi saçma aidiyetler insanları bölüp düşman ederken bir de çoktan unuttuğumuz "oyuncak tren" fanatikliğini de bırakın.

Bu yüzden gene huzurumuz kaçmasın.

Ben her türlü yardımcı olurum. İyi kötü bir atölyemiz var, kafam da teknik işlere yeterince basıyor bildiğiniz gibi.  Modüllerin dizaynını bana bırakırsanız yurtdışındakilerden çok daha pratik, fonksiyonel, kolay kurulup sökülür modüller dizayn edebilirim. İmalatında da tabii ki yardımcı olurum.

Daha önce güzel aktiviteler de yaptık, AVM ayaralamada gene yardımcı olurum, bana hala teklifler geliyor (daha geçen hafta gene sordular) gelin yer verelim kurgu yapın sergileyin diye. Ferda da bilir basında, TV de bir sürü arkadaşım var, Harun abi yok mu birşeyler gelip çekim yapalım diye soruyorlar.

Bu işten ticari bir beklentim zaten hiç kalmadı açıkçası. Yeterince boyumun ölçüsünü aldım ve sıtkım da sıyrıldı. İthalatı bırakmayı zaman zaman düşünüyorum zaten. Dolayısı ile hangi ray kullanılır, Horny olsun da bizden alsınlar, Amerikan mı, İngiliz mi, Alman mı, Türk mü olur benim için hiç bir farkı yok. Zaten olsa ne olacak. 30 metre rayı bizden alsanız ne olur, almasanız ne olur. Ama bilip bilmeden ya da  sadece kendi tecrübelerinize dayanarak hiç bir markayı kötülemeyin.

Bu markaların kötü olduğu anlamına gelmiyor ama birkaç örnek vereyim daha iyi anlaşılsın. Tillig ve Peco tüm tren camisanda en çok sevilen markalardır. Ama kod 83 ve altları aynı zamanda en problem çıkartan ölçülerdir. Her treni yürütemezsiniz. Mesela Tillig 83 de TCDD vagonlarımız raydan çıkıyormuş. DC de Trix en problemli markadır. Kumanda beğenmez. Ama sizdeki kumanda mesela Roco ise ve Trixiniz programlanamıyorsa Roco kötü zannedersiniz.  Kumandanız da Trix ise hiç problem yaşamazsınız. Sizin çin en iyisi odur. Roco çok iyidir ama piyasadan malını en çok toplayan, geri çeken marka da Roco dur. Aynı markanın aynı iki lokosu bile farklı çıkabilir.

Ama bunların hiç biri bu markaların kötü olduğunu göstermez.

Benim modüler kurgu ile ilgili tavsiyelerim şunlar.

1. Kesinlikle kod 83 ray kullanmayın. Böyle kaba da kullanılabilecek, sökülüp takılacak bir kurguda ek yerlerinde problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız. Kod 100 de bile tak diye oturmayacak ve her kurulumda ayarlamanız gerekecek.

2. Öyle yok Amerikan, yok İngiliz yok Türk kurgusu olacak diye de düşünmeyin. Ne var yani 3-5 gün bilemedin 1 -2 hafta kurulu kalacak kurguda "yok olmaz bu Alman kurgusu sen Amerikan trenini getirme mi diyeceksiniz?
    Çoğunuzda her ülkeden tren var bir gün Amerikanları, bir gün Almanları bir gün başkasını getirirsiniz. Aksi olursa, mesela TCDD vagonlarının hiç şansı olmaz. Onların önüne ne koyacaksınız?
    Esas amacın eğlence olduğunu unutmayın. Yabancılarda böyle bir sorun yok çünkü onların ülkelerindeki loko ve vagonların zaten imalatı var, bulunuyorlar.

3. Emekli albaylar gibi fazla kural da koymayın. Az ama uyulan kurallar yeterlidir. Çok kural olursa uyamayanlara gıcık olursunuz, lüzumsuz tatsızlık olur. Temelde iyi niyet ve heves ne kadarsa o kadar başarılı olursunuz.

4. Kurgu tarihlerinde katılım önemli. Bunu belirtiyorum çünkü ben ilk aktivitelerimizde ofisimi kurgunun başına taşıyıp aylarca ofise gidememiştim. Zaten işi olmayanların dışında toplam 2 ayda 1 hafta bile gelebilen olmamıştı.

5. Ben Dortmund'a gitmiyorum ama bu Cumartesi (veya Pazar da olabilir) gelirseniz toplanıp benim de yapabileceklerimi konuşuruz.

Harun 

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #43 : Nisan 10, 2015, 07:20:54 »
Bu projede bir lider olmalı. O'nu bulduk. Ayrıca lidere yardımcı bir heyet lazım. Bunda da aday çok. Ovaya bir dağ yakışır o da ben den. Bu sanki bu iş tutacak gibi.Belki Dortmunt bizlere biraz daha fikir verebilir. Herkese şimdiden başarılar diliyorum. Ayrıca Harun beyin fikirleri de çok çok önemli..Görüşmek dileğiyle.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Nisan 10, 2015, 10:39:42 »
Harun Abim kesinlikle söylediklerine yüzde yüz katılıyorum. Sonuçta hep söylüyorum bu bir hobi amaç stres kavga değil eğlenmek stres atmak diye düşünüyorum. Sonuçta bu kurguda yer alacak olan insanlar hep birşeyler yapmış yada yapmakta olan bilgisi olan insanlar. Yurtdışına gidip vayy be adamlar yapmış demektense artık bizde birşeyler yapalım ve bizim kugumuzu görenlerde desinlerki vayy türkiyede bunu yapan varmıymış desinler ama hepsinden önemlisi biz eğlenelim keyif alalım. Bu konuyu gündeme getirmemin nedeni gecen seneki köln gezisinden aldığım müthiş keyif oldu. Sizinle aynı dili konuşan (hobi anlamında) insanlarla beraber olmak ve birşeyler yapmak çok keyifli oldu bunu birde kurgu üzerinde yapabilirsek ne kadar müthiş olur diye düşündüm. Umarım başarılı oluruz. Yeterki isteyelim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #45 : Nisan 10, 2015, 12:43:41 »
Yalnız öyle bir plan olacakki ben sanduktan zinhar bir tane bile red kit boyleri geçemez ona göre. Makasmı koyarsınız ne yaparsınız bilemem.  ;D

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #46 : Nisan 10, 2015, 12:51:14 »
Bu arada Koray sen o döneme denk gelmedin galiba şimdi haksızlık olmasın kendisi bu forumda değil ama Abdurrahman Usta ve arkadaşları Selçuk kurgusu ile 2012 yılında zaten insanlara Türklerin ne yapabileciğini göstermişlerdi.  ;)

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #47 : Nisan 10, 2015, 12:52:41 »
Bu arada Koray sen o döneme denk gelmedin galiba, şimdi haksızlık olmasın kendisi bu forumda değil ama Abdurrahman Usta ve arkadaşları Selçuk kurgusu ile 2012 yılında zaten insanlara Türklerin ne yapabileceğini göstermişlerdi.

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Nisan 10, 2015, 17:17:47 »
Yalnız Koray z ölçekte düşünüyor.  1 m boy en fazla 5 rayla geçilir. Virajlar uzun vagon ve lokolara uygun olmaz. 1.20, 1.50 arası bir boy daha uygun olmaz mı? Sadece meraktan soruyorum.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #49 : Nisan 10, 2015, 17:36:03 »
HO

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Nisan 10, 2015, 18:00:14 »
Yalnız Koray z ölçekte düşünüyor.  1 m boy en fazla 5 rayla geçilir. Virajlar uzun vagon ve lokolara uygun olmaz. 1.20, 1.50 arası bir boy daha uygun olmaz mı? Sadece meraktan soruyorum.

Anlamadım nasıl beş ray?
Eğer HO ise
Hornby nin tek parça düz rayı var 65cm

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Nisan 10, 2015, 19:08:49 »
Naci ,Ho olacak :) uzunluklarına göre ayarlamaları yapacağız. Önce bir sayımız belirleyelim sonrası kolay. :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Nisan 10, 2015, 19:16:57 »
1-Koray Cenan
2-Kemal Omay
3-İhsan Abim
4-Ferdi Vefa
5-Can Abimiz
6-Naci abi
7-Barbaros Abimiz
8-Ergün ÖRENTEL
9-Bahadır genç

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Nisan 10, 2015, 23:18:15 »

Anlamadım nasıl beş ray?
Eğer HO ise
Hornby nin tek parça düz rayı var 65cm
[/quote]

Ben kabaca 20 cm civarı rayları kastetmiştim, hanimakas boyu kadar olanlar ya da az büyüğü.

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Nisan 10, 2015, 23:26:34 »
Naci ,Ho olacak :) uzunluklarına göre ayarlamaları yapacağız. Önce bir sayımız belirleyelim sonrası kolay. :)

Hani önce emin olalım demiştim. ;)

Onca z yaptıktan sonra hiçbirimiz seninle boy ölçüşemeyiz ya neyse!

Ben de katılsam mı acaba.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Nisan 11, 2015, 02:38:41 »
Sevgili Dostlar,

Düşünceme göre bu konuda yazılanlar biraz anlamsızlaşmaya başladı.

Henüz tavamız yok, tenceremiz yok ve yumurtamızda yok, ama biz omletmi yapalım yoksam menemenmi yapalım tartışmasındayız. Birşeyi belirtmek isterim, bir kaç sene önce böyle anlamsız tartışmalar nedeniyle Ankarada herkese açık bir tren atölye ve müzesi kuruluşundan maalesef vazgeçildi. Yazık oldu.

Çok güzel olabilecek bir işin başındayız, Sevgili Harunda çok güzel özetlemiş, fazladan da destek oluyor. Daha fazla söylenecek bir şey de kalmadı bence bu safhada. Katılmak isteyenler bu konu altında isimlerini yazsınlar ve sonra bir araya gelelim ve konuşalım tartışalım. Forumda böyle anlamsız devam edersek bence daha baştan kendi kendimizi incitmeye başlayacağız.

Sevgiler hepinize,

Can

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Nisan 11, 2015, 20:26:06 »
Sevgili Can Abi,

Biraz Koray'a taş atayım istemiştim. Yoksa suları bulandırmak istemedim. Yol açtığım kargaşa için özür dilerim.  Ayrıca, projeye katılmak isterim.

Sevgiler
Naci

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Nisan 11, 2015, 23:00:46 »
Tamamdır Naci ;) Can abim geçmişteki olaylardan dolayı böyle yoksa hiç bir problem yok.
10. Naci Aklan

Güzel sayımız iyi gidiyor. Yokmu gelen başka... :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Nisan 11, 2015, 23:19:21 »
Yavaş yavaş paralel kulüp oluşumumuzun görev dağılımını rütbelere göre ayarlamaya başladım.
1- Can ve Naci abimiz cumhuriyet savcısı
2- Kemal Omay Savcı
3- İhsan abi, Ferdi Vefa savunma avukatları
4- Barbaros Abi idda makamı
5- ben, Naci, Bahadır,Ergün Kolluk kuvveti olarak görev yapacaklar. İtirazı olan varsa söylesin ;)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Nisan 12, 2015, 00:02:27 »
Arkadaşlar forumu okumayan dostlarımız da var , onlar da katılacak elbette , İlhan Erkon , Yılmaz Enüst , Ufuk Baysal , Hasan Ulutaş.

Dortmund dönüşü planlama vs harekete geçeriz.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.