Gönderen Konu: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak  (Okunma sayısı 32707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Ynt: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak
« Yanıtla #20 : Nisan 09, 2015, 06:36:22 »
Konu ile ilgili görüşlerimi yazacaktım. Ancak gerek kalmadı. Can kardeşim benim düşüncelerimi aynen belirtmiş. Ayrıca diğer arkadaşlarımın yaklaşımları da çok doğru. Başta Can beye ve tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Can beyin belirttiği şartlarda bu işte ben varım. 

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #21 : Nisan 09, 2015, 08:06:22 »
Sevgili Cem ve Can Abi kesinlikle söylediklerinize katılıyorum. Burda en önemli konu işin bir anayasası olmalı belli kurallar mutlaka olacak. Can abi çok haklısın ben vazgectim yada gelemiyorum gibi birşey olamaz nasıl yurtdışına gidiyorsak ayarlamalarımızı önceden yapıyorsak bu toplantılar için aynı şekilde davranmak gerekli olacak. Bir araya geldiğinizde iyice konuşuruz. Sadece Cem amaç ucuz malzeme kullanmak değil kolay bulunur malzeme kullanmak aslında yoksa yapacağımız alanlar büyük maliyetler getirmeyecek ama acil parça gerektiğinde bulabilmek önemli diye düşünüyorum.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Nisan 09, 2015, 12:20:06 »
Tamam önce biraz uzun uzadıya tartışalım , sonra harekete geçeriz.

Öncelikle hiç tartışılmayacak konular.

1) Modüllerin tahtaları dahil her şey aynı malzemelerden aynı standartlarda ve aynı temaya uygun olacak , ( tabi ki Avrupa Amerika karışık olmayacak ) modülleri bölerken " sen şunu yap sen bunu yap " denecek , itiraz yok. ( itirazı olan katılmayacak )

2) Toplantı günü işi olan ne yapıp edip kurgusunu gönderecek.

3) Manevra alanı vs vs gibi üzerinde çok malzeme ve çok ray , makas olan kısımlar ortaklaşa yapılacak ( maddi açıdan yani )

4) Biraz büyük sözü dinleyin yahu.... :) Bilhassa sen Jimmy Cem kardeşim , başlangıç için çok büyük hayaller kurmayın ve kurdurtmayın millete , ben boyumuzu çok iyi biliyorum , çok komplike bir şeyi hemen hayata geçiremeyiz , sen hiç üzülme Cem , bu memlekette çok muhteşem  kurgular yapıldı  , gel seni gezdireyim gör ama bu olay çok farklı , merdiven çıkmaya 6.basamakdan başlanmaz.

Ayrıca içinde Hornby - Bachmann olan kurgular uyduruk kurgu olmaz , her iki markanın da çok güzel modelleri ve ürünleri var ( ama kastın 1/76 ile 1/87 karıştırılmasın ise tamam , zaten kimse böyle bir saçmalığı yapmaz , sakin ol )

Sonuç olarak burada hep birlikte karar verelim , ya basit başlayalım , ya da , katılan herkes taahhütte bulunuyorsa hemen muhteşem bir şey yapalım.

Bence katılmak isteyenler önce burada adını ve fikrini yazsın.

Ben katılıyorum ve çoğunluk ne karar verirse ona uyacağım.( yani basit veya muhteşem )

Yer konusunda fikir üretmeye devam edilsin.

Benim aklımda bir de , Kadıköy yakasında boşa çıkacak bazı istasyon binalarından birini kalıcı olarak klüp adına edinmeye çalışmak var.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Nisan 09, 2015, 12:37:37 »
Bazı ilaveler yapmam gerek , Can abim , " ben ayrılıyorum kurgumu alıp gidicem " diyen olursa ne yapıcaz demiş , güzel soru , cevap basit , ayrılan kurgusunu bırakıp gidecek .

Burada yıllar içinde hem gelip geçici kişiler oldu , hem de asla bu işi bırakmayacak insanlar mevcut , ağırlığı kalıcı olanlara vereceğiz tabi ki.

Yılda 1 veya 2 defa ona buna göstermek için bir şey yapacaksak  bunca zahmete değmez , bizim , beğenilmeye , takdir edilmeye muhtaç egolarımız yok , en az 2 ayda bir kurup rahat rahat  OYNAYACAÐIMIZ  bir şey yapmayı tercih ederim.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Nisan 09, 2015, 12:41:34 »
Sonuçta ayda bir veya iki ayda bir toplanılacak
 Şimdilik herhangi bir cafe türü bir yerle  günlük bir anlaşma yapılabilir bu mekan sahibininde işine gelir

Çevrimdışı Faruk Güder

• Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Nisan 09, 2015, 13:03:29 »
Selamlar kurgu konusunda benim fikrim kalıcı bişey olmalı.bence.yani büyük bir salon tarzı bir yer kiralanıp oraya.el birliği ile büyük bir kurgu yapılıp.deidiğiniz anlamda ayda 2 ayda müsait zamanlarda toplanıp görüşmek daha güzel olur diye düşünüyorum tabi takdir siz büyüklerimin saygılarımla.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Nisan 09, 2015, 13:41:44 »
Evet fikirlerin olması çok güzel, öncelikle kalıcı bir yer tutmak malesef imkansız sebeplerine gelince 1. bu hobiyi yapan kişiler farklı farklı bölgelerde oturuyorlar ve çalışıyorlar. Sonuçta evde kalan zamanlarımızda yapmak daha kolay. Maliyetsiz ayrıca. Ayda 1 den ziyade ben 3-4 aylık periyotlarla toplanmamızın  daha verimli olacağını düşünüyorum. Hem zaman içinde birşey yapıp ortaya koyma şansımız artar. Hemde 3-4 aylık periyotlarda olursa ayarlamalarımızı ve işelerimiz açısından kolay olur hemde gerçekçi olur. Ben her ay toplanalım deseniz acıkcası bunu yapmakta zorlanırım ama 3-4 aylık periyotta 2-3 gün ayırmak( sonucta kurmak toplamak transfer işleri) daha kolay ve yapılabilir. (kendim için söylüyorum)  Bunu rutin her ay yapmak zor. Ama diğeri yapılabilir. Tabikide ortak alınmış kararlar dahilinde malzeme ve dönem v.s sececeğiz. Kemal abim dediği gibi mesela 2 toplantıya gelmeyenin kasasını elinden alırız :) Yeterki yapmak isteyelim sadece gerçekçi olalım ilk defa yapacağımız için beklentilerimizi sınırlı tutalım hemde teorik her zaman kolaydır pratik olarak tecrübe edelim.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #27 : Nisan 09, 2015, 15:43:01 »
Kemalim Omayım....

Ben mi iyi anlatamıyorum senmi beni crash test e tabii tutulan arabalar gibi deniyorsun bilemedim  ;D

Ben Hornby ile Bachmann la kötü kurgu olmaz demedim.Aslında kast ettiğimi çok iyi anladığını sanıyorum.Mix edilmemeli.Ki bu karıştırma olayı sadece ölçek bazında (HO/OO) değil hiçbirşekilde demiryolu idaresi bazında da yapılmamalı.Yani Amerikan lokosu ile İspanyol lokosu veya Çin lokosu bir araya gelmemeli.Modüler kurgu yapalım diyoruz iyi güzel.Pekii ne olacak? Türk kurugusu mu? Yoksa İsviçre mi? Belçika mı? Mesela Britanya kurgusu yapalım desek zaten alternatiflerimiz sınırlı.El mecbur Hornby ve BranchLine kullanmak zorunda kalacağız.Ancak karıştırma olayı oldumu kantarın topuzu kaçar (ki burda ciddi endişelerim var ve eminimki yine bu konuyu eleştiriyorum diye birileri tlf veya birşekilde beni sana şikayet ediyordur).Bu klübün anayasası diyeceğimiz kaideleri koyarken bunlarıda düşünmek gerekiyor.Diğer nokta malzeme... Koray ım.. Tamam Hornby TR de kolayca bulunabiliyor kabul.De... Nereye kadar?Artık daha kalite malzemelerin kullanılmasnın zamanı gelip geçmedi mi?Önceki mesajımda gayet anlaşılır şekilde izah ettiğimi sanıyorum.Zaten sizler bi defa yıllardır fuarlara gidiyorsunuz.Biraz çıtayı yükseltmek gerekmiyor mu?Hazır böyle bir iş yapma fırsatı varken.Birde anlamadığım olay şu.Kemalim Omayım yine bana demişsin 6. basamaktan başlamamalı diye.El insaf.... Hadi 8 sene önce bu klübü ilk kurduğumuzda yine bilen olarak ikazları yapıyorduk dinlenmiyordu sonrada ama bilgisizdik tecrübesizdik oldu adı.Dünya 1. liği getiren kurguyu yapanlarında maziisi bizden daha eski değildir.Demekki bişeyleri aşmak gerekiyor değil mi?  ;) Bu konuda eğer ben yaptım oldu ile zevkler ve renkler hesabı (ilkokul IQ su) tartışmanın üstüne çıkamayacaksak yazdığım tüm mesajları unutun derim eskiye dönerim.Can abinin de onayladığı klübün anayasası nolacak mevzuu içinde bunlarında konuşulması gerekiyor.Yer konusunda en doğru tespiti Koray yapmış.Verdiğim linkleri ne derece ciddi araştırdınız bilmiyorum.avrupadaki örnekleri bile 2-3 ayda bir toplanıyor ki önceki mesajlarımdan birinde detaylı izah etmiştim.Sonuçta bizimde 2-3 (veya 4) ayda bir 3-4 günlük bir süre için toplanmamız daha makul olur.Gerek kent dışından gelecekler için gerek kurulum süresi için.Mesela bir toplantı izmirde olacak olsa bu konuda gayet yardımcı olurum.İlla ki bir yer bulurum.İstanbul ve ankaradaki (hatta eskişehirdeki) arkadaşlarında aynı şekilde yardımcı olacağını önceden bir organizasyon yardımcı olmak için ön ayak olacaklarnı düşünüyorum ama somut fikirler ortaya atılırsa daha iyi olur.

Sevgiler...

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Nisan 09, 2015, 16:00:27 »
Evet Cem haklı olduğun kısımlar var. Hepsinin üsütünden gelebiliriz hele bir başlıyalım. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya o misal. :) Katılmak isteyenler buraya yazsın Kemal Abimin dediği gibi. herşey için oylama ( malzeme, dönem, kurugunun biçimi v.s..) yaparız çoğunluk ne derse hepimiz ona uyarız demokratik olur :) Dediğim gibi yapa yapa olgunlaşaçağız..

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #29 : Nisan 09, 2015, 16:26:39 »
Şu "konu başlığında" biraz olsun Harun'a saygıdan marka konuşmasak fenamı olur. Bir araya geldiğimizde detayları markaları konuşmak etik olarak daha doğru olur.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Nisan 09, 2015, 16:40:52 »
Bir modül ben katılırım

Zaten elimde işlenecek iki tabla var
Birincisi Atatürk'ün Ankara'ya gelişi bitti
İkincisi Hamam önü evleri
Üçüncüsü Bent deresi  burada biraz takıldım bu konuyu pek bilmiyorumda bizzat gidip araştıracağım  ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Nisan 09, 2015, 16:51:01 »
Ben birşey demedim.Yazdıklarımı unutabilirsiniz... (Harun abiye ayıp olmasın diye hepsini teker teker silip nokta koymak yerine çekiliyorum diyorum....)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Nisan 09, 2015, 17:31:17 »
Cem bişey sorucam sen katılacakmısın bu oluşuma....

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Nisan 09, 2015, 17:44:06 »
Açıkçası 1-2 saat öncesine kadar sıkıntı yoktu Koray.Nitelikli,oyuncakımsı kıvamlı bişey olmayıp düzgün kalitede birşey çıkması durumunda içinde bulunmayı düşünüyor(d)um.Halen da %100 kestirip attığımı söyleyemem ancak bakıyorum geçmişten bu yana değişen birşey olmamış.Geçmişte yaptığım dostane eleştirileri yine yapıp testi kırılmadan kızı dövelim hesabı hatırlatmalarda bulundum ancak söylemlerim çarpıtılıp yanlış aksettiriliyor ve bana laf dokunduruluyor farkındaysan.Dolayısıyla önceki mesajımı atıp uzak kalmayı tercih ettim.Herhalda anlayamayacağın garip bişey olmasa gerek?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Nisan 09, 2015, 19:06:09 »
1-Koray Cenan
2-Kemal Omay
3- İhsan Abim
4-Ferdi Vefa
5-Can Abimiz

:) Katılım bekliyoruz

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #35 : Nisan 09, 2015, 20:04:45 »
Ben yazmıştım. Dortmunda görüşürüz.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Nisan 09, 2015, 20:56:48 »
1-Koray Cenan
2-Kemal Omay
3- İhsan Abim
4-Ferdi Vefa
5-Can Abimiz
6- Naci abi
7-Barbaros Abimiz
:) Katılım bekliyoruz

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #37 : Nisan 09, 2015, 22:08:53 »
Kemal ile ben düz, ucsuz bucaksız ova yaparız  ;D

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Nisan 09, 2015, 22:28:41 »
Olur valla yeterki katılım olsun .. ;D ;)

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #39 : Nisan 10, 2015, 00:14:58 »
Karar verilecek çokça mevzu var. Bir araya gelinip hepsini kararlaştırırız. Böyle bir ortak iş için konuya hakim, süreci yönlendirecek kişilerde var. Bence belirsizliklerimizi netleştirince çok keyifli olacak.. Asıl önemli olan biz kaç kişiyiz?

1-Koray Cenan
2-Kemal Omay
3-İhsan Abim
4-Ferdi Vefa
5-Can Abimiz
6-Naci abi
7-Barbaros Abimiz
8-Ergün ÖRENTEL