Gönderen Konu: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak  (Okunma sayısı 31121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Hep beraber modüler bir kurgu yapsak
« : Nisan 07, 2015, 12:28:48 »
Model trenci dostlar diyorum ki herkes evinde olmak üzere 1m büyüklüğünde genişliğini belirleriz bir modeüler kurgu yapsak ve hersene 1 kere mesela Harun abinin teras kısmında yazın toplansak 3-4 günlük şenlik gibi yapsak yada bir AVM de bir araya getirsek nedersiniz? Böylece burdaki herkes hem taşın altına elini koymuş olur ve bizim gibi yapamayan yeri olmayan arkadaşlarında bahanesi kalmaz. Önceden kurguyu planlar çizeriz ve herkesin tablasındaki ray giriş ve çıkışları belli olur 1m taşıma açısından kolay olur hemde cok maliyet ve külfet getirmez 10 kişi bile toplansak 10 m kurgu eder? Bilemedim ne dersiniz?
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2015, 16:49:30 »
Sevgili Koray

Böyle bir proje için 60x60 cm bir tabla bile yeterli olur ama ..........ilgi ve alaka ne olur şüpheliyim

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2015, 18:35:01 »
Evet İhsan Abi bencede o bile yeterli olur. Önden programla raylar çizilir ve ortak çim ve yer kaplama malzmesi seçilir ondan sonra isteyen istediği biçimde yapar ve bir araya getirip bunu sunar hatta yurtdışına bile götürebiliriz. Katılmak isteyenler veya fikir beyan etmek isteyenler buraya yazssın..

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2015, 18:36:53 »
Sevgili Kardeşim,

İstanbullu dostlar daha bir sene önce ortak kurgu konusunda beni yarı yolda bırakarak büyük hayal kırıklığına uğrattılar. Dolayısı ile beni yok sayabilirsin...

Sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2015, 21:08:25 »
Ahh Can Abim bunun başında ben olucam umarım fikrini değiştirirsin. Zaten bu projede olmak isteyenler gerçekten yapmak isteyenler olsun yarı yolda bırakacaklar olmasın. Amac bunca zamandır bu işin içinde olupta birşeyler çıkaramayan bizlerin hem biraz acemliğimizi atmamız hemde bu zevki birlikte yaşamak diye düşünüyorum katılmak isteyenler lütfen yazsın. İlk ben olıyım iki adet 1m lik hazırlıyabilirim.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Hep Beraber Modüler Bir Kurgu Yapsak
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2015, 21:59:37 »
Bundan yıllar yıllar evel bir iki proje girişimi olmuş ancak yer sorunu ve kişisel tatminsizliklerden dolayı hep sonlanmıştı.
100x60 veya 100x80 moduller olarak düşündüğünüzde bunu yapıcak ve sürekli tutucak bir yere ihtiyacınız olacak
Bu bir çoğumuz için zor
Kesit oldugunda diaroma olarakda kullanılamıyo.
Çözümde şu olabilir 2 de yan açılı modul yapar evindede diaroması olmuş olur yapacakların

Öneli örnek barboros abinin moduler kurgusu
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2693.20
Şuanda çok daha gelişmiş 2-3 modulden oluşan bir kurgusu var mesela

Buda yapılabilen iyi çalışmaydı ama sonuçlanamadı malesef
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3241.0

Tabi n veya z yaparsanız süper modüller olur :) yerde tutmaz
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2015, 22:12:02 Gönderen: enges »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2015, 23:02:47 »
evet Enverim bazı talihsiz olaylar olmuş olabilir. İlla 1 m olmasıda gerekmiyor İhsan Abinin dediği gibi 60x60 bile olur saklama acısından sıkıntı olmaması acısından. Hepimiz tarafından ortak olarak beğenilen bir plan üstünden kişisel olarak evde haxırlanıp zamanı gelince bir araya getirerek keyifli bir çalışma yapmış oluruz. Diğer çalışmalarda ya ortak biryerde buluşma yapılıyor yada yapılacaktı burda çalışmayı küçük bir kesit diaroma da yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz bir araya gelincede hareketli olacak bilemiyorum 60x60 için bile yerim yok dersek biz bu işi bırakalım derim :) hertürlü fikire acık olursak bence birşeyler başarabiliriz yoksa amannnn olmaz dersek olduğumuz yerde saymaya devam edeceğiz.. saygılarımla...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2015, 23:08:57 »
Koraycım , uzun zamandır düşündüğümüz bir şeyi canlandırman çok iyi oldu , 2 defa konu bile açtım ama bizde işler zamanla pişer , belki de zamanı gelmiştir gerçekten bu sefer.

Önce şurada anlaşalım 100 ( veya 90 ) x60 cm bir kurgu parçasını herkes arabası ile getirebilir ve evinde bir yerde muhafaza edebilir , yatak altı , gardrop üstü vs vs vs.Toplantı günü işi olan kurgusunu biriyle gönderir.

Bu kadarını yapmaya herkesin gücü yeter , maddi durumu daha iyi olanlar üzerinde çok ray olan parçaları yapar.

Bu işte tek sorun kurulacak yer. Alışveriş merkezleri fikri pek cazip değil , rahat edemeyiz ,seyreden millet çok mutlu olur ama biz pek olmayız.

Benim aklımda ayda bir gün Koç müzesinin bir köşesinde kurmak var , gidip görüşme yapmayı düşünüyorum epeydir. Maketçiler oradaki gemide yıllardır  bunu yapıyorlar , bizimki çok daha fazla ilgi çeker.

Klübün balkonu fikrin çok güzel ama ancak yazın olur.

Yer konusunda iyice düşünelim , fikri olanlar yazsın ama bu arada harekete geçelim.Dortmund dönüşü bu işin planlamasına başlayalım.

Son olarak Can abime yazayım , biraz boyumuzu aşan bir işe kalkışmışız o zaman abicim , ondan çuvalladık , bu proje daha farklı ve daha basit , umarım bu sefer beceririz.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2015, 23:15:17 »
Evet Kemal Abim, o modelci grubla bende tanıştım her ay koç müzesisinde buluşuyorlar bizde bunu yapabiliriz. Zaten ölçün küçük olması yapılabilirliğini arttırıyor zor bir proje değil ama keyifli bir proje olabilir. Umarım hep beraber bunu yapabiliriz. Dönüşte bunu olgunlaştıralım abi.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2015, 23:24:45 »
Dortmund da bu şekilde yapılmış 7-8 tane klüp kurgusu göreceğiz ,bol bol resim çekelim , fikir ediniriz .

Tekrar yazıyorum , yer konusunda yardımcı olabilecekler lütfen yazsın , ayda bir veya iki ayda bir toplanabileceğimiz bir  kafe , bir toplantı alanı , bir düğün salonu ( atıyorum işte fikir olsun diye ) vs vs vs .

Bize rahat edeceğimiz bir ortamı sağlayabilecek olan alışveriş merkezleri de olabilir.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2015, 23:39:32 »
İstanbul ve Ankara daki yöneticilerin dediğine göre her iki müzede yer olarak çok sıkışmış durumdalar
Fakat Ankara da yeni bir bina almışlar tadilat devam ediyormuş  yaklaşık bir yıl içinde açmayı planlıyorlar

Bu durumda şimdilik İstanbul Koç müzesini unutmak gerek

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2015, 04:51:25 »
Hepinize merhabalar....

Koray dostumuz yıllardır düşündüğüm bişeyi dile getirip konuyu açmış pekte iyi etmiş.Zamanında bu konuyu telefonda Kemalim Omayımla da konuşmuştum ama işte gerek İhsan abinin dile getirdiği ilgi alaka ne olur şüphesi/çekincesi gerekse bazı doğru bilinen yanlışlar işi çıkmaza sokuyor.Bu modüler kurgu olayını yıllardır araştırıp çeşitli örneklerini de takip eden birisi olarak bazı noktalara dikkat çekmek isterim.Öncelikle....

Yukarıdaki mesajlarda arkadaşlarımız nedense belli bir kentteki insanlar belli bir yerde toplanacak gibi algı oluşturulmuş.Doğru değil.Çünkü avrupadaki örneklerine baktığımızda hemen hepsi (bilhassa modüler kurgu klüplerinin yaygın olduğu Almanya,Polonya ve Çek cumhuriyetinde) yılın belli zamanları muhtelif yerlerde belli periyodlarda toplanıyorlar.Yine aynı şekilde ülkenin farklı kentlerinden insanlar toplanıyor.Toplandıkları alanlar içerisinde en belirgini spor salonları ancak zaman zaman farklılık gösterebiliyor.Zaten bir toplantı genelde 2 ila 4 gün arası sürüyor (hemen hemen bir hafta sonuna denk gelecek şekilde).Aşağı yukarı bu 2-3 ayda bir gerçekleşiyor.Dolayısıyla bizde de bu sistem uygulandığı taktirde illa her toplantı istanbulda gerçekleşecek diye bir kaide olmamalı.Bir toplantı istanbulda olduysa 2-3 ay sonraki eskişehirde yine 2-3 ay sonraki izmirde veya ankarada olabilmeli.Tabii burda parçaların (modüllerin) nakliyesi sorun gibi görünebilir ancak bir şekilde aşılabilir.Zaten her zaman aynı yerde olması durumunda pek bir esprisi de kalmayabilir.Koray dostumuzun dile getirdiği ölçüler bence gereksiz en son düşünülecek şey.Avrupadaki örnekleri incelerseniz büyükten küçüğe birbirine monte edilecek şekilde hepsini inşaa etmek mümkün.Burda asıl dikkat edilmesi gereken nokta gerçekçi minimalist bir yaklaşımla modülleri inşaa etmek (Belki yine hedef tahtası olacam ama yıllardır eleştirdiğim vali kebabı gibi karışık bir kurgu mantalitesi ile bu işin olamayacağını sanırım tahmin ediyorsunuzdur) ;) Yanlış hatırlamıyorsam üyelerimizden Derya Ferendeci bir ara bunu söylemişti.Bu tür klüplerin bir nevi kendi anayasalar var.İşletim sistemi,inşaa tarzı v.b. kriterler hepsi belli bir standarda uymak zorunda.Evde oda kurgusu yapar gibi ben yaptım oldu mantığı burda olacak iş değil ki benimde İhsan abinin dile getirdiği ilgi alaka çekincesi ile beraber kafama takılan diğer soru işareti.Aşağıda bir kaç örnek vereyim....

En bilinen klüplerden çeklerin...

http://www.zababov.cz/vs/Klub/Akce/F2003-05/Kolejiste.htm  (istasyon isimlerini tıklayarak her bir istasyonu görebilirsiniz.2003 yılında bir spor salonundaki toplantılarından)

Yakın zamana kadar takip ettiğim Polonyalıların en meşhur klüplerinden PMM

Her ne kadar yakından görmesemde Barbaros abinin kurgusu bu mantığa en yatkın olanlardı.Enver kardeşimiz gayet güzel mantıklı bir çözüm getirmiş.Toplantılar haricinde kurgusunu muhafaza edecekler ister backdrop v.b. ilavelerle evlerinde kullanırlar isterlerse herhangibir depoda veya evde bir köşede (Kemal abinin dediği gibi yatak altı v.b.) muhafaza ederler.Ancak kurguların inşaa tarzına dikkat etmenizi öneririm.(keza üzerinde yürüyen taşıtlara da.Polonya lokolarının arasında Amerikan veya İspanyol ya da Çin lokosuna rastlayamadım  ;D  )  Dortmund fuarına giden arkadaşlarımız ordaki örnekleri de yakından inceleyip bizlere aktarırlar (Yanlış hatırlamıyorsam bu Polonyalı klüp daha önce hem ontraxs hemda dortmunda katıldı).Konunun gelişimine göre diğer örnekleride buraya aktarırım

sevgiler....

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2015, 08:28:49 »
Sevgili jimmy Cem cok güzel fikirler söylemişsin hepside yapılabilir. Ben dortmunda gidiyorum yanıma en iyi makinamı alıyorum. Özellikle bu tarzdaki ortak yapılmış kurguları komple detaylarıyla cekeceğim. Başka illerde toplanmakta oldukça güzel olabilir. Ölçü olarak verdiğim 1 m veya 60 cm taşıma açısındandı ama dediğin gibi her büyüklükte yapılabilir. Başalangıç olarakta kolay bir tarz secerek başlayıp daha sonra olgunlaştırmakta yarar var diye düşünüyorum. Umarım burda kalmaz ve bunu hayata geçirebiliriz. İlk başta çok mükemmel olması gerekmiyor yeterki klüp olarak birşey yapalım gerisi gelir diye düşünüyorum..

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #13 : Nisan 08, 2015, 12:14:39 »
Çok güzel mantıklı bir fikir. Maliyeti düşük yer tutmayan bir proje. Hemde zevkli olur hep bir araya geldiğimizde. Yer sorununu illaki çözeriz. Proses'de kuracak yer yok, teras ancak günübirlik olur bunada değmez, gece üstünü örtüp bırakmak olmaz. Yer buluruz. Kemalin dediği gibi Dortmund'da bu konu ile ilgili bir sürü kurgu göreceğiz.
Can bey'in olmaz dediği proje bambaşka idi. Bir yılda bir mekan oluşturulamadı. Haliyle herkesin hevesi kaçtı. Bu projede belli süre içinde herkes evinde illaki birşey ortaya çıkaracaktır. Can beyde bu projeye katılacaktır.  ;)
Enges arkadaşımız yer sorunu olur demiş. Doğrudur ama Doğan Ür'ün evindeki kurgu daha büyük olmasına rağmen kullanmadığı zaman olduğu gibi yerinde bırakmak yerine diklemesine kapı arkasına tablasını kaldırarak sorunu çok pratik geçmiş. Hem bu durumda evimizde raflarda, kutularında yada dolaplarda duran trenlerimizi hareket ettirme imkanımızda olur. Ayrıca İhsan ağabey 60*60 lık bir kurgu da bu işe uygundur demiş. Yeri olun iki kutu yapar olmayan 60 cm. lik yapar. 
Jimmy Cem arkadaşımızda çok güzel noktalara değinmiş bilgi edineceğimiz linkler vermiş.
Bu durumda bu olay hepimizin desteği ile olmalı. Yoksa fuarlara gittiğimizde kulüplerin kurgularına bakıp "vay be adamlar yapmışlar bak" deyip dururuz.
Şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2015, 15:35:45 »
Koray dostumuz bu konuyu açınca benda biraz daha derin araştırma yapayım dedim.Bir başka polonya klübüne rastladım ve takibe aldım.

http://www.hazero.pl

Bu da modüllerin teknik çizimleri ve ölçüleri (JPG formatında rahatça görebilirsiniz)

http://www.hazero.pl/node/1215

Bu da 2013 teki toplantılarından bir video

Koray da sanırım Dortmund a gidecek bu sene.Yakınen görürsünüz fuardaki klüp kurgularını.Ancak gerek inşaa tarzlarına gerek kullanılan taşıtlara ve kullanılan malzemelere (RocoLine,Tillig raylar v.b. diğer aksesuarlar) kısacası finescale olmalarına dikkatinizi çekerim  ;)

Sevgiler...

Jimmy Cem

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 08, 2015, 20:16:21 »
Öhhö öhö , beklentileri çok yükseltmeyelim arkadaşlar , özendiğimiz bu olayları yapmak için toplum olarak daha 100 fırın ekmek yememiz lazım , klüp yemeklerini bile 3 yılda bir zor yapıyoruz hatırlatayım.

Ama tabi ki bir köşesinden başlayalım , biraz basit bir başlangıç da  olabilir , zamanla geliştiririz ,İsviçre de yaşamıyoruz unutmayalım , burda malzeme sorunu var , Tillig ray vs vs yerine , kolayca bulma imkanımız olan hornby raylar başlangıçta işimizi görür , öncelikle her şeyin kolayını yaparsak iyi olur.

Yani boyumuzu aşacak hayaller kurup sonradan üzülmek yerine daha basit başlarsak ve tadını alırsak , kazandığımız tecrübe ile zamanla daha iyisini yaparız.

Son kez ve ısrarla yazıyorum EN BÜYÜK SORUN YER BULMAKTA , biraz bu konuda fikir verin lütfen , yoksa en az  15 kişiye hemen birer sandık yaparız , bu kısım artık çok kolay.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 08, 2015, 20:30:24 »
Evet Kemal Abim, kesnlikle katılıyorum önce emeklemeyi öğrenelim sonra yürür koşarız bile. Basitten başlayalım. Elimizdeki malzemelerden yapalım. Yer konusunu araştıralım hertürlü fikre açığız..

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2015, 20:42:50 »
Aklıma geldi belediyelerle konuşabiliriz mesela Beşiktaş belediyesinin alt katta girişte bu tip aktiviteler için yeri var sergi kermes v.s yapıyorlar onlarla konuşup yılda 1 kez bence yer alırız hatta onlar tanıtımımızı bile yaparlar bence. Bunu farklı belediyler için konuşabiliriz.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2015, 02:00:29 »
Eywah eywah....  >:(

Arkadaşlar yanlış anlamayın ama ümitsizliğe düşürüyorsunuz beni.Sanırım havanda su dövercesine bir konu olacak bu da geçmiştekiler gibi  >:(   Evet... Kemal abim doğru söylüyorsun çok ufak bir noktada.Genel olarak bakıldığında avrupada değiliz kolay malzeme temin edemiyoruz.Ancak imkansızda değil.Çoğunuz fuarlara gidiyorsunuz.Yani getirmek elde etmek imkansız değil.Uzun yıllardır Kıprıs ve İngiltere dışında bir yere gitmeyen benim elimde bile hatırı sayılır RocoLine stoğu var biliyorsunuz.Getirenler nasıl getiriyor? Artı... eğer burda da aynı mantıkta olacaksak yıllardır nal topladığımızın bir arpa boyu bile mesafe kat edemediğimizin tescili olur.Amacım tartışma yaratmak değil tahmin edersiniz ki ancak bu ülke dünya şampiyonluğu kazanmış bir kurgu çıkardı.Nasıl yaptılar? Darphane miydi onlar? Üstelik modüler kurguda normal bir oda kurgusu kadar ray v.b. malzeme ihtiyacı olmadığından maddi bakımdan da külfet çıkarmaz.İnsanlar ucuz mal alacak kadar zengin mi?Eğer Hornby Bachman Avrupa Amerika karışık bişey olacaksa zaten boşa konuşuyoruz demektir.Bundan 8-9 sene önce baz arkadaşlar Derya Ferendeci v.b. üstadlarn yapıtlarını görerek bu işe merak sarıp giriştiler.Hadi o zaman tecrübesizdik bilmiyorduk etmiyorduk deniyordu (ki aslında ben gibi bilip ikaz edenler vardı).E şimdi yıl olmuş 2015... Halen ucuz malzeme konusunda ısrar etmek kafada ciddi soru işareti uyandırır ve akabinde işide sulandırıp kalitesini saptırır.Yer konusu sıkıntı denmiş.Bunu izah ettiğimi sanıyordum.Sonuçta hepimiz iyi kötü çevresi olan insanlarız.(Ki ist luların alternatifi daha çok).Ne de olsa çoğumuzun çevresi geniş.AVM ler olsun,Sergi salonları olsun herbir alternatif mevcut olmalı diye düşünüyorum.Zaten yapmaya kalksak bir mekanda (ortalamaya vursak) en fazla sene de 1 veya bilemedin 2 aktivite olur (her birinin farklı yerlerde olmasının daha mantıklı olacağını önceki mesajımda söylemiştim sanırım).Yüzyüze konuşunca bunlar daha netleşir sanırım ama birazda kendimizi küçük görmeyi bıraksak artık iyi olur diyorum  ;)

Sevgiler...

Jimmy Cem

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Nisan 09, 2015, 05:22:54 »
Sevgili Dostlar,

Gerek Koray ve gerekse Ferdi dostum benimde eninde sonunda bu işe bulaşacağımı yazdı. Pekala güzel. Bende düşüncelerimi burada aktarayım.

Geçen sene bir ortak kurguda başarısızlığa uğradık. Tamam kabul. Şimdi bir ortak çalışmaya daha soyunuyoruz. Buda güzel.

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bu iş ortak bir kurgu yapmaktan daha zor bir işdir. Bir grup olarak bir araya geleceğiz, herkes bir veya iki modül üretecek, ve daha sonra bunları toparlayacağız. Bu ortak bir kurguya benzemez. Elinizi taşın altına koyduktan sonra vazgeçemezsiniz. Lafın gelişi 15 mt. lik bir modüler kurgudan ben vazgeçtim deyip aradan iki modülünüzü alıp gidemezsiniz. Ortak bir sabit kurguda elveda diyebilirsiniz ama ortak bir modüler çalışmada bunu yapamazsınız. Dolayısı ile bu işe soyunacak arkadaşların iyi düşünüp taşınması gerekir. Kurgu bir yerde kurulacağı zaman ben yokum, Nijeryadan müşterim geldi, yahut bu hafta bir implantım var derseniz olmuyor işte. (Sevgili Koray konuyu sen açtın, ne yapayım..)

Jimmy Cemin ilk yazdığı not bence çok önemli. Bu işin bir ANAYASA sı muhakkak olmalı. Evet herkes kendi modülünü kendi üretecek ama, belli kurallar çerçevesinde. Söz gelimi benim yeşil çayırlarımın bittiği yere Kemal sonbahar manzarası yerleştirirse ehh, olur.

Ortak alınacak kararlar, masasından rayına, elektrik beslemelerine, makaslara, ortak kumanda seçimine, aydınlatma sistemlerine, ortak arazi malzemesi seçimine, mevsim seçimine, dönem seçimine v.b. gibi çok.

Bunu neden yazıyorum, Sevgili kardeşim Koray vizyonunu geniş tutuyor, eğer öyleyse başlangıcın çok sağlam ve tutarlı olması gerekiyor.

İkinci bir konuda Kemalin ısrarla vurguladığı yer konusu. Bence ciddi olarak düşünülmesi gereken bir konu. Örnek vereyim,

Ortak kurgumuzu sergilemek için size Ankara Koç müzesinden yer ayarladım diyeyim. Evet bunu yapabiliriz. Hiçde problem olmaz. Hem oynarız, hemde gelip seyrederler. Medyayıda çekmekde sorun değil. Ama bu kurguyu bir müzede sergilemek, veya bir AVM de sergilemek, yani topluma açık bir yerde sergilemeden önce kurmak, ayarlamak, hatalarını gidermek, yani senkronize etmek için önce bir yer gerekir. Bence bu düşünülmesi gereken önemli bir konu.

Olaya asla karamsar olarak baktığımı düşünmeyin. Sadece yarı yoldan geri dönmemek için sağlam bir başlangıç yapmanın gerekliliğine inanıyorum.

Nasılsa hepimiz gelecek hafta Dortmund da bir araya geleceğiz. Akşamları konuyu enine boyuna tartışacak vaktimiz olur diye düşünüyorum. O zaman kendimize bir yol haritası çizebiliriz.

Sevgiler hepinize,

Can