Gönderen Konu: Adana,dan merhabalar herkese  (Okunma sayısı 4646 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ÖZBEK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Adana,dan merhabalar herkese
« : Ekim 28, 2014, 21:19:22 »
     Merhabalar ben Ahmet Özbek. Öncelikle herkese saygılarımı sunuyorum. Adanalıyım Adana da yaşıyorum. Çocukluğum trenlerin korna sesleri, arasında geçti. Geceleri damda yatamadığım da lokoların manevra yaparken çıkardığı güçlü sesleri dinlerdim. Ha birde vagon ların arasından geçip Adana çarşısına gitmek. Başkaydı o günler bilmezdim bu model trenleri forumumuz sayesinde çoğu bilgiye erişebildim.Özellikle yeni aldığım bachman lokonun sesi şahane çocukluğumu aratmıyor.  :) Amacım değerli model trenciler le uzakta da olsam iletişim halinde olup bu hobi mi daha da ileri seviyelere taşımak istiyorum. Şuan büyük bir masa diaroması yapacak müsait yerim olmadığından parça diaroma yapmaya başladım. Ağaç, balast, ev, çalı gibi kurgu malzemeleri hazırlamaya başladım. Tabi bunları gerçekçi yapmak önemli şuan ağaç ve çevre düzenlemeleri yapım aşamasında. kesit kesit  birleştirme şeklinde diaroma hazırlayıp fotoları ve videoları eklemeye çalışacağım.
     Adana nın demiryolu tarihi çok eskiye dayanıyor. Özelllikle Almanların yapmış olduğu hicaz demir yolu halen kullanılmakta olup insanları şaşırtan güzargahlara sahip olmasıda ayrı bir öneme sahip.(buraların fotoları ayrıca eklenecek) Hele ki adana garı bence başka bir güzel 100 yıldan fazladır hizmet veriyor Çukurova ya. Şuan Adana da en aktif tren hatları Adana - Mersin günde hemen hemen 15 den fazla sefer yaklaşık (hızlı tren ile 45 dakika - normal dizel loko ile 1 saat 10 dakika)
     Başta forum dernek kurucuları olmak üzere buraya bilgi paylaşımında bulunan, yol gösteren tüm değerli abilerimize ustalarımıza teşekkürlerimi saygılarımı sunar, tekrardan görüşmek dileğiyle herkese hayırlı akşamlar dilerim.
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2014, 21:22:11 Gönderen: ahmet özbek »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Adana,dan merhabalar herkese
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2014, 22:50:39 »
Ahmet kardeşim , hoş geldin aramıza , burada hepimiz bir gün trenle Adana'ya gitme hayalleri kuruyoruz , yol çok güzelmiş , becerirsek görüşürüz.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 28, 2014, 22:55:20 »
Ahmet Bey, hoşgeldiniz... :)

m.utkan

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2014, 23:46:39 »
Hoş geldiniz Ahmet Bey. Öyle güzel anlatmışsınız ki, insanın hemen trene atlayıp Adana'ya gidesi geliyor.

En son on yıl kadar önce otobüsle gelmiştim. Gülek boğazında bir yerlerde bir vadi üzeri keçiyolu ve köprü, üstünde tünel çıkışı viyadük, onun da üzerinde otoyol görmüştüm. Hani, oncasını dioromaya koysam amma abartmış adam derler.

Gelmek, görmek, tanışmak dileğiyle

Naci Aklan

Çevrimdışı Ahmet ÖZBEK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 29, 2014, 00:05:02 »
inşallah abilerim beklerim sizi. Ama en çok merak ettiğim çok uzun tünellere sahip bu rotada bazı uzun tünellerin orta yerine inşaat zamanın da yani 100 sene önce  acil veya genel maksatla yapılmış çıkışlar mevcut, hatta bir yerel kanalda videosunu görmüştüm tren, tünelin ortasında duruyor ve  turistler bu çıkışlardan direk olarak harika manzaralara veya hat yapılırken yapılmış konaklara ulaşılıyordu . Tabi buralara normal otomobillerle gitmek zor yollar çok karışık ve çoğu yere yol bulmak zor ama en kısa zamanda buralara gidip, fotolarını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2014, 11:02:28 »
Ahmet bey hoşgeldiniz .

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Ekim 29, 2014, 11:36:58 »
Ahmet bey, hoşgeldiniz.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 29, 2014, 19:28:27 »
Hoş Geldiniz.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #8 : Ekim 29, 2014, 20:58:25 »
    Hoş geldiniz..

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2014, 17:59:43 »
Ahmet Bey hoş geldiniz,

Yanlış hatırlamıyorsam adı Varda köprüsüydü, son 007 filminde de kullanılan köprü. Ben de burayı görmek istiyorum ama acaba kara yolu ile ulaşım var mı? Tabi var mı derken normal binek arabayla gidilebilecek bir yolu kast ediyorum.

Selamlar.
Serdar

Çevrimdışı Ahmet ÖZBEK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 04, 2014, 19:48:01 »
teşekkürler Serdar bey binek aracınızla hacıkırı mevkii varda (Alman köprüsüne Karaisalı Mersin (Bucak köyü)yolundan gidilebilir.1-  1,5saat kadar anca sürer.ama rota daha da geniştir yani yürüyerek dahi gidilemeyecek yerler vardır. Zaten birkaç zaman sonra bu rotanın detaylı resimlerini istasyonlarını paylaşacağım özellikle araçla  nerelerden gidilir  (buralara tünellerden gidiliyor) dahada geniş bilgi almak için 05337651982 benim numaram arayabilirsiniz saygılar.
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2014, 19:53:26 Gönderen: ahmet özbek »

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #11 : Kasım 05, 2014, 14:28:47 »
Bilgiler için teşekkürler Ahmet Bey.

Görüşmek üzere.
Serdar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Kasım 05, 2014, 14:41:59 »
Merhaba,

Geçenlerde aşağıdaki linkte görebileceğiniz Bagdad Eisenbahn / Bağdat - Demiryolu, Toros Dağları adlı kitabı buldum. Orhan Ürgenç tarafından hazırlanan kitap Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanmış. Ahmet bey, ben eski bir sahaftan aldım, belki siz orada daha kolay erişebilirsiniz, 2013 basımlı.

http://www.nadirkitap.com/bagdad-eisenbahn-bagdat-demiryolu-toros-daglari-orhan-urgenc-kitap4258716.html

Serdar bey, köprünün eski ve yapım aşamasından kitapta bolca güzel fotografları ve bir miktar tarihçesi var. Varda, Hacıkırı, Karaisalı ve Alman Köprüsü adlarıyla biliniyor. Yakınlarında demiryolunun yapımı sırasında Almanlar tarafından kurulduğu belirtilen Belemedik adlı yerleşim yerinden bahsediliyor.

Çevrimdışı Ahmet ÖZBEK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 05, 2014, 18:25:26 »
Okan abi aslında o kadar geniş bir geçmişi ve yapım hikayesi var ki resimler kadar yapım aşamasındaki yaşanan olaylarda önemli.
mesela hindistanlı işçilerin mezarları
alman işçilerin mezarları
sonuçta günümüz teknolojisiyle bile göze alınamayan bir proje
bu tarihi esere ilaveten Adanalı Cezmi Yurtsever ve Ahmet nadir İşisağ gibi değerli araştırmacı tarihçi yazar abilerimiz var ve bu hat üzerine yazılmış tarih kitapları da mevcut
aslında nette çok resim ve bilgi var ama kendi çekip yüklemek istiyorum zaten sonbahar başka güzel olur oralarda :)