Gönderen Konu: tünel yapımı  (Okunma sayısı 17960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
tünel yapımı
« : Aralık 27, 2006, 10:45:11 »
arkadaşlar tünel yapımı konusunda yardımlarınızı bekliyorum . ne tür malzeme kullanılır. köpük mü alçımı ne tür malzeme daha kolay . işlenir

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: tünel yapımı
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2006, 13:53:45 »
Bu konu ile ilgili yanılmıyorsuam Abdurrahman bey'in bir yazı dizisi vardı önceki forumda tekrar ekleyecekleri düşünüyorum.

saygılar.
Uğu®

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2006, 13:40:23 »
ben köpük ve silindir harita kutusu kullandım... gayet kolay ve güzel oluyor... fakat ustalar ne der bilemem...

jedi

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2006, 13:45:12 »
sevgılı hobıdas ve jedı,
kullanılan malzemelerın hıc onemı yok bence nasıl kolayınıza ve pratıgınıze gelıyor vede nasıl hos gorunuyor ıse o sekılde hayal edılenı yaratmak cok guzel ancak goz onunde bulundurulması gereken cok onemlı bır konu var.. tunel ıcerısınde yasanak aksılıklere karsı mudehale ımkanının yaratılması.. ornegın bır dag ıcerısındekı tunel ıcın ben olusturulan dagı alt ve ust bolum dıye ıkı asamada yaptım uzun bır tunel olması nedenı ıle ıcerıde bır aksılık yasandıgında dagın ust kısmını kaldırıyorsunuz tunel ortaya cıkıyor gereken mudehale yapıyorsunuz.. ozellık ıle ray bakımı veya tunel ıcerısınde devrılme) ... mudehale ıcın ımkanları dusunmek gerek kucuk bır ayrıntı belkı..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..   

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2006, 14:16:58 »
firat boru derim..veya fırat çatı deresi rengi ve durumuyla 4/4 luk  saygılar a.usta

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 29, 2006, 16:46:07 »
Abdusta saygılar,

peki ağaçlar için bir önerin var mı??? malum biraz pahalılar... kalabalık bir orman veya küçük bir koruluk yapmak için bile birçok ağaç gerekiyor...

jedi

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2006, 17:18:16 »
denicem özgür... tesekkürler... böyle bir örnek var mı elinde???

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2006, 21:04:58 »
erkut abi çiller çayı deniyoya ne onun  adı çıkartamıyorum sanki o bitkiden galiba yok yok kuşburnu değil sanki süpürge çalısı gibi
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2006, 21:07:06 Gönderen: avsalı »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #8 : Ocak 03, 2007, 23:45:53 »
arkadaşlar tünel yapımı konusunda yardımlarınızı bekliyorum . ne tür malzeme kullanılır. köpük mü alçımı ne tür malzeme daha kolay . işlenir

Ömer bey, aşağıdaki foto görsel olarak işinize yarayabilir. Eski Lima katoloğundan tarayıp foruma aktardım.

Saygılar
teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2007, 19:54:15 »
teoman bey trenleriniz ve BR 57 niz kadar foruma katkınızda süper gazete kağıdının üzerine ne sürülüyor sadece yeşillendirme mi yapılıyor yoksa tutkalmı

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #10 : Ocak 04, 2007, 22:39:10 »
Ömer bey, nazik düşüncelerinizden dolayı çok teşekkürler.
Bu ortamda hepberaber çok güzel bilgileri paylaşıyoruz. Amacımız bu güzel hobiyi dahada ileri götürmek.
Fotolarda da görüldüğü gibi tünel yapımında tel, ahşap takozlar, gazete kağıdı ve toz çim malzemesi kullanılmış. Tel hafif destek malzemesi olarak düşünülmüş, onun üzerine döşenen gazete kağıdı da, yüzey kapatıcı ve toz çimleri tutucu özelliği olması açısından kullanılmış.
Uygulanışı: Gazete kağıdının bir yüzeyine beyaz tutkal sürülüp tel üzerine kaplanır. Daha sonra kurutulur. Saç kurutma makinası tutularak kuruma işlemi hızlandırılabilinir. Ancak dikkat etmek gerekir. Saç kurutma makinası fazla tutulmamalıdır.Kağıdı yakabilir. Üzerinden daireler yaparak kurutma yapılır.
Kuruduğundan emin olduğumuz üst yüzeye beyaz tutkal sürülür ve toz çim serpiştirilir. Daha sonrada eğer renk hareketleri vereceksek, elimizde boya tabancası varsa püskürtme yolu ile yeşil tonları koyu, açık yeşiller ,kahverengi,sarı vb. renkler uyarlanarak arazi çalışması yapılabilinir. Eğer boya tabancamız yoksa, sprey boyalardan temin edip onlardan da yaralanabiliriz.

saygılar

teoman

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2007, 23:11:16 »
Teoman abi
size katılıyorum,gerçekten çok kıymetli bilgiler paylaşılıyor burada,herkes o kadar mütevazi ve yardımseverki sağolsunlar..

Nedim abi'yede özellikle şu noktada tamamen katılıyorum

"kullanılan malzemelerın hıc onemı yok bence nasıl kolayınıza ve pratıgınıze gelıyor vede nasıl hos gorunuyor ıse"

Ayrıca Abdurrahman abi nin Fırat Boru tavsiyesi ve Özgür Bey'in yatak süngerini blender'dan geçirme keşifleri gerçekten takdire şayan.."Aaa hakikaten" dercesine heyecan ve bir o kadarda tebssümle karşıladım..Gerçekten bravo,bu şekilde yapılmasını çok zor zannettiğimiz bazı şeylerin aslında o kadarda zor olmadığını görüyoruz..

Herkese çok teşekkürler
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2007, 21:01:03 »
bu arada yeni ve çok kolay bir tünel yapım tekniği buldum fotoğraflarını ve yapım aşamalarını ileriki günlerde sizlerle paylaşacağım saygılar.

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2007, 20:19:17 »
Arkadaşlar merak ettiğim birşey var.
Tünel yapımında plastik boruları kullanmayı tavsiye ettiniz. Eğer kavisli tünel yapmak istersek plastik boruya kavisi vasıl verebiliriz?

Saygılar
Burak

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2007, 20:23:09 »
burak bey merhabalar. yanılmıyorsam tünel kurgularında sadece tünel giriş ve çıkışlarına bu uygulama yapılıyor bakıldığında gerçeksi bir görünüm elde etmek için tünelin kavis alan kısımlarında yukarıda teoman bey in verdiği yöntem uygulanıyor.orta kısım boş kaldığı için kavis istenilen tarafa verilebilir yani ray istenilen şekilde döşenir. yanlışım varsa diğer arkadaşlar düzeltsin saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 13, 2007, 20:36:05 »
aşağıdaki resimde ki gibi girişe ve çıkışa uygulayabilirsiniz PVC boruyu orta kısmınıda dediğim gibi teoman beyin anlattığı yöntemle yapabilirsiniz.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 13, 2007, 21:42:59 »
merhaba dirsek boru kullanacaksanız,açık dirsek veya yarı acık dirsek saygılar a.usta
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2007, 22:22:24 Gönderen: abdusta »

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 13, 2007, 22:36:05 »
Önerileriniz için çok teşekkürler. Bir sorum daha olacak.
Dioramada makasların kenarındaki makas değiştirme kolunu nasıl gizleyebilirim?
Manuel makaslar için soruyorum.

Selamlar

Burak

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 13, 2007, 22:48:47 »
muhtemelen diorama masasının altına monte edeceksiniz kontrol kolunun sığabileceği bir delik delip kolu yukarıda kalacak şekilde diorama masasının altına monte edeceksiniz.benim fikrim bu .tabi ustalarım ne der bilemiyorum.onların fikirleri inanılmaz. saygılar

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 13, 2007, 23:43:32 »
   Burak bey sorunuzda makasları nasıl gezlerim diyorsunuz.Bende marklin C tipi ray var gizleme işi bence diaroma yapımında kullanılan küçük taşlarla ve yeşillik yapımında kullanılan malzemeyle aca kamufle edebilirsiniz.Umarım yardımcı olmuşumdur saygılarımla.

mali.....