Gönderen Konu: Yeni Yaptıracağımız TCDD Lokomotifi İle İlgili Düşünceler  (Okunma sayısı 29434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

TCDD vagonlarından sonra bir de TCDD lokomotifini hepimiz bekliyoruz. Bu konuda daha önceki mesajlarımızda özellikle 24000 lik dizel öne çıkıyordu.

Evet 24000'lik dizel hepimizin isteği ama ACME le yaptığım görüşmelerde ticari, teknik, üretim zamanı gibi konuların hepsini ele alarak tartıştık ve yapılabilecek tüm lokomotifleri uzun uzun inceledik.

Geldiğimiz nokta şöyle.

24000 lik dizel kesinlikle programımızda ama ondan önce 43000 lik Toshiba da dediğimiz elektriklilerden yapmak bir çok bakımdan daha avantajlı olacak gibi görünüyor.

E43000' in avantajlar şöyle.

1. 43000 lik dizellerin için motor aksamı neredeyse hazır.

2. Aynı şekilde bojiler de hazır.

3. 43000 lik elektrikli lokolarda 3 değişik renk versiyonu var. Dolayısı ile zaman içinde 3 değişik renkte çıkabilecek.

Üyelerimizden Jean-Patrick'in Trains of Turkey sitesinde değişik versiyonlarını görebilirsiniz. http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki.php/Traction/E43000

4. Şu anda gelmek üzere olan vagonlar hem bize geldiği renklerinde hem de daha eski farklı renklerde bu lokomotifle kullanılmış. Yani 43000 in arkasına dönem ve gerçekte kullanılmış olması bakımından çok daha fazla vagon ekleyerek çok daha fazla değişik tren setleri yapabileceğiz.

Aşağıda bazı bulduğum resimleri koyuyorum.

Şimdilik son haberler böyle ve tabii ki talep durumuna göre yaptırabileceğiz.

« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2013, 04:06:10 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
Ynt: Yeni Yaptıracağımız TCDD Lokomotifi İle İlgili Düşünceler
« Yanıtla #1 : Ağustos 10, 2013, 00:30:40 »
Merhaba;

Bu haber bayram sekeri oldu. ACME de dogru yolu gordu sonunda. Tcdd vagonlarin onune cok guzel olacak. DE 24000 likleri de bekliyorum. Bu girisim icin cok tesekkurler harun abicim. Siparisleri ne zaman veriyoruz?

Sevgiler saygilarimla.

Iyi bayramlar.

Ali Nedim ULUS
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2013, 03:06:25 Gönderen: Harun »
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı denizkezer

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 10, 2013, 00:50:02 »
Küçük bir öneri. Bu tren sadece Marmara bölgesindeki model trendlere hitap edecektir. Şöyleki bir İzmirli olarak değil böyle bir trenle anım, izban gelene kadar elektrikli trene dahi yabancıydım. O yüzdendir ki Türkiye'nin 4 bir yanında kullanılmış 24 birlik tercihimdir
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2013, 03:06:40 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 10, 2013, 01:26:33 »
Güzel bir haber doğrusu. Dizel lokomotiflerimize benzer başka ülke lokomotifleri üzerinde değişiklik yaparak bizim dizellere benzer lokomotifler yapabiliyorduk ama toshibalara benzer bir modele şimdiye kadar raslamadım. Tabii tercihimiz orjinal modelin birebir aynısı olan bir Türk dizeli.
Toshibaların model yapım aşaması ile ilgili bir sorum olacak; Toshibalar Bo'Bo'Bo' boji dizilimine sahiptirler ve bu boji takımları birbirlerine oldukça yakındır. Sert dönüşlerde çıkabilecek problemleri bertaraf etmek için bildiğim kadarı ile gerçek lokomotiflerin ortadaki boji takımı sağa ve sola da dönüş esnasında bir miktar kayabiliyor(Alıntı; http://e40003.me.metu.edu.tr/43000/ :E 43 004 Ankara Garında. E 43 000'lerin Bo'Bo'Bo' dingilleri ve gövde mafsalsız bir orta bojisi olduğu için orta boji gövdeye kayar mafsallarla tutturulmuş. Kurblarda ön ve arka bojiler dönerken orta boji sağa sola kayıyor. (9. Mart. 2002)).
Yapılacak modelin boji takımlarının bu kadar yakın olması ve sadece göbekten dönmesi durumunda diaromalarımızdaki sert dönüşlerde ve makaslarda problem yaratır gibime geliyor (uzun buharlılarda olduğu gibi). Belki orjinal lokomotifteki uygulama modele de uygulanarak oluşabilecek bu problem ortadan kaldırılabilir. Acaba tasarımda böyle bir şey var mı?
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2013, 03:06:56 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2013, 04:03:49 »
Neden 43000 liklerin önce yapılması üretici firma açısından daha kolay biraz açıklamaya çalışayım.

Yaptığımız çok uzun görüşmelerde herşeyi masaya yatırdık. Tamamen sıfırdan hiçbir şeyi olmayan bir lokomotif en az 1500-2000 adet yapıldığında yatırımını karşılayabiliyor. Ama 43000 liklerin boji, motor aksamı ve pantografları zaten var. Dolayısı ile 1500-2000 adetle başlamak gerekmiyor. Öğrendiğime göre bojilerin kalıp işi gövdeden daha çok yatırım istiyor.

Dolayısı ile 1500-2000 adet yapılacak bir dizelin firma tarafından başka yerlere de satılabilmesi lazım ki masrafını çıkartabilsin. Bu da limited (sınırlı sayıda) ve/veya exclusive (sadece bize özel) olmaması anlamına geliyor.

Bu durumda da o lokonun bizim dışımızda da çok talep edilmesini gerektiriyor. Bu da firmanın düşündüğü bir risk.

24000 lik dizel kesinlikle rafa kaldırılmış değil ama adım adım gitmemiz gerekiyor.

Bu gelişmeler daha başlangıç. Tülomsaş şu anda bizim çirkin ördek dediğimiz GE Class 70 lerden 20 adet TCDD için yapıyor. 1 sene içinde demiryollarımızda onları da göreceğiz. Onun kalıbı Bachmann da zaten olduğu için o dizel lokomotifi de renkleri, numaraları belli olduktan sonra kolayca yaptırabiliriz.

Toplantıda ele aldığımız başka bir konu da yük vagonları idi. Özellikle Türk konteynerlarını taşıyan vagonlar hemen planlamaya alabileceğimiz konular.

Kısaca önümüzdeki birkaç sene içinde model trenlerde çeşitli Türk modelleri görmeye başlayabiliriz.

Harun

Çevrimdışı 06can

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2013, 07:48:00 »
harun bey tebrik ederim,inşallah dijital olarak alabiliriz.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 10, 2013, 08:45:20 »
TCDD modelleri olduktan sonra benim için problem yok nasılsa hepsini sırayla yaptıracağız...:)harun bey sayesinde simdiden kendisine bu model için tesekür ediyorum

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 10, 2013, 11:54:41 »
Ozan bey lafı ağzımdan aldın kesinlikle TCDD olsun da modeli ne olursa olsun demek geliyor içimden.dizel hastalığı olsada bende elektrikli arkasına yolda olan vagonlar çok şık bir görüntü oluşturup güzel duygular yaşatacağı kesin.Harun bey allah kolaylık versin kolay işler ile uğraşmıyorsunuz ben şimdiden sipariş veriyorum.sayğılarımla.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #8 : Ağustos 10, 2013, 12:24:17 »
Harun Bey, çok güzel projelere değiniyorsunuz. Vagonlardan sonra Türk lokomotifinin olması gerçekten ihtiyaç olmuştu. Bana göre E43000'lik ülkemizde ve diğer ülkelerde pek tutulmaz gibime geliyor.(Kullanıldığı bölgeler:İstanbul,Ankara,Eskişehir...) Ülkemizde sadece belirli bölgelerde çalıştı. Ama DE24000, DE22000 ve DE33000 tipi lokolar ülkemizin her bölgesinde bulundular. Efsanevi DE24000 şimdilik üretilmesede ondan önce DE22000 veya DE33000 üretilebilir. Bu lokomotifler ülkemiz haricinde Slovenya, Hırvatistan, Kore, Fas, İran, İsrail, Cezayir, Mısır, Brezilya, Arjantin... daha birçok ülkelerde kullanılmıştır. Ayrıca hem ülkemizde hem de dünyada bu ürünlere talep olabilir. Mesela Hırvatlar bizim vagon projelerimizi takip ediyorlar ve dizel lokomotif projesini bile tahmin ediyorlar.
"DE22000 veya DE33000 tipi üretilsede bizde alıp kendi ülkemizdekine benzetsek şeklinden..."
http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/acme-tcdd-modeli.5152/page-2
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #9 : Ağustos 10, 2013, 14:12:35 »

Tekrar merhaba.

Sevgili forumcular. E43000 adana -malatya arasinin elektrifikasyonu yapildigi icin bu hat uzerinde de calismaya basladi. YHT calismasindan dolayi ankara /istanbul arasinda simdilik yoklar. Yakinda yine calisacaklar. TCDD, ekektrikli konvensiyol hatlarin km sini en kisa zamanda arttiracagindan bir cok hatta gorulecek. Hatta bunu desteklemek icin yeni elektrikli loko ihaleleri aciyor. E68000 bunun orneklerinden.
Acme bunu bize sunmusken kacirmayalim derim..Hepsi sirasiyla olsun bence. Hic gormedigimiz ve ulkemizde hic calismamis loko ve vagonlari almaktansa bu loko ve vagonlari tercih ederim.Sirf bizim icin degil uretici icin de en uygun olani dusunmemiz lazim.

Bundan sonra ki De24000 olur insallah.

Sevgi saygilarimla.

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı diesel

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Ağustos 10, 2013, 20:26:27 »
Bu haber çok sevindirici.Türk vagon ve lokoları  benim de öncelikli tercihim.43000 likler vagonlarla çok uyumlu olacak.Proje için teşekkürler.

Selamlar.
Ali Rıza ÇURA

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : Ağustos 11, 2013, 14:35:34 »
Bir elektrikli sever olarak cok sevindiğimi söylemem gerekiyor. Tabi efsanede yapılırsa süper olur ama düne kadar bunların hepsi hayaldi şimdi ise gerçek oluYor. Tebrik ederim HaruN Abi şimdiden 2 adet istiyorum ;)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #12 : Ağustos 11, 2013, 22:27:11 »
Emeği geçenin ellerine sağlık, şöle 43012 nin mavileri ne güzel olur  ;D

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ağustos 12, 2013, 12:11:01 »
33000 likler öncelikli tercihim olsada 43000 liklerde hoş olacaktır. Tabii birde üretici firmanın işi karlı görmesi gerekmekte bizler 2000 adetlik sayıyı yakalayamayacağımıza göre şimdilik bir yerden başlamak gerekiyor

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ağustos 12, 2013, 17:44:30 »
Kim derdi ki ilk elektrikli lokomotifim E43000 olacak diye :)
Çok güzel bir haber, düşünce ve hayata geçiş süreci için şimdiden tebrikler...

Çevrimdışı abkartal

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ağustos 14, 2013, 01:09:58 »
Şu şartlar altında ilk olarak e43000 i yaptırmak mantıklı olur. E43000 kurgularımızda dolaşırken de24000 için hazırlık yapmak daha zevkli olacaktır.  :)

Çevrimdışı marseille

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Eylül 12, 2013, 21:57:05 »
DE 24000 üretimi yapılacağı zaman mutlaka orjinal revizyonsuz hali ile yapılmalı aksi taktirde makinaya saygısızlık olur...

Çevrimdışı vedat

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Eylül 26, 2013, 23:07:53 »
Harun bey;çalışmalarınızın destekçisiyiz,kolay gelsin hepimize hayırlı olsun...

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Toshiba 43 000 lik ne aşamada acaba  ?

Arkadaşlar bu konuyu sıcak tutmalıyız,,,soğumasın yani :) :) :)

selamlar.....

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
irfan beye katılıyorum ....