Gönderen Konu: FS E-645 Elektrikli loko. & Bz 38040 Yolcu Vagonları  (Okunma sayısı 9830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
FS E-645 Elektrikli loko. & Bz 38040 Yolcu Vagonları
« : Kasım 09, 2011, 01:17:29 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

Geçenlerde; MTK forumunda, İtalyan demiryollarına ait ALN 56 raybüs ile ilgili konudaki paylaşımlarda yer alan yazışmalar
içinde, bu modele ait yayınlanan fotoğraflarda, ALN 56’nın gerçeğinin ve modelinin renklerinin benzer renkte olan
modellerimden oluşan bir tren dizisini sizlere sunmak istedim.

Modeller üzerindeki haki ve açık kahverengi aynı zamanda İtalyan askeri üniforma renkleridir. Bu renkler İtalyan demiryollarında
1930 ve 1960’lı yıllar arasında dizel, elektrikli lokomotifler ile yolcu vagonlarında kullanılmıştır.

İtalyan Devlet Demiryolları simgesi ‘’FS’’ dir.

FS : Ferrovie dello Stato italiane  (İtalyan Devlet Demiryolları)

FS E-645 Elektrikli Lokomotif

E-645’in tanıtım ve video linkleri

http://de.wikipedia.org/wiki/FS_E_645

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:FSE645.jpg

&feature=related

1/87 ölçek ‘’LİMA’’ model FS E-645

FS Corbellini Bz 38040 Yolcu Vagonları

1/87 ölçek ‘’RİVAROSSİ’’ model FS Corbellini Bz 38040

Lima model lokomotif ve Rivarossi model vagonlardan oluşan İtalyan demiryolları (FS) tren dizisi koleksiyonumuzdan  görüntüler.

Yukarıdaki konuda yer alan gerçek lokomotif ve vagonların fotoğrafları;
‘’The Railfaneurope.net Picture Gallery’’ den alınmıştır.

Modellerin fotoğraf çalışmasını, gün ışığında evimizin balkonunda gerçekleştirdim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: FS E-645 Elektrikli loko. & Bz 38040 Yolcu Vagonları
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2011, 20:59:58 »
Sevgili Teoman,

Bilgi paylaşımın için teşekkürler. Gün ışığında çektiğin resimler harika olmuşlar. Ellerine sağlık.

Sevgiler, selamlar
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2011, 21:56:41 »
Konuyu kaçırmışım yav , bu ara mesaj biraz fazla ,bünyemiz alışkın değil mesajları kaçırıyoruz.
Teoman hocam acemilik dönemimde bu vagonlar elime geçmiş ama beğenmediğim için birilerine vermiştim ama bötle takım halinde görünce pişman oldum şimdi.
Bende bu  lokonun aynısı var Ufuk ile onu biraz süsleyeceğiz. , biz de o zaman resim koyarız.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: FS E-645 Elektrikli Loko. & Bz 38040 Yolcu Vagonları
« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2011, 21:37:51 »

Sevgili Ferda ilgine teşekkürler. Elimizdeki tren modellerinin gerçeklerini internetin verilerinden yararlanarak araştırma yapıp,
çeşitli sitelerden görüntülerine ulaşıyoruz. Böylece modellerimiz daha bir anlam kazanıyor.

Senin de belirttiğin gibi hava koşullarının uygun olması durumunda gün ışığında fotoğraflama yapmak çok güzel görüntüler
elde etmemizi sağlıyor.

Sevgili Kemal Bey, bu vagonları değerlendiremediğinize üzüldüm. Ben de aslında Rivarossi üretimi bu model vagonları TCDD’ de
kullanılan benzer vagonlara dönüştürmek için almıştım.

Gövdenin ortasında yer alan kapılarından dolayı,TCDDD çalışanları; kendi aralarında bu tip vagonlara ‘’Karnıyarık Vagon’’ ismini
takmışlar.

TCDD’ de kullanılan Karnıyarık vagonlar ilk kullanılmaya başladığı yıllarda yeşil renklerdeymiş, daha sonra yapılan boyama
çalışmalarında mavi-lacivert renk gövde üzerine beyaz kuşak, ondan sonra lacivert gövde ve pencere alanları ile pencere altı
kuşak narçiçeği renklerini almışlar.

Son dönem TCDD vagonlarının ABD yapısı ‘’Amtrark’’ tren renklerine benzer şekilde vagonlarda gövde, beyaz zemin üzeri kırmızı-
lacivert kuşaklar ile tavan lacivert olacak şekilde uygulamalar yapılmıştır.

Sevgili Ufuk, Rivarossi model karnıyarık vagonlara TCDD renklerini uygulamıştı. Aşağıdaki fotoğraflarda Ufuk’un çalışması yer
almaktadır.

Çevrimdışı NİHAN BODUROĞLU

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2013, 09:23:54 »
Teoman Bey merhaba... yaklaşık iki senden beri model trenler ile uğraşıyorum.. ilk üyelerin kendini tanıtmasını istediğiniz sayfada da belirttiğim gibi babamın 30 sene önce aldığı tren setlerini evimin bodrumunda ,3 m2lik kurgu üzerinde uyguluyorum.. babamın bana 33. yaş günü hediyesi olarak ekte ki lokomotifin aynısından almış.. lakin raylar üzerinde ilk denememde lokomotifi hareket ettiremedim..! haliyle modelin motor kısmını açtım ve raylardan gelen aktarma parçalarında sıkıntı olduğunu , motorun faal olduğunu tespit ettim.. lokomotifin motor kısmı ile ilgili bilgi verebilizseniz çok sevinirim..  kendi kafama göre yapıcağım imalatlar ile sıkıntıyı çözüceğime inanıyorum lakin geri dönülmesi imkansız hataları yapmakta istemiyorum..!

Çevrimdışı NİHAN BODUROĞLU

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 26, 2013, 09:26:17 »
FS  E-645 Elektrikli loko 'nun son hali...!

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: FS E-645 Elektrikli Loko. & Bz 38040 Yolcu Vagonları
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2013, 22:32:35 »

Nihan Bey,merhaba.

Yazınızda motorun faal yani çalışır olduğunu ancak raylardan gelen elektrik akımının aktarma parçalarında sorun olduğunu
belirtiyorsunuz.

Ben de E645 modelini açarak bağlantı kabloları ve raylardan elektrik alan tekerlek ve bunlara bağlı olarak aktarma
parçalarını inceledim.

Sizde aşağıda fotoğraflarda görülen kablo aktarma parçalarını karşılaştırarak buralarda bir kopukluğun olup olmadığını
kontrol edebilirsiniz.

Lima motoru hakkında size Lima katoloğundan motor ile ilgili bir kesiti fotoğrafladım.

Bu tip eski motor yapılarına ‘’G’’ motor denilmektedir. Motorun üzerinde iki adet kömür + ve – kablo bağlantılı metal
parçaları ile bojilerdeki tekerlekler üzerinden motora elektrik akımı sağlanmaktadır.

Nihan Bey, kendi modelinizin kablo bağlantılarını aşağıda görülen bendeki model üzerinden karşılaştırarak kontol edebilirsiniz.

Motorun altındaki bojideki tekerlek düzenine bağlı motorun kablo bağlantısını görünüz.

Diğer bojideki tekerleklere bağlı ince metale leğimli kabloyu kontrol ediniz.

Lima katolğunda yer alan ‘’G’’ Motor hakkında bilgi edinebilirsiniz.