Gönderen Konu: Teoman Bey'in Katkılarıyla Çiğli İstasyonu Sticko-Rama Projesi  (Okunma sayısı 39262 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Teoman bey merhaba,

Sizden esinlenip Çiğli İstasyonu'nu bir Sticko-Rama ürünü haline getirmeyi düşündüğümü söylemiştim.

Yaklaşık 7-8 gündür bunun grafik çalışmaları ile uğraşıyordum. Bir kısmını ancak bitirebildim.

Her ne kadar sizin ve Mehmet Ali beyin sıfırdan yaptığınız kadar değerli olmasa da kolay yapılabilir bir proje.

Sizin vesile olduğunuz bu projeyi daha tam bitmeden sizinle paylaşmak istedim.

Yandaki ek bina henüz grafik haline gelme aşamasında. Onun için 2 yan duvarı şimdilk aynı yaptım.

Sticko-Rama Çiğli İstasyonu 3 sayfa çıkartma kağıdına basılmış grafik ve 2 adet PVC plakadan meydana gelecek.

Bu projenin güzel tarafı el yatkınlığı ve tecrübeye göre çok basit veya çok daha detaylı ve 3 boyutlu olarak da yapılabilmesi.

En basit şeklinin resimlerini aşağıya ekliyorum.

Daha sonra pencere ve kapılara 1-2 kat PVC kullanarak derinlik verme ile ilgili resimleri de koyacağım.

Dediğim gibi ilk önce en basit ve tecrübesizlerin bile yapabileği şekli ile Çiğli İstasyonu.

Bu arada itiraf etmeliyim resimler olduğundan daha güzel çıkmış. Aslında 3 boyutlu olmamasına rağmen grafiklerdeki derinlik ve gölgelendirmeler yüzünden 3 boyutlu gibi görünüyorlar. Aslında sadece grafik çizimler. Özellikle yan duvarlarda derinlik hissi olmadığını görebilirsiniz.

Ama çıkartma sayfalarda tüm kapı ve pencereleri 3 boyutlu hale getirmek için gerekli ilave grafikler de mevcut.

Kapı ve pencereleri 3 boyutlu hale getirmekle ilgili basit bir uygulamayı aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

http://www.proses.com/oscommerce/productpages/sticko-rama/howto/01.html

Ölçme ve ölçeklendirme konusundaki çalışmalarınıza teşekkür ederim.

Selamlar,

Harun

---------------------------------------------------------------------------

Teoman bey merhaba,

3 boyutlu hale getirirken çektiğimiz bazı resimleri aşağıda görebilirsiniz.

Açıkçası ben sizin kadar titiz çalışamıyorum. Size göndereceğim örnekleri nasıl yapacağınızı şimdiden merak ediyorum.

Yaparken "şurası da böyle olsaydı" diyebileceğiniz yerleri düzeltmek için bekleyeceğim.

Evet öncelikle şunu söyleyeyim. 3 boyutlu hale getirmek hiç de kolay değil. Çok temiz çalışma ve sabır gerekiyor.

Aşağıda orta kapının 1 aşamalı ve sol pencerenin 2 aşamalı olarak 3 boyutlu hale getirilmesinden bir örnek görebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------

İlk önce PVC plakaya yapıştırdığımız grafikteki derinlik vereceğimiz kapı ve pencerenin içini boşaltıyoruz ve iç kısmını çıkartıyoruz.

Daha sonra grafikteki kapı ve pencere arka planlarını kesip 1mm PVC plakalara yapıştırıyor ve etrafında arkadan yapıştırma payı bırakarak PVC plakayı kesiyoruz.

Kapı ve pencerelerin yan kısımlarındaki beyazlıkları yakın renklere boyuyoruz. Benim elimde ispirtolu kalem vardı onunla boyadım.

Daha sonra üzerine kapı ve pencere rafiklerini yapıştırdığımız PVC plakaları duvarın arka tarafından yapıştırıyoruz.

Bu resme dikkatli bakarsanız orta kapının ve sol pencerenin diğerlerinden farklı olarak 3 bıyutlu hale geldiğini görebilirsiniz.

Burada bırakabilirsiniz. Ben muhtemelen öyle yapardım. Çünkü fazla oynadıkça bozma ihtimali artıyor.
Ama devam etmek ve ön tarfta da 3 boyutlu yapıyı kuvvetlendirmek istiyorsanız. Aşağıdaki gibi devam edebilirsiniz.

Kalın karton veya 1 mm PVC üzerine yapıştırdığımız pencere grafiğinden gene iç kısmı çıkartıyor ve kenarlarındaki beyazlıkları boyuyoruz.
Bu parçayı bu sefer duvarın ön yüzünden yapıştırıyoruz.

Karton üzerine yapıştırılmış dış tuğla grafiği.

1mm PVC plaka üzerine yapıştırılmış dış tuğla grafiği.

Bu arada övgülerinize teşekkürler ama açıkçası çok da ahım şahım birşey değil. Ama ucuz bir şekildeTürk tipi bir istasyon yapmak isterseniz kullanabilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltacağız. En azından grafikler bir plan gibi kullanılabilir, hatta kesip biçtikten sonra tamamen kendi zevkinize göre de boyayabilirsiniz.

Bu çalışmayı, bir ticari firma ve forum üyelerinin, bir yarışma dolayısı ile birbirlerini desteklemelerinin güzel bir örneği olarak düşünmek beni mutlu etmeye yetiyor. Bu dayanışma sonucunda ortaya birşeyler çıkabileceğini göstermesi de çok hoş.

Böyle bir dayanışmanın değil Türkiye'de, dünyada bile az rastlanır olduğunu düşünüyorum.

Hem Teoman beye em de Mehmet Ali beye verdikleri fikirler için teşekkür ediyorum.

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2007, 22:45:44 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Teoman Bey'in Katkılarıyla Çiğli İstasyonu Sticko-Rama Projesi
« Yanıtla #1 : Haziran 07, 2007, 10:44:12 »
Sevgili Harun bey, yaptığınız çalışma gerçekten harika olmuş.
Tebrikler, elinize sağlık.

İlk defa trenmodelciliğinde Türkiye'de var olan bir istasyonun maketinin ortaya çıkarılıp, seri üretilerek modeltrencilere sunduğunuz bu güzel çalışma çok takdir dilecek bir oluşumdur.

Tekrar tekrar çok teşekkürler.

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2007, 14:37:40 Gönderen: Harun Yamanlar »

Nedim

• Ziyaretçi
Teoman Bey'in Katkılarıyla Çiğli İstasyonu Sticko-Rama Projesi
« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2007, 11:25:43 »
sevgılı harun bey,
ınsallah ılerıde pvc veya plastık kalıplar seklındede bırseyler ortaya cıkar..
hanı faller vs. hazır kıtler gıbı.. ne kadar guzel olur..
ellerınıze saglık.. bu arada gercekten fotograflar harıka cıkmıs..
ozellık ıle kose taslar sankı ayrı bırer parca halınde..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

« Son Düzenleme: Haziran 07, 2007, 14:38:30 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Teoman Bey'in Katkılarıyla Çiğli İstasyonu Sticko-Rama Projesi
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2007, 11:30:31 »
Teoman bey ve Mehmet Ali bey başta siz olmak üzere öncülüğünüzde geliştirilen ve Harun'un harika fikriyle herkezin ulaşabileceği hale getirilen bu şirin bina için hepinize teşekkürler.
Selamlar
Ferda...
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2007, 14:39:00 Gönderen: Harun Yamanlar »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2007, 11:46:26 »
 Nihayet,

Artık Türkiyede kendimize ait bir modelimiz var. Yıllarca yurtdışından gelen maketleri Türkiyedeki modellere uyduracağız diye uğraşmadan gına gelmişti. Bundan sonra Türkiyeye has , hazır kendi öz maketlerimizi alarak, büyük bir keyifle diaromalarımızdaki yerlerine koyacağız.Bu bence Modeltrencilik adına Türkiye' de atılmış ilk büyük adımdır. Bundan sonra dahada gelişecek ve genişleyecek. Burada emeği geçen herkese, ama herkese çok çok teşekkürler. İnşallah iler ki zamanlarda, kendi vagonlarımızı ve lokolarımızı da diaromamızdaki raylar üstünde göreceğimiz zamanlar da gelecektir ( Telif hakkı sorunu ve kalıp maliyeti sorunları çözüldüğünde). Modeltrenciler.com,  1 numara  :)

Serhat,

Not : Çiğli istasyonu yapımında emeği geçen değerli büyüklerimiz iyi ki varsınız.
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2007, 14:39:31 Gönderen: Harun Yamanlar »

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2007, 11:49:22 »
Harun Bey,

Çiğli istasyonu tamamen bitince, bir  tanede ben istiyorum.

Serhat,

« Son Düzenleme: Haziran 07, 2007, 14:39:52 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Haziran 07, 2007, 16:29:36 »
Harun bey Merhaba
Perdelerin asimetrik oluşu iyi düşünülmüş.
Bacaları benmi göremedim?
SYGLR

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #7 : Haziran 07, 2007, 16:53:19 »
Harun Bey emeklerinize sağlık, Teoman Bey size de her zamanki gibi sonsuz teşekkürler. Bu proje benim gibi yeteneksizler için biçilmiş bir kaftan. Sıraya beni de yazabilirsiniz...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Haziran 07, 2007, 16:56:37 »
sticko-rama da eskitme nasıl yapılabilir, nasıl durur, Teoman bey düşüncelerinizi rica edelim.

Okan bey, stico-rama malzemesi üzeine kuru pastelle eskitme yapılabilir. Harun bey sağolsun kiremitler üzerine gerekli eskitme -kirletmeleri yapmış. İsteğe bağlı olarak burada da ilave çalışmalar yapılabilir.

Harun beyin çalışması tamamlandıktan sonra, maket üzerinde inceleme yapılıp, eskitme örneği yapılarak sizlerle bu çalışmayı paylaşamak daha doğru olabilir.

Harun beyin bir kez daha eline sağlık çok güzel bir çalışma gerçekleştirmiş. Köşe, kapı ve pencere taşlarına gölge vererek 3 boyutlu bir görünüm kazandırmış.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 07, 2007, 22:18:45 »
    Harun bey gerçekten güzel bir fikir çok teşekkürler.Bu projeyi bir hafta önce yapsaydınız keşke bizde uğraşmazdık nede güzel olurdu.Mukavva gerçekten işlemsi zor bir materyel ama azmin elinden hiçbirşey kurtulmaz.Sonuçta güzel bir istasyon yapmaya çalıştım ben bu ömrü hayatımdaki ilk çalışmam inşallah başarılı olmuşumdur.Önemli olan birşeyleri yapıp destek olmak en önemlisi bu.Tekrar Sticko-Rama oluşumundan dolayıda terar çok teşekkürler.Emegi geçen tüm arkadaşları kutlarım,sevgi ve saygılarımla.

mali....

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Haziran 07, 2007, 22:24:49 »
sevgılı hobıdas dostum ı.gunder bey,
harun bey bu ıstasyona baca yapmamıs cunku malumunuz cıglı Izmır ılıne baglı   
ılıman bır ıklım yasanan bır bolge..
harun bey baca ılavelerı malıyetlerı arttırmaz degılmı??  ;D ;D ;D
sevgı ve saygılarımla.
nedim kuş

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Haziran 07, 2007, 22:36:37 »
Merak etmeyin bacalar geliyor. Basit gibi görünse de bu tip çalışmalar uygulamada olmasa bile (benim yaptığım gibi çalakalem yaparsanız)bilgisayar ortamında grafiğe dökülürken çok titizlik ve sabır gerektiriyor ve hemen yapılamıyor. Önce grafik hale etirmek sonra denemek ve tekrar düzeltmek gerekiyor. BAzen de bu iş defalarca tekrarlanıyor. Onun için Teoman bey de yaptıktan ve tavsiyeleri alındıktan sonra son haline gelecek.

« Son Düzenleme: Haziran 15, 2007, 22:47:00 Gönderen: Harun Yamanlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2007, 23:16:29 »
Harun bey,merhabalar.

Öncelikle sizin yapmış olduğunuz ve büyük titizlikle ortaya çıkardığınız bu çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Tekrar ellerinize sağlık.

Göndereceğiniz örnekleri inceleyip gerekli çalışmaları yaptıktan sonra sizin de belirttiğiniz gibi görüşlerimi bildireceğim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Haziran 09, 2007, 00:41:52 »
   Harun bey merhaba vermiş olduğum ölçülerde fotoğrafları hazırladı iseniz ve forumada eklerseniz sevinirim,teşekkürler.

mali....

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #14 : Haziran 10, 2007, 02:58:07 »
   Harun bey merhaba vermiş olduğum ölçülerde fotoğrafları hazırladı iseniz ve forumada eklerseniz sevinirim,teşekkürler.

mali....

Bilmem bunlar işinize yarar mı?

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2007, 03:00:42 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #15 : Haziran 10, 2007, 03:04:40 »
Bu da yan binası ile bitmiş hali.

Buradaki resim 3 boyutlu hale getirilmemiş kitten.

Yani aslında göründüğü kadar güzel değil. Gölgeler fotoğrafa derinlik kazandırmış ama haliyle photshop hileleri  :)

Ama dediğim gibi detayla uğraşmak istemeyenler için kolay bir yol ve elinden ince iş gelenler çok daha güzelini yapabilirler.

Teoman bey,Mehmet Ali bey, sizlere birer tane göndereceğim.

Yapım sırasındaki fikirlerinizden faydalanıp en son haline öyle getirmek isterim.

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2007, 03:09:21 Gönderen: Harun Yamanlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Haziran 10, 2007, 13:26:47 »
Harun bey, merhabalar. Çalışmalarınız gayet güzel elinize sağlık.

Mehmet Ali beyin istediği kapı, pencere grafikleriniz de çok güzel,
ancak ben başka bir yöntemle işi çözdüm çok teşekkürler.

Sizin çalışmanız tabiki çok net görünümlü, fakat her zaman maket yapan kişiler bu tür çalışmayı bulamayabilirler. Daha pratik bir yöntemle, fotoğraftan kesip yapıştırma işlemiyle de bu durum çözüme gidebilir diye düşünmüştüm.

Benim çalışmada bunu işledim. Bir başka deyişle de daha özgün olmasına dikkat ettim.

Emeğiniz için çok teşekkürler.

Göndereceğiniz malzemeleri deneyip, yapım ile ilgili görüşlerimi mutlaka ileteceğim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #17 : Haziran 10, 2007, 14:11:09 »
Teoman bey,

Özgünlük konusundaki fikrinize tamamen katılıyorum.

Bu tip bir şey zaten daha önce de belirttim kesinlikle tamamen el yapımı bir modelle mukayese bile edilemez.

Ayrıca bu kadar net olması da bence gerçekliğini azaltıyor.

Sizin gibi usta birine bu tip bir çalışma belki sadece hesap, kitap, ölçeklendirme işinden kurtarması açısından faydalı olabilir.

Daha sonra boyama işleri sizin yaptığınız gibi gene özgün olarak yapılırsa çok daha gerçekçi olur.

Size ve Memet Ali Bey'e Pazartesi günü birer adet set göndereceğim.

Hatta yaparken gene resimleme şansınız olursa, resimleri izniniz olursa uygulama broşürü olarak kitin içine koymak isterim.

Bu arada aklıma bir fikir daha geldi. Belki asetat üzerine yapıştırmak için pencerelerdeki ahşap kısımlar sulu çıkartma olarak da basılabilir. Böylece şu anda siyah görünen cam kısımlar şeffaf kalır ve duvarın arkasından yapıştırıldığında içeriyi de gösterebilir, hatta arkasından, bina içine ışık da konabilir.

Dediğim gibi sizlerin çalışmaları sayesinde böyle bir ürün ortaya çıkıyor. Tekrar teşekkür ederim.

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2007, 14:12:45 Gönderen: Harun Yamanlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Haziran 10, 2007, 14:59:28 »
Hatta yaparken gene resimleme şansınız olursa, resimleri izniniz olursa uygulama broşürü olarak kitin içine koymak isterim.

Bu arada aklıma bir fikir daha geldi. Belki asetat üzerine yapıştırmak için pencerelerdeki ahşap kısımlar sulu çıkartma olarak da basılabilir. Böylece şu anda siyah görünen cam kısımlar şeffaf kalır ve duvarın arkasından yapıştırıldığında içeriyi de gösterebilir, hatta arkasından, bina içine ışık da konabilir.

Selamlar,

Harun

Harun bey çok teşekkürler. Çalışma sırasında fotoğraflama yapacağım. Bu fotoğrafları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu konuyla ilgili iznin sözü bile olmaz.

Sulu çıkarma ve asetat olayı düşünceniz çok güzel, bence bu şekilde bir çalışma daha gerçeğe yakın ve kullanışlı olur.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Haziran 11, 2007, 22:58:29 »
    Harun bey eklediğiniz kapı ve pencere örnekleri gerçekten çok işime yaradı teşekkür ederim.

mali....