Gönderen Konu: TCDD+DB ''VT/VS 98 Rail Bus'' Foto ve Model İncelemesi  (Okunma sayısı 49819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: TCDD+DB ''VT/VS 98 Rail Bus'' Foto ve Model İncelemesi
« Yanıtla #60 : Mayıs 24, 2012, 19:29:03 »
TEOMAN HOCAM...
gene bir el kitapcığı yaptınız valla... paylaşımınıza sağlık.
(aradaki paylaşımınız için gereken telif ücretini lütfen o loko sayısı bine yaklaşan şahsiyete hibe etmeyiniz. çatır çatır alınız :))
bu arada ilk resimlerde dikkatimi çeken bir şey oldu.
iki modeli mukayese ederken,bir modelin kapısının 4 ,diğerinin 3 bölme oldugu dikkatimi çekti.
yanlışmıyım....
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2012, 19:48:37 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #61 : Mayıs 24, 2012, 20:15:36 »
Teoman hocam sana bu sefer pes diyorum  ,  içimden ,  " tamponlar için amma uğraşıcak " demiştim ama olmadık malzemelerden ,üstelik kısa zamanda tamponlar bitivermiş.

Kulak çubuğu ve kürdanı hemen not aldım , copyright ödemicem.   ;)

Yav Haldun abi ne kötüsün , niye hatırlatıyosun telif ücretlerini .  ;D

Reklam olucak ama , bu işleri yapan herkes Harun'un yaptığı yeni kesme aletini alsın bence , şey tabi eğer bulursanız................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #62 : Mayıs 24, 2012, 20:55:18 »
Sevgili Teoman emeğine sağlık. Kemal'in de yazdığı gibi gerçekten tamponlar için harika bir çözüm bulmuşsun. Tabi çözümü gerçekleştirme yolunda ayrı bir harika. Emek,sabır ve beceri dolu.
Yine Kemal'in yazdığı gibi Harun'un yaptığı kesme aleti gerçekten çok işe yarayacak ama bize yurt dışından sıra gelirse. Daha proje aşamasında sıraya girmiştim ama bekliyoruz işte. :)
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #63 : Mayıs 24, 2012, 23:32:30 »

Haldun Bey, merhaba.

İlginize çok teşekkür ederim. 
Bir konuya daha açıklık getirmek isterim.
Bu forumda yapmış olduğum modelcilik ile ilgili yazılı ve görsel açıklamalardan herkes istediği şekilde yararlanabilir.
Bilgi paylaşıldıkça güzeldir ve anlamlıdır.
Bu paylaşımlar asla maddi olarak değerlendirilmemelidir.

Modeller üzerindeki kapı yapılarındaki tespitiniz çok doğrudur. Modellerin gerçeklerinde de aynı durum vardır.

Aşağıda bu konuya görsel olarak açıklık getirmeye çalışcağım.

Kemal Bey, merhaba.

Tampon yapımı ile ilgili görüşlerinize çok teşekkürler. Sizin de belirttiğiniz gibi Harun’un yaptığı kesme aleti bu tip işler için
çok kullanışlı ben de tavsiye ederim.

Sevgili Ferda, merhaba.

Gerçekten bu işlerde en önemli güç sabır. Buna bir de modelcilik tutkusu ve sevgisini eklediğinizde çeşitli çözümler
bulunuyor.

Güzel görüşlerin için çok teşekkürler.

VT98&VS98 modelleri üzerinden TCDD RM 3000’ e dönüşümü çalışmalarımızda Haldun Bey’in saptadığı kapı kanatçıkları
sayısı ile ilgili açıklamalarımız:

Elimizde bulunan 1/87 ölçek 4 adet VT 98 model 2 adet Roco 1 adet Fleischmann (eski kalıp) 1 adet Trix (eski kalıp)

Bu modellerden Roco üretimleri en uygun TCDD RM 3000lere benzeyen modellerdir.

VT 98’ ler motorlu ray otobüsleri olup, 4 kapısı 3 kanatlıdır. VT 98’lerin arkasında çekilen treyler VS 98 motorsuz
vagonlarda ise iki kapı 3 kanatlı diğer iki kapı çapraz konumda sağ ve solda olan bu kapıların kanatları 4 parçadır.

Fleischmann ve Trix eski kalıplarında gövde yapıları ve kapı yapıları Roco modllerden farklıdır. Örneğin pencere yuvaları
derindir. Treyler vagonlarında kapıların 4’ü de 3 kanatlıdır.

DB VT&VS 98 ray otobüsü ve treyler vagondaki kapı görüntüleri ve treyler vagonun her iki yanında yer alan kapılarından
4 kanatlı olanları fotoğraftan görüyoruz.

TCDD RM 3000 treyler vagonu (motorsuz ) 4 kapılı olup iki kapısı 3 kanatlı diğer iki kapısı 4 kanatlıdır.

Fotoğraftaki vagonun kapıları açık olmasına karşı 4 kanatlı olduğu anlaşılmaktadır.

VT &VS 98 modellerin gövde yapıları ve treyler vagonlardaki kapı kanatçıkları sayısını ve yapısını bu fotoğrafta görmekteyiz.

Sevgili Haldun Bey’in kapı yapılarındaki tespitlerinin doğruluğunu böylece görsel olarak açıklamış olduk.

Teşekkürler Haldun Bey.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #64 : Mayıs 25, 2012, 20:22:43 »

VT98/VS 98 model incelemelerimiz içinde yer verdiğimiz, TCDD RM 3000 model çalışmalarımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Alman Demiryolları’ndan, Türkiye’ye yenilenerek gönderilen bu ray otobüsler benim çok ilgimi çekmiş ve çalıştığı dönemlerde
binmiş olmamdan dolayı da bu demiryolu araçlarının modellerline karşı da üzerimde anlamlı bir tutku yaratmıştır.

Trix modeli  üzerinde koşum takımlarının eksikliğini görerek, Roco modellerin yedeklerinden yararlanıp, Trix modeli üzerine
koşum takımlarını ekledim.

İki tampon arasında yer alan bağlantı kancalarını, Roco modelin üzerinden örnek alarak Trix modele ekledim.

Bağlantı kancasın her iki yanında ikişer adet yer alan konduvit hortumlarını da unutmadık  ve onları da yerlerine yapıştırdık.

Modeller üzerinde sıkça gördüğümüz bu konduvit hortumları nedir? Ne işe yarar? Sorularına yanıt aşağıdaki iki görüntüde
bulunmaktadır.

Saygıdeğer modeltrenciler, tren modellerinin içinden hoşumuza gideni alır, kullanır, gerek kutu içinde gerekse vitrinlerde
saklar, sergiler bu durumdan da çok hoşnut oluruz.

Bazı durumlarda modeller üzerinde değişiklikler yaparız. Uygun bulduğumuz bir demiryolu modelini boyar, eskitir, üzerine
eklemeler yaparız.

Ancak bu açıklamalarımız içinde bazen hurda konuma düşmüş modelleri ele alıp onları yenileme çalışmaları yapabiliriz.
İşte bu çalışma benim çok hoşuma giden çalışmalar içindedir. Burada geri kazanım olayı vardır. Yok olmak üzere olan bir
nesneyi, tekrar kullanılabilir duruma getirmek bana göre çok anlamlıdır.

Geri kazanıma çok güzel bir örnek olarak Sevgili Haldun Bey’in bana yolladığı Trix VT/VS 98 modelinin Türkiye Cumhuriyeti
Devlet Demiryolları’nda kullanılmış bir modele dönüştürerek geri kazanım sağlamak, benim için çok anlamlı olmuştur.

Bana bu fırsatı veren Haldun bey’e çok teşekkür ederim.

Trix modelin çok yıpranmış bir halde görünümü Haldun Bey’in ellerinde. Konumuzun 1. sayfasında 11 nolu mesajda yer alan
bu görüntü ile diğer fotoğraf ve açıklamalar bulunmaktadır.

Yenilediğimiz Trix modelin ‘’DB’’ Alman Demiryolları’ndan TCDD RM 3000 modeline dönüştürülmüş görüntüsü.

Trix 1/87 ölçek TCDD RM 3000  ray otobüsü ve treyler vagonu modelinin raylarda seyri.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #65 : Mayıs 25, 2012, 21:27:59 »
teoman hocam.
ellerine emeklerine,akıcı üsluplu ve öğretici sunumuna sağlık.
hep bir elden paylaşımlarımızla, tüm modelci arkadaşlarımıza yardımcı olabiliyorsak ne mutlu....
tekrar sevgi ve saygımla......
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2012, 21:38:48 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #66 : Mayıs 26, 2012, 01:53:54 »
Hakkaten sonu çok tatlı çok keyifli bitti , Haldun abinin jestine teşekkürler , Teoman hocanın ellerine sağlık , en kısa zamanda yeni bir konuda buluşmak üzere mutlu son....................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #67 : Mayıs 26, 2012, 10:48:34 »
  Teoman Bey ellerinize sağlık gerçekten çok güzel bir çalışma ve nefis bir sunum.Tüm paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #68 : Mayıs 26, 2012, 11:15:33 »
teoman bey ellerinize sağlık nefis bir anlatım.bilgilerinizden kesinlikle faydalanacağız

sevgi ve saygımla.

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
  • Yer: BAKIRKOY
  • Vicdan ile Zafer kazanılmaz
« Yanıtla #69 : Mayıs 26, 2012, 16:16:30 »
Arkadaslar merhaba...
Uzun süre sonra sizlerin arasına dönebildiğim için mutluyum.
Çalışmalarınızı bugün inceleme fırsatım oldu.
Özellikle harun beyin Turk buharlı lokomotif çalışmasından çok etkilendim. Kısa bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Tozlu kutularından yeniden çıkarttığım trenlerme Diesel lokomotiflerimizden ekleme yapmak istiyorum. Bu lokomofirler için elinde plan olan bir üstadımız var ise memnun olurum.

Teoman bey;
Çalışmalarınızın sizlerin modifiye ettği modeller ile çalışmalarıma ışık tutacağını saygıyla bildirmek isterim umarım sonuçta başarılı olabilirim.
Sedat COKER / Lima Train