Gönderen Konu: Hornby Digital Hangi Sistemler, Markalar ile Uyumlu?  (Okunma sayısı 4655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Arkadaşlar selam,

Bu bölümde toplu olması bakımından ayrı bir konu açtım ve şimdiye kadar hem kumanda hem de decoderler açısından Hornby digitalin hangi sistemler ile uyumlu olduğunu, denedikçe belirtmek istiyorum.

-Hornby digital kumandayı Roco decoderli bir lokomotifle ses, ışık v.b fonsiyonları ile çalıştırabiliyorsunuz.

-Aynı şekilde Hornby decoderli bir loko da ister Hornby olsun, ister Roco hem Roco kumanda ile hem de Hornby kumanda ile çalıştırabiliyorsunuz.

-Aynı durum Piko için de geçerli. Yani her türlü kımanda, decoder configurasyonu çalışıyor.

« Son Düzenleme: Ocak 09, 2007, 23:26:52 Gönderen: Harun Yamanlar »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Ynt: Hornby Digital Hengi Sistemler, Markalar ile Uyumlu?
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2007, 12:02:36 »
Fleischmann ve diğer analog DC lokomotifler için kendiniz devre kurarak dönüştürülebilmesi gerekir. Sonuçta motor, lamba elemanları aynı, bir de hoparlör takılırsa tamam olması lazım. Sonuçta Lima dahil bütün lokomotiflere uyarlanabiliyor olmalı.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Hornby Digital Hangi Sistemler, Markalar (Digital) ile Uyumlu?
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2007, 23:47:12 »
Fleischmann ve diğer analog DC lokomotifler için kendiniz devre kurarak dönüştürülebilmesi gerekir. Sonuçta motor, lamba elemanları aynı, bir de hoparlör takılırsa tamam olması lazım. Sonuçta Lima dahil bütün lokomotiflere uyarlanabiliyor olmalı.

Kamil Bey,

Evet aynen söylediğiniz gibi bir motoru olan ve raya koyabileceğiniz her türlü lokomotifi ve eğer varsa lambalarını ses sistemini varsa başka fonksiyonlarını kontrol edebilirsiniz.

Ben konuyu açarken aslında hata yapmışım. "Diğer markalar" değil "diğer digital sistemler ile" demeliymişim. Yani digitallerin uyumlulukları için bir konu açmak istedim.

Yoksa analog DC ler için dediğiniz gibi her markayı DCC yapabilirsiniz.

Bununla ilgili şemayı da tekrar koyalım.

İsteyenler soketi kesip kabloları renklerine göre uygun yerlere lehimleyebilirler.
Hatta bununla ilgili şirin bir uygulama olsun diye aşağıda resmi bulunan vagoneti yarın digitale çevirip yayınlayayım.

Hatta kumandadan açılıp kapatılabilir bir de lamba takayım.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Ynt: Hornby Digital Hangi Sistemler, Markalar ile Uyumlu?
« Yanıtla #3 : Ocak 10, 2007, 09:16:53 »
Çeşitli dijital sistemleri karşılaştıran bir site bulmuştum, aşağıdaki başlıkta incelemişmiydiniz?

Eğer yanlış anlamadıysam Hornby açısından çok iyi sonuçlar var:

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=346.0 

NEDİM

• Ziyaretçi
Ynt: Hornby Digital Hangi Sistemler, Markalar ile Uyumlu?
« Yanıtla #4 : Ocak 24, 2007, 19:32:04 »
segvılı ustad kamıl bey,
dıgıtal system uygulaması acıkcası ben hornby marka aldıgımdan dolayı ancak bu konuda yorum yapabılırım.su ana kadar bır 1970 lı yıllardan kalma lıma ve 2 adet de haksan dostumuzdan aldıgım lıfe lıke ve bırde bachman buharlı loko uzerınde uyguladım. sonuclar mukemmel.. sımdı bır mehano buharlı loko var ona monte etmekteyım.. oda mukemmel sonuc verecek dıye dusunmekteyım..
sanırım kı dıgıtal system bır mukemmellık yaratacak dıoramalarda..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..