Gönderen Konu: Soketi Olmayan "N" Ölçek Model Power FP-7 Dizel Lokoya Hornby Dekoder Taklıması  (Okunma sayısı 3659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Bugün N ölçek bir Model Power lokoya Hornby dekoder taktım. Aşağıda resimlerini görebilirsiniz.

Önce 1 adet loko ve 1 adet dekoder alınır. Son kez olmadığı umularak bakılır.

Dekoderin ucundaki soket acımasızca kesilir.

Montaj şemasında hangi renkli kablonun nereye gelmesi gerektiğine bakılır.

Lokomotif açılır ve içindeki kablolar gerektiği yerlerden kesilir.

-Bu lokoda sağda ve solda siyah ve kırmızı olarak ön tekerleklerden arka tekerleklere kadar uzanan 2 kablo var.
Bunlar raydan elektrik alan kablolar. Bu kabloların ortasından 2 adet kablo lambaya, 2 adet kablo da motora gidiyor.
Lambaya giden 2 kabloyu kestiğinizde bu kabloların lambaya giden kısımlarını bırakın (lamba 1 ve lamba2) diğer kısımlarını dipten kesin, kullanılmayacak.

-Aynı kablonun motora giden 2 kablosunu da ortadan kesin. 4 kablo haline gelecek. Bunların hepsi kullanılacak. Motora giden uçlar motor 1 ve motor 2 olarak düşünülebilir. Ana kablo tarafında kalan kısımlar ise daha sonra tekerlek 1 ve tekerlek 2 olarak nitelendirilecek.

Dekoderden gelen kablolar şemaya göre geçici olarak bağlanır.
Gri ve turuncu kablolar motor uçlarına (motor 1 ve motor 2),
Sarı ve mavi kablolar lambaya (lamba 1 ve lamba 2),
Siyah ve kırmızı kablolar tekerleklerden gelen kablolara (tekerlek 1 ve tekerlek 2)

Daha sonra kullanmadığımız dekoderden gelen yeşil, mor ve beyaz kablolar yer işgal etmemeleri için dipten kesilir veya havya ile bağlantı yerlerinden çıkartılır.

Test ettikten sonra herşey tamamsa geçici olarak yapılan bağlantılar lehimlenir ve ek yerleri bantla izole edilir.

Dekoder izole edilir (ben bez bant kullanıyorum) ve yerine yerleştirilir.

Loko toplanır ve digital olarak kullanılmak üzere servis edilir.
İstenirse üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağında kızdırılmış kırmızı biber ilave edilemez.

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Mart 22, 2008, 00:47:09 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
harun abi eline sağlık inan gözlerim doldu sevinçden.
en kısa sürede başlıyorum dcc ye geçirmeye lokoları. tabi en kısa süre yaklaşık bir buçuk ay sonrası  ???
uygulama için zaman ayırıp bizleri aydınlattıgınız için çok teşekürler.

enver

cenk

• Ziyaretçi
yeşil mor ve beyaz kesilmiş olan bu kabloların hangi fonksiyon için kullanabiliriz acilen öğrenmek istiyorum çalışmam var bu konuda  ha  ??? şöylede olabilir acep gavur bunları extradan hedaye olarakmı koydu şaka bir yana bunlar hangi fonksiyonlar içindir