Gönderen Konu: Analog piko elektrikli modelin dijitale cevrilmesi  (Okunma sayısı 6299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Analog piko elektrikli modelin dijitale cevrilmesi
« : Kasım 21, 2007, 23:53:41 »
Merhaba model severler, uzun süredin yapmak istediğim çalışma için start vermiş durumdayim. Sizlerle paylaşmak istedim. Bu konuda Nedim abinin yaptığı çalışmlar bana ilham vermiştir. Gg dan 60 ytl aldığım piko marka elektrikli tern iyi çalışmayınca önce motor bakımını yapmaya karar verdim motorları temizledikten yağladıktan ve kömürleri düzelttikten sonra sıra lokoyu dijitale çevirme aşamasına geldim. İlk olarak lokonun içine sığabilecek bir pcb (devre) planlamaya karar verdim. Bu işi bende ilk olarak kalemle çizme yöntemini kullanmaya karar vermiştim ama elektronikçi bir arkadaşım çok basit ve internetten ücretsiz download edilebilen (www.expresspcb.com) programla daha kolay yapabileceğimi söyledi. Bende yükledim ve çok kolay bir şekilde istediğim devreyi çizdim. Burda dikkat edilecek nokta programda katmanlar var ister üstten ister alt katman üzerine cizim yapabiliyorsunuz. Alt katmana çizim yaptım. Komponentleri üstten lehim yapacağım için. Daha sonra lazer printerdan çıktı aldım. Aldığım çıktıya karaköyden satın aldığım mavi özel devre kağıdını devreye uygun ebadtta keserek yapiştirdim. Daha sonra tekrar print ederek mavi kağıdın üzerine devrenin çizilmesi tamamlanmış oldu. Mavi kağıdı daha sonra kestiğim bakır levha üzerine sıkıca yapıştırdım. Ben elimde olan model ütüsünü kullandım ama normal ütüde kullanılabiliyor. Ben 200 derecede çok sıkı bir şekilde ütüledim ve mavi kagıt devreye sıkıca yapiştı. Sogumayı bekledikten sonra kagıdı çıkardım ve yaptığım çizim bakır devre üzerine çıkmış oldu. Sıra kimyasal işleme geldi. Demir üç asit içinde bu da karaköyden kolayca temin edilebiyor 40 dakkika beklettikten sonra su altında iyice devreyi yıkadım ve boyaları çıkardım. Sıra delme ve ledleri takma işlemlerine geldi. Bu aşamaları yaptıkça sizlerle paylaşıcam. İşte resimler:
Bakımları yapılmış motorlar çok iyi çalışıyorlar

exprespcb programında hazırlanmış devre

laser printerdan mavi özel kağıt üzerine alınmış çıktı parlak tarafı dosya kağıdında kalacak mat olan kısım ise yazıcı tarafında kalıcak

kesilmiş bakır devre parçası (1mm lik) ve yazıcıdan alınan çıktının sıkıca yapıştırılmış hali

ütüleme safhası hanım görmesin ütüyü hiç sevmem ama iş hobi olunca :) araya kağıt mendil koymak gerekiyor mavi kağıt yanmasın diye

ütülemenin bitmiş hali

kağıt çıkarıldıktan sonra eksik çıkmış noktalar kalemle rötüşlandı

demir üç asitle bakırlar eritildikten ve kalem izleri su altında yıkandıktan ve temizlendikten sonraki son durum

z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Analog piko elektrikli modelin dijitale cevrilmesi
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2007, 00:10:57 »
Koray bey, tebrikler.

Forumumuzda bu tür teknik bilgi konusundaki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2007, 00:11:05 »
sevgili koray,
vallahi bravo sana...
sen resmen asit indirme olayını,uygulamış ve başarmışssın..
harun ve obiwan(okan) kardeşimin senin bu yöntemini kalıcı olsmı açısından web sayfasına almasını dilerim.
daha fazla ve güzel şeyler paylaşmak dileği ile
haldun bağbakan

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2007, 10:31:19 »
MERHABA KORAY BEY ZANNEDERSEM PİKO LOKOYU BENDEN ALMIŞTINIZ UÐRAŞILARINIZ COK GÜZEL TRENCİLER OLARAK BİZ CUMARTESİ GÜNLERİ PROSESTE TOPLANIYORUZ YOLUNUZ DÜŞERSE BEKLERİZ SEVGİLER.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2007, 11:56:39 »
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Evet Barbaros bey sizden almıştım. Bakımlarını yapınca oldukça iyi durumda şu anda. Birde led sistemli ışıklandırma yapmaktayım. Sonuçları burdan bildirmeye devam edeceğim. Malesef cumartesi günleri benim en yoğun olduğum gün bir fırsat yakalarsam gelmeyi bende çok istiyorum. Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2007, 12:32:54 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2007, 02:11:58 »
Tekrar merhaba model sever dostlar montajlama işlemleri için gerekli delikler açıldı. Soket yerleştirildi. Elektronikçi arkadaşım bir sonraki devrede bağlantı noktalarını yapabildiğim kadar büyük yapmamı söyledi. Çünkü eğer komponetleri bağlarken hata yaparsam yada çıkartmam gerekirse bakır yolların hasar alabileceğini söyledi. Mümkün olduğu kadar devre üzerinde ileriye dönük çıkabilecek sorunlari düşünerek ve yine Nedim Abi'nin çalışmlarını örnek alarak yapmaya çalıştım. Çok uzun zamandır lehim yapmadığım için biraz büyük oldu lehimler.Ama çok iyi çalıştı.İşte son resimler:
Devrenin delikler açılmış ve soket lehimlenmiş hali:(delikler 1mm lik prosesin hoby matkabıyla yapildi :)) Sokette yine karaköyden kolayca bulunabiliyor.

Komponentlerin lehimlenmiş hali burda kullanılacak olan ledler parlak 3mm lik ve 20 amper güçünde o yüzden 1k (1000 ohm) lık direnç elemanları kullanıldı (arkada proses hoby matkap)

Deneme için hazırlıklar tamam

2  kırmızı 2 beyaz gayet iyi direkt bakınca insanın gözü kamaştırıyo :)

Son olarak ledlerin erkek kısımları kesildi ve kontrolleri yapıldı daha sonra bunlara ledler lehimlenicek ve izolasyon yapılacak . Şimdilik bu kadar. Saygılarımla.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2007, 21:57:52 »
Merhaba model trenciler . Çalışmalarım kaldığı yerden devam ediyor. Nedim Abi'yle yaptığımız muhabetten sonra devreyi tekrar yapmaya ve pantograflarıda fonksiyona sokmaya karar verdim. Bu yüzden yeni bir devre tasarladım ve aynı yöntemle devereyi tamamladım. İşte yeni devre

devre ve ledlerin yerine yerleşmiş hali

dekoder ve gerekli baglantılar yapıldıktan sonra

Ve deneme aşaması herşey yolunda yeni ışıklar süper :)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2007, 22:29:11 »
Koray bey,
Ellerinize sağlık.Çalışmalarınızın sonuçlarını hiç olmazsa Tepede yapılacak aktivitede bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.Kolay gelsin.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 02, 2007, 22:37:51 »
sevgili koray cenan,
işte bu dostum işte bu.. ellerine emeğine sağlık..
şimdi pantolarda devrede..
bu konuda sen beni geçtin.. eee bu durumda yapamıyacağımız
bir şey kalmıyor gibi senin ile ortak bir lokodepo açsakmı ne..??
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 02, 2007, 22:48:14 »
Teşekkür ederim Ferda bey, Nedim Abi. Tepedeki aktiviteye gelicem lokoyuda getiririm. Nedemek Nedim Abi ufkumu açtın nediyim sana ben teşekkür ederim. Valla açalım bi lokodepo :) Bu arada ledleri bu hafta alıcam ikimize. Bide bak ne buldum şimdi resmini çekiyim. Küçücük kırmızı ledler 4 tane aldım. Telefoncular kullanıyormuş bu ledleri. Sağdan sola 5mm, 3mm, 1.5 mm :) Bu arada proteus diye bir program var muhteşem her türlü komponent var. Süper profesyonel bir PCB programı. 2. loko devresini bu programda çizicem. Saygılar