Gönderen Konu: DCC kumandalar ve dekoderler hakkında bilgi  (Okunma sayısı 5426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
DCC kumandalar ve dekoderler hakkında bilgi
« : Şubat 14, 2007, 02:00:10 »
Hornby nin dijital kontrol center ini aldık diyelim.Hornby hem Roco hem de Piko ile uyumlu,ama diğer markalarla uyumlumu bu daha test edilmedi.Peki ben Fleischmann-Atlas-Trix markalarından birinden veya hepsinden birer adet DCC loko alsam ,bu dijital lokolar Hornby nin dijital kontrol centerinde çalışacakmı?İkinci olarakta Hem Hornby nin hemde diğer markaların dijital setlerinden aldığım zaman elimde birden fazla kontrol center olacak.Bu kontrol center ların hepsini kullanma şansım olacakmı?Yani diyelimki 4 hatlı kurgumun her bir hattında başka marka trenler dolaşıyor.Bütün trenler çalışır vaziyette iken bu kontrol centerları ayrı ayrı kullanabilirmiyim?Selamlar

Bülent

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: DCC kumandalar ve dekoderler hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2007, 08:40:41 »
Bülent bey saygılar. öncelikle konuya en vakıf olan isim Harun beydir kanısındayım. Hornby DCC konusunda size yardımcı olacaktır. bende kendi görüşlerimi bildirmek isterim. 4 hatlı bir kurguda değişik markalardaki lokoları Hornby DCC kontrol kumandası ile yürütebilirsiniz. Hornby ile uyumlu olan markalara DCC decoder monte edilmesi yeterli gibi Marklin hariç yanılmıyosam. saygılar.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Şubat 14, 2007, 21:45:32 »
Hornby nin dijital kontrol center ini aldık diyelim.Hornby hem Roco hem de Piko ile uyumlu,ama diğer markalarla uyumlumu bu daha test edilmedi.Peki ben Fleischmann-Atlas-Trix markalarından birinden veya hepsinden birer adet DCC loko alsam ,bu dijital lokolar Hornby nin dijital kontrol centerinde çalışacakmı?İkinci olarakta Hem Hornby nin hemde diğer markaların dijital setlerinden aldığım zaman elimde birden fazla kontrol center olacak.Bu kontrol center ların hepsini kullanma şansım olacakmı?Yani diyelimki 4 hatlı kurgumun her bir hattında başka marka trenler dolaşıyor.Bütün trenler çalışır vaziyette iken bu kontrol centerları ayrı ayrı kullanabilirmiyim?Selamlar

Bülent

Bülent bey merhaba,

Bir kaç başlık altında toplayayım.

1. Diyelim ki sadece Hornby control center ınız var. Ya da kumanda diyelim.

Roco, Fleischmann, Liliput, Piko gibi markalar şu anda test edilmiş durumda.

Ümit bey'e dün gönderdiğimiz Hornby dekoderli Liliput'ları Flesichmann digital ile denemiş ve gayet güzel çalıştığını görmüş.

Biz de zaten daha önce biliyor olmamıza rağmen Roco kumandada Hornby decoderli herhangi bir lokoyu ve tersine herhangi bir Roco, Fleischmann, Piko digital lokoyu Hornby kumanda ile çalıştırmış ve hiç sorun yaşamamıştık. Zaten olması gereken de bu.

Sonuç olarak hem bizim yaptığımız testlerde hem de kullanıcıların yaptığı testlerde marka farkı olmaksızın bu sayılan lokoi decoder ve kumandaların birbirleriyle uyumlu olduklarını gördük.

Tek fark Hornby'nin hem decoder hem de kumanda açısından çok daha uygun fiyatlı olması. Zaten bundan sonra yurtdışından da bir Hornby, Lima, Rivarossi, Jouef, Electrotren digital set alacak olsanız içinden Hornby kumanda ve decoderler çıkacak.

2. Ancak birden fazla digital kumanda üniteniz varsa (Control Center) bunların birbirleriyle elektrik bağlantısı olacak şekilde kullanılması hem mantıksız hem de sakıncalı. Tabii ki gereksiz de. Yani sadece bir kumanda ile örneğin Hornby (select) kumanda ile 60 lokomotif kumanda edebilir aynı anda 0 adedini çalıştırabilirsiniz.

Kısaca mantık şu. Siz mesela "4 hatlı bir kurgum var" demişsiniz. Digitale geçtiğinizde "hat" diye bir şey analogda kullanıldığı anlamda ortadan kalkıyor. Rayların tümüne tek bir yerden elektrik veriyorsunuz. Her digital loko o elektriği gerektiği kadar alıyor ve kullanıyor. Gene aynı şekilde tek bir noktadan verdiğiniz bu bağlantı sayesinde her lokoya ışıkları yak, ileri git, geri git, ses varsa sesi çalıştır, düdük çal, v.b komutları verebiliyorsunuz. Gene aynı kumanda ile makas motorlarını veya başka değişik aksesuarları da çalıştırabiliyorsunuz.

En basit şekilde anlatmaya çalıştım bilmem anlatabildim mi?
Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2007, 00:52:21 »
Harun bey cevabınız tam benim istediğim gibi oldukça aydınlatıcı oldu,çok teşekkür ederim.Benim birden fazla dijital kumandayı aynı anda kullanabilirmiyiz sorusundaki amacım ayrı ayrı 4 adet markadan dijital set aldığımızda elimizde 4 adet control center olacak,fazla olan control centerleri ne yapacağız düşüncesi ile sormuştum.Benim yapacacağım kurgunun masa ölçüleri yaklaşık olarak 380 x 420  ölçülerinde ve ters U şeklinde olacak.Bu kurguda analog sistem gibi düşünürsek 5 ayrı hat,yaklaşık 18 adet makas ve kuazman ve bu hatlarda aynı anda dolaşacak ve kontrol edebileceğim en az 10 adet lokomotif ve vagonları düşünmekteyim.Böyle büyük bir kurgu için Hornby nin control center i yeterli voltajı sağlayabilecekmi yoksa ek transformatör veya Booster mı gerekecek.
           Antalya da işlerimi halledip en kısa zamanda İstanbula geleceğim ve elimdeki lokoları DCC ye çevireceğim.Dijital dekoderleri lokolara siz orada takıyormusunuz yoksa başka bir yerdemi taktırıyorsunuz.?En kısa zamanda görüşmek üzere

NOT: Forumdaki Prosese yeni neler gelecek başlığı altında size birkaç soru sormuştum cevabı henüz gelmedi,onun için yeniden sorayım;Beli aydınlatma aparatları ile Electrotren kataner hatlarının fiyatlarını sormuştum.Henüz belli olmadımı birde ne zaman geliyor

Bülent

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2007, 02:12:59 »
Bülent Bey merhaba,

Gene birkaç başlık altında cevaplamaya çalışayım.

1. Hornby'nin standart digital kumanda ile gelen adaptörü ile kitabunda 3 lokoyu çalıştırabileceğinizi söylüyor. Biz 4 çalıştırdık hiç bir problem olmadı. Aslında biraz toleranslı yazıyorlar. Yani yüksek akım çeken eski tip lokolar yüzünden problem olmasın diye. Ancak yeni nesil lokolardaki motorlar daha yüksek verimli ve daha az akım çekiyorlar. Bu tip lokolar olduğunda 5 lokoya kadar çalıştırmak mümkün. Kumanda ile gelen standart besleme 1 amperlik.

Ancak en iyisi 8-10 loko kullanacaksanız daha yüksek güçlü bir adaptör kullanmak. Kumanda aynı kumanda sadece kumandaya ve lokolara elektrik sağlayan adaptör değişiyor. Bu Hornby'de opsiyonel olarak satılıyor. Bu adaptör 4 amper yani standart adaptörün 4 misli daha fazla akım sağlayabiliyor. Bu besleme ile 10 lokoyu rahat rahat çalıştırabilirsiniz.

Şimdi işi ucuza halletme yolu. Adaptörler ayrı alındığı zaman bütün markalarda sanki önemli bir teknik malzemeymiş gibi pahallıdır. Halbuki analog sistemlerde bunlar voltaj ayarlı bir beslemedir sonuçta. Yani kendiniz de yapabilir ya da bir elektrikçiden çok daha ucuza temin edebilirsiniz. Hornby beslemeleri de farklı değil. Üstelik digital kumandalarda kullandığınız adaptörler sadece 15 volt 1 amper veya 15 volt 4 amper gücü olan basit transformatörler olarak düşünülebilir.

Yani bir elektrikçiden alacağınız 15 volt 4 amper, ki bu da 60W demektir, bir AC adaptör (DC değil, o işi kumanda kendi içinde hallediyor) size çok daha ucuza gelecektir. Kumandaya giriş soketi/fişi/jakı ise zaten birkaç tip bulunan standart modellerden biridir. Gerekirse fişi bu modellerden biri ile değiştirebilirsiniz.

2. Beli aydınlatmalar gelecek. Şu anda getirmiş olduğumuz çok sınırlı sayıdaki modelleri diaroma üzerinde kullanıyoruz. Diaroma resimlerini yenilediğimizde onları da ışıkları yanarken göreceksiniz.

3. Katenerler de ilk Lima, Rivarossi, Electrotren siparişimizde onlarla beraber gelecek. Fiyatı da 10 luk paket için 25 YTL civarında olacak.

Selamlar,

HArun

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2007, 02:41:28 »
Harun bey bilgiler için teşekkür ederim.Benim elimde 3 adet 14 Voltluk,2 adette 31 voltluk 5 adet Fleischmann trafo var.Bu trafoları ek güç olarak kullanma şansımız varmı?Selamlar

Bülent