Gönderen Konu: İsviçre'den  (Okunma sayısı 13106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
İsviçre'den
« : Mart 22, 2013, 13:28:27 »
Herkese merhabalar,
Geçen hafta İsviçre'deydim. Bu kısa süreçte çektiğim bir iki fotoğrafı sizlerle paylaşmak istedim.
En çok hoşuma giden de, biz snowboard yaparken pistte yanımızdan geçen ve Alpler'de 3500mt yüksekliğe tırmanabilen çarklı trenler oldu...
Raylarının fotoğrafını da koymak istedim. Bir de meşhur oyuncakçısı Franz Carl Weber'de bir modelleme var...
Herşey rayında...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: İsviçre'den
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2013, 15:12:08 »
Hayri kardeş , resimler harika , teşekkürler , bir İsviçre turunda böyle dişli trenlere binmeyi düşünüyoruz , buranın ismini de yazar mısın lütfen.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2013, 22:47:41 »
Harika resimler. Paylaşım için teşekkürler.
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2013, 12:24:45 »
Merhabalar... Çok teşekkür ederim...
Bölgenin adı Grindelwald ve Männlichen diye geçiyor. Kasaba (Grindelwald) Bern'e 1 saatlik mesafede (tren veya araba).
Tren ulaşımı kusursuz. Sizi direk dağın tepesine çıkarıyor. Manzara mükemmel...
2bin küsür metrede bir istasyonda iniyorsunuz. Burada pistler ve restoranlar başlıyor. Kayak yapmak istemeyene uçsuz bucaksız kızak pistleri de var :)
Ayrıca buradan, İsviçre'nin övünç kaynağı olan "Top of Europe" dedikleri "Jungfrau" adını taşıyan 3500 metrede kurulmuş olan istasyona devam edebiliyorsunuz... Burada bir restoran var ve restoranın bir tarafı Alpler'deki buzullara bakıyor. Benim bu seferlik çıkma şansım olmadı bu noktaya ama muhteşem olduğuna eminim.
İsviçre'deki tek sıkıntı biraz pahalı olması...

Bu arada, cumartesi günü kulüp üyelerinin bir kısmıyla İstanbul'da tanışma fırsatı buldum. Benim için çok mutlu edici bir durum... Aldığım seti henüz kuramadım ama umarım en kısa sürede bu işi hallederim. Bu kurulumu yaparken eşime karşı kendimi nasıl savunacağımla ilgili Kemal Abi'nin verdiği ipuçları aklımda :)
Herşey rayında...

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 13, 2013, 14:22:16 »
Merhabalar,

Geçen Mart ayında İsviçre'de çektiğim videodan tren görüntülerini montajladım. Biraz geç oldu aslında :)
Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Çok kısa bir video. Fon müziği de bir İsviçre halk müziği...

Herşey rayında...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 13, 2013, 15:36:41 »
Teşekkürler çok güzel bir video...

İster istemez insanı düşündürüyor, kar suyun buz/kristal hali. Dünyanın her yerine yağıyor, yağdığı her yerde birikiyor, çeşitli olumsuzluklar yaratabiliyor.

Hadi biliyoruz İsviçre çok zengin, ama ben bilmiyorum, belki meteoroloji okumuş olan bir arkadaşımız var ise açıklayabilir, oradaki yerler bizden daha mı az yükseklikte, oradaki kar bizden daha mı az yoğunlukta, orada m2ye daha mı az düşüyor ?

Devlet demeyeceğim, ayırmayacağım, o da bizim insanımız ve onun üretimi...

Ama adamlar 2500mtde o kadar yığılmış ve yağan karın içinde bu trenleri pek de elzem hayat ihtiyaçları için olmasa da rahatça çalıştırabilirlerken benim ülkemin doğusunda neden insanlarımın bırak treni, yakındaki bir yere ulaşabilecek bir yolu bile olmaz kış vaktinde ? bu sorunun yanıtı nerededir acaba, suni gündemlerden sıyrılıp, yapmacık konulardan ayrılıp, bunları kim düşünür acaba...

Neyse Küresel Isınma bunu da çözer, biz birşey yapmadan hazıra konarız mı diye düşünülüyor acaba, e o zaman ülkemin orta kısımlarının da kum fırtınalarından vay haline olmayacak mı ?

Ne video yapmışsınız Hayri bey, bravo... Onlar adına sevindirici, bizim adımıza izlemesi sadece keyifli kalıyor, yazık

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 14, 2013, 11:39:59 »
Okan Bey çok teşekkürler...
Ne yazık ki çok büyük farklar var; insan üzülüyor. Bence bütün bunlar, bu medeni gelişim, insana bireysel olarak değer vermekle başlıyor. İster yönetici, ister vatandaş olsun. Bizde bu yok! 70-75 yıl önce kaybetmişiz...
En iyisi bu trenler konusunda da modellemelerimize devam etmek :) En azından hayal ettiğimiz gibi bir dünya kurmak olası.
Bu arada, dişli trenlerin model ve rayları var mıdır acaba?
Herşey rayında...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2013, 17:28:32 »
Var Hayri bey, Cog Rail olarak geçiyor.

Halen üretiliyor mu bilemiyorum ama Fleischmann'ın ray ortasına monte edilen dişli rayları vardı. Bazı lokomotif modellerinin de ortasında bu dişli raya oturan dönen-motora bağlı dişliler var. Yanlış hatırlamıyorsam forumda Ferda bir konuda paylaşmıştı.

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2013, 23:12:38 »
Okan Bey link için çok teşekkürler.
Ben de konuyu biraz araştırayım...
Herşey rayında...

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 18, 2013, 13:12:49 »
Fleischmann da halen set olarak üretimi var.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 19, 2013, 16:08:42 »
Hayri bildiğim kadarı ile Fleischmann'ın (Fleischmann 6412) H0 için raylara kendin monte etmen için flexible dişli şeridi (20 cm) var. Ben Bemo'nun H0m bir metrelik flexible dişli ray setini aldım. İçinde demonte rayı ve dişli şeridi var. Yine bildiğim kadarı ile gerçek hayatta da dişli ray sistemi daha çok dar ölçekli hatlarda kullanıldığından dişli lokolar da daha çok H0m modellerde üretilmişler.  Ancak her iki ölçekte de dişli makasa hiç rastlamadım. Ferro-Train'in H0n 3 Z (10,4 mm) gibi tuhaf ölçeği haricinde: http://www.schmalspur-europa.at/Aktion%20Neuheiten2012.08Zahn.pdf

Bemo 4245 017 (Dişli ray gurubu) - 4245 027 ( dişli ray bölümüne giriş çıkış parçası)

Fleischmann 6412

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2013, 16:47:17 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 22, 2013, 18:09:25 »
Ferda Abi, bilgiler için çok teşekkür ederim...
Buna öncelikle bi dağ, tepe yapmak lazım tabi :)
Herşey rayında...