Gönderen Konu: 2 Ray DC, DCC için uygun ray seçeneği?  (Okunma sayısı 2660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lutfi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
2 Ray DC, DCC için uygun ray seçeneği?
« : Mayıs 19, 2009, 10:45:02 »
Merhabalar,

Üye olduğum ilk dönemden bu yana, forumdan çok şey öğrendim.

Biraz da gitti gidiyordan ;) eğitim aldım.

2 Ray DC dijital sistem üzerine hazırlık yapıyorum.

Çoğunluğu Roco ve Fleischmann marka loko ve vagonlardan oluşan dijital loko setleri düzenlemekteyim.

Benim sorum bu marka ve sistem için en uygun raylar hangi marka ve modeldir.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

Not: Ankaralı model trenciler yakında toplanacak mı acaba?

Akşama babacığıııııııım, Unutma Roco Getir! Trix de olur.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: 2 Ray DC, DCC için uygun ray seçeneği?
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2009, 11:09:53 »
Syn Lütfi Bey,
Djital sisteme geçmekle bence iyi bir karar vermişsiniz,yalnız Fleischmann lokomotiflerden pek almamanızı tavsiye ederim.Dijitale çevirirken motorda izolasyon problemleri oluyor,benim iki adet başımda bela Fleischmann loko var,eğer fabrikadan dijitalse tamam ,ama dijitale hazır yani dcc ready diye satılanların çoğu analog ve sorunlu,genelde diğer Roco,Liliput,Bachmann vs lokolarda problem olmuyor.
ray olarakta ben Bachmann yükseltili raylar kullanıyorum,çokta memnunum,daha önce ilk yaptığım diaromada Hornby raylar kullandım,Hornby raylarda iyi bir markadır.Ray alırken dikkat edeceğiniz önemli ayrıntı ray kesit yüksekliğidir,genelde kod 100 ,kod 83,kod 70 raylar vardır,en çok kullanılan kod 100 raylardır,genelde piyasada çok bulunur.Türkiye'de de genel olarak her yerde kod 100 raylar kullanılmaktadır.

selamlar,saygılar.

İrfan Toprak.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: 2 Ray DC, DCC için uygun ray seçeneği?
« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2009, 10:24:07 »
Lutfi bey,

Flesichmann lokomotiflerin Dijital dönüşümü konusunda İrfan beyle benzeri görüşleri paylaşıyoruz. NEM soketi olmayan eski lokomotiflerde şasi ve motor izolasyonu uğraştırıcı olmakta. Gittigidiyordan alışveriş yaparken model numarasını mutlaka satıcıdan isteyin ve googledan araştırma yaparak değerlendirin. Fleischmann lokolarda genellikle NEM 651 6 bacaklı soket kullanılıyor, bu tip dekoder, Fleischmann ve ESU'da var, veya 8 bacaklı dekoderden kablo uğraşı ile kullanmanız gerekecek.

Ray konusunda, Fleischmann Profi Gleis, hazır balastlı tabanı ve sağlamlığı ile iyi bir seçenek. Ancak ucuz değiller ve Türkiye'de kolay bulunmuyorlar. Türkiye'de bulunur, fiyat açısından da uygun bir seçenek olarak Hornby düşünebilirsiniz, balastlamayı kendiniz yapma seçeneğiniz de olacaktır.

Başarılar.