Gönderen Konu: 3 yollu makas ünitesi  (Okunma sayısı 3260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
3 yollu makas ünitesi
« : Şubat 29, 2008, 11:15:42 »
Merhaba model trenci dostlar, bana 3 yollu bir makas gerekiyor. Araştırmalarım sonucu piko marka bulabildim. Benim sorum şu bu 3 yollu makası dijital sistemimde çalıştırırken sorun yaşarmıyım kısa devre olurmu? Bu makasada ince tellerden takıp sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirmiyim? Son olarak piko rayı hornbye bağlayabilirmiyim. Code farkı varmı? teşekkürler.
istediğim makas
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: 3 yollu makas ünitesi
« Yanıtla #1 : Şubat 29, 2008, 12:10:20 »
Merhaba Koray...

3 yollu makas (bileşik makas) hakkında fazla yorum yapmayacağım çünkü işime yarayacak birşey olmadığından ilgilenip incelemedim.Ancak code farkı soruna cevap vereyim.Hayır yok.Aslında bende daha önce var olduğunu sanıyordum.Çünkü Almanya lar birleştikten sonra bildiğim kadarıyla Piko Roco ile işbirliğine gitti ve kalitesini ilerletmesinde büyük ölçüde Roco pay sahibi.Daha önce bana da (özellikle şu an askerde olan Ksk156 arkadaşımız Onur) Piko nun code83 olduğu söyleniyordu.Roco her ne kadar code83 üreticisi olarak bilinse de code100 üretimleride mevcut.Ben doğal olarak Piko nun code83 olduğunu sanıyordum ve hatta yılbaşından önceki hobby time ın %20 indiriminden yararlanmak istedim elimde 4 tane  bekleyen RocoLine (code83) makaslar ile yapacağım modülün en azından kenardaki barınma yollarında kullanmak üzere idareten 4 tane Piko flexi aldım.Ancak eve gelip denediğimde büyük bir hayal kırıklığı yaşadım çünkü Piko larda code100 müş.Nitekim şu an inşaasına devam ettiğim depo modülünde gördüğün 3 makas Hornby.Diğer raylar ise Piko flexi ve aralarında bir uyum problemi yok.

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 29, 2008, 13:40:41 »
Cevaplar için teşekkür ederim. O zaman code farkı problemi kalmadı şimdi sorun dijitalde sorun çıkartırmı çıkartmazmı? Kullanan arkadaşlar varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2008, 12:52:25 »
Koray Bey

Bu 3'lü makas ve diğer tür makaslar (Krosman, çapraz geçiş) dijital sistemde sorun çıkarmıyorlar. Ama eğer üçlü makaslar loop yapmayı düşünüyorsanız, bu durumda dönen hattın kısa bir bölümünü izole etmelisiniz. Bunun dışında problemsiz olarak kullanabilirsiniz...
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları