Gönderen Konu: Loxx Bostancı  (Okunma sayısı 139480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Loxx Bostancı
« Yanıtla #80 : Nisan 26, 2011, 20:01:40 »
devam

kablo lehim işlemleri sonrasında (ısı ile daralan) makaron destegi ile kabloları
bir araya getirdim. arka kapak, ışık yalıtımı vede yapışma işlevi bir arada
olması düşünülerek siyah kauçuk silikon ile ve sonrasında alt kaide üzerine
japon yapıştırıcı ile montaj işlemleri yapıldı.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #81 : Nisan 26, 2011, 20:11:54 »
devam

test işlemleri tamamlandıktan sonra cüce sinyaller sevkiyat için hazırlandı
ancak loxx Bostancı sahibi sn.kemal omay 'ın cüce sinyal ihalesinden çekildiği
cüce sinyallere talip olmadığının öğrenilmesi üzerine sözkonusu 15 adet cüce sinyal
bizim yapımına devam etmekte olduğumuz modüler kurgu üzerinde yerini almaya başladı.
işte montaj işlemlerine ait fotograflar.
model trenleriniz gönlünüzden hiç eksilmesin..
sevgi ve saygılarımla.

« Son Düzenleme: Nisan 26, 2011, 20:34:20 Gönderen: Nedim »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #82 : Nisan 26, 2011, 20:27:06 »
kemal bey kurgunuz çok güzel gidiyor

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #83 : Nisan 27, 2011, 00:57:49 »
Keyifli , destekleyici ve gırgırlı yorum yazan tüm dostlara selamlar sevgiler .
İhsan abicim , henüz kimseyi ayağından sallandırmak gerekmedi çok şükür , herkes düzenli çalışıyo    (  ama tabi belki de aletin korkusundandır bilemem )  ;D
Haldun abicim benim berbat evlerden sonra Ferdanın evleri bende çok fazla çatlama duygusu yaşattığı için sadece bir tane mükemmel bina yapacağım , çok güzel eşyalar aldım , bu yüzden geniş camları olan 3 oda bir salon evi beraber yapacağız.
Nedim kardeşim , küçücük şeylerle günlerdir uğraşıyorsun , bunu sadece sevgi yaptırır insana , sevgimiz karşılıklı biliyorsun amaaaa sinyallere el koyarsan kırarım camı çerçeveyi bak karışmam , sonra söööölemedin deme.
Not:Bu kurgu biter bitmez lego kurguma başlıyorum , o güzelim palmiyeyi bir yerde kullanamazsam çok üzüleceğim yani. ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #84 : Nisan 29, 2011, 14:15:13 »
Sevgili Nedim gene sonucu harika bir micro çalışma yapmışsın. Ellerine ve emeğine sağlık. Bu arada ihale yenilenecekse tarihini paylaşırsan memnun olurum.

Sevgiler, selamlar

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #85 : Mayıs 09, 2011, 07:49:24 »
Ufuk kardeşimin, Kemal Omay 'ın döküntü malzemeleri içerisinden çıkartıp raybus modelinden esinlenerek
ilk değişikliklerini yapmış olduğu otobüs üzerinde dönüşüm calışmalarının  nerede ise sonuına geldim.
Adına locobus dedim. Detaylı fotograf çekimini beceremedim. Bu iş Uğur kardeşimizin ellerinden öpecek.
Becerebildiğim kadarı ile 3-5 fotograf..
Saygılarımla.
Nedim KUŞ.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #86 : Mayıs 09, 2011, 21:38:22 »
Arkadaşlar , bu resimdeki alet normal bir otobüstü , benim aklıma ray otobüsü yapmak geldi ve sadece tren tekerlekleri ile rayda durmasına razıydım , Ufuk benim isteğime göre işlem yaptı sağ olsun.

Tam biz üzerinde çalışırken Nedim geldi , tabi hemen en zor işe kalkıştı ve alete motor taktı , eskitme yapıp tampon vs ekledi , gördüğünüz gibi harika bir locobüs olmaya başladı.Bittiğinde yürürken videosunu da koyarız.

Cumartesi bana geldiklerinde ise ortada bir adet Jouef drezin vardı , motoru problemli olduğu için onu motorsuz ve içinde insanlar ve aksesuarlı yapmaya çalışıyordum , bir Fransız yapmış benzerini , Nedim onun yaptığının resmini görünce anında daha iyisini yapmaya soyundu , epey yol aldı , onun resimlerini de sonra ben koyarım.
Bütün dostlarımın ellerine , gönüllerine sağlık..................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Loxx Bostancı (jouef Drezin DU 65 modifiye)
« Yanıtla #87 : Mayıs 16, 2011, 05:49:32 »
Sevgili model tren sevdalısı dostlar,
DU 65 drezin arkasında kollu bir vinç bulunan Fransız demiryollarının yol çalışmalarında
kullanılan bir drezin.. İçerisinde personelin oturacağı koltukların, makinist koltuğunun ve
ortasında kollu vinç için kumanda panosunun bulunduğu bir makina..
Model üzerinde modifiye ye başlamış olmak büyük bir zevk verdi ve bir hayli ilgimi çekti..
Bir kaç fransız model tren meraklısının yapmış olduğu modifiye çalışmalarını internet üzerinden buldum..
Gerçi adamlarda malzeme çok.. Birde Kemal Omay 'da.. Her türlü yan malzeme mevcut..
Gel gelelim Kemal Omay 'da malzeme işleyebilecek alet edavat yok denecek kadar az..
Kendisine dedim zaten 600-700 adet loko alana kadar, 2-3 parça model modifiyesinde
kullanılacak alet adevat al diye. Bende eldeki imkanlar ile bir şeyler yapmaya çalıştım.
Öncelik ile içerisindeki motor çıkardık.. Koltuk düzeni oluşturduk. Camlarını taktık..
İlk aşama bu şekilde gelişti.. En çok beni düşündüren kollu vinç kumanda
paneli yapımı idi.. Ölçülere uygun olabilecek ıvır zıvır parçalarımın içinden binalarda kullanılan
baca parçasını ters çevirerek ana pano oluşturdum. Atlas marka telgraf direklerinin fincan
kısımlarını ayırarak 3 adet hareket kolları yaptım.. Üzerine minik boncuklardan ikaz ışıkları koydum.
En son bir adet boyanmamış figür kollarını vucudundan ayırarak kontrol paneline gelecek
şekilde modifiye ettim. Önümüzdeki günlerde kaldığımız yerden devam ederiz inşallah..

http://rail76.pagesperso-orange.fr/m11.html

Çalışmalara ilişkin becerebildiğim kadarı ile birkaç fotograf..
Sevgi ve saygılarımla.
Nedim KUŞ..

« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2011, 13:56:18 Gönderen: Nedim »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Mayıs 16, 2011, 23:55:01 »
Arkadaşlar Nedim dostumuz tam anlamıyla hızını almış vaziyette bu ara , hiçbir şey göstermeye gelmiyor , Fransızların meşhur drezinini yapmaya çalışıyordum Nedim geldi , ona aşağıdaki resimleri gösterdim ve  anında  “ Fransız bir yaparsa  Nedim üç yapar “ durumu oldu , gittikçe daha küçük malzemelerle bişeyler yapmaya başladı , bittiğinde muhtemelen en iyi modifiyelerden biri olacak ( Fransız sitelerine koymak lazım bence  )

Bir daha ellerine sağlık diyorum sevgili dostum.

Bu arada ben de uyandım tabi , bu bitince elimde yine modifiye edilmiş resimleri olan bir başka Fransız malı güzel bir loko var , tam Nedim'in  geleceği bir sıra ona başlayacağım , çünkü masada görünce hemen elimden alıp harikalar yaratıyo…………  ;D

Nedim en son bana " şu pembe palmiyeni bana ver öyle bir yapayım ki kafana attıkları için utansınlar " dedi ama vermedim , ben o ağacı pembe renkli diye seviyom yav , kullanıcam sonunda bir yerde mutlaka  ::)

« Son Düzenleme: Mart 01, 2013, 23:30:45 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #89 : Mayıs 17, 2011, 18:58:21 »
Arkadaşlar drezin’in modifiye edilmemiş hali bu , içinde sadece kocaman bir motor ve dişliler olduğu için camları buzlu , yani içi görünmüyor , bizdekinin arka katlanır vinci yok , belki sonradan ilave ediliyordur çünkü Nedim ebay da sadece vinç satılıyor dedi.

Alet dağıtıldı , nasıl toplayacağız bilmiyorum …….

İçi eldeki parçalardan yapıldı , resimde gördüğünüz kırmızı boyalı bavul alet vs koyma aparatı tamamen elde yapılmıştır ( size söylüyorum adam fena hızlandı ) tabi daha bitmedi tekrar boyanacak ilaveler olacak vs vs vs .

« Son Düzenleme: Mart 01, 2013, 23:35:12 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #90 : Mayıs 17, 2011, 20:05:25 »
sevgili kemal omay,
dreisine du65 kollu vinç
ebay fr de tek olarak satılık
saygılarımla.
...

http://cgi.ebay.fr/grue-articulee-draisine-65-jouef-/150596892653?pt=FR_YO_JeuxJouetd_TrainsElectriques&hash=item23104637ed

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #91 : Mayıs 17, 2011, 21:11:54 »
sevgili nedim.. ellerine emeğine sağşlık. gene döktürüyorsun vallahi..
yanlız kemalin söylediğiğnde anlamadığım bir nokta oldu...
hem içinde kocaman motor ve dişliler var. cam o yuzden buzlu diyor.. hemde senin guzel işlenmiş iç kabin teferruatı var...
eğer o kabin içi kullanılırsa motor ve dişliler nereye sığacak....

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Mayıs 18, 2011, 00:40:00 »
Haldun ağabeycim , pardon, haklısın , iyi açıklama yapmadım , bu aleti yapanlar genellikle ön kısımdaki kocaman  motoru çıkarıp adam ,alet , edavat vs yerleştirdikten sonra arkadaki yeşil küçük vagona gizli motor koyuyorlar veya aleti motorsuz olarak sergiliyorlar.

Amma velakin konu Nedim olunca doğal olarak en zor yol seçildi ve o koltukların altına küçücük motor yerleştirme işlemi başladı , bir önceki resimdeki lokobüse motor yerleştirmek bundan kat be kat daha zordu fakat yapıldı , bu nedenle bunun da yapılacağına ve çalışacağına dair şüphem yok.( ben daha iyisini yapardım ama Nedim çok istedi kıramadım , onun yapmasına izin verdim   ;D )

Bu arada başka örneklerin resimleri de var ,onları da koyayım ( tabi anlamışsınızdır asıl amaç çaktırmadan Nedim kardeşime     “ bak millet neler yapıyor gördün mü , sen daha iyisini yap  “    mesajını  vermek.  ;)

« Son Düzenleme: Mart 01, 2013, 23:41:28 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #93 : Mayıs 18, 2011, 01:52:17 »

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Loxx Bostancı (JOUEF DRESINE DU 65)
« Yanıtla #94 : Mayıs 18, 2011, 02:40:44 »
Sevgili Kemal Omay,
Bu kadar gaz verdikten sonra bende kontrol panelinin yanına
DU 65 Dresine gerçek modellerini inceler iken görmüş olduğum
ama tekrar bulup örnekleme fotografını koyamadığım hareketli
bir kol takmayı uygun gordüm.. Ancak bundan sonra vereceğin
gazları görmezden geleceğim aksi takdirde böyle devam eder ise
sen kontrol paneli üzerine kollu vinç ile ilgili basınç göstergeleri istersin.!!
Bakalım kontrol panelinin son halini beğenecekmisin..!!
Sevgi ve Saygılarımla.
Nedim KUŞ.

Ancak şimdiden de belirtmekte yarar görmekteyim ki gerçek SCNF DU 65
incelemelerim sırasında görmüş olduğum birkaç detayıda model üzerine
uygulayalım derim. Gerçek DU 65 birkaç fotoğraf.

« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2011, 06:31:50 Gönderen: Nedim »

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #95 : Mayıs 23, 2011, 04:23:40 »
Jouef marka Fransız Demiryollarının kullanmış olduğu DU 65 Drezin modifiye fotoğrafları..

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #96 : Mayıs 23, 2011, 04:28:23 »
fotoğrafların devamı

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #97 : Mayıs 23, 2011, 07:40:47 »
süper oldu ellerinize sağlık

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #98 : Mayıs 24, 2011, 01:11:22 »
Vay vay... Görmeyeli neler olmuş bu kurguda böyle. Nedim Bey görüyorum ki Kemal Bey'in cansiperane teşvikleri (!) ile minyatür harikalar yaratıyorsunuz. Gözümüz yok ama sadece bir hatırlatayım istedim, hanım geçenlerde senin 1/87 çaydanlık ne oldu diye sordu da. İyi çalışmalar diliyorum. Sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Loxx Bostancı. Gak ve guk
« Yanıtla #99 : Mayıs 24, 2011, 01:55:51 »
Tabi gak ve guk derim , Cuma gecesi çalıştık , Barbaros , Nedim , Ufuk , resimler aşağıda ,iş bitiminde giderken Nedim “ drezin’i götüreyim de yapayım “ dedi , bende içimden “ tamam 2018 de bitirirsin “ dedim.
Çok fena günahını almışım kardeşimin yav , cayır cayır çalışmış vallahi.Üstelik Fransızlar gibi işin kolayına kaçmayıp motoru alta yerleştirivermiş.
O gördüğünüz kumanda tablosundaki topuzlu kol , yukarı aşağı çalışıyor , sonra bir resmini çekerim.
Barbaros iş başında

Ufuk işe başlamadan konsültasyon yapıyorlar

Veeeeee sanatçı dostumuz Doğan Ür duvara dokundu , herkes poster koyar , bizim takım duvarı boyar……………………………………

Doğan bitti diyor ama Doğan öyle kolay beğenmez , boyalarını ve silahını  ( air-brush ) bıraktı ,  bence bir şeyler daha yapacak , ne diyeyim sanatçının eli tutulmaz. ;)

Bir tren yeni açılmış yoldan giderken

Tabi ben de boş durmuyorum , aşağıda gördüğünüz sahneyi ben yaptım  ;D  ( çok alkışlamayın yav , mühim değil , ben yaparım öyle )

Ağaçlar arasına bir uçak düşmüş , tabi yine kapıştık , adamlar hiç bi şeyi beğenmiyo , neymiş efendim uçak sürpriz yumurta uçağıymış , tamam doğru ama tek kanadı yok , bu yüzden düşmüş işte , vallahi bıktım bunlardan……………
Yaptığımı beğenenler özel mesaj atsın bari , buraya yazarsanız kıskanır bizimkiler.  :D

İşte şaheserim………………. :o

« Son Düzenleme: Mart 01, 2013, 23:58:42 Gönderen: kemalomay »