Gönderen Konu: DCC Blok Dedektörleri  (Okunma sayısı 4575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
  • Yer: izmir
    • kisisel:
DCC Blok Dedektörleri
« : Ağustos 01, 2008, 00:08:13 »
Degerli arkadaslar;

DCC sistemleri bloklara ayirip, o bolgeye tren girdiginde bunu algilayip sinyali kirmiziya cevirmek mumkun. Bunun icin "track occupancy detector" (almancasi: gleisbesetztmelder) denilen cihazlardan almak gerekiyor (Ornegin Viessmann 5206, Lenz LB101)

Bu devreleri, kendi DCC besleyicimize baglayabilir miyiz (benimki Bachmann Dynamis)? yoksa illa ki firmalarin kendi internet sitelerinde belirttigi guc ureteclerine mi baglamak zorundayiz (Lenz icin LV101 power supply mesela).Bilgisi olan arkadaslarin yardimlarini rica ediyorum.

Selamlar...
Canderim Onder

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Ynt: DCC Blok Dedektörleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2008, 09:38:33 »
Canderim

Kac voltla calisiyor devreler? Bir de AC mi DC mi girisli?
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2008, 11:33:01 »
Canderim selam,

Ben de bunları araştırıyorum, henüz daha çok başındayım, Occupancy Detector, Feedback Module benzeri pek çok elektronik parça mevcut. Bunların kit veya hazır olanları mevcut. Bu konuyu açtığına sevindim, geçen gün paylaştığım makasların bilgisayardan kontrolü konusu sonrasında bende blok konusuna bakmaya başladım.

Bu parçaların ana amacı senin dediğin gibi: bir bölgeye trenin geldiğini anlamak veya trenin bir yerden geçtiğini anlamak. En basitleri IR verici/alıcılar, manyetik reed anahtarlar. Tabii bunlar algılayıp, bir kaç metre ötedeki sinyali, geçidi vb kumanda etmek için.

DCC besleme sistemimize bağlayabilirmiyiz bir konu haklısın, genelde bu tip algılama ve kontrol cihazlarının beslemesinde iki yol var, bu yollar da üreticilerin seçimleriyle oluşuyor, sonra kullanıcılar bunları iki yol diye algılıyor/ayırıyor. Beslemeyi ortak bir yerden almak veya ayrıca besleme yapmak oluşan iki yol, şu an sana yanıtım yok.

Bir soru daha var, algılayıcı parçaların sinyallerini nereye göndereceğiz ? DCC kumanda algılayıcıdan sinyal alabilir durumda mı ? gördüğüm kadarıyla marka/modellere göre deşiklik gösteriyor. Bazıları alabilirken bazıları alamıyor ve bir şekilde bilgisayara gitmek sözkonusu, tabii bilgisayara bağlanabilirken sinyal alamayanlar da sözkonusu  :( . Yani bu noktada hem DCC kumandayı hem de algılayıcıları bilgisayara bağlamak gibi bir durum sözkonusu.

Anlaşılan bu konuda biraz çalışmamız, araştırmamız gerekli. İlk gözüme çarpan http://www.ldt-infocenter.com/english/home_frame_e.htm olmuştu ve şu ana kadar gördüğüm kadarıyla ayrı besleme ayrı bağlantı gerekiyor. Lenz'e bakacağım.
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2008, 11:47:58 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
    • kisisel:
« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2008, 13:21:10 »
Once Safak'in sorusuna cevap vereyim: Bu devreler yalitilmis hatlara baglaniyorlar. Yani bu hatlar diger tum hatlarla ayni DCC sinyalini alabilmeli. Lenz in kullanma kilavuzuna bakarsaniz, DCC guc ureteci ile raylar arasinda bir kopru olarak duruyor bu dedektör. Bence DCC sinyal ile calisiyor, ama tam emin degilim.

Okan Bey: Ben PC ye bilgi aktarmak istemiyorum. Sadece blokta tren (veya vagon) varken sinyali kirmizi yakacagim. Lenz LB101 cikislarina on-off bilgisi gidiyor. Bir transisto veya role ile sinyaller rahatlikla kontrol edilebilir. PC icin sanirim ayri bir modulu var.

Ben de arastirmaya devam edecegim..
Canderim Onder

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
    • kisisel:
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2009, 21:00:24 »
Arkadaslar aldigim Lenz LB101 Blok dedektoru nedense calismadi. Cikis uclarindan voltaj alamiyorum. Bu konuda sizlerden bir haber var mi?
Canderim Onder

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2009, 21:36:16 »
Selam Canderim,

Öncelikle tekrar hoşgeldin, özlemiştik.

Lenz hakkında bilgim yok, ilkbaharda Littfinski ile bir deneme yapmıştım, TrainController ile beraber algılama işlemini yapabilmiştim. Dekoder hazırmıydı kit halindemiydi ? ben kit olarak lehimledim, uçlardan biri çalışmıyordu.

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
    • kisisel:
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2009, 14:57:06 »
Merhaba :)

Dekoder basilmis elektronik devre halinde. Ben sadece raylara gerekli baglantilari yaptim.
Bu sure zarfinda LENZ firmasi ile yazistim: Bendeki Bachmann DCC Trafo ve LB101 in sorunsuz calisacagi cevabini verdiler.

yilbasi tatilinde baglantilari tekrar yapip bir kez daha deneyecegim. Sonuclari bildiririm.

Bu arada sizin Littfinski + Train Controller maliyeti ne kadar yaklasik?
Canderim Onder

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2009, 22:26:22 »
Hoşgeldiniz.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2009, 08:59:20 »
Merhaba :)

Bu arada sizin Littfinski + Train Controller maliyeti ne kadar yaklasik?

Littfinski için http://www.ldt-infocenter.com/english/home_frame_e.htm sayfasından kumandanıza göre bakabilirsiniz.

Occupancy detector olarak ben RM-GB-8-N kullandım, kit olarak 41.90Euro, kumanda da S88 portu yoksa birde HSI-88-USB gerekiyor. Bir de Hollandalı bir siteden kendi tasarımı baskı devre çözümü var, parçaları elektronikçilerden bulabiliyorsunuz, 16 yollu çok daha ucuza geliyor.

Train Controller ise çok çok pahalı olmuş, en ucuz versiyonu 129Euro, www.freiwald.com. Bir alternatif Rocrail olabilir http://wiki.rocrail.net/doku.php Açık yazılım olarak günden güne gelişiyor ve pek çok kumandayı destekliyorlar.