Gönderen Konu: Tren sevgisi kac yasinda baslar.  (Okunma sayısı 3018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuyumaz

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Tren sevgisi kac yasinda baslar.
« : Ekim 06, 2010, 14:33:25 »
Bu gun forumda dolasirken Sn. Okan  Bekatli Bey’in 2009 yilinda yayinlamis oldugu yeri doldurulamaz yazilarindan birine rastladim.  03-Model Trencilikte Ölçek, Rayaralığı,Ray Yüksekliği,Birleştirici Ne Demektir ? yazi yazarin diger yazilari gibi  yazarina has, aydinlatici  ve  bilgi yukluydu.  Ancak benim bu sayfayi ziyaretim konu hakkinda bilgi sahibi olmama ragmen, yazilari  yeni eklenmis iki arkadasimizdi. Ilki Forum uyesi Nadir nickname’ li 30 yasinda ki _kayitta boyle_ arkadasimizin sorusu: abiler ben 13 yaşındayım ve bu setlerden almak istiyorum nerde satılıo ve kaçpara söyleye bilirmisiniz”. Cevap 5 gun sonra geliyor. Yuk loko Salih Nick name’li bir diger kardesimizden. Yasi 12. Isminin altinda “gelecegin bilim adami” yaziyor. “bilmiyorum ama heralde proses elektroniktedir” Belki ilk bakista iki kucuk kardesimizin sadece bir yazismasidir bu forumda. Belkide tren sevgisinin bu hobiye gonullenmenin baslangici.

...7-8 yaslarindaydim. Iyi oyuncagin tahtadan oldugu, telden kendimize arabalar yapip, cember cevirdigimiz yillar. Tahtadan kamyonumla oynayip sonra itina ile rafa yerlestirdigim yillar yani. Komsumuz olan arkadasimin dayisi subaydi ve yurtdisindan gelirken cocuklarina  getirdigi treni hali ustune kurmustu.Aileden bes cocuk rayinda donen tren ile oynuyor, kumanda ediyor egleniyorlar bense onlari gipta ile izliyordum. Cocukluk iste. Bende elimi uzatip diger cocuklar gibi o trenin kumandasina dokunmak istedim. O’na hukmetmek, hizlandirmak, durdurmakti belkide tek istedigim birkac saniye icin. “Sen dokunma!” dediginde trenin sahibi adam, elimi korkuyla geri cekip, kirgin, o evden ayrildigimi hala hatirlarim.
Yillar sonra  bir yurtdisi seyehatimde vitrinde gorup aldigim ilk olcekli trenimi, sevincle otelime donup hali ustunde calisirken izleyene kadar hatirlamamistim bu olayi. Galiba benim tren sevgim aslinda 8 yasinda komsumuzun evide baslamisti.
Sevgiyi duymanin, hissetmenin  yasi yoktur. Bu hobiye ilgi duyarsiniz 12-13 yasinda, seversiniz ve birgun “gelecegin bilim adami” oldugunuzda bile evinizde  bir treniniz vardir. O giderken rayinda, ona sevgiyle bakarsiniz...ve yasinizin hic bir onemi yoktur artik...

Kadir  Uyumaz

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Tren sevgisi kac yasinda baslar.
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2010, 17:12:37 »
çok haklısınız.....

12 yaşındayken Aksaray Yeraltı çarşısında köşede bir eczane vardı.Eczanenin vitrininin bir bölümünde majorette vs oyuncaklar vardı.Vitrinde bir kutu set halinde yolcu vagonları ve lokomotif olan raylı seti hala unutamadım.Sanırım markası Lima'ydı.O zamanlar ülkemizde model tren veya kumandalı araçlar bulmak hem imkansız,hemde çok pahalıydı.Galiba model tren almak için ya büyüyüp maddi imkana kavuşmak,yada babaları ikna etmek gerkiyor.Tabiki ben çok şansızdım.Halen bana ''koca adamsın,hala oyuncaklarla oynuyorsun'' diyen babam var.Olsun oynarken yinede çocukluğumu yaşıyorum ya,o bana yeter.İş stresinden koşuşturmadan uzak kalmam beni mutlu ediyor.

Geleceğin bilim adamı gence şunu kısaca söylemek isterim.Geleceğin bilim adamı olmak için araştırmak gerekir.Forumda hangi tür set,ray,vagon vs bizim söylememiz uygun değil.Forumu gezince kafasında zaten şekillenecektir.Sanırım bu yüzden pek cevap yazılmıyor.

selamlar....

Çevrimdışı Yahya Dai

• Yosh63
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2010, 05:14:38 »
Yazılarınızı keyifle okudum , benim ilk Lima'm sanırım 4,5 yaşlarında iken oldu , o zamandan bu yana bu sevgi ve ilgi hep benimle oldu..şimdi kızım var 4 yaşında ve o da trenleri seviyor ve oynuyor..Bir de kuracak yerimiz olaydı...

Çevrimdışı kuyumaz

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 11, 2010, 12:04:41 »
Irfan Bey, inaniyor ve biliyoruz ki  kac yasinda olursa olsun her insanin icinde bir cocuk yan var. az ya da cok. Bence hep canli kalmali, canli tutulmali bu yanimiz. Bu belkide daha kati, tavizsiz, kavgaci vb. olmaktan uzaklastirip renk katar yasama. Mutlu oluyorum diyorsunuz ya...daha ne olsun. Bende ayni seyi hissediyorum.
Yahya Bey daha bir bilincle 4 yasindaki kizina veriyor sevgiyi, tren sevmek adi altinda. Yahya Bey aslinda sadece bir sevgiyi asilamiyor, bence sevmeyi ogretiyor kizina. Bu bugunden paylasabilmeyi de yasamaksa; yarin daha buyuk ve onemli  seyleri paylasmanin baslangici aslinda. Yani dedigimiz sadece bir treni sevmek olmasa gerek.