Gönderen Konu: 5. Yılımızı Hep Birlikte Kutladık  (Okunma sayısı 27639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: 5. Yılımızı Hep Birlikte Kutladık
« Yanıtla #20 : Ocak 12, 2011, 14:40:48 »
Güzel bir geceydi.Model trencileri bir arada görmek beni mutlu etti.Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Böyle olmasa bile ara sıra BANUSEN'e de razıyız. Selamlar.

Ab Benusen istiyorsan acele etmemiz lazım, zira yakında içki içenleri köşede kurşuna dizecekler.

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #21 : Ocak 12, 2011, 22:12:46 »
Bölüm 5.

devam edecek
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Ocak 12, 2011, 22:26:00 »
Bölüm 6.

devam edecek..

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Ocak 12, 2011, 22:32:22 »
bölüm 7.

devam edecek..

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Ocak 12, 2011, 22:38:06 »
Bölüm - 8

devam edecek..
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2011, 22:53:27 Gönderen: Ali Nedim »

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Ocak 12, 2011, 22:44:49 »
9. bölüm

son.

HAPPY BIRTHDAY MTK
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2011, 22:52:31 Gönderen: Ali Nedim »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #26 : Ocak 13, 2011, 12:41:37 »
Nedim selam,

son 7 resim neredeyse aynı olmuş. 1 tane bırakıp diğerlerini kaldırırsan iyi olur, serverda boşuna yer kaybetmeyiz.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #27 : Ocak 14, 2011, 00:53:14 »
Değerli dostlar , hastalığın en güzel ilacı rakıdır dolduruşuna gelip yemeğe katıldım , meğer rakı sadece yemek sırasında işe yarıyor ertesi gün ise adamı yine deviriyormuş , pazartesiden beri ancak yazma gücü bulabildim.

Öncelikle annesini kaybettiği için Ömer kardeşimin , daha sonra kızı hastalandığı için Yahya kardeşimin üzüntüsü yemek keyfini biraz bozdu maalesef.İkisine de güç ve sabır diliyorum.

Geceye katılan herkes mutluydu , Ali Nedim'in yorumlu fotoları çok şık ama bir şey söylemek istiyorum " Ali kardeşim, elini korkak alıştırma , burda kimse darılıp kızmaz , bozulmaz , biraz daha haşin yorumlu fotolar yapabilirsin , sadece güleriz "

Uzaktan gelen tüm dostlara özel teşekkürler.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #28 : Ocak 14, 2011, 22:08:52 »
Uzunca bir aradan sonra istanbul'da yeniden dostlarla birlikte olmak çok güzeldi. Geceyi organize eden, emeği geçen, bizleri kusursuz şekilde ağırlayan ve geceye katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Teoman Hoca mutlaka fotoğraflarını da koyacaktır, ancak ben peşin peşin hasta haliyle bizleri evine kabul eden, muhteşem kolleksiyonunu ve gelişmekte olan kurgusunu bizlerle paylaşan Kemal Omay Bey'e ayrıca teşekkürler ediyorum. Her ne kadar girişte çıkarken üzerimizi metal dedektörü ile arama tehdidinde bulunduysa da, gözden kaçırfığı hususu saygılarımla hatırlatmak istiyorum: Modellerin çoğu laylon (!). Sevgi ve saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #29 : Ocak 15, 2011, 11:50:54 »
Son derece keyifli geçen bu toplantımıza hafta içi olmasına rağmen katılan başta İstanbul dışından gelen arkadaşlarımız olmak üzere tüm  dostlarımıza, harika çizimiyle koleksyonumuza çok güzel yeni bir MTK üye kartı kazandıran Doğan'a, toplantı resimlerini bizlerle paylaşan Teoman, Ali Nedim ve Kahraman'a sonsuz teşekkürler. Daha nice yıllar hep beraber olmak dileği ile.

Selamlar, sevgiler

Ferda   
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2011, 12:34:03 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #30 : Ocak 15, 2011, 23:11:58 »
Fotolardan görüldüğü kadarıyla çok keyifli ve güzel bir akşam olmuş
aranızda olamadığımız için bir kez daha üzüldük.
daha sonraki kutlamalarda görüşmek dileğiyle.
selam ve sevgiler.

Aynur&Sermet

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Ocak 16, 2011, 22:27:11 »
beşinci yılımız kutlu olsun demekle yetiniyorum maalesef. keşke aranızda olabilseydim.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #32 : Ocak 17, 2011, 17:30:47 »

Saygıdeğer modeltrenciler

MTK 5. Yıl kutlamasına katılmak üzere  10 Ocak 2011 Pazartesi günü öğle zamanı İstanbul Kadıköy’de  MTK’nın  merkezi
Proses Elektronik’te bir grup modeltren sevdalısı ile bir araya geldik.

İstanbul dışından Ankara, Eskişehir ve İzmir’den gelen modeltrencilerin katılımı ile güzel bir gün ve kutlama gecesi yaşadık.

İlk buluşmamız Proses Elektronik’te oldu. Akşam üzeri Sevgili Kemal Omay’ın kurgu çalışmalarını izlemek üzere
evine gidildi. Kemal Bey’in evinden sonra Akşam 19.00’ da Marmara yelken Kulubü’nde MTK 5. Yıl Kutlama
yemeğine katılıp, 23.30 da tekrar buluşmak üzere vedalaştık.

Sizlere sırası ile Proses Elektronik, Kemal Omay kurgu çalışmaları ve kutlama yemeği ile ilgili izlenimlerimi aktarıp,
görüntüler ile bu güzel günü paylaşmaya çalışacağım.

1.Bölüm

Proses Elektronik salonunda modeltrenlerin sergilendiği rafların önünde modeltrencilerimiz
Sol baştan Hüseyin Ateş,
Kerem Türker, İlyas Şıklar, Kahraman Melek, Harun Yamanlar, Can Becan

Hüseyin Ateş Bey’in İzmir’den yanında getirdiği el yapımı buharlı lokomotif Kerem Bey ile İlyas Bey arasında görülmektedir.

Harun Bey, kendisinin mantardan kesmiş olduğu mantar ray yataklarını ve üzerine uygulanan balastlamayı gösteriyor.

Harun Bey’i modeltrenci arkadaşlarımız ilgi ile izliyorlar. Harun Bey; kurgularda ray altlarında olması gerekli mantar
ray yataklarının döşenmesini ve balastlama yönteminin çok kolay bir şekilde uygulandığını
göstererek anlatıyor.

Harun Bey, laser ile kesilmiş mantar ray yataklarını, rayların özelliklerine (düz, kıvrım, kısa, makas ve flexi ray) çeşitli ölçülerde
takım olarak veya istenilen sayılara göre hazırladıklarını dile getiriyor.

İlyas Bey, kurgusu için almayı düşündüğü mantar ray yatakları üzerinde balast döşeme çalışmasını deniyor.

Harun Bey’in ofisinde modeltrenciler neşeli sohbetlerini sürdürüyorlar. Barbaros Açan ve Ferda Genç karşılıklı
görüşürken Harun Bey’de diğer koltuklarda oturan modeltrenci arkadaşlara yeni üretimleri hakkında bilgi veriyor.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Ocak 17, 2011, 17:31:22 »

2. Bölüm

Kahraman Bey, Can Bey ve Kerem Bey diğer bir köşede bir lokomotf modeli inceliyorlar.
TCDD renklerine boyanmış
Kerem Bey’e ait  lokomotif modeli üzerinde yorumlar yapılıyor.

Proses Elektronik modeltren aksesuarları bakımından çok çeşitliliğe sahip. Çeşitli aksesuarlar raflar ve camlı dolaplarda
sergilenmektedir. Kurguları için modeltrenciler çeşitli aksesuarları temin edebilmektedirler. İlyas Bey vitrinlerde yer
alan ve hazır boyalı istasyon ve çeşitli bina maketlerini izliyor. Hazır boyanmış ve üzerleri eskitilmiş olan bu modeller
aynı zamanda birleştirilmiş her haliyle tamamlanmış modeller. Birleştirme ve boyama konusunda yer ve zamanı
olmayan modelciler açısından kurgularında kullanabilecekleri çok uygun modeller.

İlyas Bey çok hoşuna giden bir istasyon maketini inceliyor ve satın alıyor. İlyas Bey’in kurgusunda görmek üzere
istasyon maketini güle güle kullanmasını diliyoruz.

Ferda Bey kendisinin kurgusu için hem birleştime hem de boyama yaptığı bina maketleri hakkında  İlyas Bey’e
açıklamalarda bulunuyor. Hazır boyalı aldığı maketler üzerine d e bazı eklemelerin yapılabileceğini anlatıyor.
Ferda Bey’ de bu tür hazır maketlerden aldığını ve eklemeler yaptığını belirtiyor.

Modeltrenciler için hem buluşma noktası hem de kurgu çalışmaları yapabildikleri bir yer olan Proses Elektronik atölyesi
Her modeltrenciye çeşitli model aksesuarları çalışmaları yapmasına yönelik hizmet veriyor.,

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Ocak 17, 2011, 17:32:09 »

3. Bölüm

Harun Bey kendi ölçülendirip tasarladığı ray sonu tampon çalışmaların seri üretime geçirmiş.
Proses Elektronikteki
Çalışan personel siparişleri yetiştirebilmek için canla başla çalışmaktalar.

Harun Bey modeltren aksesuarlarını daha seri ve düzenli yapabilmek için gerekli yatırımları
yapmaktan kaçınmamış.
Kendisinin deyimiyle hobisini işe dönüştürmüş keyif aldığı hobi çalışmalarını aynı zamanda kendine geçim kaynağı
yapmış ender kişilerden biri olma özelliğinde. Harun Bey’i bu durumundan dolayı tebrik etmek gerekir.

Fotoğrafta görülen laser kesim makinası çeşitli model aksesuarı üretimleri için kullanılmaktadır.

Laser kesim yapılan bir çalışmada, Harun Bey makinanın çalışması ile ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Mantar ray yatakları ve çeşitli bina maketlerinin parçaları temiz ve daha seri kesilebilmektedir.

Harun Bey teknik donanım olarak kendini her geçen gün geliştirmeye adamış modeltren sevdalısı. Atölyesinin diğer
bir köşesinde CNC tezgahı bulunmaktadır. Bu makine ile daha ayrıntılı ve laser kesimin yapamadığı çalışmaları
yapmaktadır. Laser kesimde yanma özelliğine sahip bazı malzemeler CNC de çıkarılmaktadır.

CNC torna olarak oyularak kesim yapılmakta parça üzerinde çeşitli derinlikler ayarlanabilmektedir.
Harun Bey’den beklentimiz bu makinalardan örneğin;TCDD demiryollarında kullanılan efsane  dizel lokomotif
DE 24000’liklerin modellerinin hiç değilse kaportalarını üretebilmesidir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Ocak 17, 2011, 17:34:00 »

4. Bölüm

Harun Bey teknik donanımları sayesinde ürettikleri ray sonu tamponların modelini gösteriyor.

Ray sonu modellerinin boyanmaış ve boyalı görünümleri. Ham olarak üretilne bu parçaların sonradan boyanması da
oldukça emek gerektiriyor. 3 ayrı renk boya uygulandıktan sonra bir de led takılmakta ve ışıklı satışa sunulmaktadır.

Harun Bey dünyanın birçok yerinden sipariş aldıklarını ve çeşitli ülkelere gönderilerde bulunduklarını ifade ediyor.
Siparişlerin gönderilerine biz de tanık oluyoruz. Biz orada iken hazırlanan siparişler kargoya verilmek üzere kolilere
doldurulup gönderiliyordu.

Harun Bey’in ofisinde çalışma masasının arkasında dünya haritası panosunda; Proses Elektronik üretimi modeltren
aksesuarlarının gönderildiği ülkeler dünya haritası üzerinde gösterilmektedir. Harita üzerinde renkli raptiyelerle belirtilmiş
olan ülkeler, siparişlerin yapıldığı ülkelerdir. Harun Bey’i bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarındaki başarılarının
devamını diliyoruz.

Öğle yemeği sonrası gittiğimiz kahve yerinde keyifli bir modeltren sohbeti ile beraber kahve keyfini çıkardık.

Bir sonraki konumuzda Sevgili Kemal Omay’ ın kurgu hazırlıkları çalışmalarını ve kurgu ortamını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #36 : Ocak 17, 2011, 18:53:45 »
TEOMAN HOCAM TEBRİK EDERİM

BİR KURULUŞ VE ÇALIŞMALARI ANCAK BU KADAR GÜZEL TARİF EDİLEBİLİR SİZİN ANLATIMINIZLA BU HOBİYLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI OLMAYAN BU İŞE GÖNÜL VERİR KENDİNE MÜKEMMEL KURGULAR YAPAR İYİKİ SİZİ TANIMIŞIM

PAŞA
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Nisan 16, 2011, 00:08:28 »

Merhabalar;

Bilgisayarımdaki bir sorun dolayısıyla 5. yıl kutlamalarında çektiğim fotoğrafları paylaşamamıştım. Bu gecikmede tembelliğimin de etkisinin olduğunu söylemeliyim. Ama geç olsun da güç olmasın .....

Saygılar     Kerem Türker....

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Nisan 16, 2011, 00:10:23 »
...

,

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi