Gönderen Konu: Makas Problemleri ve dekoder  (Okunma sayısı 4565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
Makas Problemleri ve dekoder
« : Mart 20, 2012, 13:19:08 »
  Makaslardaki kesinti problemlerini gidermek için nasıl bir lehimleme yapmamız gerekir acaba?(Elektrik kesintilerini önlemek için böyle birşeylerin yapıldığını duymuştum galiba)
  Bir diğer sorum da analog lokoyu sesli yapmak için hem dcc dekoder hemde ses dekoderimi takmak gerekiyor ayrı ayrı?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Makas Problemleri ve dekoder
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2012, 02:20:52 »
Sedat bey , makaslarda nasıl bir sorun yaşadığını biraz daha açıklamalı yazar mısın lütfen , ve hangi marka makas kullandığını.

Evet analog lokoyu sesli yapmak için hem dekoder hem ses modülü lazım ama en sağlıklı olanı ikisi bir arada olan ürünler  ( ESU , MRC veya Uhlenbrock vb gibi )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2012, 10:41:36 »
  Kemal Bey selamlar, makastan tam geçerken loko tamamen off oluyor mesela makasın ön tarafında elektrik oluyor makas sonrasında olmayabiliyor(iki ucu açık hatta)Bazen makastaki loko durduğu zaman raylardaki diğer lokoyuda durduruyor.Makaslar genelde bakır Atlas.
  İkisi bir arada olan dekoder lerin tipi kodu vb.nedir acaba? Teşekkürler

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2012, 13:22:07 »
Sedat bey , normalde bu sorunun hiç olmaması gerekiyor ama bu raydaki elektrik  işi bazen sihirli gibi oluyor , mesela bazen , bir yerdeki kesilme durumu 3 metre ötedeki bir rayı değiştirince düzeliyor falan  ??? , gerçekten garip yani .

Yapacağınız en kolay şey rayların makasların yerini veya  yönünü değiştirip tekrar tekrar denemek.

Ayrıca sonlanan kısma tekrar elektrik beslemesi yaptıysan + ve - kutupları diğer raylarla aynı yönde bağlayıp bağlamadığına bak.

Harun bey galiba makasların altına lehim yapıp yarıda kesilme sorununa çözüm buluyordu , ben ne yapıldığını bilmiyorum çünkü bu sorunu hiç yaşamadım , eğer dijital kullanıyorsan , bir makasta kısa devre yapan tren , kumanda daki elektriği kesebilir ve öbür tren o yüzden durur.

Bulabileceğin en kolay ve en ucuz ikisi bir arada ses dekoderi MRC ve Harun beyde mevcut .
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2012, 14:12:05 »
Forumda çok daha tecrübeli arkadaşlar varken yeni başlamış biri olarak benim yanıtlamam pek aydınlatıcı olmayabilir ama ben kendi yaşadıklarımdan birşeyler diyebilirim.
Makasların ortasında bulunan V ayrım yeri (plastik) artı eksi çakışmasını önlemek için zaten elektriksiz bölge.
Sizin treniniz buradamı  duruyor ? Durduğu anda bir teker bu plastik bölgeyemi basıyor ? Tüm trenlerdemi aynı sorun var ? Tren kısa akslı az ve küçük tekerlikli manevra tipimi?
Dönüşüm olayında ise,  lokonun içinde dekodere uygun boş bir yer olma durumu önemli ? İtiş kakış olma durumunda o dekoderi oraya yerleştirip kepi kapatmak çok zor. Kemalin bahsettiği ikisi bir arada dekoder en iyi çözüm. Ayrı ayrı alınca yer sorunu illa çıkacak.
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2012, 14:15:44 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2012, 14:54:20 »
  Ferdi Bey selamlar,muhtemelen dediğiniz gibi V kısmının üzerinde ama her zaman olmasada sıklıkla yaşadığım bir sorun.Hemen hepsinde olabiliyor.Tenderli loko,normal akslı dizel (Manevra değil) Teşekkürler,selam ve saygılarımla 

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2012, 15:29:55 »
Sedat bey Geoline raylarda ayni sorun bendede oldu. Tum makaslarda olmasada bir makasda yapti. Baska makasla degistirdim yine yapti. İnsanin aklina uretim hatasi geliyor fakat dikkatli bakincada komplike bir yapida yok. Manuel bir makas. İki makasin arka arkaya baglandigi bir yerdeydi. Bi cozum getiremedik. Sistemi tekrardan Hornby raylara dondurunce tum problemler ortadan kalkti. O bolgeye lehimle elektrik verme olayi karisik bir olay. Kesiyolar biciyolar v.s v.s.