Gönderen Konu: DCC konusunda yardım  (Okunma sayısı 3752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
DCC konusunda yardım
« : Ocak 16, 2012, 23:26:07 »
Değerli Modeltrenciler,

Birkaç gündür çözemediğim bir sorunla ilgili görüşlerinizi almak istiyorum.

Bir hafta önce Prosesden Windhoff MPV yolbakım seti aldım. Set analog hatta problemsiz çalışıyor, ve rodajı yapıldı. Ancak üzerine dekoder takıldığı zaman hiçbir yanıt vermiyor. Ne motor, ne aydınlatma.

Öncelikle sorabileceğiniz soruları yanıtlayayım.

1. Dekoder sağlam. Elimdeki 4 adet Bachmann ve ESU dekoderle denedim. Hiçbirinden yanıt alamadım. Dekoderlerin hepsi başka lokolarla sorunsuz çalışıyor.

2. Dekoder ile motor arasında hiçbir şey yok. Yani problem yaratabilecek parazit önleyici kondansatör yok.

3. Motorun kalkışını önleyecek herhangibir mekanik problem yok. Tabiri caiz ise üfleseniz dönüyor.

4. Analog olarak, motor ve ışıklar problemsiz olarak çalışıyor.

5. İşin en enteresan tarafı, bu set üzerinde dekoderi istediğim gibi programlayabiliyorum ve programladığım değerleri okuyabiliyorum. (MRC Prodigy
   Advance2)

Ancak yürütmeye gelince set tamamen duyarsız kalıyor.

Önerilerinizi beklerim.

Can

Tabiiki Proses bunu değiştirmeye razı, ama bende bunu kabullenemiyorum. Şimdiye kadar kendi lokolarımın dekoderlerini kendim taktım ve en az üç analog sistemi DCC ye kendim modifiye ettim.

Çevrimdışı selcukm

• Selçuk Mustafa
  • Forum Üyesi
Ynt: DCC konusunda yardım
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2012, 08:54:22 »
Elinizdeki dekoder veya model hakkında bir bilgim yok ama genel olarak bu tip uygulamalarda dc motorlar fırçalı ve fırçasız olarak iki çeşit olabilir. Eskiden beri oyuncak vb. için fırçalı motorlar kullanılmakta. Fırçasız ise ona göre daha yeni. Düşük bir ihtimal ama dekoderle motor uyumsuzluğu olabilir.

Bir de dc motorun EMF voltajı ölçülüp motorun dönüp dönmediği ve hızı algılanabilir. Bu teknoloji dekoderde var mı bilmiyorum ama varsa ve doğru ölçüm yapamıyorsa motorun takılıp dönmediğini düşünür ve korumak için enerjiyi kesebilir. Ayarlarda "enable / disable EMF feedback voltage" gibi bir seçenek varsa kapayıp deneyebilirsiniz.
Selçuk Mustafa

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2012, 13:27:53 »
İthalatçı firma destek vermiyormu ? :)

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2012, 13:38:41 »
ferdiciğim. ithalatçı firma bu aralar kendisini mutfak ve chatering hizmetlerine
vur muş durumda sanırım :)

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2012, 13:58:07 »
 ;D

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2012, 22:37:09 »
Ben Proses'e ahçı olarak yeni girdim. Burda bir patron var laserde yemek yapalım, ekmekleri cnc de keslim falan diyor. Bir de kartondan, plastikten dandik dunduk şeyler yapıyor. Pek anlamadım ne yaptığını.

Burda Gürkan diye de bir çocuk var geçen gün acaip bir trenin içini açtı bişeyler taktı. Patron da aferim iyi olmuş dedi. Bizim patron gibi, biraz antika bir alete benziyor. sonra da videosunu falan çektiler yutuba koydular.

« Son Düzenleme: Ocak 17, 2012, 22:45:45 Gönderen: Harun »